تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا برای آن دسته از دانشجویانی که به دنبال تحصیل ارزان و پذیرش سریع هستند بهترین گزینه محسوب می‌شود. در دانشگاه‌های پزشکی اسپانیا معمولاً دروس به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه می‌شود، به همین دلیل تسلط به زبان اسپانیایی از مهم‌ترین شرط پذیرش در دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت که ورود به رشته دندانپزشکی دانشگاه‌های دولتی اسپانیا سخت است اما هزینه تحصیل در آن تقریباً رایگان می‌باشد و تدریس در این نوع دانشگاه‌ها به زبان اسپانیایی صورت می‌گیرد. در حالی‌که ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا آسان‌تر بوده و تدریس به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد و هزینه‌ها در این دانشگاه نیز بیشتر می‌باشد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

همانطور که ذکر شد ورود به دانشگاه‌های دولتی اسپانیا می دشوار است و دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در این کشور باید در آزمون ورودی دانشگاه‌های دندانپزشکی شرکت نمایند. همچنین دانشجویان می‌توانند در دوره‌های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت نمایند. غالباً این دوره‌ها به مدت 9 ماه می‌باشد و دانشجویان می‌توانند علاوه بر تحصیل مواد آزمون به تقویت زبان اسپانیایی نیز بپردازند. برخی از دانشگاه‌های اسپانیا دوره‌های زبان اسپانیایی را برای آن دسته از دانشجویانی که تسلط کافی به این زبان را ندارند برگزار می‌نماید.

برای پذیرش در دانشگاه‌های دندانپزشکی این کشور، رده سنی دانشجویان 18تا 22 خواهد بود و طول مدت تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا به مدت 6 سال می‌باشد، این دوره به صورت دو مرحله‌ای (تئوری و بالینی) ارائه می‌گردد. دوره‌های تئوری دانشجویان شامل تحصیل دروس علوم پایه، زیست شناسی، فیزیک و آناتومی می­‌باشد. سپس با اتمام این دوره، دانشجویان باید دوره‌های بالینی خود را در بیمارستان‌ها و یا کلینیک‌ها گذرانده و به یادگیری دروس علمی بپردازند. قابل ذکر است که دوره‌های عملی و بالینی در دانشگاه‌های دندانپزشکی اسپانیا تحت نظارت اساتید مجرب و برجسته صورت می‌گیرد.

بر اساس نظام آموزشی دانشگاه‌های این کشور در روش‌های آموزشی خود از اصول زیر پیروی می‌کنند:

 •  رفتارهای فیزیولوژیکی افراد سالم و بیمار و تأثیر محیط بیرونی بر سلامت انسان و چگونگی نحوه عملکرد پزشکی را بررسی و ارزیابی می‌کنند.
 •  ساختار و بافت دندان ها، فک و دیگر بافت های متصل به آن را بررسی کرده، سلامت و بیماری های دهان و دندان را تشخیص می‌دهند.
 •  برنامه های آموزش عملی بصورت حرفه‌ای را ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند هرگونه ناهنجاری، آسیب‌ها و بیماری‌های دهان و دندان را براحتی تشخیص داده و به ارائه­ تمرینات پزشکی برای جلوگیری از این بیماری ها بپردازند.
 • راه‌های درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌بینند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

مزایای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دانشجویانی که کشور اسپانیا را برای تحصیل دندانپزشکی خود انتخاب کرده‌اند، می‌توانند از مزایایی که دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌دهند بهره‌مند شوند برخی از این مزایا به شرح زیر می‌باشد:

 • پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان انجام کار ضمن تحصیل برای دانشجویان
 • امکان کسب مجوز کار ( پروانه پزشکی) در حین تحصیل برای دانشجویان
 • تحصیل در دانشگاه‌های با کیفیت و مجهز به تجهیزات آموزشی
 • امکان پذیرش دائم برای آن‌ها از این کشور
 • امکان بسیار راحت‌تر پذیرش برای کشورهای دیگر مانند: آمریکا، کانادا و دیگر کشورهای اروپایی
 • امکان گذراندن دوره های فوق تخصص و ورود به مراحل بالاتر
 • اقامت در کشوری بسیار خوب و با آب و هوایی دلپذیر

همچنین دانشجویان می‌توانند بدون نیاز به معدل در دانشگاه‌های عالی این کشور که در سطح جهان شناخته شده می‌باشند، تحصیل نمایند. البته ناگفته نماند که بهترین شهرهای اسپانیا برای تحصیل دندانپزشکی عبارتند از: بارسلونا، مادرید و والنسیا

دانشگاه‌های برتر اسپانیا برای تحصیل دندانپزشکی

برای تحصیل دندانپزشکی در کشور اسپانیا ابتدا باید با دانشگاه‌های برتر و مورد تایید وزارت بهداشت آشنا شوید سپس با کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دانشگاه موردنظر را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید:

نام دانشگاه توضیحات
دانشگاه بارسلونا این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی در اسپانیا است که از بخش های زیست‌شناسی، اقتصاد، قانون، پزشکی و علوم بهداشتی و فلسفه تشکیل گردیده است.
دانشگاه مستقل بارسلونا این دانشگاه از 13 بخش زیست شناسی، علوم، مطالعات ارتباطات، آموزش، علوم سیاسی و جامعه‌شناسی، حقوق، اقتصاد و غیره تشکیل شده است.
دانشگاه مستقل مادرید این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های معتبر دندانپزشکی در اسپانیا می­ باشد که بخش های مختلفی تقسیم گردیده است.

مدارک مورنیاز برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی در این کشور را دارند، می‌بایست مدارک لازم جهت پذیرش آماده کرده و ارائه نمایند، این مدارک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات آن‌ها
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • گواهی پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • ارائه مدارکی که تمکن مالی دانشجو را برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا اثبات نماید.

موارد مورد بررسی تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

موضوعات مورد بررسی برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا در سال 2021

 • تحلیل و بررسی عملکردهای بیولوژیکی بر روی انسان با استفاده از روش‌ها و داده‌های علمی و آزمایشی به روش تجزیه و تحلیل
 • بررسی تاثیرات محیطی در پیرامون زندگی بشر بر روی رفتار افراد سالم و بیمار و شکل‌گیری ظواهر فک و دهان آن‌ها
 • بررسی ساختار عملکرد دهان، فک، صورت، انواع دندان‌ها و لثه و اتصال بافت‌ها
 • استفاده از ابزارهایی مانند شبیه‌سازی به صورت سه بعدی و یا بر روی عروسک در مورد نا هنجاری‌ها و صدمات بیماری‌ها بر روی فک، دهان، دندان و صورت
 • استفاده از روش های پیشگیری تغییر شکل ظاهری صورت انسان در ناحیه دهان و دندان قبل از متولد شدن

کار ضمن تحصیل دانپزشکی در اسپانیا

دانشجویان تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا می‌توانند در طول دوران تحصیلات خود به کار دانشجویی نیز بپردازند، که مجاز به 20 ساعت کار در هفته می‌باشند. داشتن مهارت کافی در حرف زدن به زبان اسپانیایی در یافتن کار موردنظر بسیار موثر خواهد بود. همچنین دانشجویان متقاضی به تحصیل پس از پایان تحصیلات خود می‌توانند جهت دریافت تخصص وارد دانشگاه‌های آمریکایی و یا کانادایی شوند که برای انجام این کار باید مدرک دندانپزشکی عمومی آن‌ها ارزش‌گذاری شود.

به طور کلی می‌توان گفت که دانشجویان با کار کردن کنار تحصیل خود می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی خود را این راه تامین نمایند. البته در نظر داشته باشید که به طور متوسط هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا حدود 1200 یورو در سال خواهد بود. در واقع این هزینه مربوط به دانشگاه‌های دولتی اسپانیا می‌باشد، در حالی‌که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا سالانه حدود 5 تا 15 هزار یورو است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند