دانشکده‌های دانشگاه معمار سینان ترکیه

خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه

خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه محل اقامت بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل در کشور روسیه می‌باشد، این خوابگاه‌ها نزدیک به پردس‌های آموزشی هستند که هزینه‌های اقامت در آن‌ها بسیار پایین‌تر از نرخ اجاره آپارتمان و یا هتل می‌باشد. دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان خارجی گزینه‌های مختلفی برای اقامت ارائه می‌دهند که دانشجو براساس ترجیح خود می‌تواند به صورت انفرادی و یا به صورت جمعی در خوابگاه سکونت داشته باشد. چنانچه قصد تحصیل در روسیه، پذیرش و اقامت در خوابگاه‌‎های این کشور را دارید، می‌توانید ضمن مطالعه این مقاله در صورت وجود ابهامات و یا سوالات خود در این زمینه با کارشناسان موسسه مهاجرتی سفیراپلای ارتبازط برقرار کرده و درصدد رفع‌ آن‌ها برآیید.

مزایای زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی روسیه

به طور معمول خوابگاه‌های دانشجویی زیر نظر دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد که در این خوابگاه‌ها تعدادی دانشجو یه صورت مشترک زندگی می‌کنند. این سبک زندگی نیازمند روحیه بالا و به اشتراک گذاری بسیاری از امکانات با دیگران است؛ مقرون به صرفه بودن اقامت از مهم‌ترین دلایل انتخاب خوابگاه توسط دانشجویان می‌باشد. علاوه بر آن مهم‌ترین مزیت زندگی در خوابگاه این است که دانشجو روحیه جمعی خود را بالا برده و با دانشجویان دیگر ملیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف آشنا می‌شود، همین امر موجب می‌شود ارتباطات فرهنگی میان آنها تقویت شده و سنت‌های دیگر کشورها را می‌آموزند.

از آنجا که پخت و پز غذاهای ملی یک شکل محبوب از “تبادل فرهنگی” می‌باشد در آشپزخانه اکثر خوابگاه‌ها، دانشجویان غذاهای سنتی کشور خود را طبخ کرده و به همسایگان خود معرفی می‌کنند. علاوه بر آن زندگی در خوابگاه دسترسی دانشجو به دانشگاه را آسانتر می‌کند و آن‌ها می‌توانند به تمامی امکانات موردنیاز خود به صورت یکجا در محیط خوابگاه دسترسی داشته باشند که در این صورت نیازی به رفتن به خارج از پردیس نخواهد بود. در نظر داشه باشید که ظرفیت و شرایط خوابگاه‌ها در هر دانشگاه متفاوت است و دانشجویان باید در هنگام ثبت‌نام به خوبی از هزینه‌ها و شرایط سکونت اطلاع یابند.

خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه

انواع خوابگاه‌ها در روسیه

سه نوع خوابگاه‌ دانشجویی در روسیه وجود دارد که عبارتند از: خوابگاه‌های مدل راهرویی، خوابگاه‌های بلوکی و خوابگاه‌های آپارتمانی.

  • در خوابگاه‌های مدل راهرویی حمام‌ها ، توالت‌ها و آشپزخانه به صورت مشترک استفاده می‌شوند.
  • در خوابگاه‌های بلوکی در هر بخش اتاق‌های خواب راحت موجود است.
  • در خوابگاه‌های آپارتمانی تمام محوطه‌های زندگی با حمام و آشپزخانه مجهز شده‌اند.

بسیاری از دانشگاه‌های روسیه از جمله دانشگاه فدرال اورال و دانشگاه فدرال سیبری تمامی این سه نوع خوابگاه را ارائه می‌دهند و دانشگاه Tyumenonly نیز دانشجویان بین‌المللی را در خوابگاه‌های آپارتمانی جای می‌دهد. همچنین دانشگاه ایالتی اوورال جنوبی خوابگاه‌های بلوکی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند، در حالی که دانشگاه تحقیقات ملی ایالتی لژاچوفسکی در شهر نیژنی نووگورود خوابگاه‌های راهرویی در دسترس دانشجویان قرار می‌دهد.

البته دانشگاه فالز کازان خوابگاه‌هایی با کیفیتی در حد هتل در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، همچنین در دانشگاه فدرال خاور دور دانشجویان از شرایط زندگی هتل چهار ستاره و سرویس تمیز کاری اتاق‌های روزانه برخوردار هستند. قابل ذکر است که برخی از خوابگاه‌های دانشگاه‌ها ساختمان‌های تاریخی هستند مثلاً دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISIS) دارای یک ساختمان با معماری منحصر به فرد مدرن متعلق به اواخر قرن بیستم می‌باشد، البته این بدان معنا نیست که دانشجویان رفاه کافی ندارند، بلکه این خوابگاه به تازگی بازسازی و ارتقا یافته است.

امکانات رفاهی خوابگاه‌های روسیه

خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه معمولاً دارای اتاق‌هایی با مجموعه‌ای از مبلمان استاندارد هستند (تخت، کمد لباس، میز، صندلی، کابینت، تخت و غیره)، در ضمن برخی از خوابگاه‌ها چوب لباسی، پرده، روپوش و لوازم خانگی برای دانشجویان خریداری می‌کنند. در هر طبقه خوابگاه تخته اتو و جاروبرقی برای استفاده رایگان وجود دارد، استفاده از ماشین لباسشویی در آشپزخانه در برخی از دانشگاه ها به صورت رایگان نصب شده است .

دسترسی به اینترنت در همه دانشگاه‎های روسیه نیز امکانپذیر می‌باشد. به عنوان مثال دانشجویان ساکن در دانشگاه فدرال بالتیک امانوئل کانت و دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISIS) امکان دسترسی به اینترنت در محوطه دانشگاه را به صورت رایگان دارند اما برای اتصال به اینترنت در خوابگاه یا برای اتصال از طریق خط اختصاصی در اتاق می‌بایست هزینه پرداخت کنند، همچنین دانشگاه دوستی ملل روسیه چندین کافه و رستوران ملی دارد که وعده غذایی بسیار ارزان ارائه می‌دهد.

همه دانشگاه‌های این کشور جوامع ورزشی فراوان یا گروه‌های خلاق دارند، ناگفته نماند که دانشگاه فدرال شرقی دارای استخر شنا، اتاق تناسب اندام و مراکز ورزشی و تفریحی می‌باشد، همچنین دانشجویان می‌توانند فعالیت‌های اوقات فراغت خود را با رفتن به استودیو هنرهای زیبای، باشگاه، سینما و غیره به خوبی سپری کنند، برخی  از دانشگاه‌های روسیه نیز کلاس‌های رقص، یوگا یا بوکس و غیره برگزار می‌نماید.

خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه

سیستم ایمنی خوابگاه‌های دانشجویی روسیه

با توجه به مطالب بالا دانشگاه‌های روسیه به ایمنی دانشجویان توجه زیادی دارند، به طوری که در بسیاری از خوابگاه‌های دانشجویی روسیه دوربین‌های CCTV نصب شده و نظارت و نگهبان در طول شبانه روز در آن‌ها صورت می‌گیرد. از این رو دانشجویان معمولاً مجبور می‌شوند کارت عبور و مرور خود را برای تردد به خوابگاه‌ها نشان دهند.

در برخی از خوابگاه‌ها حتی اسکنر اثر انگشت در ورودی نیز مستقر شده است. همچنین هر ساختمان دارای یک سیستم ایمنی آتش نشانی می‌باشد، اداره خوابگاه در این کشور همه تلاش خود را می‌کند تا دانشجویان خارجی با اطمینان خاطر و خیالی راحت به زندگی خود در این خوابگاه‌ها ادامه دهند. جالب این است که تعدادی از دانشگاه‌های روسیه برای کارکنان خوابگاه‌های خود دوره‌های زبان انگلیسی جهت برقراری ارتباط آسان با دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کنند.

هزینه خوابگاه‌ها در روسیه

اجاره بهای خوابگاه‌های روسیه به مکان دانشگاه، نوع خوابگاه، تعداد دانشجویان در یک اتاق و غیره بستگی دارد که این مورد در تاریخ پذیرش شما تعیین می‌شود، اجاره بها برای خوابگاه‌های معمولی در دانشگاه‌های روسیه از 5۰ تا 3۰۰ دلار آمریکا متغیر می‌باشد که این مقدار در مجتمع‌های نوساز می‌تواند تا6۰۰-4۰۰ دلار نیز برسد. البته در نظر داشته باشید که این هزینه در مقایسه با اجاره آپارتمان ارزان‌تر و مجموع هزینه‌های سکونت در خوابگاه می‌باشد و دانشجو باید بابت استفاده از هر بخش هزینه را به صورت جداگانه پرداخت نماید.

به عنوان مثال در دانشگاه تحقیقات ملی ITMO هزینه استفاده از لباسشویی 150 روبل ( 2.5 دلار ) و در دانشگاه ایالتی تومسک هزینه 50 روبل (حدود 1 دلار) می‌باشد، در دانشگاه نووسیبیرسک هزینه ماهانه اینترنت 400 روبل (7 دلار) است، خوابگاه‌های دانشگاه فدرال سیبری چند نوع اینترنت با سرعت‌های متفاوت با قیمت 250 روبل (4 دلار) در هر ماه برای دانشجویان ارائه می‌دهند.

همچنین هزینه امکانات خوابگاه دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ بر اساس نوع تحصیل متفاوت می‌باشد و دانشجویانی که بورس تحصیلی دریافت کرده‌اند 960 روبل (حدود 16 دلار) در ماه پرداخت می‌کنند، در حالی‌که دیگر دانشجویان باید هزینه‌ای معادل 3000 روبل (50 دلار) به بالا بپردازند، توجه داشته باشید که پرداخت‌ها می‌تواند به صورت ماهانه یا ترمی و یا سالانه به صورت دلخواه انجام شود و در برخی از خوابگاه‌ها می‌توانید گزینه Spartan را برای پرداخت هزینه مسکن انتخاب کنید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند