تحصیل رشته حسابداری در روسیه

تحصیل رشته حسابداری در روسیه

کشور روسیه به دلیل داشتن سیستم آموزشی با کیفیت توانسته به جایگاه دانشگاه‌های خود در رده‌بندی جهانی دست پیدا کند. دانشجویان با تحصیل در این کشور می‌توانند در تمامی حوزه‌های دانشگاهی به دانش عمیق و بنیادی دسترسی داشته باشند. روسیه در زمینه آموزش ریاضیدان، فیزیکدان، شیمیدان، زمین‌شناس، مهندس، حسابدار، برنامه‌نویس، پزشک و منخصص علوم انسانی به عنوان رهبر جهانی شناخته شده است. علاوه براین، در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌‌های روسیه با دانشگاه‌های خارجی برنامه‌های مشترکی اجرا می‌کنند و به دانشجویان خود مدرک دوگانه اعطا می‌کنند. به بیان دیگر می‌توان گفت که با تحصیل در روسیه در هر رشته‌ای که بخواهید می‌توانید یک مدرک روسی و یک مدرک از دانشگاه‌های اروپایی دریافت کنید.

معرفی رشته حسابداری

حسابداری فرآیند گزارش اطلاعات مالی درباره یک واحد تجاری به کاربران یا اشخاص ذیربط مانند سهامدارن بالقوه، اقتصاددانان، تحلیلگران مالی و سازمان‌های دولتی است. حسابداری در دو بخش اصلی حسابداری مدیریت و حسابداری مالی وجود دارد. حسابداری مدیریت بر گزارش دهی به افراد درون سازمان تجاری می‌‌پردازد.، و اطلاعاتی را در اختیار کارمندان، مدیران، مالک و حسابرسان قرار می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت  هدف اصلی فراهم کردن زمینه‌ای برای مدیریت و تصمیم‌گیری‌های اساسی مربوط به آن و عملیات می‌باشد.

یکی از مهارت‌های اصلی و مهم یک حسابدار، انتخاب اطلاعات مربوط به مخاطب و برقراری ارتباط صورت‌های مالی به روشنی می‌باشد. همچین یک حسابدار باید توانایی انجام محاسبات ریاضی، توانایی تجزیه و تحلیل، مقایسه و تفسیر حقایق و ارقام را داشته باشد. با داشتن مدرک کارشناسی و یا کارشناسی‌ارشد حسابداری دانشجویان می‌‌توانند به مهارت‌هایی همچون تفکر عددی و منطقی، توجه به جزئیات و تفکر تحلیلی موردنیاز برای دستکاری و سازماندهی مقدار قابل توجهی از داده های مالی دست یابند.

در کشور روسیه آموزش مالی و حسابداری در مقطع کارشناسی‌ارشد برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی و روسی در دسترس می‌باشد. همچنین در این کشور امکان آموزش حسابداری به صورت رایگان نیز وجود دارد. دانشگاه‌های روسی حسابداران و متخصصان بانکداری و تحلیلگران مالی را آموزش می‌دهند.

مزایای تحصیل حسابداری در روسیه

همانطور که اشاره کردیم تحصیل در رشته حسابداری در روسیه با توجه به دانشگاه‌های این کشور و سیستم آموزشی پیشرفته، مزایایی دارد که از جمله آنها عبارتند از:

 •  در مناطق مختلف روسیه دانشگاه‌هایی وجود دارند که آماده پذیرش دانشجویان خارجی هستند.
 •   دانشجویان در مقطع لیسانس می‌توانند به زبان انگلیسی تدریس کنند. برخی از دانشگاه‌ها دارای برنامه‌‌های موازی هستند، برخی دیگر دوره‌های مقدماتی برای کمک در درخواست برنامه آموزش، قرار می دهند.
 •  هزینه تحصیل و زندگی در روسیه مقرون به صرفه می‌باشد.
 • امکان تحصیل حسابداری به زبان روسی و انگلیسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد

همچنین دانشگاه عالی اقتصاد به عنوان یکی از برترین دانشگاه روسیه و از مهم‌ترین و بهترین دانشگاه‌های اقتصاد و علوم اجتماعی در شرق اروپا و اوراسیا می‌باشد. این دانشگاه به یک دانشگاه تحقیقاتی معروف دنیا در دو دهه اخیر تبدیل شده است. دانشگاه عالی اقتصاد روسیه یک برنامه کارشناسی و بیش از 150 برنامه تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد. برنامه‌های آموزشی این دانشگاه به صورت یک برنامه کارشناسی دو مرحله به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی‌ارشد در اقتصاد و یک برنامه موازی انگلیسی با تدریس انگلیسی در روابط بین‌الملل و 28 برنامه کارشناسی‌ارشد انگلیسی تدریس شده در زمینه‌های مختلف تحصیلی را ارائه می‌دهد.

مزایای تحصیل حسابداری در روسیه

برنامه‌های آموزش حسابداری در روسیه

برنامه‌های آموزشی برای متخصصان امور مالی و حسابداری از دانشگاه مسکو گرفته تا ولادیو ارائه می‌شود. شهریه رشته حسابداری در روسیه بسته به موقعیت، وضعیت و سطح موسسه آموزشی متفاوت می‌باشد.

 در دانشگاه رودن مسکو برنامه فن‌آوری‌های نوین مالی در سرمایه‌گذاری و تجارت بانکی، در مقطع کارشناسی‌ارشد و به مدت زمان تحصیل 2 سال ارائه می‌شود. آموزش متخصصان امور مالی و مدیریت گردش پول در امور مالی و اعتباری، سرمایه گذاری، سازمان های تجاری، سازمان اقدامات پیشگیرانه ضد بحران در این دانشگاه صورت می‌‌گیرد.

دانشگاه HSE مسکو برنامه موسسات و بازاهای مالی را در مدرک کارشناسی ارشد در امور مالی و به مدت زمان تحصیل 2 سال ارائه می‌دهد و تدریس به زبان روسی در این دانشگاه انجام می‌شود. این برنامه شامل زمینه‌های تحصیلی از جمله بازارهای مالی، بانک‌ها و بانکداری، مدیریت ریسک و روش های آماری می‌باشد. قابل ذکر است که هزینه تحصیل در رشته حسابداری و اقتصاد و یا MBA در دانشگاه‌های کشور روسیه، سالانه حدود 2500 الی 7000 دلار آمریکا نیاز می‌باشد.

بازار کار رشته حسابداری در روسیه

دانشجویان رشته حسابداری در روسیه پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند در سطوح و شاخه‌های مختلف عهده‌دار انجام امور مالی شوند، و در موسسات و واحدهای تجاری اعم از دولتی و یا خصوصی به عنوان حسابدار مشغول فعالیت شوند. همچنین فارغ‌التحصیلان حسابداری از دانشگاه‌های روسیه می‌توانند از گزینه‌های شغلی همچون حسابدار، کارمند حقوق و دستمزد، اقتصاددان، مشاور مالیاتی، مشاور مدیریت، بانکدار، حسابرس، تحلیلگر خزانه داری، برآورد هزینه، متخصص مبارزه با پولشویی، رئیس ارشد مالی برخوردار شوند. بحث امور مالی مربوط به بازارهای مالی، روندهای اقتصادی، باتکی، دارایی‌ها، بدهی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها تحلیل و تفسیر می‌کند. افرادی که در امور مالی فعالیت دارند، می‌توانند داده‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و سپس برنامه‌ریزی بلندمدت مالی را انجام دهند و طبق یافته‌‌های خود گزارشاتی را ارائه دهند. هدف از این نوع فعالیت، ارائه کمک به دولت‌ها، شرکت‌ها و مردم در جهت تصمیم‌گیری مالی بهتر می‌باشد.

اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل حسابداری در روسیه

برای تحصیل در روسیه در هر رشته‌ای ابتدا باید یک ویزای دانشجویی سه ماهه دریافت کنید. پس از اتمام این دوره باید درخواست تقسیم محلی اداره‌ کل امور مهاجرت وزارت داخله روسیه را برای تمدید ویزا اعمال نمایید. سرویس مهاجرت فدرال یک ویزای چند ساله را صادر می‌کند که به شما این امکان را می‌دهد که در مدت اعتبار ویزا جهت تحصیل در روسیه فرصت داشته باشید. زمانی که مدت اعتبار ویزای شما در حال منقضی شدن است، باید درخواست تمدید مدت ۱ ساله را انجام دهید و در نهایت این روش را برای کل مدت برنامه تحصیلی دانشگاهی خود ادامه دهید. توجه داشته باشید که برای تمدید ویزای تحصیلی باید قبل از زمان انقضا به مدت ۳۰ تا ۴۰ روز درخواست دهید.

ارائه مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه الزامی است:

 • ارائه فرم تکمیل شده ویزا
 • دو قطعه عکس در فرمت پاسپورت
 • ارائه پاسپورت معتبر (پاسپورت باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.)
 • ارائه اجاره‌نامه یا قرارداد خوابگاه (دانشجو باید ثابت کند در کشور مقصد مکانی را برای اقامت و زندگی دارد.)
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه مدارک تحصیلی
 • ارائه نامه پذیرش از طرف یک دانشگاه معتبر
 • ارائه مدرک زبان
 • عدم سوء‌پیشینه

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند