تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

تحصیل کارشناسی‌ ارشد در فنلاند

امکان اخذ اقامت اروپا و شرایط بازار کار مطلوب، تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند را برای دانشجویان خارجی جذاب کرده است. از آنجا که کشور فنلاند عضو اتحادیه اروپا و ناحیه شینگن بوده و دارای یک اقتصاد پیشرفته و مجهز به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌باشد، یک گزینه عالی برای متقاضیان بین‌المللی محسوب می‌شود. مدت زمان تحصیل در این مقطع تحصیلی عموما سال بوده و ارائه نمره آزمون زبان انگلیسی برای همه متقاضیان الزامی می‌باشد.

موارذ مورد بحث در این مقاله آشنایی با شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند بوده و نیز به برنامه‌های تحصیلی، بورسیه‌های کارشناسی ارشد فنلاند اشاره خواهد شد. با مطالعه اطلاعات ارائه شده اگر سوالات دیگری در این زمینه برای شما عزیزان پیش بیاید، مشاوران گروه مهاجرتی سفیر اپلای آماده پاسخگویی برای علاقه‌مندان خواهند بود.

چرا تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند؟

کشور فنلاند به دلیل قرار گرفتن در شمال قاره اروپا با داشتن شهرهای سالم و پاک، مناظر طبیعی زیبا، اقتصاد پیشرفته، بازار کار پر درآمد و کیفیت بالای زندگی، انتخاب فوق‌العاده‌ای برای دانشجویان خارجی به شمار می‌رود.یکی از مدرن‌ترین و معتبرترین نظام‌های آموزشی اروپا، سیستم آموزشی عالی فنلاند می‎باشد. از برترین دانشگاه‌های فنلاند، دانشگاه هلسینکی می‌باشد که جزء 100 دانشگاه برتر جهانی محسوب می‌شود.

طی سالهای اخیر کشور فنلاند با فعالیت گسترده آموزشی این کشور را تبدیل به قطب دانشگاهی در اروپا و جهان کرده است. علاوه بر موارد ذکر شده، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند مزایای مهم دیگری را در بر دارد که می‌‌توان به چند مورد از آن‌ها اشاره کرد:

 •  برای اتباع اروپایی EU/ EEA یا مقیم های اروپا تحصیل به صورت رایگان صورت می‌گیرد.
 • در مقایسه با کشورهای اسکاندیناوی، هزینه زندگی در فنلاند بسیار مقرون به صرفه تر و نسبتا ارزان می‌باشد.
 •  فنلاند جامعه نخبه گراست و این امر در بخش آموزش عالی این کشور به صورت واضح آشکار است.
 • دانشگاه های علمی کاربردی فنلاند روابط خود را با صنایع محلی  جهت تحقیق و توسعه حفظ می کنند که همین امر باعث تجربه اندوزی دانشجویان می شود.

چرا تحصیل در فنلاند

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند

همانطور که اشاره شد دوره تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های فنلاند طی با گذراندن 120 واحد درسی طی 2 سال انجام می‌پذیرد. این دوره ممکن است در دانشگاه‌های علمی کاربردی کمتر ار 2 سال باشد. آموزش کارشناسی ارشد به صورت حضوری و یا مجازی از طریق سخنرانی‌های کلاسی، سمینارها و … برای دانشجویان ارائه می‌شود و همانند دیگر کشورهای اروپایی، واحدهای تحصیلی ترکیبی از کورس‌های اجباری/ اصلی و کورس‌های اختیاری یا فعالیت‌‌ها به‌وجود می‌آید.

ارزیابی تحصیلی کارشناسی ارشد در فنلاند طبق کار کلاسی، آزمون‌ها و دفاع از پایان‌نامه صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید که داشتن مدرک کارشناسی معتبر با حداقل سه سال تحصیل از شرایط اصلی تحصیل در کارشناسی ارشد در فنلاند می‌باشد. چنانچه مدرک تحصیلی متقاضیان متعلق به دانشگاه خارجی تعلق داشته باشد در این صورت براساس موارد زیر صلاحیت آن‌ها تعیین می‌شود:

 • عملکرد تحصیلی متقاضیان
 • مهارت های زبان انگلیسی، سوئدی یا فنلاندی و در صورت انتخاب زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزشی، اثبات مهارت زبان انگلیسی با ارائه مدارک زیر برای متقاضیان ضروری می‌باشد:
آزمون زبان انگلیسی حداقل نمره
آزمون IELTS 6.5
آزمون TOEFL iBT 92

دانشگاه‌ها و برنامه‌های کارشناسی ارشد در فنلاند

بهتر است بدانید که دو نوع موسسه آموزش عالی در فنلاند وجود دارد که دوره‌های کارشناسی ارشد را در این کشور برگزار می‌کنند، که این موسسات شامل 14 دانشگاه و 25 دانشگاه علمی کاربردی می‌باشد. کلیه دوره‌های تحصیلی در فنلاند، شامل کارشناسی ارشد با واحدهای ECTS  ارائه می‌گردد.

دانشگاه‌های فنلاند از سیستم 3 سیکلی کارشناسی (3 سال)، ارشد (2 سال) و دکتری (4 سال) تبعیت می‌کنند. دانشگاه‌های علمی کاربردی یا UAS‌های فنلاند بیشتر بر روی آموزش حرفه‌ای و تحقیقات کاربردی فعالیت دارند. به این معنی که دوره‎های ارشد در UAS‌ها با دوره‌های ارشد در دانشگاه‌های فنلاندی کمی تفاوت داشته و 1 تا 1.5 سال به طول می‌انجامد.

برترین دانشگاه‌های فنلاند طبق آخرین رنکینگ دانشگاه‌های برتر جهانی در سال تحصیلی 2020- 2019 به شرح جدول زیر می‌باشد:

دانشگاه رنکینگ THE 2019 رنکینگ QS 2019 رنکینگ ARWU 2018
دانشگاه هلسینکی 96 107 63
دانشگاه آلتو 184 134 301-400
دانشگاه اولو 251-300 347 301-400
دانشگاه تمپره 251-300 395
دانشگاه تورکو 251-300 287 301-400

شرایط تحصیل ارشد در فنلاند

نحوه اخذ پذیرش حهت تحصیل کارشناسی ارشد درفنلاند

سیستم آموزشی فنلاند مجوز ارائه برنامه‌های کارشناسی ارشد را به دانشجویان بین‌المللی و داخلی را دارند. دانشگاه‌های فنلاند همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز از وب سایت Studyinfo.fi (معادل فنلاندی UCAS) به درخواست متقاضیان استفاده می‌نمایند.

توجه داشته باشید که آغاز سال تحصیلی در فنلاند در ماه سپتامبر بوده اما دوره درخواست برای برنامه‌های ترشد در فنلاند از ماه نوامبر تا فوریه/ مارس می‌باشد. البته تاریخ‌های دقیق ممکن است بسته به انواع دانشگاه‌ها تفاوت داشته باشد.

بعد از آگاهی درباره صلاحیت لازم برای تحصیل کارشناسی ارشد در فنلاند می‌بایست برای درخواست پذیرش دانشگاه مدارک موردنیاز را آماده نمایید. برای این کار متقاضیان با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر می‌توانند لیست مدارک لازم را تهیه کرده و پس از آماده سازی مدارک، نسیت به ارسال آن اقدام نمایند.

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد فنلاند به قرار زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شناسائی متقاضی
 • عکس جدید
 • فرم درخواست تکمیلی
 • توصیه نامه از معلمان یا اساتید قبلی
 • کپی مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV
 • نمره یکی از آزمون های ورودی GMAT, GRE و LAST

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در فنلاند

دریافت بورسیه تحصیلی از مهم‌‌ترین دغدغه دانشجویان خارجی می‌باشد به این معنی که دانشجویان بین‌المللی که درباره هزینه‌های تحصیل و مهاجرتی خود نگران هستند، برای دریافت بورسیه تحصیلی تلاش فراوانی می‌نمایند. کشور فنلاند نیز مانند سایر کشورهای جهان دارای بورسیه‌های تحصیلی مختلفی می‌باشد، اما هدف از اعطاء بورسیه تحصیلی، کمک به دانشجویان خارجی و نخبه بوده که قدرت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را ندارند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی فنلاند داشتن سطح زبان بالا، رزومه تحصیلی عالی و بدون نقص، ارائه مقالات ژورنالی و … ضروری می‌باشد. توجه داشته باشید که به دلیل محدودیت تعدا بورسیه‌های تحصیلی دوره‌ کارشناسی ارشد فنلاند، رقابت میان دانشجویان بسیار فشرده می‌باشد. ناگفته نماند که بورسیه‌های تحصیلی در فنلاند به دو صورت دولتی و غیر دولتی می‌باشد.

کمک‌هزینه‌های تحصیلی دیگری در فنلاند برای دانشجویان ارائه می‌شود که به شرح زیر می‌باشد.

 • بورسیه تحصیلی دولت فنلاند: ارائه  این بورسیه به دانشجویان بین المللی و نخبه در حال تحصیل در این کشور به مدت یک سال بوده و ماهانه تا سقف 1500 یورو می تواند به دانشجو کمک نماید.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه هنک: این بورسیه برای دانشجویان بین المللی این دانشگاه بوده، که بتوانند زبان فنلاندی را در کنار دروس خود فرا گیرند. این دانشگاه تا حداکثر 60 درصد از شهریه دانشجویانی که توانسته‌اند زبان فنلاندی را تا سطح B1 فرا بگیرند ارائه می‌گردد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه هلسینکی: این بورسیه مخصوص دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا بوده و تمام هزینه های تحصیل دانشجویان نخبه را تحت حمایت قرار می دهد.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه هاگاهلیا: این بورسیه تحصیلی تا یک سوم از شهریه دانشجویان نخبه خود را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند