تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

تحصیل رشته فیزیوتراپی در کانادا

رشته فیزیوتراپی (Physiotherapy) در کانادا از جمله رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل می‌‌باشد، که هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی برای کار و تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. تحصیل در رشته فیزیوتراپی به دانشجویان کمک می‌کند تا در آینده شغلی مستقل داشته و از عهده هزینه‌های خود بر آید. فیزیوتراپی در کانادا از جمله مشاغل پر درآمد محسوب می‌شود البته میزان درآمد متخصصین در این زمینه در استان‌های مختلف متغییر می‌باشد. با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی تکنیک‌های درمانی در این رشته همه روزه در حال تغییر است و متخصصین در این زمینه باید همواره در حال بروز رسانی اطلاعات و دانش خود باشند.

فیزیوتراپی شاخه‌ای از علوم پزشکی است که به آناتومی بدن و تشخیص مشکلات عضلانی و اسکلتی و درمان آن به انسان کمک می‌کند. برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا باید بخش‌هایی از علوم پزشکی و بالینی برای متقاضیان آموزش داده شود. یک فیزیوتراپ در نهایت باید بتواند توانایی درمان بیماران با اعمال فنون خاص فیزیوتراپی را داشته باشد. همچنین یک فیزیوتراپ باید علائم بیماری و چگونگی تاثیرگذاری آن روی سیستم‌ بدن انسان را تشخصی دهد تا بتواند به بهترین نحو ممکن به درمان بیماران بپردازد. برای آشنایی با تحصیل در این رشته پرفدار و پردرآمد در این مقاله همراه ما باشید.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا، علاوه بر داشتن شرایط عمومی برای تحصیل بایستی مدرک زبان با حداقل سطح B را داشته باشند، همچنین داشتن مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم در دوره‌های فیزیولوژی انسان و روانشناسی نیز الزامی می‌باشد. از آنجا که اکثر دانشگاه‌های کانادا دروس را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؛ ارائه مدرک زبان نیز ضروری خواهد بود. البته تدریس در برخی از دانشگاه‌های کانادا همچون مونترال که به زبان فرانسوی است، ارائه مدرک زبان فرانسوی نیاز می‌باشد.

طول مدت تحصیل در رشته فیزیوتراپی در کانادا در مقطع کارشناسی 4 سال و در مقطع کارشناسی‌ارشد 2 سال می‌باشد. مباحث آموزشی در دوره کارشناسی‌ارشد فیزیوتراپی عبارتند از: فیزیوتراپی ورزش و علوم حرکتی، علوم پایه، تصمیم گیری های بالینی و تحقیقات توانبخشی و …. دانشجویان در این دوره علاوه بر گذراندن دوره‌های تئوری باید آموزش‌های بالینی به مدت 1080 ساعت را بگذرانند. دانشجویان خازجی پس از اتمام تحصیلات خود در رشته فیزیوتراپی می‌توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و از ان طریق به انجام کار در این کشور مشغول باشند.

شرایط تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

هزینه تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

طبیعتاً کسب آگاهی در مورد مقدار هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور موردنظظر برای ادامه تحصیل دانشجویان امری مهم تلقی می‌شود. در این بخش در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در کشور کانادا صحبت خواهیم کرد. هزینه‌های تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد در کانادا، سالانه حدود 11370 دلار می‌باشد. هزینه‌های جانبی نیز باید مورد توجه دانشجویان قرار بگیرد که در این شکور حدود 1685 دلار خواهد بود.

دقت داشته باشید که هزینه زندگی‌های در این کشور با توجه به سبک زندگی دانشجویان متفاوت می‌باشد. دانشجویان برای زندگی در این کشور به طور میانگین بایستی مبلغی حدود بین 700 تا 1200 دلار در ماه در نظر بگیرند. چنانچه قصد اجاره خانه در کانادا را داشته باشید باید هزینه‌ای بالغ بر 700 تا 1800 دلار با توجه به محل سکونت و متراژ در ماه بپردازید. هزینه سکونت در خوابگاه‌های دانشجویی در ماه حدود 400 تا 800 دلار نیز خواهد بود. علاوه بر این هزینه‌ها دانشجویان باید هزینه دیگری همچون هزینه‌های کتب، حمل و نقل و هزینه‌های غذا را در نظر بگیرند.

کار فیزیوتراپیست‌‌ها در کانادا

رشته فیزیوتراپی از جمله رشته‌هایی است که در هر کشوری به شدت به آن احساس نیاز می‌شود. در کشور کانادا نیز برای متخصصین در این زمینه فرصت‌‌های شغلی بسیار مناسیی وجود دارد. برای فعالیت در این حوزه کاری همانند سایر مشاغل به اخذ مجوز کاری در کانادا نیاز می‌باشد. دانشجویانی که در خارج از کشور کانادا تحصیلات خود را تمام کرده‌اند؛ باید مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی کرده و پس از آن نسبت به اخذ مجوز کاری کانادا اقدام نمایند. توجه داشته باشید که فیزیوتراپیست‌های بین‌المللی ابتدا باید به اتحادیه فیزیوتراپیست‌های کانادایی مراجعه کنند. این اداره بعد از ارزیابی و سنجش مدارک آزمون‌هایی را از متقاضیان در یافت خواهد کرد. سپس متقاضیان بایستی در دوره‌های آموزشی مهارتی فیزیوتراپی کانادا شرکت کرده و برای کار در این حرفه آماده شوند.

 ارائه مدارک زیر برای معادل‌سازی الزامی خواهد بود:

 • مدرک کارشناسی ارشد بعنوان حداقل تحصیلات
 • تکمیل نمودن آزمون های مهارت فیزیوتراپی بمنظور معادل سازی مدارک تحصیلی
 • ثبت نام در کالج فیزیوتراپیست های کانادا
 • پرداخت مبلغ 780 دلار به حساب اداره مربوطه
 • مدارک شناسایی
 • 2 قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • دانشنامه و ریزنمرات متقاضی
 • مدرک زبان

فیزیوتراپیست‌ها در انواع زمینه‌های تخصصی خود و مکان‌های زیاد می‌توانند به فعالیت مشغول باشند که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • بیمارستان‌ها
 • کلینیک‌های خصوصی
 • برنامه‌های مراقبت خانگی
 • مراکز بهداشتی و مراقبتی
 • مراکز طراحی برنامه‌های سلامتی

درآمد رشته فیزیوتراپی در کانادا

همانطور که ذکر شد فیزیوتراپی از جمله مشاغل پر درآمد در کانادا محسوب می‌شود. در استان‌های مختلف کانادا متخصصین در این زمینه، درآمدهای متغییری خواهند داشت. اما فیزیوتراپیست‌ها در کانادا از 66000 تا 99000 دلار در سال درآمد دارند. ناگفته نماند که فیزیوتراپیست‌ها در کشور کانادا از مزایا و حقوق در روزهای تعطیل نیز برخوردار می‌باشند. همچنین فیزیوتراپ‌ها در کانادا می‌توانند از مزایای بهداشتی و دهان و دندان نیز استفاده نمایند. بیشترین مقدار تقاضای فیزیوتراپ در شهرهای ونکورر، تورنتو و بریتیش کلمبیا می‌باشد.

درآمد تحصیل فیزیوتراپی

دانشگاه‌های برتر کانادا برای تحصیل فیزیوتراپی

از آنجا که بیشتر برنامه‌های سطح ابتدایی فیزیوتراپی در کانادا در مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه میشود؛ دانشجو باید قبل از پذیرش در این برنامه تحصیلی مدرک کارشناسی خود را درایفت کرده باشد. لذا اخذ چند دوره پیش نیاز نیز به این منظور لازم خواهد بود که این دوره‌ها عبارتند از: آناتومی انسان، فیزیولوژی انسان، روانشناسی و آمار.

 فهرستی از دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در کانادا به قرار زیر می‌باشد:

 1. دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie)
 2. دانشگاه مک گیل (McGill)
 3. دانشگاه مک مستر (McMaster) (با همکاری دانشگاه لیکهد (Lakehead)
 4. دانشگاه کویینز (Queen’s)
 5. دانشگاه مونترآل (Montréal)
 6. دانشگاه شربروک (Sherbrooke)
 7. دانشگاه اوتاوا (Ottawa)
 8. دانشگاه لاوال (Laval)
 9. دانشگاه آلبرتا (Alberta)
 10. دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia)
 11. دانشگاه منیتوبا (Manitoba)
 12. دانشگاه ساسکاچوان (Saskatchewan)
 13. دانشگاه تورنتو (Toronto)
 14. دانشگاه وسترن آنتاریو (Western Ontario)

مدارک موردنیاز برای تحصیل فیزیوتراپی در کانادا

برای تحصیل در رشته فیزیوتراپی در دانشگاه‌های کانادا ارائه مدارک زیر ضروری خواهد بود:

 • واریز مبلغ 780 دلار به حساب انجمن فیزیوتراپی کانادا توسط متقاضی که به صورت چک بانکی هم امکان پرداخت وجود دارد.
 • فرم های تکمیل شده انجمن فیزیوتراپی
 • کپی مدارک شناسایی متقاضی شامل کارت اقامت و یا پاسپورت کانادا
 • کپی پاسپورت و کارت بیمه
 • 2 عدد عکس پاسپورتی
 • کپی گواهی پزشک که نشان دهد متقاضی از نظر بدنی و فیزیکی توانایی کار به عنوان فیزیوتراپ را دارد.
 • گواهی دانشنامه پایان تحصیلات فیزیوتراپی و ریز نمرات دانشگاهی(برای دانشجویان فارغ التحصیل در دانشگاههای به غیر از کانادا
  ترجمه رسمی این مدارک مورد نیاز است)
 • ترجمه رسمی تز و تحقیقات پایان تحصیلات فیزیوتراپی
 • رزومه شخصی CV و سوابق کاری و شغلی
 • فرم تکمیل شده اپلیکیشن
 • مدارک زبان انگلیسی یا فرانسه
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند