اقامت در ترکیه

 

کشور ترکیه در جنوب شرقی اروپا وشمال غربی آسیا در نقطه تلاقی قاره آسیا و اروپا قرار دارد و به عنوان یک منطقه با ارزش اقتصادی و فرهنگی شناخته شده است. شهر آنکارا پایتخت این کشور است و از مهم ترین شهرهای آن شهر استانبول می‌باشد که می توان گفت تنها شهر جهان است که هم در قاره آسیا و هم قاره اروپا قرار دارد. شرایط کشور ترکیه، زمینه را برای رشد و توسعه فناوری، علم و مشاغل مختلف هموار نموده است و به دلیل همین امر توانسته مردم را برای اقامت وتحصیل سمت کشور خود جذب کند.در این مقاله درباره چگونگی مهاجرت به ترکیه وشرایط اقامت درآن و راه‌های اخذ اقامت دراین کشور صحبت خواهیم کرد.

 

 

اقامت در روسیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

اقامت در فنلاند
کسب اطلاعات بیشتر

 

اقامت در اسپانیا
کسب اطلاعات بیشتر

 

چرا مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه دروازه ورود به اروپا است و بیستمین کشور ثروتمند جهان می‌باشد. متقاضیان درصورت شهروندی کشور ترکیه می‌توانند به راحتی و بدون ویزا به بسیاری از کشورهای دنیا سفر کنند.

ترکیه از نظر اقتصادی رشد بسیار بالایی دارد، و پیشرفت چشمگیر و روز افزونی درسالهای اخیر بوده است.

کشور ترکیه به دلیل داشتن آب و هوای بسیار مساعد و معتدل توانسته مقصد ایده آلی برای افرادی که مهاجرتبه این کشور را انتخاب کرده اند باشد.

از دیگر عوامل مهاجرت به ترکیه از سوی ایرانیان نزدیکی جغرافیایی به کشور وعدم نیاز به صدور ویزا برای ایرانیان است.

 پایین بودن هزینه اجاره وخرید ملک درمقایسه با ایران کمتربوده واین امر از مهمترین دلایل مهاجرت به این کشور است . بالابودن کیفیت تمام محصولات ترکیه با توجه به پیشرفت چشمگیری که در تکنولوژی داشته‌ بر میزان این کیفیت اضافه می‌کند.

ازدیگر عوامل مهم مهاجرت به ترکیه  مساعد بودن شرایط بازرگانی در این سرزمین است. بسیاری از کسب و کارهای ایران به دلیل درگیری با تحریم‌های جهانی راکد و حتی کاملا از بین رفته‌اند. بازرگانان میتوانند در ترکیه به راحتی معاملات خود را با سرتاسر جهان انجام دهند.

وجود دانشگاه‌های بین المللی و ممتاز این کشور یکی دیگر از دلایل مهاجرت به کشور ترکیه است. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل این کشور را انتخاب می‌کنند تا بتوانند بعد از اتمام تحصیل چه برای یافتن کار و یا ساختن زندگی وچه ادامه تحصیل به کشورهای اروپایی و آمریکایی با مدرک تحصیلی معتبر مهاجرت کنند.

اقامت در ترکیه راههای متفاوتی دارد که افراد بسته به انتخاب وشرایطی که دارند از این روشها وارد کشور ترکیه می‌شوند که در ادامه به روش های اخذ اقامت دراین کشور می پردازیم.

 

اقامت از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق کار

برای اخذ اقامت ترکیه از راه کار فرد باید به زبان اصلی این کشور یعنی ترکی استانبولی مسلط باشد. متقاضیان کار در ترکیه باید ازسوی وزارت کار ورفاه اجتماعی مجوز کاری داشته باشند، وبرای این کار باید تمام شرایط مصاحبه و جنبه شغلی موردنظر را گذرانده باشند و با کارفرمای ترکی به توافق رسیده باشند. که دراین صورت مجوز کاری دریافت شده از سوی کارفرما باید به اداره کار ترکیه تحویل داده شود. دراین حالت به فرد اقامت یکساله اعطا می‌شود، و اگر قرارداد کاری از سوی کارفرما تمدید شود، مدت اقامت نیز نمدید خواهد شد. فرد متقاضی چنانچه بعد از یکسال مشغول به کار و پرداخت بیمه و مالیات به دولت ترکیه را گذرانده باشد، می‌تواند به همراهان خود ازجمله همسر و فرزندان زیر 18 سال درخواست ویزا کند. شایان ذکر است ، اگر متقاضی بصورت قانونی 8 سال متوالی در کشور ترکیه کار و زندگی کرده باشد می‌تواند مجوز کار نامحدود ترکیه را دریافت نماید که این مجوز دیگر نیازی به تمدید ندارد.

 

اقامت از طریق تحصیل

تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های این کشور به زبان ترکی استانبولی ارائه می‌شود و البته تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است.در کلیه مدارس دولتی کشور ترکیه تحصیل به صورت رایگان می‌باشد.

قابل ذکر است بدانید که نرخ بیکاری کشور ترکیه در حدود 11 درصد است و این عدد نشان از وضعیت نامناسب  اشتغال در این کشور دارد. به همین دلیل به دانشجویان مقطع لیسانس در کشور ترکیه مجوز کاری اعطا نمی‌گردد و تنها دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکتری می‌توانندکار پاره وقت داشته باشند.

متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل ابتدا باید پذیرش یکی از دانشگاه‌های این کشور را اخذ نمایند. کسانی که قصد ورود به دانشگاه های ترک زبان را دارند، باید مدرک مربوط به آزمون yos را حتما داشته باشند. و برای ورود به دانشگاههایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، مدرک آزمون sat نیازمند است. ارائه میانگین نمرات مقاطع تحصیلی قبلی و تسلط به زبان ترکی از موارد مهم در اخذ بورس تحصیلی به شمار می‌روند.

 

تحصیل در ترکیه

اقامت از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت این کشور از راه ازدواج، مستلزم قوانین و مقررات ازدواج ، مشابه سایر کشورها است.اقامت درابتدا 3تا5 سال هست واگر ازدواج به صورت رسمی باشد به اقامت دائم منجر می‌شود وحتما ازدواج باید حقیقی باشد، ازدواج صوری جرم تلقی می‌شود و می‌تواند برای طرفین جریمه‌های مالی ویا زندان به همرا داشته باشد، شخص حتما باید با تبعه ترکازدواج کند تا بتواند بعد از ازدواج با رعایت قوانین وضع شده اقامت دائم این کشور را به دست آورد.

 

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

کشور ترکیه با توجه به سیاست های اقتصادی که دارد می تواند در زمینه اقتصاد سود آوری بسیار بالای داشته باشد و از همین راه می‌تواند سرمایه‌گذران خارجی را به سوی خود جذب کند. یکی از راههای مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت  وخرید ملک است. در روش ثبت شرکت فرد متقاضی  باید طی استخدام 5 نفر نیروی ترک، بیمه و مالیات آن ها را به دولت پرداخت کند. که از این طریق شخص می ‌تواندبعد از 5 سال اقامت دائم کشور ترکیه را دریافت کند. و خرید ملک به گونه ای است که علاوه بر سود حاصل از سرمایه گذاری شخص را به سمت اخذ اقامت دائم و حتی تابعیت سوق می‌دهد.

 

اقامت ازطریق پناهندگی

افرادی که برای دریافت اقامت دائم روش پناهندگی را برای مهاجرت به ترکیه را انتخاب می کنند باید بدانند که دولت ترکیه در قبال سایر پناهجویان وظیفه حمایت موقت را برعهده دارد و بعد از مدتی به کشور دیگری فرستاده می‌شوند. کشور ترکیه تنها از پناهندگان کشورهای عضو شورای اروپا به صورت کامل حمایت می کند. نکته ای که دراین روش حائز اهمیت می‌باشد این است که فرد مهاجر باید هنگام ثبت نام مدارک شناسایی و اسناد مسافرتی خود را در اختیار مقامات و مسئولین این کشور قرار دهند که با توجه به این اسناد ممکن است یک تحقیق در مورد خود متقاضی و اموال وی انجام شود، اگر مدارک مربوط به هویت متقاضی دردسترس نباشد، براساس اطلاعات بوجود آمده از مقایسه اطلاعات شخصی و از راه تحقیقات، هویت وی مشخص می‌شود. ناگفته نماند که این کشور از اعضای کنوانسیون 1951 ژنو می‌باشد.

 

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه زندگی مهاجران  بسته به نوع وسبک زندگی آنها متغیر است. مانند سایر کشورها اقامت،‌ هزینه های بالاتری را دربردار. هزینه‌های ضروری و مهم زندگی در ترکیه به صورت نمودار در زیر ارائه شده است:

نمودار

 

اخذ تابعیت وشهروندی ترکیه

برای افرادی که پدر یا مادر آنها تابعیت کشور ترکیه را ندارد ، اخذ تابعیت از طریق کار و سرمایه گذاری امکان پذیر است. برای دریافت تابعیت ترکیه فرد باید به مدت 5 سال و در هر سال حداقل 6 ماه در ترکیه در این کشور زندگی کرده باشد. و در صورت ازدواج با شهروند ترکیه یا  اگر در خاک ترکیه متولد شده باشد، این زمان به مدت 3 سال کاهش می‌یابد. باید در حدنیاز به زبان ترکی نیز تسلط کافی داشته باشید. احترام به امنیت ملی و نظم عمومی از مهم‌ترین شرایط اخذ تابعیت ترکیه می‌باشد.و همچنین از دیگر شرایط اخذ تابعیت ترکیه این است که متقاضی باید به سن بلوغ رسیده باشد و یا می تواند از طریق ولی قانونی خود اقدام نماید.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی ترکیه

اسناد مورد نیاز ترکیه برای درخواست شهروندی ترکیه:

 • اصل گذرنامه یا دیگر اسناد و مدارکی که تابعیت متقاضی را مشخص نماید.
 • شناسنامه
 • اجازه اقامت
 • اسناد و مدارکی که اخذ اولین تی آی ترکیه را تایید کنند،(مهر گذرنامه، اصل اجازه اقامت و فتوکپی)
 •  اسناد و مدارک رسمی متقاضی متاهل، که هویت همسر و کودکان زیر سن قانونی را تایید کنند. ( سند ازدواج، گواهی تولد برای کودکان)
 • کپی ازکارت شناسایی ترکی ، بسنگان خود که در ترکیه زندگی می‌کنند وارائه ادرس آنها در ترکیه
 • تاییدیه درآمد
 • گواهی تایید توانایی فرد در زبان ترکی
 • ۴ قطعه عکس
 • داشتن بیمه
 • مدارک میتنی بر تمکن مالی

 

سخن پایانی

در این مقاله به شرایط مهاجرت و راههای اقامت دراین کشور و هزینه‌های زندگی و دیگر موضوعات مورد نیاز اشاره شدو  سعی براین است تا بتواینم راهنمای کاملی درخصوص اظلاعات مورد نیاز وسوالات شما باشیم.

دریافت مشاوره رایگان