تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در فنلاند در سال 2020

تحصیل دندانپزشکی در فنلاند به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه‌های دانشگاهی و بالا یودن کیفیت آموزشی ، با استقبال بسیاری از دانشجویان بین‌المللی همراه بوده است. دولت فنلاند شرایط تحصیلی ایده‌آلی را برای متقاضیان رشته دندانپزشکی فراهم کرده است، همچنین بازار کار بسیار خوبی پس از اتمام تحصیل این رشته در کشور فنلاند وجود دارد که طرفداران ایرانی زیادی دارد.

مهاجرت تحصیلی به فنلاند از راه‌های امن مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. در این مقاله هر آنچه که در مورد تحصیل رشته دندانپزشکی در سال 2020 را باید بدانید شرح شده است.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در فنلاند

همانطور که ذکر شد تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند در بالاترین کیفیت و هزینه‌های پایین صورت می‌گیرد، از این رو کشور فنلاند گزینه مناسبی برا ادامه تحصیل برای علاقه‌مندان رشته دندانپزشکی به شمار می‌رود. تحصیل دندانپزشکی در فنلاند به زبان فنلاندی ارائه می‌شود. بر این اساس دارا بودن مدرک زبان فنلاندی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور الزامی می‌باشد.

می‌توان گفت تحصیل در این رشته تحصیلی در فنلاند جزو رشته‌های پرطرفدار به شمار رفته و جزو 10 شغل برتر در کشور فنلاند محسوب می‌شود. تحصیل دنداپزشکی در فنلاند در یک دوره 5.5 ساله صورت می‌گیرد. گذراندن آزمون وروردی و قبولی در آن از پیش ‌شرط‌‌های اصلی و لازم برای ورود به این رشته تحصیلی در فنلاند می‌باشد. توجه داشته باشید که هیچ دانشگاهی دوره دندانپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه نمی‌دهد و تسلط به زبان فنلاندی (سوئدی) الزامی است.

دندانپزشکی در فنلاند

مزایای تحصیل دندانپزشکی در فنلاند

حق کار ضمن تحصیل از مهم‌ترین مزایای تحصیل این رشته در فنلاند می‌باشد و به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا حدودی هزینه‌های زندگی خود را از این طریق پوشش دهند. می‌توان گفت ماهیانه برای هر نفر  مبلغ 700 الی 800 یورو تخصیص داده می‌شود و میزان ساعت مجاز به کار دانشجویان برای هر رشته تحصیلی متغیر می‌باشد.

آز آنجا که هر دانشگاهی مزایای تحصیلی بسیاری در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، کشور فنلاند نیز در این زمینه می‌تواند گزینه مناسبی برای متقاضیان رشته‌های پزشکی باشد. ارائه مزایای تحصیلی مناسب انگیزه زیادی برای دانشجویان ایجاد می‌کند، از جمله مزایای ارائه شده از سوی دانشگاه‌های فنلاند برای دانشجویان دندانپزشکی  عبارتند از:

 •  مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیلی در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • وجود دانشگاه‌هایی با اعتبار ویژه در سطح بین‌الملل و سطح علمی بالا
 • اعطای مدرک معتبر بین‌‌المللی پزشکی و دندانپزشکی به دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه ‌های این کشور
 • ارائه بورسیه و کمک‌ هزینه‌ های تحصیلی به دانشجویان

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در فنلاند

برای دانشجویان بین‌المللی که شرایط تحصیلی ممتازی را دارا هستند انواع بورسیه‌های تحصیلی برای پوشش دادن هزینه تحصیل و زندگی در کشور فنلاند ارائه می‌گردد. انواع بورسیه‌های اعطائی برای دانشجویان خارجی مربوط به سال 2020-2021 در زیر آمده است:

بورسیه اعطائی برای روزنامه‌نگاران بین‌المللی: این بورسیه شامل جلسات توجیهی درباره موضوعات متعدد، جلسات با متخصصان فنلاندی و بازدید از شرکت‌های تجاری و اماکن فرهنگی می‌باشد.

بورسیه کامل کارشناسی ارشد دانشگاه هلسینکی: کمک هزینه ارائه شده به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد حین ورود برای آن‌ها صورت می‌گیرد، که ارزش بورس‌های تحصیلی به دو صورت شهریه (10.000 یورو) و یا فاند (10.000 یورو) می‌باشد.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه تمپره: بورسیه اعطائی برای دانشجویان با استعدادی است که موظف به پرداخت شهریه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می‌باشند، که 100% شهریه آن‌ها را پوشش می‌دهد. یک بورس سالانه 7.000 یورو برای پوشش هزینه‌های زندگی دانشجویان ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد دانشگاه اولو: این بورسیه فقط هزینه‌های شهریه را تامین می‌کند، و همه دانشجویان می‌‌بایست هزینه‌های زندگی خود را، خودشان تامین کنند زیرا این بورسیه هزینه‌های زندگی همچون غذا، اسکان و حمل و نقل را پوشش نمی‌دهد.

به طور کلی پوشش بورسیه‌ها در فنلاند شامل موارد زیر می‌باشد:

 • هزینه های سفر به فنلاند و برعکس به کشور مبدا دانشجو
 • سفرهای محلی در فنلاند
 • اسکان
 • حمل و نقل
 • وعده های غذایی
 • تعطیلات آخر هفته

مزایای تحصیل دندانپزشکی در فنلاند

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی فنلاند

فعالیت دانشگاه‌های علوم پزشکی فنلاند براساس استانداردهای بین‌المللی انجام می‌پذیرد. از لحاظ رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های علوم پزشکی فنلاند در بالاترین سطح بین‌المللی قرار دارند. در این دانشگاه‌ها همه رشته‌های پزشکی و پیرا‌پزشکی همچون رشته دندانپزشکی، پرستاری و بیولوژی تدریس می‌شود. هزینه‌های تحصیلی بسته به رشته انتخابی دانشجو و دانشگاه مورد نظر متفاوت می‌باشد.

میزان هزیته‌ها در برترین دانشگاه‌های فنلاند در رشته دندانپزشکی به قرار زیر می‌باشد:

دانشگاه های برتر در رشته دندانپزشکی رتبه جهانی (QS) میانگین هزینه های تحصیل به € (یورو)
دانشگاه فنلاند شرقی 498 12.000 الی 15.000
دانشگاه هلسینکی 107 13.000 الی 18.000
دانشگاه اوولو 374 12.000 الی 15.000
دانشگاه تامپره 395 10.000 الی 13.000
دانشگاه تورکو 287 8.000 الی 16.000

درآمد دندانپزشکان در فنلاند

حقوق دندانپزشکان براساس تجربه، مهارت، جنسیت و موقعیت مکانی، متغیر می‌باشد، به طور معمول هر چه سالهای تجربه کاری دندانپزشکان بیشتر باشد درآمد آن‌ها نیز رو به افزایش خواهد بود. در جدول زیر سطح تجربه براساس معیارهای مختلف که مهم‌ترین عامل در تعیین حقوق می‌باشد آمده است:

تجربه کاری میزان درآمد ماهیانه به € (یورو)
کمتر از 2 سال 6.290
2 الی 5 سال 8.880
 5 الی 10 سال 11.200
10 الی 15 سال 13.800
15 الی 20 سال 14.800
بیش از 20 سال 15.800

قابل ذکر است که براساس گزارش‌های ارسالی اخیر، حقوق دندانپزشکان در فنلاند در سال 2020 رو به افزایش است. با این روال رشد در پرداخت حقوق، در سال 2021 و سالهای آتی به ممکن‌ترین مقدار افزایش خواهد یافت.

مدارک موردنیاز جهت تحصیل دندانپزشکی در فنلاند

ارائه مدارک لازم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در فنلاند در سال 2020 به قرار زیر است:

 • ارائه مدرک زبان فنلاندی
 • داشتن نمره معدل بالا در دوره‌‌های تحصیلی قبلی
 • ارائه مدرک دیپلم متوسطه
 • ارائه مدرک پیش ‌دانشگاهی در رشته تجربی
 • گذراندن دوره کالج پری مدیکال (Pre-Medical) و یا تکرار آموزش دوره پیش دانشگاهی براساس نظام آموزشی کشور فنلاند
 • شرکت در آزمون جامع
 • قبولی در آزمون

دقت داشته باشید که آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی همه ساله در ماه می برگزار می‌شود، و متقاضی باید در ماه‌های مارس و آوریل جهت ثبت‌نام اقدام نماید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در فنلاند

معرفی دانشگاه‌های دندانپزشکی فنلاند

کشور فنلاند در حدود 40 موسسه آموزش عالی دارد که اکثرا به دانشگاه‌ها و یا موسسات آموزشی و پژوهشی کلاسیک، پلی تکنیک‌ها و دانشگاه‌های علوم کاربردی (USA) تقسیم‌بندی شده است. دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های فنلاند در حال حاضر بیش از 300 هزار نفر می‌باشند. بر اساس 3 رتبه‌بندی جهانی، برترین دانشگاه‌های دندانپزشکی فنلاند به شرح زیر می‌باشد:

دانشگاه QS Ranking 2020 THE Ranking 2019 ARWU Ranking 2018
دانشگاه هلسینکی 107 99 57
دانشگاه آلتو 134 181 301
دانشگاه تورکو 287 351 301
دانشگاه جیواس کیلا 346 401 601
دانشگاه اولو 374 251 501
دانشگاه استرن فنلاند 498 351 369
دانشگاه تامپره 650 250 242

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند