اقامت در روسیه

 

پرداختن به موضوعات اقامت و آشنایی با کشور مقصد و داشتن اطلاعات کافی درخصوص شرایط اخذ اقامت و راههای آن و هزینه های زندگی و داشتن شغل مناسب در کشور موردنظر از جمله نیاز های اساسی کاربران عزیز می‌باشد. که ما سعی می‌کنیم اطلاعات لازم را در قالب یک محتوای کامل در اختیار شما قرار دهیم.

روسیه پهناورترین کشور دنیا در شمال اورآسیا یعنی در آسیای شمالی و اروپای شرقی قرار دارد. زبان رسمی روسیه زبان روسی است ولی 27 زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری ‌ها و مناطق این کشور وجود دارند. تنوع فرهنگی دراین کشور بسیار متعدد است. مسکو پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور روسیه است.

 

اقامت در ترکیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

اقامت در فنلاند
کسب اطلاعات بیشتر

 

اقامت در کانادا
کسب اطلاعات بیشتر

 

 

شرایط اقامت در روسیه

برای اقامت درروسیه علاقه مندان باید با شرایط عمومی این کشور آَشنایی داشته باشند. تا در خصوص مهاجرت خود مشکل خاصی نداشته باشند، از مهم‌ترین معیارهای اولیه یک شخص برای مهاجرت به این کشور ، اخذ هر چه سریعتر اقامت و تابعیت کشور پهناور و زیبای روسیه می‌باشد. روسیه به دلیل نزدیک بودن به ایران سالانه میزان قابل توجهی متقاضی را در جهت اخذ اقامت و تابعیت به خود اختصاص داده است. واحد پول این کشور روبل و زبان رسمی آن روسی می‌باشد و متقاضیان باید با زبان روسی تا حد نیاز آشنایی داشته باشند.

برای مهاجرت به روسیه متقاضیان می توانند از طریق راه های مختلف اقدام کنند، از جمله این طرق به شرح زیر است:

 • اقامت از طریق کار
 • اقامت ازطریق تحصیل
 • اقامت از طریق سرمایه‌گذاری
 • اقامت ازطریق ازدواج وتولد
 • اقامت ازطریق پناهندگی

 

اقامت ازطریق کار

درحال حاضرکشور روسیه قطب علمی دنیا در نیمکره شرقی و جز کشور برتر برای ارائه خدمات تحصیلی می‌باشد. اقامت روسیه از طریق کار یکی از رایج ترین اخذ اقامت روسیه است. روسیه دارای شرایط اقتصادی مطلوبی می‌باشد و افرادی که دراین کشور مشغول به کارهستند ازحقوق و مزایایی بهتری برخوردارهستند. از مهم‌ترین شرط گرفتن اقانت روسیه شخص باید تسلط کافی به زیان روسی را داشته باشد. افراد بعدازگرفتن ویزای روسیه می‌توانند به راحتی به کشور خود رفت و آمد کنند. افرادی که اقامت روسیه از طریق کار را به دست آورده اند، می‌توانند سال های سال بدون نیاز به خروج از کشور، همراه با همسر و فرزندان خود در روسیه زندگی کنند، همانطور که اشاره شد از آنجا که ویزای کار روسیه به صورت مولتی صادر می‌گردد افراد می‌توانند بین کشورها رفت و آمد داشته باشند. اخذ ویزای کاری روسیه با دعوت نامه کاری یا پیشنهاد کاری از طرف کارفرما برای افراد نیز ممکن می‌باشد. ویزای کار روسیه دو نوع است که به صورت 1ساله و 3 ساله می‌باشد که هرکدام مزیت منحصر به خود را دارند.

ویزای کار یکساله روسیه

ویزای کار 1 ساله روسیه زیر مجموعه اقامت های کاری روسیه محسوب می‌شود که شرایط این ویزا به شرح زیر است:

 • قابل تمدید به دفعات بدون نیاز به خروج از روسیه
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • روند انجام پروسه به مدت 3 ماه
 • آزمون زبان روسی فقط برای شخص اصلی
 • عدم قابلیت تبدیل ویزای کار 1 ساله به پاسپورت روسی
 • ارائه joboffer روسی
ویزای کار 3 ساله روسیه

ویزای کار 3 ساله روسیه زیر مجموعه اقامت های کاری روسیه محسوب می‌شود که شرایط این ویزا به شرح زیر است:

 • قابل تمدید به دفعات بدون نیاز به خروج از روسیه
 • امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال و همچنین پدر و مادر
 • روند انجام پروسه به مدت 1 ماه
 • بدون نیاز به آزمون زبان روسی
 • قابلیت تبدیل ویزای کار 3 ساله به پاسپورت روسی
 • ارائه job offer روسی

 

اقامت ازطریق تحصیل

گذراندن دوره های پادفک به مدت یک سال از شرایط ورود به دانشگاه‌های روسیه می‌باشد و بر اساس رشته ای که فرد قصد دارد تحصیل کند، دوره پادفک مخصوص به همان رشته را باید پشت سر بگذارد و این دوره به زبان روسی برگزار می‌شود. از آنجا که در دانشگاههای پزشکی و دانپزشکی کشور روسیه نیاز به کنکور نمی‌باشد این کشور توانسته دانشجویان زیادی را برای تحصیل به سمت خود جذب کند.

برای پذیرش در دانشگاه‌های این کشور به مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات نیاز است. و همینطور  آخرین مدرک تحصیلی دانشگاهی شما باید به همراه ریز نمرات ارائه ‌شود. همچنین هر فرد باید صفحه مشخصات پاسپورت و همینطور شناسنامه خود را ارائه دهد. به طور کلی یک پروسه  زمانی 45 الی 60 روزه نیاز است تا این مسیر به طور دقیق طی شود. نکته قابل توجه این است که برای تحصیل در کشور روسیه باید بالای 17 سال سن داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در روسیه به شرح زیزاست:

 • دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات در هر رشته ای، ترجمه شده به زبان روسی
 • اصل پاسپورت و ترجمه شناسنامه به زبان روسی
 • گواهی عدم HIV
 • 2 قطعه عکس رنگی

 

اقامت ازطریق سرمایه‌گذاری

یکی از راههای اخذ اقامت روسیه سرمایه‌گذاری دراین کشور است و به دلیل نزدیک بودن به کشور ایران اقامت از این طریق رواج بیشتری یافته است. سرمایه‌گذاری در روسیه به چند روش صورت می‌گیرد که از جمله آنها سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت، خرید ملک، کارآفرینی و خرید اوراق قرضه امکان پذیر می‌باشد که هر کدام از این روش ها شرایط  خاص خود را دارند. بعد از گذشت 5 سال از مهاجرت به روسیه و پرداخت بیمه و مالیات می‌توان به اقامت دائم این کشور دست یافت.

سرمایه‌گذاری در روسیه مزایا ومعایبی را دربر دارد که در زیر به شرح آنها می پردازیم:

سرمایه‌گذاری در روسیه و مزایای آن

روسیه  توانسته در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در حوزه اقتصادی را داشته باشد و در صنعت انرژی هایی طبیعی نظیر نفت و گاز در عرصه بین المللی شناخته شده می‌باشد. و در حوزه فن آوری اطلاعات و صنعت کامپیوتر  رشد بالایی داشته است. شخص می‌تواند با سرمایه‌گذاری در روسیه پاسپورت 5 ساله یا 10 ساله دریافت نماید و به 100 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کند.

سرمایه‌گذاری در روسیه و معایب آن

محیط سرمایه‌گذاری در روسیه تحت کنترل و به صورت ناپایدار است و در رتبه 35ام جهان در زمینه سرمایه‌گذاری قرار دارد. نظام حسابداری در روسیه پیچیده بوده و اقتصاد آن به شدت تحت تاثیر قیمت‌هایی که روی کالاها و موادخام وارداتی اعمال می‌کنند قرار می‎‌گیرد. سرمایه‌گذاری و هزینه‌های ناشی از ضرر آن به شدت تحت تاثیر تحریم‌های اعمال شده از طرف آمریکا و اتحادیه‌های اروپا قرار گرفته است.

 

اقامت ازطریق ازدواج و تولد

یکی دیگر از راه های اقامت دائم و شهروندی روسیه از طریق ازدواج با شهروند روسی می‌باشد. متقاضی می‌تواند در صورت اقدام وارائه مدارک مورد نیاز،  اقامت موقت (RVP) که بعداز 9 ماه ارائه می‌شود  رابه دست آورد که به مدت 3 سال مهر اعتبار دارد. پس از گذشت 1 سال از اخذ اقامت موقت متقاضی می‌تواند ظرف مدت 3 تا 6 ماه درخواست اقامت دائم (VNZh) را بدهد. پس از گذشت 1 سال از اخذ اقامت دائم متقاضی در صورت مسلط بودن به زبان روسی، می‌تواند درخواست تابعیت و شهروندی از کشور روسیه نماید و متقاضی هر سال باید به مدت 6 ماه در روسیه بماند. تابعیت روسی به مدت 4 سال زمان می‌برد نا اعطا شود و تولد فرزند می‌تواند کار را آسان نماید که دراین صورت دولت روسیه با در نظر گرفتن یک سری شرایط به راحتی می‌تواند به او تابعیت بدهد. در این کشور اگر فرزند دارای پدر و یا مادر روسی باشد، بدون در نظر گرفتن کشور تولد کودک ، تابعیت فرزند روسی می‌شود. قابل ذکراست ، در صورتی که پدرومادر تابعیت نداشته باشند و کودک در کشور روسیه متولد نشده باشد، دریافت اقامت درروسیه  بسیار دشوار خواهد بود در صورتی که فرزند در روسیه به دنیا آمده باشد و به مدت 5 سال در این کشور زندگی کند، می‌تواند از حقوق و مزایای شهروندی استفاده نماید.

 

اقامت ازطریق پناهندگی

افرادی که از طریق پناهندگی به روسیه  می‌خواهند به این کشور مهاجرت کنند می‌توانند از کنسولگری و یا از طریق ماموران دیپلماتیک محل اقامت خود و یا خارج از کشور خود درخواست پناهندگی نمایند که دراین صورت یکماه زمان لازم است تا شرایط آنها جهت پناهندگی بررسی شود و دیگر روش پناهندگی این است که متقاضی می‌تواند درقسمت ایست بازرسی و در مرز روسیه درخواست پناهندگی خود را ثبت نمایند که دراین صورت بعد از گذشت  5 روز نتیجه بررسی اعلام می‌گردد.

درصورت توافق درخواست پناهندگی، متقاضی باید پاسپورت ملی یا سایر مدارک شناسائی خود را تحویل داده که این اسناد در ادارات  اف ام اس  منطقه ای که متقاضی پناهندگی درآن اسکان داده شده نگهداری می‌شود و به جای آن گواهی پناهندگی ارائه می‌شود که این گواهی در کشور  روسیه معتبر است.

 

هزینه‌های زندگی در روسیه

هزینه‌های زندگی برای هر متقاضی اقامت کشور روسیه متفاوت است، و بسته به روش و سبک زندگی شخص و انتخاب شهر و یا منطقه برای سکونت متغیر می‌باشد. در زیر جدول هزینه‌های مختلف زندگی در روسیه شرح مختصری برای شما ارائه می‌دهد:

 

اخذ پاسپورت روسیه

 پاسپورت کشور روسیه در رده چهلم درمقایسه با قدرتمندترین پاسپورت دنیا قرار دارد. صدور مجوز اقامت دائمی روسیه و گذرنامه‌های روسیه بر عهدها داره امور مهاجرت روسیه می‌باشد. اشخاص می‌توانند پس از یک سال زندگی در روسیه، جهت دریافت اقامت دائم اقدام نمایند. برای موافقت و گرفتن شهروندی روسیه، باید یک اقامت موقت قانونی در روسیه گرفته شود.

 

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت روسیه:

 • چهار قطعه عکس
 • آدرس محل اقامت
 • گواهی پزشکی تأیید سلامت
 • گذرنامه یا شناسه معتبر
 • اثبات داشتن درآمد کافی برای امرار معاش خود و خانواده
 • اثبات مهارت در زبان روسی، شناخت تاریخ روسیه و مبانی فدراسیون روسیه

 

سخن پایانی

دراین مقاله مهاجرت به کشور روسیه و راههای اقامت درآن و نکات مورد نیاز درخصوص مبحث مقاله و همچنین شرایط زندگی و هزینه‌های لازم دراین کشور مورد بررسی قرار گرفت. ممکن است سوالات دیگری درباره این موضوع ذهن شما را درگیر کند که با مراجعه به سایت ما و گرفتن مشاوره لازم از همکازان شرکت سفیر اپلای می‌توانید اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

 

دریافت مشاوره رایگان