تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه

تحصیل در رشته‌های مهندسی در کشور روسیه

رشته‌های مهندسی در روسیه از جمله رشته‌های پرطرفدار بین دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. کشور روسیه با بالاترین نرخ سوادآموزی در جهان و هزینه‌های پایین و مقرون به صرفه و اهمیت استانداردهای جهانی گزینه مناسبی برای علاقه‌مندان به تحصیل محسوب می‌شود. از آنجا که کشور روسیه پیشرو در زمینه علمی و تکنولوژی می‌باشد توانسته در مطالعات فضایی رتبه‌ای چشمگیر را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر بیش از 7 میلیون نفر در روسیه مشغول تحصیل هستند، و نظام آموزش عالی این کشور دارای بیش از 650 دانشگاه دولتی می‌باشد. تحصیلات عالی در روسیه بیش از صد تخصص مهندسی را ارائه می‌دهد. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در رشته‌های مهندسی و شرایط پذیرش و هزینه‌های تحصیل در این رشته در روسیه در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه

دانشگاه‌های مهندسی روسیه به دلیل کیفیت بالای تحصیلی و ارائه برنامه‌های متنوع مهندسی شناخته شده می‌باشند. همچنین دانشگاه‌های روسیه به دلیل ارتباط مستقیم با صنعت موقعیت‌های کاری زیادی برای فارغ‌التحصیلان ایجاد کرده است. دانشگاه‌های مهندسی این کشور در رشته‌های مهندسی هسته‌‌ای، مکانیک و هوافضا ار بهترین‌ها در دنیا هستند.

مهم‌ترین عامل تحصیل در رشته‌های مهندسی در این کشور عدم نیاز به ارائه مدرک زبان می‌باشد. بیشتر برنامه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی نیز به زبان روسی ارائه می‌شود. دانشجویان مهندسی می‌‌‌توانند همانند سایر رشته‌ها یکسال قبل از شروع برنامه تحصیلی خود زبان روسی را آموزش ببینند. براساس برنامه‌‌‌های دانشگاه‌های مهندسی در روسیه دانشجویان میتوانند در مقاطع ارشد و دکترا به زبان انگلیسی تحصیل نمایند.

توحج داشته باشید که شرایط پذیرش در دانشگاه‌های روسیه متفاوت است اما همه آن‌‌ها برای پذیرش چند عامل را برسی می‌کنند؛ نمرات کسب شده در آخرین مقطع تحصیلی، نمره آزمون ورودی و مصاحبه از جمله عوامل اصلی پذیرش محسوب می‌شوند.

مزایای تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه

کشور روسیه دارای تنوع قومیتی و فرهنگی زیادی می‌باشد به طوری‌که در بین جمعیت دانشجویان روسیه تعداد آن‌ها به بیش از 220 هزار دانشجو می‌رسد. مدارک تحصیلی ارائه شده از دانشگاه‌های پزشکی و مهندسی در اکثر کشورهای دنیا مورد تایید و معتبر واقع شده است. کشور روسیه در تخصص و رشته‌‌های خاصی همچون ریاضی، شیمی، فیزیک، زمین‌شناسی، برنامه‌نویسی، پزشکی، علوم و منابع طبیعی و به خصوص رشته های مهندسی به عنوان رهبر جهانی شناخته می شود.

همچنین همه ساله بیش از 15 هزار برنامه کمک هزینه تحصیلی از سوی دانشگاه و مراکز دولتی همه ساله برای دانشجویان اعطا می‌گردد. دانشجویان رشته‌های مهندسی در این کشور می‌توانند در کنار تحصیل خود از کار نیمه‌وقت نیز بهره‌مندشوند، و پس از اتمام تحصیل خود می‌توانند ویزای کار دریافت نمایند.

برای دانشجویان مهندسی امکان اخذ پذیرش از کالج و دانشگاه‌های این کشور برای ترم شهریور و بهمن وجود دارد. این اقدام باید حداقل 6 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی انجام شود. اما بهتر است در این مورد با یک وکیل مشورت نمایید زیرا مدارک تحصیلی شما به همراه ترجمه رسمی روسی با تایید امور خارجه و دادگستری برای امر پذیرش نیاز می‌باشد. از مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی می‌توان به ترجمه مدارک هویتی، پاسپورت، بیمه درمانی و آزمایشات اشاره کرد.

مزایای تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه

دانشگاه‌های برتر مهندسی در روسیه

دانشگاه‌های برتر مهندسی در روسیه عبارتند از: موسسه انرژی مسکو، دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک، دانشگاه فدرال سیبری، دانشگاه دولتی نفت و گاز روسیه، دانشگاه تامسکی، دانشگاه ملی علوم و فناوری، دانشکده فنی نووسیبیرسک، دانشگاه دوستی مردم روسیه و دانشگاه MGIMO. در این میان برخی از دانشگاه‌های مهندسی روسیه که رتیه برتر سال را به خود اختصاص داده‌اند به شرح جدول زیر می‌باشد:

نام دانشگاه رتبه
دانشگاه لومونسوف 90
دانشگاه فنی و مهندسی مسکو N. E. Bauman 300
موسسه فیزیک و فناوری مسکو MIPT 350
دانشگاه ایالتی سن پترزربورگ 240 در QS
دانشگاه پلی تکنیک تومسک TPU 370
دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ 400 در QS
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPHI 327 در QS

دانشکده‌های مهندسی در رشته‌های خاص مهندسی

هر کدام از دانشگاه‌های روسیه به حهت اعتبار علمی در زمینه خاص از رشته‌های مهندسی پیشتاز هستند؛

 • دانشگاه ملی مسکو: این دانشگاه در زمینه هوافضا و رشته‌های هواپیمایی، مهندسی راکت و مهندسی زیست‌شناسی شناخته شده است.
 • موسسه فیزیک و فناوری: این موسسه در رشته‌های فیزیک و ریاضی کاربردی، نرم‌افزار و تجزیه و تحلیل جزء بهترین‌ها می‌باشد.
 • دانشگاه ملی تحقیق هسته ای MEPhI: این دانشگاه در رشته فیزیک و انرژی هسته‌ای رهبر دانشگاه‌های دنیا محسویب می‌شود.
 • دانشگاه پلی تکنیک تامسک: این دانشگاه در فناوری نانو، توسعه میدان نفت و گاز، مهندسی مکانیک، علوم مواد، مهندسی نرم‌افزار شناخته شده می‌باشد.
 • دانشگاه پلی‌تکنیک: این دانشگاه در رشته‌هایی همچون مهندسی برق، فناوری اطلاعات و عمران بین دانشجویان جایگاه ویژه‌ای دارد.
 •  دانشگاه سامرا: این دانشگاه یک مرکز علمی متخصص در آموزش مهندسین صنعت هوافضا، هواپیما، موشک و فضانوردی می‌باشد.

درآمد رشته‌های مهندسی در روسیه

هزینه تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه

تحصیل در کشور روسیه برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نمی‌باشد. اما به طور کلی شهریه‌های تحصیل در روسیه ارزان است. توجه داشته باشید که میزان هزینه‌ها بسته به نوع برنامه‌های نیمه‌وقت و یا تمام‌وقت، نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت می‌باشد. میزان شهریه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی بین 2500 تا 11500 دلار در سال می‌باشد. در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا هزینه از 2000 تا 7500 دلار می‌‌تواند متغیر باشد. البته در این مقاطع در صورت فعالیت دانشجویان بر روی پروژه تحقیقاتی و یا دستیاری اساتید امکان دریافت بورسیه تحصیلی و یا حقوق نیز وجود دارد.

دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه‌های روسی باید یک دوره آمادگی چندماهه یا یکساله را سپری نماید. این دوره‌ها برای آموزش زبان روسی و دروس پایه تعلق دارند که حداقل هزینه شهریه 2000 دلار در سال می‌باشد.

شرایط کار مهندسان در روسیه

کنسولگری فدراسیون روسیه یک نگاه کلی از آنچه که از سیستم آموزش و پرورش در روسیه انتظار می‌رود، ارائه می‌دهد. می‌توان گفت کار در روسیه برای مهندسین می‌تواند بین زندگی و مرگ تفاوت ایجاد کند. علاوه بر این مهندسان مکانیکی مسئولیت ایمنی در خودروها، توسعه وسایل پزشکی و نگهداری هواپیما را بر عهده دارند. بازار کار روسیه برای مهندسان بسیار وسیع است، به طوری‌که مهندسان مکانیک می‌‌توانند در زمینه‌هایی همچون تحقیق، طراحی، آزمایش و ساخت وسایل نقلیه موتوری، هواپیما، دستگاه‌‌های بهداشتی و روبات‌ها فعالیت داشته باشند.

آیا می‌دانستید….؟!

 • برای تحصیل رشته‌های مهندسی در روسیه به مدرک زبان نیازی نیست.
 • تمام رشته‌های مهندسی همچون مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، مهندسی هوا و فضا، مهندسی برق و … در دانشگاه‌های روسیه ارائه می‌‌گردد.
 • امکان کار و اقامت دائم برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی در روسیه وجود دارد.
 • برای تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه هیچ محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.
 • شرط معدل برای تحصیل در رشته‌های مهندسی در روسیه وجود ندارد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند