تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه

تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک ترکیه واقع در شهر ارزروم، در ماه ژوئن سال 1957 میلادی ( خرداد 1336) تاسیس شد، این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه محسوب می‌شود. دانشگاه آتاتورک سالانه پذیرای حدود 35 هزار دانشجو هم از داخل و هم از خارج از کشور می‌باشد. همچنین دانشگاه آتاتورک از زیباترین دانشگاه‌های ترکیه با اعتبار بسیار بالای علمی نزد دیگر کشورها دارای محبوبیت بسیاری می‌باشد و به دلیل سطح اعتبار بسیار بالا در وزرات بهداشت و علوم ایران مورد تایید قرار گرفته است.

دانشگاه آتاتورک در غرب شهر ارزروم قرار گرفته است، شهر ارزرم یکی از قطب‌های اقتصادی ترکیه بوده و نقش بسیار مهمی در صادرات و واردات کالا بین دو کشور ایران و ترکیه دارد. حمعیت این شهر حدود 423 هزار نفر است که با ابن احتساب بیستمین شهر بزرگ ترکبه محسوب می‌شود. بهتر است بدانید که شهر ارزروم از شهرهای سردسیر ترکیه می‌باشد.

دانشگاه آتاتورک یکی از انتخاب‌های برتر متقاضیان ایرانی به شمار می‌آید، این امر به دلیل ارائه بهترین آموزش‌ها و امکانات در سطح جهان می‌باشد. بر اساس رتبه‌بندی که اخبار آمریکا همه ساله از دانشگاه‌های برتر دنیا انتشار می دهد، رنکینگ دانشگاه آتاتورک ترکیه نیز به شرح زیر می‌باشد:

 • رنکینگ آتاتورک در سطح جهان: حدود 1000
 •  در بین بهترین دانشگاه‌های قاره آسیا: رتبه 258
 •  در بین بهترین دانشگاه‌های ترکیه: رتبه 18
 •  در بین دانشگاه‌های دولتی ترکیه: رتبه 12
 •  در رشته پزشکی در ترکیه: رتبه 8
 • در رشته حقوق در ترکیه: رتبه 30

تاریخچه دانشگاه آتاتورک ترکیه

تاریخچه دانشگاه آتاتورک، داستان تحقق یکی از مهم‌ترین پروژه‌های جمهوری ترکیه است. مصطفی کمال آتاتورک قبل از وفات خود در یکی از سخنرانی‌هایش که در 1 نوامبر سال 1937 میلادی (معادل 10 آبان 1316.ش) برگزار شد، بر ضرورت تاسیس دانشگاه در منطقه آناتولی ترکیه تاکید کرد و دستور داد تا اقدامات لازم برای ساخت آن انجام شود. پس از دوازده سال توقف کار در پی مرگ مصطفی کمال آتاتورک، رئیس جمهور سوم ترکیه که سلطان بایار بود، این موضوع را دوباره گوشزد کرد و به دفتر دانشگاه‌های وزارت آموزش و پرورش یادداشتی فرستاد و از آنها خواست تا کمیسیون علمی برای تاسیس یک مرکز آموزش عالی و فرهنگی تشکیل داده شود. برهمین اساس کمیسیون علمی که 15 نفر عضو آن بودند تشکیل شد.

دانشگاه آتانورک از گذشته تا کنون از لحاظ علمی هم رده با دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی قرار گرفته است. این دانشگاه، مهمترین مرکز علمی در شرق ترکیه می‌باشد که دارای ۲۲ دانشکده است که هر کدام رشته‌های مختلفی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. همچنین 30 واحد مرکز تحقیقات علمی و کاربردی در دانشگاه مشغول فعالیت هستند. برای دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی نیز در این دانشگاه 2 بیمارستان راه اندازی شده است.

همچنین دانشگاه آتاتورک در سال 1962 دانشکده پزشکی خود را تاسیس کرد و تاکنون پزشکان و متخصصین بسیاری فازغ‌التحصیل از این دانشگاه بوده‌اند. دوره‌های پزشکی و دندانپزشکی در این دانشگاه به مدت 6 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشگاه آتاتورک ترکیه از طریق آزمون yos، آزمون sat، بدون کنکور و بورسیه تحصیلی دانشجویان را مورد پذیرش قرار می‌دهد. بیشتر دانشجویان از طریق دو آزمون گفته شده وارد دانشگاه می‌شوند. دانشگاه آتاتورک همانند سایر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی حداقل نمره‌هایی را در نظر گرفته است. شما می‌توانید در آزمون YOS و یا آزمون SAT خود دانشگاه و یا آزمون YOS دانشگاه‌هایی که مورد تایید آتاتورک می‌باشد، شرکت کنید. اما دانشگاه آتاتورک برای هر کدام از این آزمون‌ها حداقل نمره تعیین کرده استکه در این بخش به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

آزمون YOS دانشگاه آتاتورک: این دانشگاه برای قبولی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید حداقل نمره 90 آزمون yos را کسب کنند، همچنین  دانشگاه آتاتورک آزمون yos دیگر دانشگاه‌ها را با ضریب 0.8 قبول می‌کند. توجه داشته باشید که آزمون yos دانشگاه آتاتورک فقط از سوالات ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است و مانند برخی از دانشگاه‌های ترکیه سوالات اضافی ندارد.

آزمون SAT دانشگاه آتاتورک: دانشگاه آتاتورک علاوه بر آزمون yos، نتایج آزمون sat کشور آمریکا را نیز می‌پذیرد. حداقل نمره برای قبولی در رشته پزشکی این دانشگاه نمره 1400 از 1600 آزمون sat می‌باشد. سوالات آزمون sat از ریاضی، هندسه و زبان انگلیسی (درک مطلب و نگارش) تشکیل شده است.

شهریه‌ تحصیل در دانشگاه آتاتورک

همانطور که می‌دانید شهریه تحصیلی دانشگاه‌های دولتی ترکیه در سال‌های اخیر افزایش یافته است. اما با این حال این هزینه‌ها در مقایسه با شهریه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کشورهای اروپایی بسیار ناچیز می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه آتاتورک بسته به رشته‌های مختلف تحصیلی با یکدیگر متفاوت است ولی به طور متوسط شهریه تحصیل در این دانشگاه 1500 تا 3000 یورو در سال تخمین زده شده است.

همچنین دانشجویان رشته پزشکی ملزم به پرداخت 5300$ (دلار) و دانشجویان دندانپزشکی 3600$ (دلار) در سال بابت شهریه تحصیلی خود به این دانشگاه می‌باشند. در نظر داشته باشید که هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه نیز مناسب است و برای زندگی دانشجویی در شهرهای مختلف ترکیه کمتر از 300€ (یورو) در ماه برآورد شده است.

تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه

امکانات دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک ترکیه امکانات بسیار مناسبی را در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار داده است. این دانشگاه تنها دانشگاهی است که برای دانشجویان خود خوابگاه‌هایی را در محوطه دانشگاه بنا نموده است. این دانشگاه دارای امکانات مدرنی از جمله حمام، سالن‌های غذاخوری، سالن‌های ورزشی سربسته و باز برای ورزش‌هایی همچون فوتبال، بسکتبال و والیبال می­‌باشد. دانشجویان در این دانشگاه می‌­توانند مشغول فعالیت‌های فرهنگی در بخش‌های مختلف به صورت گروهی نیز باشند، چرا که این دانشگاه در این زمنیه کلاس‌هایی را برای دانشجویان برگزار می‌کند.

همچنین دانشگاه اتاتورک بیش از 150 آزمایشگاه جهت انجام فعالیت‌های تحقیقاتی دارد که در میان دانشگاه‌های ترکیه این لابراتوارها از لحاظ تجهیزات مدرن شناخته شده هستند. جالب است بدانید که این دانشگاه دارای مراکز بهداشتی و درمانی و دندانپزشکی نیز می‌­باشد که دانشجویان در صورت نیاز می‌توانند به این مراکز مراجعه نمایند.

مدارک موردنیاز جهت پذیرش در دانشگاه آتاتورک ترکیه

دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه آتاتورک ترکیه با امکانات مدرن و کیفیت آموزشی بالا هستند می­ توانند درخواست پذیرش خود را به همراه مدارک زیر به دانشگاه آتاتورک ترکیه ارائه نمایند:

 • ارائه یک نسخه کپی از پاسپورت معتبر دانشجو
 • ارائه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ترجمه آنها به زبان انگلیسی و یا ترکی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی که می­ باید به تأیید سفارت ترکیه در کشور مبدأ دانشجو رسیده باشد.
 • ارائه فیش موجودی حساب بانکی دانشجو که باید حداقل دارای 11900 لیر موجودی باشد.
 • ارائه بیمه دانشجویی دارای حداقل یکسال اعتبار
 • تکمیل فرم ثبت نام دانشجو که امضای وی در انتهای آن درج گردیده باشد.
 • ارائه 12 قطعه عکس
 • پرداخت هزینه ثبت نام به حساب دانشگاه و ارائه فیش پرداخت.
 • ارائه برگه انعقاد قرارداد با دانشگاه

نکته: دانشجویان باید در نظر داشته باشند که تمامی مدارک مذکور به تأیید وزارت امور خارجه و دادگستری در کشور مبدأ رسیده باشد و سپس به تأیید سفارت ترکیه در کشور خود نیز برسد.

رشته‌های تحصیلی دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک دارای دانشکده‌های مختلفی می‌باشد که رشته‌های متنوعی را برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌نماید که در این بخش به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

دانشکده رشته مورد نظر
کشاورزی رشته‌های مهندسی‌کشاورزی تجهیزات کشاورزی

کشاورزی

علم زراعت و دامداری

 

دانشکده ادبیات باستان ‌شناسی، تاریخ هنر، انگلیسی، فرانسوی، جغرافیا، آلمانی، تاریخچه، مدیریت اطلاعات، زبان ‌های شرقی، فلسفه، جامعه ‌شناسی و ترکی
دانشکده اقتصاد و مدیریت بازرگانی  

رشته‌های حسابداری، امور اداری (مدیریت سیستم)، قانون تجاری و اقتصاد،دانشکده پزشکی

دانشکده دندانپزشکی بهداشت دهان و دندان، دندانپزشکی، آسیب ‌شناسی دهان و ارتودنسی
دانشکده علوم زمین شناسی علوم زمین، مهندسی زمین شناسی و مهندسی معدن، دانشکده مهندسیف دانشکده الهیات
دانشکده هنرهای زیبا رشته‌های بازیگری، طراحی صحنه، سرامیک و تکنولوژی شیشه، نمایش و صنایع ‌دستی، دانشکده شیلات، دانشکده ارتباطات
دانشکده داروسازی رشته‌های شیمی تجزیه، بیوشیمی، میکروبیولوژی، فارماکولوژی، داروسازی و سم‌شناسی، دانشکده دامپزشکی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم زمین اولتا
دانشکده علوم بهداشتی رشته‌های رژیم‌غذایی، تغذیه، پرستاری و مامایی، دانشکده علوم ورزشی، دانشکده گردشگری
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند