اقامت در کانادا

 

کشور کانادا در شمال قاره آمریکا شمالی واقع شده است که از شرق به اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی منتهی می‌شود. از نظر مساحت دومین کشور پهناور در جهان است و چهارمین کشوری می‌باشد که مساحت خشکی زیادی دارد. این کشور از نظر صنعت وفناوری پیشرفت چشمگیری دارد. محصولات فراوان کشاورزی، تاثیرات بسزایی در زمینه درآمد برای مردمان این کشور دارد. کانادا از جمله کشورهایی هست که از لحاظ فرهنگی چند گانگی دارد و این امتیاز ، هویتی برای کانادا محسوب می‌شود. بنابراین همه این عوامل باعث جذب زیاد مهاجران از کشورهای خارجی از جمله ایران شده است.

 

اقامت در ترکیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

اقامت در فنلاند
کسب اطلاعات بیشتر

 

تحصیل در روسیه
کسب اطلاعات بیشتر

 

شرایط و هزینه زندگی در کانادا

هزینه تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی در بیشتر شهرهای کانادا و دارندگان اقامت دائم این کشور، تقربا رایگان است یا به عبارت دیگر بیمه خدمات درمانی دراین کشور دولتی می‌باشد که براین اساس بودجه آن از مالیات دولت فدرال تامین می‌شود. هزینه های زندگی از جمله هزینه مسکن و هزینه خوراک درمقایسه با دیگر کشورهایی چون آمریکا، انگلیس و استرالیا به مراتب پایین تر است. قیمت حمل ونقل وقیمت بنزین دراین کشور نیز بسیار پایین است.

 

اقامت کانادا و شرایط آن

بیش از 82 درصد جمعیت کانادا از شرایط زندگی خودشان راضی هستند. میزان جرم وجنایت دراین کشور بسیار پایین است، می‌توان گفت کانادا یکی از مرفه‌ترین و آزادترین و امن ترین کشورهای جهان به شمار می‌رود. قوانین وسیاست‌های کشور کانادا به طوری اعمال شده است که67% مردم این کشور به دولت خودشان اعتماد دارندو این وجود امنیت خودش یک مسئله مهم برای مهاجر به حساب می‌آید. لازم به ذکر است که پاسپورت کانادا از اعتبار بالایی برخوردار است و سیستم آموزشی با کیفیت را دارا است.

مهاجران کشور کانادا به هرطریقی که دراین کشور اقامت دارند برای اینکه از تمامی مزایای شهروندی بهره مند شوند حداقل باید 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند و اگر بتوانند تحصیلات خود را به پایان برسانند ویا شغلی دراین کشور به صورت تمام وقت پیدا کننددر این صورت امکان درافت اقامت دائم و حق شهروندی برایشان فراهم خواهد شد. همچنین تسلط به زبان انگلیسی نیز از عوامل مهم اخذ اقامت این کشوراست. اخذ اقامت کانادا نیز به 6 روش معمول امکانپذیر است که درادامه به آنها می‌پردازیم.

 

اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل

برای اخذ اقامت ازاین راه فردباید صلاحیت لازم و سابقه تحصیلی مناسب برای پذیرش دانشگاه‌های مورد نظر کانادا  را اشته باشد. برای مهاجرت به کانادا وادامه تحصیل دراین کشور نیازمند مدرک معتبر زبان انگلیسی است. تحصیل دراین کشور نسبت به سایر کشورها هزینه‌های کمتری دارد و دانشگاه‌های کانادا به عنوان برترین دانشگاه‌های دنیا شناخته شده اند. اقامت ازطریق تحصیل کانادا از بهنرین روش های اخذ اقامت این کشوراست و امکان دریافت اقامت دائم از این راه بسیار زیاداست. دانشجویانی که در زمینه تحصیل موفق تر باشند ازسوی دولت کانادا بورسیه می‌شوند.

برای دانشجویان و فارغ التحصیلان با نمرات بالاتر، دوبت کانادا برنامه های اقامتی زیادی در نظر گرفته می‌شود، وبا اعطای مجوز کار برای دانشجویان شرایط خوبی برای آنها بوجود می‌آورند

مدارک  مورد نیاز

 • اسکن پاسپورت دارای اعتبار
 • اسکن و ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی
 • اسکن و ترجمه مدارک کارشناسی به همراه ریز نمرات جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد
 • اسکن و ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، مقالات isi یا پروپوزال قوی جهت اخذ پذیرش در مقطع دکتری
 • یک قطعه عکس 3.5 در 4.5
 • هزینه مربوط به پذیرش (admission fee)
 • رزومه متقاضی
 • مدرک زبان (برای دانشگاه هایی که برای اعطای پذیرش به مدرک زبان نیازمند می باشند)
 • انگیزه نامه
 • 2 یا 3 توصیه نامه از اساتید دانشگاه
 • تکمیل فرم های مربوطه

 

اخذ اقامت کانادا ازطریق کار

امروزه افراد زیادی از طریق کار، اقامت این کشور رادریافت می‌کنند. کانادا برای افرادی که تخصص و حرفه ای خاص در زمینه های مختلف داشته باشند ویزا می‌دهد. و به دلیل بکارگیری تخصص مهاجران در زمینه صنعت رشد بسیاری داشته است. و مهاجران با استفاده از تخصص خود براحتی می‌توانند هزینه‌های زندگی خود را دراین کشور پرداخت کنند. رشته هایی که امکان دریافت اقامت کانادا دو برابر می‌کنند، رشته هایی نظیر پرستاری، مهندسی و کامپیوتر و رشته های فنی هستند. ارائه مدرک تحصیلی و دانشگاهی  و همچنین ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی از شروط اساسی اخذ اقامت از این راه می‌باشد.

داشتن دعوتنامه کاری ازسوی کارفرما برای مهاجران از ملزومات دریافت اقامت این کشور است که درصورت موافقت افراد می‌توانند به مدت یکسال اقامت موقت ااشته باشندکه البته این ویزا قابل تمدید است.

مدارک مورد نیاز

 • پاسپورت معتبر
 • نامه شرکت یا کارفرمای کانادایی
 • تکمیل فرم‌های مربوطه
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گواهی سلامت جسمانی
 • تاییدیه Positive Labour Market Opinion که بر اساس آن کارفرما می‌تواند یک فرد خارجی را استخدام نماید
 • مدارکی برای اثبات برخورداری از مهارت لازم برای احراز شغل مورد نظر
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه بسته به استان مورد نظر
 • دو قطعه عکس

 

اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری

از آنجا که کشور کانادا با ایالت متحده آمریکا شراکت اقتصادی دارند اقتصاد این کشور رشد بسیار چشمگیری دارد. برهمین اساس متقاضیان با شناختن فرصت ها و شرایط سرمایه‌گذاری در این کشور می‌توانند در کانادا به بازار جهانی دست پیدا کنند. سرمایه‌گذاری در کانادا از راههای مختلفی چون خرید ملک، ثبت شرکت، کار آفرینی و پرداخت سرمایه ای امکانپذیر است. برای سرمایه گذاری در کانادا این کشور خدماتی را در اختیار متقاضی سرمایه‌گذار قرار می دهد که از جمله آنها عبارتند از: اطلاع از بازار استراتژیک در بخش‌های خاص در زمینه بازار کانادا و آمریکا شمالی ، همچنین مشاوره و راهنمایی در مورد چگونگی سرمایه‌گذاری، کمک در توسعه و رشد کسب و کار برای متقاضی سرمایه‌گذار و ارائه اوراق ارضی برای سرمایه‌گذاری در این کشور از جمله خدمات کشور کانادا به سرمایه‌گذارن می‌باشد.

 

اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج

برای دریافت اقامت از این طریق  فرد متقاضی باید با تبعه و شهروند کشور کانادا ازدواج کند و زوجین حتما بایدحداقل 18 سال سن داشته باشند و ازدواجشان نباید صوری باشد که دراین صورت از طرف دولت جرم شناخته می‌شود. بعد این که ازدواج شخص ثابت شد این فرد می‌تواند بعد از 3 سال برای اخذ تابعیت و پاسپورت کانادا اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز

● کارت پایان خدمت مرد

● کپی از همه صفحات پاسپورت

● کپی از کارت PR شخص اسپانسر

● گواهی عدم سوء پیشینه مرد

● عقد نامه

● کارت ملی مرد

● شناسنامه هر دو طرف

● مدارک برای اثبات ارتباط

 

اخذ اقامت کانادا از طریق تولد

براین اخذ اقامت از این راهف کشورها از قوانین خاک و خون استفاده می‌کنند. ولی کشور کانادا از قانون خاک  وشهروندی تبعبت می‌کند که براین اساس فرزندی که در خاک کانادا متولد می شود فارغ از تابعیت مادر و پدر و نیز ماهیت اقامتی آنها در کانادا  شهروند کانادا به حساب می‌آید. واز همان ابتدای تولد می‌تواند از مزایای شهروندی کانادا بهره مند شود.اما این امتیاز ومزایا شامل حال والدین کودک نمی‌شود و تنها زمانی که کودک به سن 18 سالگی رسید در صورتی که بتواند نقش حامی را پدر و مادر ایفا کند، والدین می توانند موفق به دریافت  اقامت کشور  کانادا شوند.

 

اخذ اقامت کانادا ازطریق پناهندگی

اقدام به اخذ اقامت از راه پناهندگی اغلب با مشکلاتی همراه است و در بسیاری مواقع منجر به شکست می‌شود. برای  اخذ اقامت دائم کانادا از طریق پناهندگی متقاضی  می‌تواند با ورود به کشور کانادا و یا حتی در خارج از این کشور درخواست پناهندگی خود را به دولت فدرال کانادا ارائه نماید. دولت کانادا درابتدا برای مهاجران کمک‌های مالی جهت تامین نیازهایشان ارائه می‌دهند. واین کار تازمانی ادامه خواهد یافت که فرد بتواند نیازهای خود را تامین کند.پناهندگان اغلب به دلایل حضور در گروه های سیاسی و اجتماعی ، نژاد و دین خاص  از لحاظ جانی ومالی در خطر می‌باشند.

 

اخذ تابعیت کانادا

برای اخذ تابعیت کانادا متقاضی بایددر ابتدا اقامت دائم کانادا را به دست آورد و بعد از گذشت سه سال از دریافت اقامت دائم، می تواند برای اخذ تابعیت و پاسپورت کانادا درخواست نماید. لازم به ذکر است که دارندگان ویزای توریستی نمی‌توانند اقامت دائم این کشور رادریافت کنند.در بحث اقامت دائم و تابعیت تفاوت وجود دارد و متقاضیان از حقوق مختلفی یرخودار هستند.  فردی که دارای اقامت دائم است، می‌تواند از مزایای اجتماعی که شهروندان کانادا دریافت می‌کنند بهره مندشود. البته متقاضیان مسئولیت هایی در قبال کشور کانادا خواهند داشت که از جمله این مسئولیت هاپرداخت مالیات هست و باید به قوانین کانادا را در سطوح فدرال و دولتی نیز پایبند باشند. تفاوت فرد متقاضی باشهروند کانادایی در این است که فرد نمی‌تواند رای دهد یا در مسائل سیاسی شرکت کندو  یا در بعضی از مشاغل که نیاز به تایید امنیتی بالا هستند، اشتغال داشته باشد.

 

سخن پایانی

همه این مسائل که در موردشان صحبت کردیم راهنما و توصیف کاملی از مهاجرت به کشور کانادا خواهد بود البته ممکن است سوالات دیگری هم در این خصوص ذهن شما را درگیر کند و نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتری داشته باشید که دراین صورت مشاوران شرکت مهاجرتی سفیر اپلای  آماده کمک و خدمات رسانی به شما خواهندبود.

 

دریافت مشاوره رایگان