تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین

قدرت آموزش عالی چین به گونه‌‌ است که به راحتی نمی‌توان از آن گذشت. ترکیب قدرت سیستم آموزشی با قدرت اقتصادی چین، این کشور را به یک مقصد جذاب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. نظام آموزش عالی چین از انواع دانشگاه‌های دولتی و خصوصی با طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلی پرطرفدار تشکیل شده است. از میان، تحصیل رشته‌های پزشکی از جمله تحصیل دندانپزشکی در چین جذابیت‌های دو چندانی برای دانشجویان بین‌المللی دارد. از دلایل جذابیت چین برای دانشجویان دندانپزشکی می توان به کیفیت بالای برنامه تحصیل دندانپزشکی (BDS)، اساتید درجه بالا در امر آموزش دانشجویان داخلی و بین المللی، زیرساخت‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز با تجهیزات استاندارد بالا و شهریه تحصیلی و هزینه زندگی پایین در کشور چین اشاره کرد. البته تحصیل در رشته دندانپزشکی در چین برای دانشجویان خارجی شرایط خاص خودش را دارد که نیازمند کسب آگاهی در این زمینه می‌باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی اطلاعات موردنیاز را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین با عنوان لیسانس جراحی دندان، برنامه تحصیلی پرطرفداری است که بیشتر در دانشگاهای چین به زبان چینی آموزش داده می‌شود. مدت زمان این برنامه تحصیل در چین حدوداً 5 تا 6 سال می‌باشد. هزینه سالانه تحصیل دندانپزشکی در این کشور حدود 45 هزار یوآن معادل 6336 دلار آمریکا است. از مهم‌ترین شرایط تحصیل دندانپزشکی در این کشور می‌توان به ارائه مدرک دیپلم متوسطه با معدل حداقل 60% نمرات در دروس زبان انگلیسی و دروس علوم (PCB) شامل فیزیک، شیمی و زیست شناسی اشاره نمود.

لیسانس جراحی دندان، مدرک تحصیلی می‌باشد که در چین پس از اتمام این دوره به دانشجویان اعطا می‌شود. این دوره تحصیلی در چین با با عناوین مختلفی نظیر B.D.S یا BChD و یا BDentS شناخته می شود. بهتر است بدانید برنامه‌های دندانپزشکی در چین غالباً به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. سال آخر دندانپزشکی در این کشور نیز همانند سایر کشورها با گذراندن دوره‌‌های انترنی یا دستیاری در بیمارستان‌ها سپری می‌شود. پس از پایان دوره انترنی، دانشجویان خارجی باید در آژمون نهایی شرکت کرده و در صورت قبولی از این آزمون، مدرک BDS خود را دریافت نمایند. پس از اتمام تحصیلات دندانپزشکی دانشجویان، دانش و مهارت‌های زیر را کسب خواهند کرد:

  • دانش تئوریکی پایه و مهارت‌های آزمایشگاهی پزشکی کلینیکی و غیر کلینیکی
  • دانش تئوریکی پایه و مهارت‌های عملیاتی کلینیکی در رشته‌های مختلف استومالوژی
  • تشخصی، درمان و رسیدگی اولیه و فوری به بیماری‌های شایع و عوارض شدید
  • دانش پایه برای کار با دندان و مهارت‌های عمومی
  • مهارت در تحقیق ادبیات پزشکی، روش جستجوی داده و غیره.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

دوره‌های دندانپزشکی در چین

در طول دوره‌های دندانپزشکی در چین، دانشجویان باید به مطالع 44 دوره  (شامل 9 دوره عمومی و 1 دوره زبان، 14 دوره ابتدایی و 20 دوره بالینی) بپردازند که 38 واحد اجباری و 6 واحد انتخابی هستند. دقت داشته باشید که دانشجو زمانی موفق به دریافت مدرک کارشناسی جراحی دندان خواهد شد که پس از گذراندن دوره‌های اجباری، دوره‌های بالینی را سپری کرده و آزمون فارغ‌التحصیلی را گذرانده باشد. با داشتن این درجه معتبر برای درخواست مجوز مطب دندانپزشکی آموزش داده می شود.

در دانشگاه‌های دندانپزشکی چین برنامه‌های تحصیلی در حدود دو ترم در هر سال به طول می‌انجامد. هر ترم شامل 16 هفته و پس از آن دوره تجدید نظر و امتحانات می‌باشد. دقت داشته باشید که برنامه کارشناسی همراه با طیف وسیعی از روش‌های تدریس شامل ارائه‌ها و همچنین آزمایشات، امتحانات و آموزش‌‌های بالینی خواهد بود. همچنین دانشجویان هر هفته 20 ساعت باید به سخنرانی و انجام آزمایشات بپردازند.

به طور کلی دانشجویان از طریق ترکیبی از دوره‌ها، امتحانات، تکالیف، آزمایش‌ها و امتحانات مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. هر دانشجو دارای یک استاد است که در دسترس می‌باشد. تا راهنمایی و کمک‌های عمومی را با هر دو نگرش علمی و شخصی به صورت فردی ارائه دهد. رشته‌های دندانپزشکی و جراحی لثه و دندان جژء رشته‌های پرطرفدار در دانشگاه‌های چین می‌باشد که در مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه می‌شود.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین

از آنجا که رشته دندانپزشکی در چین مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌‌باشد سالانه اعزام دانشجو یه این کشور افزایش پیدا کرده است. دوره‌های اصلی در برنامه درسی BDS در چین عبارتند از: آناتومی عمومی، بافت شناسی و جنین شناسی، فارماکولوژی عمومی، فیزیولوژی، آسیب‌شناسی عمومی، بیو شیمی، میکروبیولوژی دهان و مورفولوژی.

همچنین میان دوره‌‌هایی که به زبان انگلیسی برای دانشجویان دندانپزشکی در چین برگزار می‌شود شامل جراحی عمومی، ارتوپدی، جراحی بافت، جراحی لثه و دندان و غیره می‌باشد. شهرت دندانپزشکی در چین برگرفته از کیفیت رشته BDS به زبان انگلیسی است و از تکنولوژی مدرن در دندانپزشکی نیز استفاده می‌‌شود. آوازه رشته ​​BDS در چین مرهون موفقیت فارغ التحصیلانی است که در حال حاضر به عنوان دندانپزشک و دیگر زمینه های مرتبط فعالیت می‌کنند. همین امر یکی از دلایل عمده برای جذب دانشجویان بین‌المللی جدید برای طی دوره رشته BDS در چین محسوب می‌شود.

فرآیند پذیرش جهت تحصیل دندانپزشکی

درخواست پذیرش از دانشگاه‌های دندانپزشکی چین یک فرآیند نسیتاً ساده و از طریق فرم آنلاین می‌باشد. بنابراین داشتن مدرک دیپلم متوسطه همرا با گواهی سلامت جسمانی و عدم سوءسابقه موردنیاز خواهد بود. همچنین متقاضیان باید حداقل 60% نمرات در دروس زبان انگلیسی و دروس علوم پایه شامل فیزیک، شیمی و زسی‌شناسی را کسب کرده باشند. توجه داشته باشید که سن پذیرش دانشجو در دانشگاههای دندانپزشکی چین بین 18 تا 25 سال است. با توجه به این شرایط ارائه مدارک زیر برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دندانپزشکی چین ضروری می‌باشد:

  • اسکن مدرک دیپلم متوسطه
  • ریز نمرات تحصیلی مربوطه
  • اسکن کپی پاسپورت
  • عکس پاسپورتی جدید از متقاضی
  • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل)

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

دانشگاه‌های برتر دندانپزشکی در چین

در این بخش به معرفی 10 دانشگاه برتر دندانپزشکی در چین که مورد تایید وزارت بهداشت نیز قرار گرفته است، می‌پردازیم:

ردیف

نام دانشگاه

رتبه

۱

   دانشگاه چینهوا (Tsinghua)

۲۳

۲ دانشگاه پکینگ ( Peking University)

۲۴

۳

دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University)

۱۰۷

۴

دانشگاه فودان ( Fudan University )

۱۰۹
۵ دانشگاه نانجینگ (Nanjing)

۱۴۴

۶

   دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University)

۱۵۷

۷

دانشگاه سان‌ یات سن چین (Sun Yat-sen University)

۲۵۱-۳۰۰

۸

   دانشگاه هاست (Huazhong University of Science and Technology)

۳۰۱-۳۵۰

۹

دانشگاه علوم و فناوری جنوبی چین (Southern University of Science and Technology)

۳۰۱-۳۵۰

۱۰ دانشگاه نانکای (Nankai University)

۳۵۱-۴۰۰

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

شهریه‌ای که دانشگاه‌های دندانپزشکی چین از دانشجویان بی‌المللی دریافت می‌کنند در مقایسه با دانشگاه‌های دندانپزشکی دیگر کشورها، در سطح پایین و مقرون به صرفه قرار دارد. میانگین شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی در اغلب دانشگاه‌های دندانپزشکی چین حدود 45 هزار یوآن معادل 6336 دلار آمریکا می‌باشد. همچنین دانشجویان باید مبلغی حدود 150 دلار بابت ثبت‌نام پرداخت نمایند. هزینه‌های زندگی دانشجویان دندانپزشکی در چین بسته به محل زندگی آن‌ها متفاوت است. اما به طور کلی این مقدار بین 330 تا 700 دلار متغیر خواهد بود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند