ویزای تحصیلی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

کشور روسیه با قرار گرفتن بین اروپای شرقی و آسیای شمالی با 16 کشور مستقل هم‌مرز می‌باشد. قلمرو این کشور از دریای بالتیک در غرب تا اقیانوس آرام در شرق و از اقیانوس قطب شمال در شمال تا دریای سیاه و قفقاز در جنوب امتداد دارد. کشور روسیه دارای 146.7 میلیون نفر بوده و پرجمعیت‌ترین کشور در اروپا و نهمین کشور پرجمعیت جهان محسوب می‌شود. سیستم آموزش روسیه رایگان بوده که طبق قانون اساسی برای تمامی شهروندان قابل استفاده می‌باشد، البته ورود به آموزش عالی در این کشور دارای رقابت بسیار بالایی است. به طور کلی روسیه یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان را دارد که سالانه حدود 1،750،000 دانشجوی خارجی در این کشور تحصیل می‌کنند.

ویزای تحصیلی کشور روسیه

شاید اولین سوالی که در اینجا برای شما پیش می‌آید این است که چه کسانی به ویزای تحصیلی روسیه نیاز دارند؛ می‌‌توان گفت شهروندان اکثر کشورهای خارجی برای تحصیل در روسیه به ویزای تحصیلی نیاز خواهند داشت. البته شهروندان کشورهای مشترک در منافع مستقل برای ورود و تحصیل در کشور روسیه به اخذ ویزا نیازی ندارند. این کشورها شامل ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، اوکراین، ازبکستان به علاوه مناطق خود مختار آبخازیا و اوستیای جنوبی می‌باشند.

ویزای تحصیلی روسیه دارای اعتبار 90 روزه است اما تا یکسال قابل تمدید می‌باشد و پس از آن برای مدت زمان دوره تحصیل قابل تمدید خواهد بود. ویزای تحصیلی روسیه در هر دانشگاه یا کالج و یا هر دوره کوتاه‌‌مدت معتبر می‌‌باشد. ویزای تحصیلی روسیه ابتدا به مدت سه ماه صادر می‌گردد، سپس با اتمام مدت اعتبار جهت تمدید ویزا باید به بخش محلی سرویس مهاجرت فدرال روسیه مراجعه شود.

شرایط ویزای تحصیلی روسیه

مدت زمان پردازش ویزای تحصیلی روسیه ممکن است کمی به طول انجامد؛ 2 تا 5 هفته زمان برای پردازش ویزا لازم می‌باشد. برای درخواست ویزای تحصیلی روسیه شرایطی لازم است که دانشجویان با رعایت این شرایط و مراحل می‌توانند به راحتی ویزای تحصیلی خود را دریافت نمایند.

پیش از درخواست ویزای تحصیلی روسیه دانشجویان در ابتدا باید در یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرفته شوند تا بتوانند جهت تحصیل اقدام نمایند. دعوت‌نامه‌های تحصیلی معمولاً از سوی وزارت امورر خارجی روسیه و سرویس مهاجرت فدرال روسیه صادر می‌‌شود. اما برای دانشجویانی که از طریق روش استاندارد یا پرداخت شهریه اقدام می‌کنند این دوت‌نامه از سوی دانشگاه صادر می‌شود، دعوت‌نامه دارای اعتبار سه ماهه است.

دانشجویان پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه باید مطمئن شوند که می‌توانند از عهده هزینه‌های تحصیل خود برآیند یا نه. اگر به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در روسیه با بودجه دولتی هستید ممکن است برای درخواست بورسیه تحصیلی واجد شرایط باشید. بورسیه‌های بین‌المللی توسط وزارت آموزش و پرورش علوم کشور روسیه ارائه می‌شود.

پس از انجام این مراحل دانشجویان می‌توانند متقاضی تحصیل شش موسسه آموزشی روسیه شوند. در برخی موارد ممکن است نیاز باشد که دانشجویان در کنکور یا یک مصاحبه و یا یک فرآیند انتخاب رقابتی شرکت نمایند. چنانچه آن‌ها موفق به اخذ پذیرش شوند، پس از دریافت دعوت‌نامه می‌توانند برای ویزای تحصیلی روسیه اقدام کنند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی روسیه

مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای تحصیلی روسیه

جهت درخواست ویزای تحصیلی روسیه می‌بایست به سفارت روسیه و یا سفارت این کشور در ایران مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که مدراکی که دانشجویان باید به همراه فرم درخواست ویزای تحصیلی خود در روسیه ارائه دهند از کشوری به کشور دیگر متفاوت می‌باشد. اما به طور کلی ارائه مدارک زیر برای درخواست ویزای تحصیلی روسیه موردنیاز خواهد بود:

 • دارا بودن پاسپورت دارای اعتبار که حداقل 2 صفحه خالی داشته باشد و مدت باقی مانده تا تاریخ انقضای آن، حداقل 2 سال باشد
 • ارائه کپی واضح از صفحه اول پاسپورت
 • یک قطعه عکس به اندازه عکس گذرنامه (عکس تازه گرفته شده در اندازه 3.5 در 4.5)
 • اصل دعوتنامه رسمی از GUVM
 • گواهی پزشکی مبنی که مورد تایید وزارت بهداشت رسیده باشد
 • ارائه نتیجه منفی آزمایش HIV (تاریخ آزمایش نباید متجاوز از 90 روز اخیر باشد)
 • تکمیل فرم درخواست ویزا (فرم می‌تواند به صورت آنلاین تکمیل شود که در این صورت باید چاپ شود تا یکی کپی از آن به سفارتخانه، کنسولگری و یا مرکز ویزا ارسال شود)
 • ارائه مدارک تحصیلی مختلف همراه با ریز نمرات
 • ارائه انگیزه‌نامه برای سفر به روسیه و تحصیل در آن
 • ارائه رضایت‌نامه (اگر متقاضی کمتز ار 18 سال سن داشته باشد باید یک رضایت‌نامه توسط والدین یا سرپرست قانونی وی امضا شده و مورد تایید دفتر اسناد رسمی قرار بگیرد)
 • اثبات تمکن مالی و معرفی یک شاهد برای این امر
 • ارائه رسید واریزی هزینه‌های مربوط به دریافت ویزای تحصیلی روسیه

تمامی افرادی که به خاک روسیه وارد می‌شوند موظفند ظرف مدت هفت روز از ورود، اقامت خود را در شعبه محلی GUVM ثبت نمایند. برای افرادی که در روسیه مشغول به تحصیل هستند، این کار معمولاً توسط دانشگاهی که در آن ثبت‌نام کرده‌اند انجام می‌پذیرد. توجه داشته باشید که عدم ثبت‌نام در GUVM منجر به جریمه شده و حتی ممکن است سبب اخراج فرد از روسیه شود.

ویزای تحصیلی روسیه اغلب طی دو تا پنج هفته صادر می‌شود، البته مراکز ویزا اغلب خدمات پیگیری سریع را با هزینه اضافی ارائه می‌دهند (هزینه بسته به محل زندگی دانشجویان متغیر خواهد بود). از این رو برای تایید می‌بایست به کنسولگری سفارت روسیه یا مراکز ویزا تماس گرفت.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی روسیه

هزینه درخواست ویزای تحصیلی روسیه

هزینه درخواست ویزای تحصیلی روسیه بسته به دانشگاه انتخابی دانشجویان از 635 دلار تا 2070 دلار (از 563 یورو تا 1836 یورو) در سال متغیر است. در نظر داشته باشید که برای صدور دعوت به تحصیل در موسسه آموزشی روسی که دارای اعتبار دولتی می‌باشد، هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود. بر همین اساس  هزینه ویزای تحصیلی روسیه فقط از هزینه بیمه پزشکی و مبلغ هزینه کنسولی تشکیل شده است، که نیاز است مقام دیپلماتیک صدور ویزا را در نظر بگیرد.

تمدید ویزای تحصیلی روسیه

تمدید ویزا برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند الزامی است. چنانچه فردی با ویزای منقضی شده در روسیه اقامت داشته باشد، در آینده باید بین 5000 تا 7000 روبل جریمه پرداخت کند و حتی ممکن است پنج سال ممنوعیت ورود به روسیه را در پی داشته باشد. دانشجویان می‌بایست حداقل 30 الی 40 روز قبل از اتمام اعتبار ویزای تحصیلی خود با دفتر بین‌المللی دانشگاه تماس بگیرند و مدارک موردنیاز را برای تمدید ویزای تحصیلی روسیه ارائه دهند:

 • گذرنامه
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • یک قطعه عکس
 • ارائه کپی از قرارداد ثبت نام یا مراجعه به وزارت آموزش و علوم فدراسیون روسیه
 • نامه‌ای که اثبات‌کننده دلیل تمدید ویزای تحصیلی باشد
 • کارت مهاجرت (اصلی و کپی)
 • هزینه درخواست
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند