تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

 

کشور روسیه به دلیل فرهیخته بودن و داشتن سطح آموزشی با کیفیت، بیشتر شهروندان خود و همچنین دانشجویان بین المللی را جهت تحصیل در دانشگاه‌ها به سمت خود جذب کرده است. تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، مهندسی و علوم انسانی در این کشور مورد استقبال دانشجویان بین المللی قرار گرفته است و دانشگاه‌های پزشکی روسیه جز دانشگاه‌های برتر دنیا محسوب می شود. برای آشنایی بیشتر درباره تحصیل در این رشته پزشکی در کشور روسیه با ما همراه باشید.

دندانپزشکی در روسیه

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می‌شود و انتخاب زبان به اختیار خود دانشجو می‌باشد و هیچ‌گونه محدودیت سنی برای تحصیل در این رشته وجود ندارد، همچنین تحصیل در این رشته امکان گذراندن دوره کار آموزی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پیشرفته را به دانشجویان می‌دهد. متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه می‌توانند پس از گذراندن آزمون علمی مجوز مجوز طبابت را در ایران به دست آورند.

آنچه که کشور روسیه را به مقصد طراز اول برای تحصیلات دندانپزشکی تبدیل کرده روند سریع درخواست و پذیرش و عدم آزمون ورودی در بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی این کشور می‌باشد. برای تحصیل در این رشته متقاضیان باید با زبان انگلیسی آشنایی داشته و برای نشان دادن مهارت خود در این زمینه باید مدرک آیلتس با نمره حداقل ۵.۵ را ارائه دهند و یا در یک مصاحبه ورودی در دانشگاه شرکت نمایند. دقت داشته باشید برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان روسی متقاضیان باید در آزمون پادفک که یک دوره ۱۰ ماهه می باشد شرکت کنند.

آزمون پادفک یک دوره زبان آموزی لازم برای دانشجویانی می‌باشد که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند این دوره شامل دو ترم بوده و از ۱۰ شهریور تا ۱۰ تیر سال بعد به طول می‌انجامد. طول دوره دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی ۵ سال و طول دوره دندانپزشکی به زبان روسی به دلیل شرکت در دوره پادفک ۶ سال می‌باشد.

همانطوری که اشاره شد دانشجویان خارجی که قصد تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی را دارند ابتدا باید دوره‎های مقدماتی زبان روسی را یک دوره ۱ ساله بوده را بگذرانند که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دوره فشرده زبان روسی با مطالعه عمیق زبان
 • دوره مواد آزمون ورودی شیمی و زیست شناسی
 • کلاس‌های شغلی
 • معرفی سیستم‌های تحصیلی و آزمون‌های انتخابی
 • معرفی سبک زندگی سنتی و فرهنگ روسیه

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

پذیرش و روند اخذ ویزا برای دانشجویان این کشور نسبت به سایر کشورها آسان است. برای پذیرش در دانشکده‌های دندانپزشکی نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی نمی‌باشد. پایین بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی از مهمترین مزیت دانشگاه‌های پزشکی این کشور بوده و از طرفی شهریه تحصیل دندانپزشکی در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی و شهروندان این کشور تفاوتی ندارد و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد.

مدارک صادره از دانشگاه‌های روسیه مورد تایید سازمان بهداشت جهانی، یونسکو و سایر سازمان‌های بین‌‌المللی قرار گرفته است. ایجاد محیط امن تحصیلی بین‌المللی برای دانشجویان از دیگر مزایای عمده تحصیل در این کشور می باشد. دانشجویان می‌توانند در طی دوره کارآموزی خود تجربه خوبی در زمینه بالینی در بیمارستان‌های دولتی در کنار بسیاری از متخصصان کسب نمایند.

کار دانشجویی دندانپزشکی در روسیه

کار دانشجویی در روسیهکشور روسیه به دانشجویان خارجی اجازه کاره پاره وقت را داده و آن‌ها می‌توانند در یکی از مشاغل دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند. درآمد حاصل از کار دانشجویی می‌تواند تا حدودی به تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل در روسیه کمک کند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

پایین بودن هرینه‌های تحصیل در روسیه از مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در این کشور می‌باشد. هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه بسته به دانشگاه . کیفیت سیستم آموزشی. اساتید و محتوای دوره‌ها متفاوت است. اما در کل می‌توان گفت شهریه یک سال تحصیلی از ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار آمریکا متغیر می‌باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در روسیه به شهر و سبک زندگی و… بستگی دارد. به طور میانگین هر دانشجو برای تأمین هزینه‌های زندگی خود حدود ۴۰۰ دلار در ماه احتیاج دارد و هزینه‌های  زندگی و اجاره و مسکن  در روسیه نسبت به کشور ایران ۹ درصد بیشتر می‌باشد.

دانشگاه‌های دندانپزشکی روسیه

دانشگاه‌های روسیه که در دوره‌های تخصصی و عالی فعالیت دارند به شرح زیر می‌باشند:دانشگاه‌‌های پزشکی روسیه

 • دانشگاه فدرال کازان که دوره‌های تخصصی استوماتولوژی را به زبان انگلیسی به مدت ۵ سال ارائه می‌دهند.
 • دانشگاه رودن یا دانشگاه دوستی ملل روسیه نیز رزیدنسی پزشکی در سطح دندانپزشکی کودکان و دوره‌های دندانپزشکی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.
 • دانشگاه سچینوا اولین دانشگاه پزشکی و ملی روسیه بوده که دوره تخصصی بهداشت دهان را همراه با دوره‌های عملی حین تحصیل ارائه می‌دهند و در یک دوره ۵ ساله ارائه می‌شود.

شرایط بورسیه رشته دندانپزشکی در روسیه

برای رشته‌های پرهزینه مانند دندانپزشکی امکان تعلق بورسیه خیلی کم است به طوریکه خود شهروندان روسی برای بورسیه شدن در دانشگاهها باید نمره‌های بالایی در دوران تحصیلی  خود کسب نمایند و برای ورود به دانشگاه‌های روسیه نمرات بالایی را در دروس شیمی و زیست به دست آورند تا بتوانند به صورت رایگان در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند. اما در مورد دانشجویان خارجی این شرایط کاملا متفاوت می‌باشد به این صورت که دانشجو نیازی به کسب معدل چندان بالا در دوران دبیرستان نداشته و لازم نیست در امتحان ورودی برای دریافت بورسیه شرکت کند.

این تصمیمات مستقیما توسط وزارت آموزش و پرورش و سازمان‌های فدرال روسیه مدیریت می‌شود. بورس تحصیلی در روسیه شامل هزینه‌های تحصیل در روسیه، هزینه اقامت و بیمه درمانی بوده اما هزینه سفر را دولت روسیه به عنوان قسمتی ار بورس تحصیلی پوشش نمی‌دهد.

به طور کلی بورسیه شدن در کشور روسیه کار بسیار دشواری می‌باشد و برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور علاوه بر داشتن رزومه تحصیلی و کاری عالی، باید صبر زیادی داشته باشید.

مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه در رشته دندانپزشکی ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده
 • ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی ترجمه شده به زبان انگلیسی یا روسی
 • ارائه کپی شناسنامه
 • ارائه ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • ارائه مدرک زبان
 • ارائه پاسپورت یا گذرنامه معتبر
 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه پرداخت هزینه پذیرش

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند