تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل پرستاری در ترکیه

دانشگاه‌های کشور ترکیه برای تحصیل رشته پرستاری، رتبه جهانی خوبی را دارا هستند و رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی از پرطرفدارترین رشته‎ها در این کشور می‌باشند. همچنین مدارک اخذ شده از دانشگاه‎های ترکیه مود تایید تمامی کشورهای اروپایی، انگلیس و آمریکا می‌باشد. رشته پرستاری زیرشاخه‌ای از رشته‌های پزشکی بوده و بیشتر دانشجویان به دلیل علاقه زیاد به این حرفه گرایش دارند و درآمد حاصل از این حرفه از رشته‌های پزشکی کمتر است به همین دلیل جامعه جهانی در قبال پرستاران مسئولیت زیادی دارد.

طی سالهای اخیر دانشجویان ایرانی بسیاری به مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه اقدام کرده‌اند، به دلیل مزایای تحصیلی فراوان در ترکیه از جمله تحصیل رشته پرستاری این کشور گزینه مناسبی برای تحصیل افراد علاقه‌مند می‌باشد.

برای آشنایی با تحصیل رشته پرستاری در ترکیه و شرایط آن، مزایا و فرصت‌های شغلی این رشته تحصیلی با ما همراه باشید.

تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی شده‌اند که 109 دانشگاه این کشور دولتی و 74 دانشگاه این کشور خصوصی می‌باشد. تحصیل رشته پرستاری در ترکیه، فرصت‌های تحصیلی و کار‌آموزی زیادی برای دانشجویان در بیمارستان‌های محلی و سازمان بهداشت محلی فراهم می‌کند. دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه به دلیل تقاضای بالا و رقابت بسیار، سالانه ظرفیت محدودی را برای پذیرش در نظر می‌گیرند.

شرایط پذیرش در رشته پرستاری در ترکیه همانند شرایط پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی ترکیه می‌باشد. به این معنی که دانشجویان متقاضی تحصیل در این رشته می‌بایست نمرات آزمون YOS و SAT را ارائه دهند. توجه داشته باشید که چنانچه دانشجویان تحصیل در رشته پرستاری، زبان ترکی را در دانشگاه‌های دولتی ترکیه را انتخاب کنند نمره هر دو آزمون ممکن است نیاز باشد. اما در صورت انتخاب زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه، تنها نمرات آزمون SAT نیاز خواهد بود.

به طور کلی می‌توان گفت؛ رشته پرستاری یک هنر و علم محسوب شده که افراد را در برابر بیماری‌ها محافظت کرده و به بیماران در بهبود سلامت جسمی و روانی با ارائه خدمات درمانی به دستور پزشک کمک بزرگی می‌نمایند.

برای دریافت مدرک کارشناسی این رشته تحصیلی سه تا چهار سال زمان نیاز می‌باشد. با دریافت مدرک کارشناسی پرستاری فرصت‌های شغلی بسیاری برای فارغ‌التحصیلان فراهم می‌شود.

شرایط تحصیل پرستاری در ترکیه

بورسیه‌های تحصیلی رشته پرستاری در ترکیه

بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی دانشجویان در ترکیه از طرف دولت تامین می‌شود. از آنجا که دولت روسیه برای جذب دانشجویان بین‌‌المللی تلاش می‌کند، بیشتر سرمایه‌گذاری‌های لازم را در جهت تامین اعتبار بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی دانشجویان خارجی قرار میدهد. همچنین با ارائه بورسیه‌های تحصیلی، رتبه و رنکینگ دانشگاه‌های این کشور بالا می‌رود.

دقت داشته باشید که برای دانتشجویان رشته پرستاری در مقطع کارشناسی زیر 21 سال، بورسیه تعلق می‌گیرد این در حالی است در مقطع کارشناسی ارشد به دانشجویان زیر 30 سال بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود.

از دیگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رشته پرستاری در ترکیه، معدل تحصیلی دانشجویان می‌باشد که برای مقطع کارشناسی حداقل معدل 14 و برای مقطع کارشناسی ارشد داشتن معدل حداقل 15 نیاز است.

میزان و نوع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی رشته پرستاری در ترکیه، بسته به دانشگاه‌های مختلف متغیر می‌باشد، این بورسیه‌ها شامل معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه بیمه دانشجویی، خوابگاه و هزینه آموزش زبان ترکی خواهد بود.

مزایای تحصیل رشته پرستاری در ترکیه

همانطور که مطلع هستید کشور ترکیه به دلیل نقطه اتصال دو قاره آسیا و اروپا زیبایی خاصی دارد، و دارای مزایای فراوان تحصیل و زندگی می‌باشد. معتبرترین دانشگاه‌های پزشکی و پرستاری در این کشور در شهرای استانبول، ازمیر و آنکارا واقع شده‌اند. تدریس رشته پرستاری به زبان انگلیسی جزء برنامه‌های آموزشی کالج‌ها و دانشگاه‌های پزشکی و پیراپزشکی در سراسر ترکیه می‌باشد.

مدرک پرستاری دریافت شده از این دانشگاه‌ها مورد تایید بیشتر کشورها در سطح جهان است. بهتر است بدانید که دانشجویان خارجی رشته پرستاری می‌توانند به انجام کارهای نیمه‌وقت در کنار تحصیل خود داشته باشند و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را این راه تامیت نمایند.

دانشگاه‌های پرستاری در ترکیه

قابل ذکر است که در کشور ترکیه 820 موسسه آموزش عالی وجود دارد که شامل 76 دانشگاه معتبر در سطح جهان بوده که دارای بیش از یک میلیون دانشجو می‌‌باشند. کیفیت آموزشی در رشته پرستاری در ترکیه به دانشگاه‌های این کشور بستگی دارد. دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته پرستاری در ترکیه به قرار زیر است:

فرصت‌های شغلی پرستاران در ترکیه

هدف از برنامه پرستاری آموزش پرستارانی است که بتوانند در زمینه‎های تحقیقات پرستاری، کلینیک‌‌ها و مدیریت ملی و بین‌المللی فعالیت نمایند، همچنین بتوانند اصول حقوق بشر و اخلاق را رعایت کرده و به آن احترام بگذارند و دارای مهارت بالا در ارتباط با دانش بالینی باشند. این افراد می‌‌بایست به یادگیری طولانی‌ مدت اعتقاد داشته باشند و عناصر برتر علمی و تحقیق را ادغام کنند.

براساس پیش‌بینی‌های لازم اشتغال پرستاران ثبت‌نام شده از سال 2012 تا 2022 با رشد 19 درصدی، سریع‌تر از میانگین برای همه مشاغل باشد. امکان فعالیت برای پرستاران در بخش‌های مختلف در کشور ترکیه وجود دارد که از جمله این بخش‌ها عبارتند از:

 • مشاغل آموزشی
 • موسسات آموزش عالی
 • مدیریتی
 • مشاوره ای
 • خدمات حقوقی
 • سازمان های خصوصی
 • خدمات بیمارستان
 • بیمه درمانی و …

فرصتهای شغلی پرستاری در ترکیه

سطح درآمد پرستاران در ترکیه

در سال 2020 نرخ بیکاری در ترکیه حدود 12% می‌باشد اما پرستاران جزء اقشاری هستند که به راحتی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های برتر این کشور فرصت‌های شغلی زیادی را کسب نمایند. لازمه پیدا کردن کار در ترکیه مسلط بودن به زبان ترکی استانبولی نیست و با دانستن زبان انگلیسی هم می‎توان به شغل مناسب دست یافت. اما از آنجا که دانستن زبان ترکی شرایط را برای پیدا کردن کار راحت‌تر می‌کند دانشجویان سعی می‌کنند مهارت زبان ترکی استانبولی خود را ارتقا دهند.

سطح درآمد پرستاران از میانگین درآمد در ترکیه کم تر است:

 • متوسط درآمد ماهیانه پرستاران در ترکیه: 6330 (لیر)
 • میانگین درآمد عموم مردم در ترکیه: 7830 (لیر)

ویزا جهت ورود به بازار کار رشته پرستاری در ترکیه

برای ورود به بازار کار رشته پرستاری در ترکیه، متقاضیان بین‌المللی به ویزای کار این کشور نیاز دارند، ویزای کار در ترکیه در انواع مختلفی با توجه به شرایط فرد صادر می‌گردد، برای اخذ این مجوز ارائه مدارک زیر لازم خواهد بود:

 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • ارائه دعوت نامه شغلی دریافت شده
 • پرداخت هزینه های مربوطه و ارائه رسید آن
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه پاسپورت و فتوکپی از تمامی صفحات آن
 • ارائه مدارک شناسایی و ترجمه آن
 • ارائه 4 قطعه عکس پاسپورتی
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند