درآمد پرستاران در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

همانطور که مطلع هستید شرایط مهاجرت به کشور کانادا با کشورهای اروپایی مشابه نیست و شرایط خاصی برای مهاجرت به این کشور پیشرفته وجود دارد که ملزم به کسب آگاهی و دانش کافی می‌باشد. تحصیل دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد چرا که اعتبار مدرک دانشگاه‌های کانادا دارای رتبه جهانی بوده و کیففیت سیستم آموزشی کانادا نیز دلالت بر همین موضوع دارد. تحصیلات دندانپزشکی در کانادا برای دانشجویان امکان بررسی تمام اجزای تشکیل دهنده فک و دندان و شرکت در دوره‌های عملی و تئوری را به وجود می‌آورد. در این مقاله تحصیل دندانپزشکی در کانادا و شرایط تحصیل در آن و مزایا و بررسی دوره‌های تحصیل در این رشته به تحریر در آمده است.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان برای ورود به رشته دندانپزشکی در کانادا باید در دوره‌های مختلفی شرکت کنند تا بتوانند توانایی خود را برای ورود به این رشته تحصیلی مورد ارزیابی قرار دهند. داشتن رزومه تحصیلی بسیار قدرتمند برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کانادا اهمیت بسیاری دارد و باید حداقل 3/4‌ام از نمرات تعیین شده را نیز دریافت نمایند. در اکثر موارد دانشجویان پس از اخذ پذیرش اولیه به یک مصاحبه اختصاصی دعوت می‌شوند (در ابتدای ماه ژانویه هر سال، به متقاضیان واجد شرایط ایمیلی ارسال خواهد شد و آن ها را به یک مصاحبه تحصیلی دعوت خواهند کرد. در این ایمیل، شیوه برگزاری این مصاحبه بعلاوه تاریخ برگزاری آن به صورت دقیق نوشته شده است). از دیگر شرایط اولیه ورود به دانشگاه‌های پزشکی در کانادا داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی می‌باشد که در جدول زیر شرایط کلی آزمون زبان متقاضیان در آزمون‌های مختلف نمایش داده شده است:

آزمون  تافل کاغذی تافل اینترنتی  MELAB آیلتس COPE
شرایط کلی حداقل نمره 600 حداقل نمره 100 حداقل نمره 85 حداقل نمره 6.5 حداقل نمره 86
حداقل نمره 22 در مهارت نوشتاری حداقل نمره 80 به شرط هر مهارت حداقل نمره 6.0 به شرط هر مهارت نمره 32 در نوشتار و سایر مهارت ها حداقل نمره 22

ارائه انگیزه نامه توسط متقاضیان به دانشگاه موردنظر و تنظیم آن حداکثر در 2 صفحه نیز از ضروریات تحصیل دندانپزشکی در کانادا محسوب می‌شود، از سوی دیگر دانشجویان باید متنی که مبتنی بر تشریح بزرگترین موفقیت‌های علمی‌ خودشان باشد را تهیه کرده و دلیل اصلی آن را ذکر نمایند. دقت داشته باشید که هزینه درخواست پذیرش از دانشگاه‌های کشور کانادا به هیچ عنوان قابل استرداد نخواهد داشت، که این هزینه معادل 200 تا 350 دلار آمریکا خواهد بود.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دوره‌‌های تحصیل دندانپزشکی در کانادا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا شرایط سنی از اهمیت بالایی نسبت به کشورهای اروپایی برخوردار می‌باشد. به این صورت که هر چه سن متقاضیان به 30 سال نردیک‌تر شود، شانس اخذ پذیرش به صفر نزدیک‌تر می‌شود. همچنین پیش از ورود به دانشگاه باید دوره پیش دانشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشت. مدت زمان تحصیل کارشناسی دندانپزشکی در دانشگاه‌های کانادا 4 تا 5 سال می‌باشد.

دانشجویانی که قصد شرکت در دوره‌های بالاتر تحصیل دندانپزشکی در کانادا را دارند باید شرایط موردنظر را داشته باشند. کسب نمرات بالا از مهم‌ترین شرایط ورود به دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌باشد. برای تحصیل در مقطع دکترای دندانپزشکی در کانادا ارائه مقالات پژوهشی و تحقیقاتی کار را برای شما آسان کرده و ورود به دوره‌های بعدی را برای شما راحت‌تر می‌کند.

مزایا تحصیل دندانپزشکی در کانادا

فازغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی در کانادا به راحتی می‌‌‌توانند مطب خصوصی تاسیس کرده و یا در مراکز درمانی دولتی مشغول به کار شوند. به دلیل بالا رفتن درصد کهنسالان در کانادا، دولت این کشور به دنبال نیروی کار جوان می‌باشد که این امر فرصت خوبی برای متقاضیان تحصیل در این کشور می‌باشد. رشته دندانپزشکی در کشور پیشرفته‌ای همچون کانادا با جدیدترین متدهای تحصیلی ارائه می‌گردد و تمام کشورهای جهان شاهد پیشرفت روزانه این رشته در کانادا می‌باشند.

از مهم‌ترین دلایل انتخاب رشته دندانپرشکی در کانادا برای دندانپزشکان سراسر جهان وجود شرایط اجتماعی بسیار مطلوب این کشور می‌باشد. همچنین وجود شغل مناسب با درآمد بالا در کانادا از دیگر دلایل انتخاب دندانپزشکان برای تحصیل در این رشته می‌باشد.

درآمد دندانپزشکی در کشور کانادا

درآمد رشته دندانپزشکی در کانادا بسیار بالا می‌باشد به همین دلیل هر ساله متقاضیان آن بیشتر می‌شود به طوری که دانشجویان می‌توانند با اخذ مدرک از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا در روستاها و شهرهای کوچک این کشور نیز مشغول فعالیت در حیطه کاری خود باشند. می‌توان گفت در کشور کانادا سه سازمان و انجمن در زمینه دندانپزشکی فعال می‌باشند:

 • Canadian Dental Association
 • The National Dental Examining Board of Canada
 • DRA Global

جدول زیر متوسط درآمد دندانپزشکان در کشور کانادا را نمایش می‌دهد.

شغل درآمد به دلار کانادا شغل درآمد به دلار کانادا
متخصص درمان ریشه $212950 سالیانه دندانپزشک $104450 سالیانه
متخصص اورتودنسی $100000 سالیانه بهداشت عمومی دندان $100000 سالیانه
تشخیص و برنامه ریزی درمان $153000 سالیانه جراحی دهان و دندان $119000 سالیانه
کامپوزیت های دندانی $110000 سالیانه دستیار دندانپزشک $36 هر ساعت
دستیار دندانپزشک با مدرک $22.17 هر ساعت دستیار دندانپزشک عادی $20.47 هر ساعت
پذیرش بیمار $20 هر ساعت تکنسین دندانپزشک $19 هر ساعت

مخارج تحصیل دندانپزشکی در کانادا

به طور کلی مخارج تحصیلی رشته دندانپزشکی در کانادا از 41 هزار تا 220 هزار (دلار کانادا) می‌باشد. البته این شهریه بسته به دانشگاه و ایالتی که دانشگاه در آن قرار گرفته و رتبه دانشگاهی متغیر می‌باشد. برای دانشجویان بین‌المللی شهریه هر سال تحصیلی حدود 55802 (دلار کانادا) می‌باشد. دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در کانادا به قرار زیر است:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه وسترن آنتاریو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه لاوال

به عنوان مثال هزینه‌های تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه تورنتو به صورت جدول زیر ارائه شده است:

عنوان دانشجویان بومی (دلار کانادا) دانشجویان غیر بومی (دلار کانادا)
شهریه دانشگاه $37080 $93700
هزینه های اضافی و احتمالی $1504.86 $1504.86
تجهیزات دندانپزشکی $9951 $9951
مجموع $48535.86 $105155.86

کار ضمن تحصیل در کانادا

دولت کانادا به دانشجویان اجازه کار ضمن تحصیل را می‌دهند به این صورت که دانشجویان می‌توانند به صورت پاره وقت کنار تحصیل خود مشغول به کار باشند. در کانادا 2 نوع کار پاره وقت وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در یکی از آن‌ها مشغول باشند که این مشاغل عبارتند از: کار در محیط دانشگاه که غالبا به صورت کمک به اساتید در فعالیت های پژوهشی صورت می‌گیرد و یا کار خارج از محیط دانشگاه مثل کار به عنوان پیشخدمت هتل، پرستار کودک و …

در بسیاری از کشورهای دنیا داشتن کاره پاره وقت برای دانشجویان نیازمند اخذ مجوز از دولت می‌باشد؛ در کشور کانادا فقط برای مشاغل دسته دوم یعنی کار پاره وقت خارج از محیط دانشگاه نیازمند کسب اجازه خواهد بود. همچنین ساعات مشخصی در هفته برای این دسته مشاغل در نظر گرفته می‌شود، برای مشاغل خارج از دانشگاه‌های کانادا ساعاتی اختصاص داده شده‌اند که در جدول زیر ارائه شده است:

مقطع تحصیلی حداکثر ساعات کار در هفته
کارشناسی تا 10 ساعت
کارشناسی ارشد تا 20 ساعت
دکتری تا 30 ساعت

کار ضمن تحصیل دندانپزشکی در کانادا

هزینه‌های زندگی در کانادا

کشور کانادا از جمله کشورهای انگلیسی زبان و پرطرفدار دنیاست که هزینه‌های زندگی در آن نسبت به دیگر کشورهای هم زبان خود ارزان‌تر می‌باشد. علاقه‌مندان تحصیل در کشور کانادا باید توجه داشته باشند که تحصیل در این کشور رایگان نبوده و  هزینه زندگی در آن ماهیانه حدود 800 تا 1200 دلار (دلار کانادا) می‌باشد. جدول زیر قیمت برخی اقلام را کشور کانادا بیان می‌کند:

اقلام قیمت (دلار کانادا)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت $16.00
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد $10.00
یک قالب نان سفید 500 گرمی $2.95
یک کیلوگرم فیله مرغ $13.53
یک کیلوگرم سیب $4.06
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی $3.25
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی $98.00
اجاره ماهیانه آپارتمان 1 خوابه $1326.69
اجاره ماهیانه آپارتمان 3 خوابه $2139.12

کسب مجوز کار دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان برای اینکه بتوانند بعد از اتمام تحصیل در زمینه دندانپزشکی در کانادا مشغول کار شوند نیازمند کسب اجازه کار می‌باشند اما برای اخذ این مجوز مدارکی را باید ارائه دهند که این مدارک عبارتند از:

 • داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر کشور کانادا
 • داشتن مدرک از سازمان های مربوطه و همچنین معادلسازی مدرک تحصیلی متقاضی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک زبان فرانسوی معتبر و رسمی

توجه داشته باشید که مدارک موردنیاز برای اخذ مجوز کار در کانادا به استان و قوانین آن بستگی دارد. برای داشتن شغل در کانادا باید در زمینه‌های مختلف رشته دندانپزشکی بین 2 تا 4 سال مشغول به تحصیل بوده باشید. ار این رو می‌توانید بعد از پایان تحصیلات خود از سازمان‌های مربوطه استان سکونت خود مجوز کار دریافت نمایید.

وظایف افرادی که به عنوان دندانپزشک در کانادا مشغول به کار هستند به شرح زیر می‌باشد:

 • بررسی دندان،‌ لثه و بافت های اطراف بیمار برای تشخیص بیماری، آسیب، خراب شدگی و ارائه درمان ها و راهکارهای مناسب
 • بازیابی، استخراج و جایگزنی دندان بیمار و خراب شده
 • انجام جراحی دهان، جراحی لثه و درمان های دیگر
 • مشاوره در زمینه بهداشت دهان و دندان
 • نظارت بر بهداشت دهان و دندان، بهداشت کاران دندان، دستیاران دندان و سایر کارمندان

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند