تحصیل رشته معماری در کانادا

تحصیل رشته معماری در کانادا

کشور کانادا به دلیل کیفیت بالا و سیستم آموزشی بی‌نقص، با استقبال بی‌نظیر دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان شده است. ‌تعداد دانشجویانی که برای تحصیل رشته معماری وارد این کشور می‌شوند بسیار زیاد است، چرا که معماری به‌ عنوان رشته پول‌ساز در کانادا شناخته شده است. از گذشته تا به امروز تحصیل رشته معماری در کانادا جایگاه خاصی در بین سایر رشته‌های مهندسی و هنری دارد.

دانشجویان معماری در حال تحصیل در کانادا معتقد هستند که دوره تحصیلی معماری بسیار سرگرم‌کننده است. دانشجویان در طول دوره تحصیلی مهارت‌های زیادی را در خصوص این رشته فرا می‌گیرند. دروس رشته معماری در کانادا بسیار متنوع است که این خود باعث جذاب شدن این رشته تحصیلی می‌شود. تحصیل رشته معماری در کانادا در مقاطع مختلف دارای شرایطی است که در این مقاله به تحریر در آمده است. امیدواریم با مطالعه این مقاله راهنمای مناسبی در جهت تحصیل این رشته جذاب در کشور کانادا باشیم.

شرایط تحصیل معماری در کانادا

رشته معماری در کانادا به دو صورت ارائه می‌شود. این دوره‌ها یا از طریق دوره‌های معماری مورد تایید توسط سازمان CACB و یا با یک روش جایگزین از طریق دوره‌های کارورزی همراه با برنامه ی خلاصه دروس ارائه شده توسط موسسه سلطنتی معماری کانادا (RAIC) ارائه می‌گردند. مدت زمان دوره‌‌های حرفه‌ای دانشگاهی رشته معماری بین 5 تا 7 سال می‌باشد، و در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی‌‌‌‌‌ارشد معماری ارائه می‌شوند. به این ترتیب مدارک حرفه‌ای تنها برای دوره‌های ارشد ارائه می‌شوند. بسیاری از مدارس معماری دانشگاه‌های تایید شده توسط  CACB میان 100 دانشگاه برتر دنیا جای گرفته‌اند.

شرایط تحصیل معماری در مقطع کارشناسی

همانند سایر رشته‌های تحصیلی اولین مدرک حرفه‌ای در رشته معماری، کارشناسی معماری می‌‌باشد. در این دوره کارشناسی دانشجویان به پرورش بیشتر تکنیک‌های طراحی می‌پردازند. مدت زمان تحصیل رشته معماری در دوره کارشناسی در اکثر دانشگاه‌های جهان بین 3 تا 4 سال است، اما همانطور که پیش‌‌تر ذکر کردیم، در دانشگاه‌های کانادا این مدت بین 5 تا 7 سال به طول می‌انجامد. در سال اول دروس پایه معماری ارائه می‌گردد، دانشجویان باید در این دورس نمره خوبی کسب نمایند.

در طول این دوره، دانشجویان می‌توانند در زمینه‌های طراحی و مفاهیم ساختاری اطلاعات کسب کنند. برای اینکه در دوره کارشناسی معماری در دانشگاه‌‌های کانادا تحصیل کنید باید شرایط عمومی دانشگاه را در نطر بگیرید که شامل ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل 75، نمره آیلتس 7 و کسب نمرات بالا در دروس فیزیک، ریاضی و شیمی می‌باشد. دروس پایه معماری در دوره کارشناسی عبارتند از: ارتباطات تصویری، تاریخ معماری، مصالح ساختمانی، ساخت و ساز و عناصر ساختمانی و … .

شرایط تحصیل معماری در مقطع کارشناسی‌‌ارشد

دانشگاه‌‌های کانادا در دوره‌های کارشناسی‌ارشد معماری تمرکز بیشتری بر روی مهارت‌های عملی دارند. دانشجویان در این دوره می‌توانند با مفاهیم عمیق‌تری از معماری و رابطه آن با جامعه و فرهنگ آشنا شوند. در این دوره چگونگی استفاده از استودیوهای طراحی دانشگاه، دستگاه‌های چاپ سه‌بعدی و کارگاه‌های مواد به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

گرایش‌های متفاوتی در مقطع کارشناسی‌ارشد برای رشته معماری در کانادا وجود دارد که دانشجویان می‌توانتد با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از گرایش‌ها را برای تحصیل انتخاب نمایند. گرایش‌های معماری در این دوره عبارتند از: معماری داخلی، معماری منظر، فناوری معماری، مطالعات معماری، مدیریت پروژه و ساخت، برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، بازسازی بناهای تاریخی و … .

برای تحصیل معماری در کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی شرایط و مدارک خاصی موردنیاز است، این مدارک نیز باید مورد بررسی سازمان CACB (سازمان ارزیابی صلاحیت‌ های تحصیلی فارغ التحصیلان معماری) قرار گیرد. این موارد شامل در اختیار داشتن مدرک GRE (این مدرک برای دکترا نیز لازم است)، داشتن تجربه کار عملی در رابطه با رشته معماری، دارا بودن مدرک معتبر کارشناسی مرتبط با رشته معماری و نمره آیلتس 7 می‌باشد.

توجه داشته باشید که چنانچه قصد تحصیل در رشته معماری در کشور کانادا را دارید با داشتن شرایط و مدارک ذکر شده می‌توانید در دانشگاه‌‌های معتبر کانادا پذیرش شوید. اما در نظر داشته باشید که با وجود تقاضای زیاد برای تحصیل در این رشته، اخذ پذیرش در کانادا بسیار رقابتی می‌باشد.

شرایط تحصیل معماری در کانادا

بورسیه‌های رشته معماری در کانادا

دولت کانادا برای تحصیل رشته معماری بورسیه‌های متعددی برای دانشجویان اعطا می‌‌کند که در این بخش به معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

 • بورس تحصیلی پسادکترا Banting که نوعی کمک هزینه دولت کانادا به دانشجویان خارجی می‌باشد و برای رشته‌های علوم اجتماعی و علوم مهندسی اختصاص داده می شود.
 • بورسیه دولتی کانادا برای مقطع تحصیلات تکمیلی به دانشجویانی اعطا می‌شود که در برنامه‌های تحقیقاتی رشته‌های مهندسی کامپیوتر، برق، معماری و صنایع (تخصیص CGS M) فعالیت دارند.
 • جوایز تحقیقاتی IDRC که بورس تحصیلی دولت کانادا بوده، برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه جهت گذراندن دوره تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا رشته‌های معماری و برنامه‌ریزی شهری در یک دانشگاه معتبر کانادایی تعلق می‌گیرد.
 • جوایز دانشگاه کارلتون برای دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در کانادا برای تمامی رشته های مهندسی ارائه می‌شود.

بازار کار رشته معماری در کانادا

برای ورود به بازار کانادا، دانجشویان معماری پس از فارغ‌التحصیلی باید عضو نظام مهندسی کانادا (CACB) شوند، در حال حاضر فقط مدرک کارشناسی‌ارشد مورد تایید CACB قرار گرفته است. علاوه بر این فارغ‌التحصیلان برای دریافت اجازه کار باید عضو نظام معماری یکی از استان‌های کانادا شوند از جمله نظام معماری کبک، نظام معماری انتاریو ، نظام معماری ساسکاچوان، نظام معماری پرنس ادوارد و غیره.

مهندسی معماری در کانادا جزء مشاغل پردرآمد محسوب می‌شود، بنابراین درآمد مهندسان معماری در این کشور بالا خواهد بود به این صورت که درآمد سالانه یک مهندس معمار در کشور کانادا حدود 70 تا 120 هزار دلار می‌باشد. از این رو دانشجویان با توجه به بازار کار مطلوب و میزان درآمد مهندسین معمار در کانادا انگیزه بیشتری برای تحصیل در این رشته خواهند داشت.

هزینه تحصیل معماری در کانادا

هزینه تحصیل رشته معماری در کانادا

همانطور که می‌دانید عمدتاً هزینه تحصیل در هر کشوری علاوه بر شهریه، به دانشگاه و شهر انتخابی و نوع سبک زندگی دانشجو یستگی دارد. کشور کانادا برای تعیین شهریه دانشگاه‌ها، سیستم کاملاً استاندارد و یکپارچه‌‌ای دارد. شهریه یک سال تحصیل رشته معماری در کانادا به طور میانگین 24000 دلار می‌‌باشد. ( این مبلغ شامل دو ترم تحصیلی است).

دانشگاه‌های برتر رشته معماری در کانادا

در این بخش به معرفی دانشگاه‌های معماری کانادا که مورد تایید سازمان CACB هستند، می‌پردازیم؛ در میان آن‌‌ها سه دانشگاه جزء 100 دانشگاه برتر جهان برای تحصیل معماری شناخته شده است که عبارتند از: دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل

 •  دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه رابرسون
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه لاوال

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند