دانشگاه بغازیچی ترکیه را بیشتر بشناسید

تحصیل در دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه بوده که اکثر دانشجویان در مقطع کارشناسی آن به راحتی می‌توانند فاند دانشگاه‌های مطرح کانادا و آمریکا را دریافت نمایند. دانشگاه بغازیچی در واقع ادامه کالج روبرت است که در سال 1863 تاسیس گردید. این اولین موسسه آموزش عالی در قالب دانشکده متعلق به کشور آمریکا بود که در خارج ار آن کشور ساخته شد. به همین دلیل این دانشگاه از سطح علمی بالایی برخوردار است و اساتید مجرب و بین‌المللی در آن مشغول تدریس می‌باشند. برای اینکه این دانشگاه برتر ترکیه را بیشتر بشناسید و از شرایط پذیرش در این دانشگاه آگاه شوید در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه بغازیچی در شهر استانبول قرار گرفته و از نوع دانشگاه‌‌‌های دولتی می‌باشد. در این دانشگاه تعداد 16715 دانشجو از سراسر دنیا با رتبه‌های برتر آزمون مشغول تحصیل هستند و زبان تحصیل در آن انگلیسی می‌باشد. فعالیت رسمی دانشگاه بغازیچی به طور رسمی از سال 1971 در منطقه بیک استانبول آغاز گردید. این دانشگاه به دلیل ارائه رشته‌های مهندسی، علوم اجتماعی، علوم پایه، علوم آموزشی، علوم شغلی و هنرهای زیبا شهرت فراوانی دارد.

دانشگاه بغازیچی ترکیه لقب دانشگاه سیز و پایدار را به خود داده است و هدف خود را بیشتر در رسیدن به قله دانش و اهداف پایدار معرفی کرده است. برای دسترسی به اطلاعات دانشگاه می‌توانید به سایت رسمی دانشگاه http://www.boun.edu.tr مراجعه نمایید و یا با شماره تلفن دانشگاه 902123595400+ تماس حاصل فرمایید. همچنین جهت ارتباط یا واحدهای مختلف دانشگاه می‌توانید به لینک http://www.boun.edu.tr/en-US/Content/Contact/Contact مراجعه نمایید.

شرایط پذیرش در دانشگاه بغازیچی

برای ورود به دوره‌‌‌های کارشناسی در دانشگاه بغازیچی، آزمون SAT و برای دوره‌های بالاتر ارشد و دکترا قبولی در آزمون GRE نیاز می‌باشد. همانطور که ذکر شد زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است، بنابراین باید تسلط کافی به زبان انگلیسی را داشته باشید. البته دانشگاه دوره‌های آموزش زیان انگلیسی را برای دانشجویان به مدت یکسال برگزار می‌کند.

آزمون sat در واقع همان آزمون ریاضیات و قرائت است که دواطلب باید نمره بالای 1000 را در این آزمون کسب نماید. همچنین نمره 79 زبان انگلیسی و 6.5 آیلتس نیز موردنیاز می‌باشد. در مراحل اولیه پذیرش در دانشگاه بغازیچی باید مدارکی را جهت ارائه آماده نمایید که از جمله این مدارک عبارتند از: فرم درخواست، اسکن مدرک دیپلم، اسکن مدارک دانشگاهی، ریز نمرات، قبولی در آزمون YGS-LYS، قبولی در آزمون SAT، نمره آیلتس یا تافل و مدرک آن و رسید پرداخت هزینه.

در مرحله دوم برای دانشجویان بین‌المللی ارائه اصل پاسپورت معتبر، کپی از تمام صفحات آن، دو قطعه عکس 4*3، کپی پذیرش دانشگاه، بیمه سلامت، مدرک تمکن مالی، گواهی عدم سوء پیشینه الزامی می‌باشد.

شرایط پذیرش در دانشگاه بغازیچی

رتبه دانشگاه بغازیچی ترکیه

همانطور که ذکر شد دانشگاه بغازیچی یکی از بهترین دانشگاه‌های ملی داخل کشور ترکیه است که رتبه‌های برتر در آن مشغول تحصیل هستند. از این رو دانشجویان بین‌المللی زیادی به دنبال پذیرش در دوره‌های مختلف تحصیلی در یکی از دانشکده‌های بغازیچی هستند. دلیل این امر رتبه قابل توجه دانشگاه و رنکینگ بالای آن می‌باشد. دانشگاه بغازیچی در مقیاس جهانی بر اساس رتبه‌بندی موسسه QS، بین رتبه‌های 230 تا 400 در سال 2018 و بین رتبه‌های 651 تا 700  در سال 2020 جای گرفته است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بغازیچی

شرایط بورسیه دانشگاه بغازیچی به این صورت است که دانشگاه بغازیچی ترکیه یک دفتر بورس ایجاد کرده است و دانشجویان در مقطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا برای دریافت بورسیه تحصیلی به دفتر بورس در این دانشگاه مراجعه نمایند. بنیاد دانشگاه به 200 دانشجو بورسیه ارائه می‌دهد.

در مقطع کارشناسی می‌توانید متقاضی بورسیه‌هایی باشید که شامل بورس‌های نقدی، بورس‌های موفقیت، بورس‌های خوابگاه، بورس‌های تغذیه و کتاب و بورس‌های دوره تابستان هستند. اگر دوره تحصیلی خود را در دانشگاه بغازیچی با درجه عالی گذرانده باشید، به راحتی امکان تحصیل در یکی از دانشگاه‌های عالی دنیا برای شما فراهم خواهد شد.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه بغازیچی

رشته‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه بغازیچی ترکیه به شرح می‌باشد:

 • دانشکده تربیت معلم: دبیری رشته‌های رایانه و فناوری‌های آموزشی، علوم پایه، فیزیک، ریاضیات دوره ابتدایی، زبان انگلیسی، شیمی، ریاضیات پیش دبستانی، مشاوره و راهنمایی
 • دانشکده علوم پایه و ادبیات: فلسفه، فیزیک، زبان و ادبیات انگلیسی، شیمی، ریاضیات، زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک، روانشناسی، جامعه‌شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات ترکی
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته‌های: مکانیک، کامپیوتر، برق، الکترونیک، صنایع، عمران، شیمی، ماشین آلات
 • مدرسه علوم عملی: مدیریت گردشگری، بازرگانی بین‌الملل، سیستم‌های انفورماتیک مدیریت
 • مدرسه زبان‌های خارجی: مترجمی انگلیسی

امکانات دانشگاه بغازچی

امکانات دانشگاه بغازیچی

در سال 1863 تعداد 2000 کتاب از سوی مدرسه حقوق دانشگاه هاروارد به این دانشگاه اهدا شد. در حال حاضر این کتابخانه غنی در دانشگاه بغازیچی 300 هزار جلد کتاب به زبان‌‌های مختلف را در خود جای داده است. همچنین برای دانشجویان نابینا کتب و مجلات زیادی به خط بریل و آثار صوتی زیادی نیز در این کتابخانه وجود دارد. در کنار این دانشجویان می‌توانند از امکانات فراوان این دانشگاه بهره‌‎‌مند شوند که از جمله این امکانات عبارتند از:

 • رصدخانه
 • موسسات علمی زیاد|
 • کلوب‌های دانشجویی
 • مرکز بهداشت
 • مراکز تحقیقاتی
 • آزمایشگاههای مدرن
 • خوابگاه‌های دانشجویی
 • امکانات ورزشی
 • زمین فوتبال، تنیس، والیبال و …
 • سالن بزرگ غذاخوری

خوابگاه دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه بغازیچی دارای هفت خوابگاه در چشم‌اندازی زیبا وجود دارد، این خوابگاه‌ها ظرفیت 2500 نفر را دارند. البته در کنار این‌ها آپارتمان‌های لوکسی نیز برای دانشجویان که ظرفیت 486 دانشجو را دارند ایجاد شده است. خوابگاه‌های دانشگاه در سمت پردیس جنوبی قرار دارد. در این خوابگاه‌ها امکانات خوبی برای دانشجویان فراهم شده است. از جمله این امکانات عبارتند از: تلفن، اینترنت، امکانات رفاهی در محوطه، زمین‌های بازی، و سالن غذاخوری و غیزه.

خوابگاههای دانشگاه بغازیچی

شهریه دانشگاه بغازیچی ترکیه

به طور معمول شهریه دانشگاه بغازیچی ترکیه براساس رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. به عنوان مثال برای تحصیل در دانشکده ادبیات و علوم پایه 9000 لیر و برای دانشکده اقتصاد 4500 لیر و برای دانشکده فنی مهندسی 9000 برای هر سال در مقطع کارشناسی، شهریه نیاز است. شهریه هر سال برای دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکترا نیز بالای 768 لیر می‌باشذ. البته با مراجعه به سایت دانشگاه بغازیچی (http://www.boun.edu.tr) می‌توانید از به‌روزترین شهریه این دانشگاه مطلع شوید. برای برخی از رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه شهریه‌هایی در نظر گرفته شده است که به شرح زیز می‌‌باشد:

 شهریه دانشگاه بغازیچی ۹۰۰۰ لیر سالیانه: مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکتریک و الکترونیک، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک

شهریه دانشگاه بغازیچی ۴۵۰۰ لیر سالیانه: اقتصاد، مدیریت

شهریه دانشگاه بغازیچی 9000 لیر سالیانه: زبان و ادبیات استانبولی، تاریخ، روانشناسی، ریاضی، شیمی، فلسفه، زیست ملکولی و ژنتیک، جامعه شناسی، فیزیک، زبان و ادبیات غرب

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند