تحصیل پزشکی در فنلاد درسال 2020

تحصیل پزشکی در فنلاند در سال 2020

تحصیل در کشور فنلاند به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه‌ها و بالا بودن کیفیت آموزشی در سال 2020 مورد توجه افراد زیادی قرار گرفت. تحصیل در این کشور از سوی ایرانیان با استقبال گرمی همراه می‌باشد، تحصیل در این کشور ممکن‎‌ترین راه برای کسب اقامت دائم فنلاند است، همچنین وجود مزایای زیاد تحصیلی در همه مقاطع به ویژه مقطع پزشکی، این کشور را به عنوان مقصذ طلایی برای تحصیل تیدیل کرده است. برای آشنایی بیشتر تحصیل رشته پزشکی در فنلاند و برخورداری از مزایای آن با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل پزشکی در فنلاند

برای تحصیل در فنلاند ابتدا باید با شرایط و ضوابط خاص این کشور در خصوص رشته پزشکی آشنایی داشته و اطلاعات کافی نظیر ظرفیت دانشگاه در پذیرش دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به دست‌آورید. ضمن اینکه دانشجویان متقاضی پزشکی در فنلاند بدون آگاهی از جزئیات تحصیل در این کشور اقدام به مهاجرن کرده و هزیته‌های بیشتری را متحمل می‌شوند و در نتیجه در رابطه با اخذ ویزای فنلاندبا شکست مواجه می‌شوند.

برای تحصیل در این کشور ابتدا نیاز به گذراندن یک دوره کالج به زبان رسمی فنلاند که در برخی دانشگاه‌ها هم به زبان انگلیسی هست، می‌باشد، نمره قبولی در آزمون پایان دوره کالج مدنظر ادامه تحصیل در این کشور می‌باشد. از شرایط دیگر تحصیل پزشکی در فنلاند یادگیری زبان رسمی این کشور (فنلاندی یا سوئدی) است زیرا به دلیل ارتباط مستقیم با مردم در جهت پیدا کردن کار، کاربرد زیادی دارد. ناگفته نماند که درآمد حاصل از رشته‌های پزشکی در فنلاند بسیار بالا می‌باشد.

شرایط تحصیل پزشکی در فنلاند

شرایط دریافت پذیرش برای تحصیل پزشکی در فنلاند

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های پزشکی فنلاند علاوه بر موارد ذکر شده، شرایط مهم دیگری هم وجود دارند که از ملزومات تحصیل در این رشته تحصیلی در فنلاند می‌باشند که در زیر آمده است:

 • ارائه مدرک زبان B1 فنلاندی یا آیلتس 6.5
 • داشتن سن مناسب تحصیل بین 16 تا 22 سال
 • پرداخت شهریه
 • شرکت در دوره‌های پیش پزشکی
 • قبولی در آزمون
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه مدارک معتبر اخذ شده فبلی

دانشگاه‌های معتبر تحصیل پزشکی در فنلاند

لیست برخی دانشگاه‌های پزشکی معتبر کشور فنلاند در جدول زیر آمده است:

دانشگاه های معتبر پزشکی فنلاند رتبه جهانی QS
هلسینکی 107
آلتو 134
تامپره 395
اوولو 374
تورکو 287
دانشگاه فنلاند شرقی 498
دانشگاه LUT 491
دانشگاه Jyväskylä 346
دانشگاه Åbo Akademi 541

مزایای تحصیل پزشکی در فنلاند

داشنجوی پزشکی در فنلاند در همان ابتدای دوره تحصیلی خود به راحتی می‌توانند با بیماران ارتباط مستقیم برقرار کرده و دوره‌های عملی خود را طی نمایند. همچنین برای گذراندن دوره‌های تحصیلی بالینی در رشته خود می‌توانند در مراکز بهداشتی و درمانی و یا بیمارستان کار کنند که از این طریق امکان کسب موفقیت مهارت‌ها و توانایی‌های زیادی در زمینه پزشکی و زیرشاخه‌های آن برای آنان فراهم می‌شود. از دیگر مزایای مهم نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طول دوره تحصیلی 6 الی 7 سال
 • قبولی در آزمون ورودی
 • اشتغال به کار با نظارت سایر پزشکان

دقت داشته باشید که از دیگر شرایط تحصیل پزشکی در فنلاند در سال 2020 به این صورت است که حداقل باید 2 سال از دوره تحصیلی شما گذشته باشد. در این صورت با مطابقت دادن واحدهای پاس شده در این 2 سال با نظام پزشکی در کشور مقصد می‌توانید درخواست ترانسفری نمایید. شرط مهم دیگر این که برای پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی کشور مقصد، می‌بایست نمرات کسب شده در واحدهای پاس شده بسیار بالا باشد.

مزایای تحصیل پزشکی در فنلاند

شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های فنلاند

به طور کلی تحصیل پزشکی در فنلاند هزینه‌هایی را در بر دارد که این هزینه‌ها بسته به سطح تحصیلی دانشجویان، ملیت و برنامه‌های وی متغیر می‌باشد. هزینه تحصیل پزشکی در برخی دانشگاه‌های فنلاند سالیانه حدود 2500 الی 15000 یورو می‌باشد، شرح هزینه‌ها به صورت جزئی در مقاطع مختلف در دانشگاه‌های فنلاند به قرار زیر می‌باشد:

 •  مقطع فوق لیسانس، کمترین هزینه پرداختی از سوی متقاضی مبلغ 1500€ (یورو) در سال
 • تحصیل رشته زبان‌ انگلیسی به انگلیسی مبلغی بین 10.000 تا 16.000€ (یورو) در سال
 • بالاترین مقدار هزینه تحصیل در دانشگاه هلسینکی بین 10.000 تا 25.000€ (یورو) در سال
 • پایین‌ترین مقدار هزینه پرداخت از سوی متقاضی در دانشگاه لاپینرانتا به طور میانگین مبلغ 10.000€ (یورو) در سال

میانگین هزینه‌های تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های فنلاند نیز به صورت زیر است:

دانشگاه های پزشکی میانگین هزینه تحصیل سالانه به € (یورو)
دانشگاه هلسینکی 13.000
دانشگاه آلتو 15.000
دانشگاه اوولو 12.000
 دانشگاه تامر 10.000

اخذ تخصص و فوق تخصص در فنلاند

برای ادامه تحصیل پزشکی جهت دریافت تخصص و فوق تخصص در فنلاند توصیه می‌شود که در ابتدا، برای اخذ ویزا در یک کشور دیگر اقدام کرده و پس از گذراندن دوره‌های عمومی در رشته‌ پزشکی درخواست خود را جهت دریافت تخصص و فوق تخصص ارائه دهید. به عنوان مثال در ابتدا تحصیلات خود را در حمهوری چک آغاز نموده و سپس ویزای چک را دریافت کنید و با گذراندن دوره‌های عمومی در این کشور جهت تکمیل تحصیلات خود و اخذ تخصص و فوق تخصص، در کشور فنلاند نسبت به اخذ پذیرش اقدام نمایید. در این صورت شانس بیشتری برای شما که مدرک قبلی خود را از اتحادیه اروپا دریافت کرده‌اید، وجود خواهد داشت.

اخذ تخصص پزشکی در فنلاند

بورسیه پزشکی در فنلاند

بورسیه پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی که عملکرد تحصیلی بالایی دارند تعلق می‌گیرد و دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه‌‌های این کشور نمی‌توانند از بورسیه تحصیلی استفاده نمایند. بورسیه اعطایی به دانشجویان از سوی دولت فنلاند ارائه می‌شود که در برخی از این بورسیه‌های اعطایی، کمک هزینه مربوط به مخارج زندگی  دانشجو هم وجود دارد.

بورسیه اعطایی به دانشجویان، سالیانه حدود 4500 یورو می‌باشد. دانشگاه‌های که بورسیه تحصیلی به دانشجویان ارائه می‌کنند به قرار زیر است:

 • دانشگاه آلتو (Aalto University)
 • دانشگاه تورکو (University of Turku)
 • دانشگاه اولو (University of Oulu)
 • دانشگاه فنلاند شرقی University of Eastern Finland)
 • دانشگاه ییواسکیلا (University of JYVASKYLA)
 • دانشگاه تامپر (University of Tampere)
 • دانشگاه فنی تامپر (Tampere University of Technology)

کار پس از تحصیل پزشکی در فنلاند

کار در حین تحصیل و پس از تحصیل اصلی‌ترین دغدغه یک دانشجو می‌باشد بنابراین کشور فنلاند به دانشجو اجازه می‌دهد تا در طول مدت دانشجویی خود به مدت 20 ساعت در هفته به کار مشغول باشد. البته ناگفته نماند که شما به عنوان دانشجوی پزشکی اجازه ندارید تا در شاخه‌های مربوط به این رشته کار کنید ولی امکام کار در فیلدهای دیگر برای شما وجود دارد.

برای اینکه در کشور فنلاند برای خودتان شغلی داشته باشید باید پس از اتمام تحصیلات خود به مدت 6 ماه اقامت فنلاند را داشته باشید. برای یک دانشجوی پزشکی این امکان وجود دارد که درصورت مشغول به کارآموزی در سالهای آخر تحصیل خود در مراکز درمانی و یا بیمارستان، همان جا جذب کار شود. توجه داشته باشید که در ایران پس از فارغ‌التحصیلی در رشته پزشکی در فنلاند، حتما باید در دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت و درمان به تحصیل بپردازید. نرخ بیکاری کشور فنلاند در جدول زیر آمده است:

                                     

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در فنلاند

برای تحصیل پزشکی در فنلاند شرکت در آزمون ورودی الزامی می‌باشد و معدل دیپلم بالا، رزومه خوب، انگیزه‌نامه و مهارت بالای زبان نیز مورد نیاز می‌باشد. برای ورود به دانشگاه پزشکی فنلاند گذراندن دوره‌های پری مدیکال نیز برای دانشجویان متقاضی، اجباری می‌باشد که بعد از آن باید در آزمون ورودی قبول شوند، دوره تحصیل پزشکی در فنلاند به طور معمول 6 سال است.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیل پزشکی در فنلاند به قرار زیر می‌باشد:

 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورت
 • ارائه مدارک هویتی مثل شناسنامه به همراه کپی
 • بیمه درمانی
 • نامه تمکن مالی به ارزش 10,000 یورو
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند