تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان به دانشجویان مجوز کار در تمامی نقاط دنیا را می‌دهد. چرا که مدرک دانشگاه‌هایی همچون کمبریج و اکسفورد در همه کشورها دارای اعتبار بالیی می‌باشد. مهاجرت به کشور انگلستان از طریق تحصیل و کار از بهترین روش‌های دریافت اقامت و تابعیت این کشور می‌باشد. برای دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های کشور انگلستان از جمله دانشگاه پر آواره کمبریج هستند، مطالعه این مقاله راهنمای کاملی در خصوص شرایط پذیرش، دوره‌های تحصیلی و دریافت بورسیه تحصیلی و دیگر نکات تحصیل در این دانشگاه خواهد بود.

درباره دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج انگلستان (Cambridge University) به عنوان یک دانشگاه عمومی و پیشرفته در کمبریج بریتانیا قرار گرفته است. این دانشگاه در آموزش و پرورش دانشجویان داخلی و خارجی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. دانشگاه کمبریج دز سال 1209 تاسیس شده است، و تعداد دانشجویان این دانشگاه قدیمی به بیش از 18110 نفر می‌رسد. بیشتر دانشجویان کمبریج، ساکن خوابگاه‌های مجهز دانشگاه می‌باشند و فقط درصد کمی از دانشجویان دانشگاه در خانه‌های خصوصی زندگی می‌کنند. در نظر داشته باشید که تمامی افرادی از دانشگاه کمبریج پذیرفته می‌شوند بعد از ورود به دانشگاه، به صورت اتوماتیک عضو اتحادیه این دانشگاه خواهند شد.

از امکانات دانشگاه توسعه‌یافته کمبریج می‌توان به بیش از 110 کتابخانه موجود در دانشگاه اشاره کرد، تمامی دانشجویان و اعضای دانشگاه می‌توانند از این کتابخانه‌ها استفاده نمایند. حداقل 7 میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های پیشرفته دانشگاه کمبریج وجود دارد که به بخش‌های مختلفی تقسیم شده‌اند.

دانشکده‌های دانشگاه کمبریج

دانشگاه فوق‌تخصصی کمبریج دارای 31 دانشکده مجهز می‌باشد، 28 دانشکده از این 31 دانشگاه به صورت مختلط است و 3 دانشکده آن مخصوص خانم ‌ها می‌باشد. داروین اولین دانشکده مختلط  این دانشگاه پیشرفته در انگلستان به شمار می‌رود. دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید در خوابگاه‌ دانشکده‌های دانشگاه کمبریج ساکن شوید، باید هزینه‌های جداگانه پرداخت نمایید. مخارج و هزینه تغذیه هر دانشکده متفاوت می‌باشد و هزینه‌های خوابگاه‌ها نیز یکسان نیست. دانشگاه کمبریج در سال‌های اول تاسیس تنها متقاضیان مرد را مورد پذیرش قرار می‌داد، پس از گذشت صد سال با ساخت دانشکده‌های مختلف، خانم‌ها نیز موفق به ورود به این دانشگاه شدند.

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

دوره‌های تحصیلی دانشگاه کمبریج

مدت زمان دوره‌های تحصیلی در دانشگاه کمبریج انگلستان همانند دیگر دانشگاه‎‌های این کشور به رشته تحصیلی و میزان عملکرد دانشجویان بستگی دارد. ولی به طور کلی هر سال تحصیلی در این دانشگاه به 3 ترم تقسم‌بندی می‌شود. همچنین تعداد سال‌های تحصیلی این داشگاه مجهز و پیشرفته نیز بستگی به رشته تحصیلی دارد. دوره‌های تحصیلی کارشناسی در انگلستان به طر معمول  3 سال می‌باشد و از نظر زمانی کوتاه‌تر از دوره‌های تحصیلی در کشورهای دیگر است. اما این نکته را در نظر داشته باشید که اعتیبار و کیفیت مدارک دانشگاهی، دانشگاه کمبریج انگلستان قابل مقایسه به کشورهای دیگر نمی‌باشد.

شرایط ورود به دانشگاه کمبریج

حتماً اطلاع دارید که ورود به دانشگاه کمبریج از ورود به دیگر دانشگاه‌های انگلستان، سخت‌تر می‌باشد. برای ورود به دانشگاه کمبریج انگلستان، افراد بالای 16 سال می‌بایست دوره‌های زیر را سپری نمایند:

 • Foundation or A-Level
 • General Certificate Secondary ED

توجه داشته باشید که کسب نمرات بالا در این دوره‌ها الزامی است و علوم پایه از جمله دروس این دوره‌ها می‌باشد. همچنین دروس انگلیسی و ریاضی نیز در این دوره‌ها تدریس می‌شوند. بنابراین مدرک دوره‌های پایه در واقع مجوز دانشجو جهت ورود به دانشگاه‌های همچون کمبریج و آکسفورد محسوب می‌شود. پذیرش دانشجو در دانشگاه کمبریج به 2 صورت خواهد بود.:

 1. مصاحبه و ارزیابی متقاضی از لحاظ علمی و دانش
 2. آزمون‌های ورودی دانشگاه کمبریج

 در نظر داشته باشید که سه چهارم متقاضیان ورود به دانشگاه کمبریج انگلستان، می‌بایست برای ورود به این دانشگاه، در مصاحبه‌های ارزیابی شرکت نمایند. لازم به ذکر است که فقط 30 درصد متقاضیان ورود به دانشگاه کمبریج برای ورود به این دانشگاه پیشرفته موفق می شوند. جالب است بدانید که در سال 1392 دانشگاه کمبریج انگلستان، در زمینه تحقیقات و پژوهش در بریتانیا توانست رتبه اول را به خود اختصاص دهد. دانشجویان دانشگاه کمبریج بهترین نتایج را در رشته‌هایی همچون هوافضا، مهندسی الکترونیک، تجارت و مدیریت، شیمی، داروسازی، پزشکی، رشته های کلاسیک به دست‌آورده‌اند.

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج

هزینه تحصیل در این دانشگاه برای شهروندان انگلیسی اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اروپایی متفاوت می‌باشد. این تفاوت به دلیل خروج انگلستان از اتحادیه ازروپا به وجو آمده است و پیش از آن شهریه دانشجویان اتحادیه اروپا با دانشجویان انگلیسی تفاوتی نداشته است. برای شهروندان انگلیسی شهریه تحصیلی برای سال اول تحصیل، سالانه از 9.250 تا 10.682 پوند می‌باشد. همچنین دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه کمبریج باید شهریه‌ای معادل 21.168 تا  55.273 برای رشته‌های علوم انسانی و رشته‌های پزشکی در نظر بگیرند، البته برای رشته‌ پزشکی این مبلغ متغیر خواهد بود. در جدول زیر هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج به تفکیک رشته‌ها نمایش داده شده است:

گروه

رشته تحصیلی

شهریه

گروه 1

آنگلو-ساکسون، نورس و سلتیک، باستان شناسی، مطالعات آسیا و خاورمیانه، تاریخ باستان، اقتصاد،آموزش، انگلیسی، تاریخ، تاریخ و زبانهای مدرن، تاریخ و سیاست، تاریخ هنر، علوم انسانی، اجتماعی و سیاسی، اقتصاد سرزمینی، حقوق، زبانشناسی، زبان های مدرن و قرون وسطایی، فلسفه، الهیات، دین و فلسفه دین

22،227 پوند

گروه 2

ریاضیات

24789 پوند

گروه 3

معماری، جغرافیا و موسیقی

29،082 پوند

گروه 4

مهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، مهندسی، مطالعات مدیریتی، مهندسی ساخت، علوم تجربی، علوم روانشناسی و رفتاری

33،825 پوند

گروه 5

علوم پزشکی و دامپزشکی (شامل آزمون دوم M.B و Vet.M.B)

58،038 پوند

هزینه زندگی در انگلستان

همانطور که می‌دانید هزینه زندگی در یک کشور به سبک زندگی فرد و شهر و منطقه محل سکونت وی بستگی دارد. بر اساس آمار رسمی دانشگاه کمبریج، میانگین هزینه تحصیل و زندگی در کشور انگلستان و دانشگاه اکسفورد سالانه به طور میانگین بین 9.670 تا 11.230 پوند می‌باشد. در جدول زیر هزینه برخی از اقلام زندگی در کشور انگلستان نمایش داده شده است:

هزینه های زندگی 2019-2020

خوابگاه (شامل هزینه خورد و خوراک)

110 تا 180 پوند در هفته و یا130 تا 210 پوند در هفته برای هر سوئیت (برای 27 تا 39 هفته در سال)

وعده های غذایی دانشگاه

4 تا 7 پوند برای هر وعده غذایی در خوابگاه و 9 تا 15 پوند برای غذای سلف کالج ها

هزینه های اضافی دوره

بستگی به دوره دارد (برای فتوکپی، تجهیزات دانشگاهی، لوازم التحریر، هزینه سفر)

حمل و نقل در کمبریج

ارزان یا رایگان!

بورسیه تحصیلی دانشگاه کمبریج

دانشجویان تحصیل در انگلستان و به خصوص دانشگاه معتبر کمبریج با اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان می‌توانند تا حدودی هزینه‌های سکونت و تحصیل در این کشور را کاهش دهند. برای دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه کمبریج، امکان دریافت کمک هزینه تحصیلی و همچنین وام تحصیلی در حین تحصیل از سوی دولت انگلستان وجود دارد. از جمله کمک هزینه‌های تحصیلی دولت انگلستان به دانشجویان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Student Finance England and Non UK Team
 • Student Awards Agency Scotland (SAAS)
 • Student Finance Wales
 • Student Finance NI

دانشگاه کمبریج نیز بورسیه ای را تحت عنوان Cambridge Bursary Scheme برای دانشجویان این دانشگاه ارائه می‌دهد که مبلغ آن بین 10.500 تا 14.000 پوند می باشد. دیگر بورسیه‌های دانشگاه کمبریج و کالج‌های وابسته به این دانشگاه شامل موارد زیر می‌باشند:

 • Stormzy Scholarship for Black UK Students
 • Faculty awards and grants
 • College awards

تحصیل در دانشگاه کمبریج انگلستان

مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج انگلستان همانند دیگر دانشگاه‌های دنیا، مدارکی را جهت پذیرش در نظر گرفته است که ارائه آن توسط هر دانشجوی متقاضی تحصیل در این دانشگاه الزامی‌ می‌باشد. مدارک موردنیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج عبارتند از:

 • تکمیل فرم ثبت نام UCAS application و ارسال آن تا نهایت 15 اکتبر هر سال
 • داشتن معدل 18 در مقطع پیش دانشگاهی و معدل کل 19 در مقطع دبیرستان و همچنین میانگین تراز 80% در کنکور سراسری ایران
 • رسید پرداخت هزینه تحصیل در دانشگاه
 • قبولی در مصاحبه اینترنتی با اساتید دانشگاه
 • نمره 7 یا 7.5 در آزمون آیلتس و یا 110 در آزمون تافل IBT
 • تمکیل فرم مکمل (برای داتشجویان رشته پزشکی)
 • تکمیل پرسشنامه تکمیلی تخصصی (SAQ)
 • تکمیل فرم ثبت نام مقدماتی دانشگاه کمبریج (COPA)
 • ارسال انگیزشنامه و یا SOP

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند