تحصیل رشته مهندسی در روسیه

تحصیل رشته معماری در روسیه

رشته معماری در روسیه یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین دوره‌های تحصیلی در دانشگاه‌های خارج از کشور محسوب می‌شود. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم کشور روسیه از نظر وضعیت آموزشی و سطح رفاهی زندگی دانشجویی در شرایط بهتری قرار دارد. از این رو دانشجویان زیادی از سراسر جهان برای ادامه تحصیل کشور روسیه را انتخاب می‌کنند. رشته معماری عموماً با نام “مهندسی معماری” در دانشگاه شناخته می‌شود. مهندس معمار باید دارای تفکرات ناب و خلاقانه باشد که با توجه به فرهنگ سبک معماری منطقه، اقلیم دید و منظر مناسب ایده‌ و طرح‌های برتری ارائه دهد. معماری در واقع یکی از هفنت هنر اصلی است و معمار هنرمند باید آثاری در گروه هنری خود بر جای بگذارد. تحصیل در رشته معماری در روسیه به دلیل شرایط مناسب تحصیلی و حضور اساتید مجرب در دانشگاه‌ها از یک دانشجو معماری یک مهندس معمار هنرمند و حرفه‌ای خواهد ساخت. چنانچه متقاضی ادامه تحصیل رشته معماری در روسیه هستید مطالعه این مقاله بسیار مفید واقع خواهد شد.

شرایط تحصیل رشته معماری در روسیه

تحصیل معماری در روسیه براساس معیارهای غربی شکل گرفته است و شامل دوره کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌باشد. برای دریافت مدرک معماری دانشجویان امتحانات را در موضوعات اصلی باید سپری کرده و خود را برای نوشتن یک پایان‌نامه یا پروژه معماری آماده نمایند. برنامه آموزشی روسیه، رشته‌های تحصیلی و تخصص دانشجویان معماری را در زمینه‌هایی همچون معماری ساختمان های عمومی، مسکونی و صنعتی، طراحی محیط معماری، برنامه‌‌ریزی شهری، مدیریت شهری و توسعه فضایی، و غیره ارائه می‌‌دهد.

دانشجویان معماری در طول دوره‌های تحصیل خود در روسیه به آموزش دانش بنیادی در تاریخ معماری، اصول پایه‌‌ای هنری مهارت‌های عملی در تهیه اسناد طراحی، نظارت بر کار ساخت و ساز، ترسیم حجم های هندسی در مدل های دو بعدی و سه بعدی، ترسیم احجام هندسی و شکل های مختلف به صورت تصویر گسترده، مهارت‌های نقشه خوانی، مهارت‌های نقشه برداری از روی الگو، کار با نرم افزار ترسیم رایانه‌ای و تسلط بر ابزارهای کاربردی و آشنایی با مصالح و متریال معماری و بنا می‌پردازند.

تحصیل معماری در روسیه عمدتاً به زبان روسی انجام می‌شود. اما دوره‌هایی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شود. دانشگاه‌ها دوره‌های فشرده زبان روسی را برای دانشجویان بین‌المللی رشته معماری، ارائه می‌دهند. این دوره‌ها از 40 ساعت آکادمیک تا یک سال (بسته به پیچیدگی و فراوانی مطالعات) می‌باشد. شما می‌توانید در دوره مربوط به سطح تحصیلات خود، دوره زبانی را انتخاب نمایید.

همچنین دانشجویان رشته معماری در روسیه که واجد شرایط درافت بورسیه تحصیلی باشند می‌توانند درخواست خود را به دانشگاه یا سازمان اعطاکننده بورسیه ارائه دهند. با مراجعه به وب‌سایت‌های دانشگاهی روسیه می‌توانید اطلاعات کافی از شرایط اختصاصی بورسیه‌های تحصیلی رشته معماری را کسب نمایید.

شرایط تحصیل معماری در روسیه

شرایط اخذ پذیرش رشته معماری از دانشگاه‌های روسیه

رشته معماری در دانشگاه‌های روسیه به صورت تمام‌وقت برای دانشجویان ارائه می‌گردد. برای ورود به دانشگاه ابتدا باید یک گواهی از تحصیلات متوسطه، مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد یا دیپلم تخصصی (بسته به سطح برنامه) ارائه دهید. پذیرش در رشته معماری در دانشگاه‌های روسیه به صورت رقابتی است، و دانشجویان باید امتحان ورودی که در موضوعات اصلی، زبان، تاریخ می‌باشد را سپری کرده و مصاحبه شفاهی انجام دهند. با داشتن مدرک معماری دانشجویان خارجی می‌توانند از طریق دعوت‌نامه از دانشگاه، درخواست ویزای دانشجویی نمایند.

برای تحصیل در دوره‌های پیشرفته معماری در روسیه به ارائه مدارک تحصیلی مثل مدرک لیسانس یا دیپلم تخصصی در رشته مربوطه یا زمینه های مشابه نیاز دارید. طیف وسیعی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی برخلاف برنامه‌های کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد. دانشجویان علاقه‌مند به رشته معماری در روسیه باید مدارک موردنیاز دانشگاه موردنظر را آماده کرده و به همراه فرم درخواست ارسال نمایند. فرم درخواست را می‌توانید از وب‌سایت دانشگاه دانلود کنید.

 • تکمیل فرم درخواست
 • کپی پاسپورت
 • کپی مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان
 • کپی مدرک دانشگاه ( در صورت موجود بودن)
 • دیگر مدارک تحصیلی( در صورت موجود بودن)

بازار کار رشته معماری در روسیه

بازار طراحی و معماری در تمام شهرهای اصلی روسیه به شدت رو به پیشرفت می‌باشد، شهرهای مسکو و سنت‌پترزبورگ از نظر دفاتر معماری، کارگاه‌ها استودیوها و فعالیت‌ها جزء شهرهای پیشرو محسوب می‌‌شوند. در روسیه برای طراحی و معماری کارهای جدید هزینه‌ زیادی لازم است؛ به طور میانگین مشتریان بخش‌های لوکس باید بین 1 میلیون یورو تا 1.5 میلیون یورو برای آپارتمان های شخصی یا پروژه های مسکونی هزینه کنند و برای بخش املاک تجاری بین 5 میلیون یورو تا 20 میلیون یورو هزینه نیاز خواهد بود.

گسترده‌ترین بازار کار رشته معماری پس از فارغ‌التحصلی، اشتغال به کار در شرکت‌های مهندسی و ساخت و سازمی‌باشد. بسیاری از شرکت‌های طراحی دکوراسیون داخلی و دکوراسیون نمای بیرونی ساختمان ها و بناها نیز از مهندسین معمار، دارای مدرک لیسانس فوق لیسانس و دکترا برای پروژه های خود کمک می‌گیرند.

دانشجویان فارغ‌التحصیل رشته معماری از دانشگاه‌های روسیه، می‌توانند به عنوان عضو هیئت علمی در معتبرترین دانشگاه‌های جهان به تدریس مشغول شوند. بازار کار این رشته برای متخصصان از لحاظ کارآفرینی نیز فرصت خوبی را ایجاد می‌کند، چرا که به طور انفرادی می‌توانند پروژه های معماری را طراحی و اجرا کنند.

جالب است بدانید که شرکت‌های خارجی کارکنان روسی زبان استخدام می‌کنند، امروزه اگر به نمایشگاه‌های تجاری مهم بروید متوجه خواهید شد که ارائه‌دهندگان برندهای اصلی کارکنان روسی زبان دارند. پس با فرا گرفتن زبان روسی می‌توانید در این شرکت‌ها به راحتی مشغول کار شوید.

بازار کار تحصیل معماری در روسیه

هزینه تحصیل رشته معماری در روسیه

رشته معماری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد به نوعی با رشته‌هایی همچون هنر و طراحی تا حد زیادی ترکیب شده است. رشته معماری شباهت زیادی با سایر رشته‌های آکادمیک مانند مهندسی عمران، طراحی گرافیک، طراحی و هنر تجربی کاربردی دارد.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی رشته معماری در روسیه سالانه بین 1203 تا 6824 دلار می‌باشد. این میزان هزینه در مقطع تخصص بین 1221 تا 6076 دلار در سال خواهد بود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌‌ارشد از 1473 دلار شروع شده و تا 8082 دلار در سال متغییر است. همچنین هزینه مقاطع دکترا نیز بین 1293 تا 4490 دلار در سال می‌باشد.

دانشگاه‌های معتبر روسیه برای تحصیل رشته معماری

خوشبختانه در حال حاضر دانشگاه مسکو، امکان تحصیل رشته معماری هم به زبان روسی و هم به زبان انگلیسی را برای علاقه‌مندان فراهم کرده است. علاوه بر دانشگاه‌های کشور روسیه، بسیاری از آکادمی‌ها نیز دراین کشور وجود دارند که دوره‌‌های یکساله آموزش معماری را به علاقه‌مندان ارائه می دهند. در این بخش به معرفی برترین دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل معماری در روسیه می‌پردازیم:

 • دانشگاه ایالتی ایوانوف در رشته معماری و مهندسی سازه
  Ivanovo State University of Architecture and Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی کازان در رشته معماری و مهندسی سازه
  Kazan State University of Architecture and Civil Engineering
 • دانشگاه مسکو (انستیتو معماری مسکو)
  Moscow Architecture Institute (State Academy)
 • انستیتو مهندسی سازه و ارتباطات شهر مسکو
  Moscow Institute of Communications and Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی مهندسی سازه شهر مسکو
  Moscow State University of Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی پنزا در رشته‌های معماری و مهندسی سازه
  Penza State University of Architecture and Civil Engineering
 • آکادمی ایالتی پوستوف در رشته‌‌های معماری و مهندسی سازه
  Rostov State Academy of Architecture and Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی پوستوف در رشته سازه
  Rostov State University of Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ در رشته‌های معماری و مهندسی سازه
  Saint Petersburg State University of Architecture and Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی سامارا در رشته‌های معماری و مهندسی سازه
  Samara State University of Architecture and Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی تامسک در رشته‌های معماری و مهندسی سازه
  Tomsk State University of Architecture and Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی تیومن در رشته‌های معماری و مهندسی سازه
  Tyumen State University of Architecture and Civil Engineering
 • آکادمی ایالتی اورال در رشته‌های معماری و هنر
  Ural State Academy of Architecture and Arts
 • دانشگاه ایالتی وولگوگارد در رشته‌های معماری و مهندسی سازه
  Volgograd State University of Architecture and Civil Engineering
 • دانشگاه ایالتی وورونژ در رشته‌های معماری و مهندسی سازه
  Voronezh State University of Architecture and Civil Engineering

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند