تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

همه ما می‌دانیم که در سال‌های اخیر به علل مختلف از جمله هزینه‌های مناسب تحصیل و یا عدم وجود مشکل در اخذ ویزای دانشجویی برای دانشجویان ایرانی، روسیه به یکی از مقاصد اصلی تحصیلی هموطنان عزیزمان تبدیل شده است. طبیعتاً علاقه‌مندان تحصیل در روسیه ترجیح می‌دهند که در دانشگاه‌‌های برتر این کشور با رتبه‌‌های برتر بین‌المللی به تحصیل بپردازند.

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه همه ساله یکی از برترین دانشگاه‌های این کشور در رتبه بندی‌های بین‌المللی به شمار می‌آید، به همین علت مدارک ارائه شده از این دانشگاه نه تنها در ایران بلکه در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای پیشرفته مورد تایید می‌باشد. اگر قصد تحصیل در این دانشگاه ایالتی و دارای اعتبار جهانی را دارید به مطالعه شرایط تحصیل و رشته‌های مختلف این دانشگاه معتبر کشور روسیه به ویژه شرایط تحصیل پزشکی در این مقاله بپردازید.

درباره دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک یکی از دانشگاه‌های برتر روسیه به ویژه برای تحصیل پزشکی محسوب می‌شود، این دانشگاه ایالتی در زبان انگلیسی Novosibirsk State University خوانده می‌شود و به اختصار آن را به NSU نیز می شناسند. دانشگاه نووسیبیرسک در سال 1959 میلادی در شهر نووسیبیرسک مرکز صنعتی و فرهنگی سرزمین سیبری تاسیس شد. شهر نووسیبیرسک در فاصله ۳۴۰۰ کیلومتری مسکو پایتخت روسیه واقع شده است و به علت قرار گرفتن در سرزمین سیبری هوای سردی دارد و تنها دو ماه از سال هوای نسبتاً مناسبی در این منطقه برقرار است، به همین دلیل شرایط زندگی در آن برای بسیاری افراد مناسب نمی‌باشد. در شهر نووسیبیرسک که سومین شهر بزرگ کشور روسیه به شمار می‌آید، هزینه‌های زندگی بسیار پایین‌تر از مسکو و سن ‌پترزبورگ شهرهای اول و دوم این کشور است. همچنین پردیس دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه در داخل کالبد این شهر قرار گرفته است.

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه در حال حاضر  دارای بیش از 70 آزمایشگاه تحقیقاتی و 50 موسسه پژوهشی می‌باشد و از نظر علمی، آموزشی و پژوهشی یکی از دانشگاه‌های مدرن در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود. همچنین این دانشگاه با بیش از 2000 نفر کادر آموزشی و عضو هیئت علمی میزبان بیش از 7000 دانشجو در رشته‌های مختلف و مقاطع تحصیلی گوناگون از سراسر دنیا می‌باشد و به آنان خدمات علمی آموزشی و پژوهشی در سطحی بسیار بالا ارائه می‌نماید.

در پردیس دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه امکانات متعددی برای دانشجویان فراهم است که از آن جمله می‌توان به استادیوم، مرکز ورزشی، چندین موسسه علمی، پارک علم و فناوری و …. اشاره نمود. این دانشگاه همچنین یکی از بهترین خوابگاه‌های دانشجویی را در میان دانشگاه‌‌های روسیه دارد، این امکانات اقامتی مناسب به دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه نیز اعطا می‌گردد.

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

رتبه دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک

 دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک در سال 2018 در میان دانشگاه ‌های دنیا  رتبه 250 و در بین دانشگاه‌‌های کشور روسیه سوم بوده است. در سال 2019 دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک توانست با 6 پله صعود به رده 244 در میان دانشگاه‌های دنیا برسد. همچنین در سال 2020 میلادی این دانشگاه با رشد بیشتری در رنکینگ موسسه QS روبرو شد و در میان دانشگاه‌های دنیا به رده 231 و در میان دانشگاه‌های روسیه به رده دوم رسید. براساس آخرین رتبه بندی اعلام شده توسط موسسه QS برای سال 2021 میلادی رتبه دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک با اینکه باز هم با رشد مواجه شده و به رده 228 دنیا رسیده است، اما رتبه دوم را به دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ واگذار کرده و به رده سوم دانشگاه های برتر روسیه بازگشته است.

رتبه دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک بر اساس رنکینگ شانگهای که دیگر رتبه بندی معتبر دانشگاه‌های دنیا به شمار می‌رود نیز از سال 2016 تا 2019 همواره بین 401 تا 500 در میان دانشگاه‌های دنیا بوده است که در سال 2020 توانست به رتبه‌ای بین 501 تا 600 دست یابد. رنکینگ دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک در میان دانشگاه‌های دنیا بر اساس رتبه بندی تایمز در سال 2021 میلادی بین 601 تا 800 تعیین شده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک

آن دسته از دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند و می‌خواهند پس از اتمام دوره تحصیلات خود به ایران بازگشته و در وطن خود مشغول به کار شوند، حتماً باید دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه‌های مورد تایید ایران انتخاب نمایند. همچنین برای متقاضیان تحصیل رشته‌های علوم پزشکی در خارج از کشور لازم است که دانشگاه محل تحصیل خود را از میان دانشگاه‌‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران انتخاب کنند تا بتوانند پس از تحصیل مدارک خود را در ایران بدون مشکل برای ارزشیابی و معادل سازی ارائه نمایند. از این رو تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه بهترین انتخاب است چرا که در لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران قرار دارد و دانشجویان ایرانی با خیال راحت برای تحصیل در هر رشته‌‌ای می توانند بدون مشکل این دانشگاه را انتخاب نمایند.

به منظور اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه معتبر، متقاضیان باید مدارک تحصیلی مقطع قبلی خود را به همراه ریز نمرات به همراه گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی تایید سلامت جسمی به صورت ترجمه شده به انضمام مدارک هویتی ارائه نمایند تا مورد بررسی قرار گیرد. این دانشگاه معتبر امروزه با تعداد زیادی از برترین دانشگاه‌های دنیا همکاری تنگاتنگ علمی، آموزشی و پژوهشی دارد که از جمله این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه فنی لایپزیگ در آلمان، دانشگاه کاتولیک میلان در ایتالیا، دانشگاه شمال ایلینوی در آمریکا، دانشگاه هوکایدو در ژاپن، و دانشگاه بوسان در کره جنوبی.

دوره‌های نحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه به زبان روسی ارائه می‌شود که اغلب آن‌ها در مقطع کارشناسی می‌باشند. در حالی‌که در رشته‌های متنوع این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف می‌توان تعدادی دوره تحصیلی به زبان انگلیسی پیدا کرد که اکثر آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند، به ویژه دوره‌های مشترکی که این دانشگاه با دانشگاه‌های معتبر خارجی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا ارائه می دهد، زبان تحصیلی انگلیسی می باشد.

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک

تحصیل در دانشگاه معتبر نووسیبیرسک برای متقاضیان تحصیل پزشکی در روسیه بهترین گزینه است علاقه‌مندان این رشته می‌توانند به تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه در گرایش‌‌های مختلف از جمله پزشکی هسته‌ای نیز بپردازند. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشد این است که دوره‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه به زبان روسی ارائه می‌‌گردد، اما دروس دو سال اول تحصیل اغلب به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که برخلاف اکثر دانشگاه‌های دنیا و خود کشور روسیه که در زمینه علوم پزشکی نامدار هستند، در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه فقط رشته پزشکی در گرایش‌های مختلف به دانشجویان ارائه می‌‌گردد و رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی در چارت آموزشی این دانشگاه جایی ندارد. این در حالی است که در سایر دانشگاه‌های معتبر این کشور در زمینه علوم پزشکی از جمله دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو اکثر رشته‌های زیر مجموعه علوم پزشکی به دانشجویان ارائه می‌شود.

توجه داشته باشید که برای ورود به دوره‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه ابتدا باید در دور‌ه‌های پادفک شرکت کنید که این دوره‌ها شامل شهریه‌ای معادل 4500 دلار می‌باشد. شهریه دوره‌های تحصیل پزشکی در این دانشگاه نیز حدود 6 هزار دلار در سال می‌باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک

به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی حدود 3 هزار دلار و برای مقطع کارشناسی‌ارشد نیز همین میزان در سال می‌باشد. اما در برخی از رشته‌ها مانند پزشکی شهریه متفاوت بوده و رقمی حدود 5 تا 6 هزار دلار بسته به سال تحصیلی می‌تواند متفاوت باشد و معمولاً برای سال اول و دوم 5 هزار دلار و برای سال های سوم تا ششم 6 هزار دلار در نظر گرفته شده است. از این رو و با در نظر داشتن 6 ساله بودن طول دوره‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه، هزینه کل این دوره‌ها در مجموع حدود 34 هزار دلار خواهد بود که حتی از شهریه یکسال تحصیل پزشکی در کانادا، امریکا، استرالیا و نیوزیلند نیز کمتر می‌باشد.

در این دانشگاه معتبر کشور روسیه بورسیه‌های تحصیلی قابل توجهی نیز به دانشجویان ارائه می‌گردد که اغلب برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال 65 مورد بورسیه تحصیلی شامل پرداخت کامل شهریه و تعداد زیادی بورسیه تحصیلی به عنوان کمک هزینه ماهانه برای زندگی دانشجویی در هر سال به دانشجویان ارائه می‌شود. البته دانشجویان می‌توانند با دریافت مجوز از دولت این کشور به کار دانشجویی در روسیه نیز بپردازند و مقداری از هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی خود در این کشور را از این طریق تامین نمایند.

تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

رشته‌های دانشگاه نووسیبیرسک

رشته های دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه دارای تنوع بالایی می‌باشند و در قالب دانشکده‌‌های این دانشگاه به دانشجویان ارائه می گردد. دانشکده های دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک روسیه عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی و روانشناسی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده زمین ‌شناسی و ژئوفیزیک
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده مکانیک و ریاضیات
 • دانشکده فناوری اطلاعات
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده فلسفه و حقوق

 در نظر داشته باشید که اصلی‌ترین رشته‌هایی که در این دانشگاه، تحقیقات روی آن‌ها تمرکز بیشتری دارد عبارتند از:

 • فیزیک ذرات ابتدایی
 • فوتونیک و اپتیک کوانتومی
 • تحقیقات قطب شمال
 • زیست پزشکی
 • سرطان درمانی
 • مهندسی شیمیایی
 • مواد ترکیبی کم بعدی
 • فناوری‌های اومیک
 • ریاضیات
 • باستان شناسی
 • ، مردم شناسی
 • زبان شناسی

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند