تحصیل کارشناسی ارشد در چین

تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

ادامه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی در قلب یک اقتصاد پیشرفته و دائماً در حال رشد شانس موفقیت آن‌‌‌ها را در هر مقطعی بالا می‌‌برد، و علاوه بر کسب دانش آکادمیک می‌توانند خود را با مهارت‌اندوزی آماده ورود به بازار کار پرسود چین برسانند. تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین همه این زمینه‌ها را برای شما فراهم می‌کند. طی سال‌های اخیر دولت چین پروژه‌های مهم مختلفی را برای ارتقای سیستم آموززش عالی و افزایش تعداد کالج‌ها و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در این کشور اجرا کرده است.

دانشجویان بین‌المللی با تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین می‌توانند امتیازات ارزشمندی را کسب نمایند که فقط و فقط با تحصیل در چین امکان‌پذیر می‌باشد. از جمله این امتیازات می‌توان به مواردی همچون تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهانی، مدارک معتبر بین‌المللی، شهریه‌ها و هزینه‌های تحصیلی ارزان و مقرون به صرفه، فرصت‌های کاری و استخدامی مخصوصاً پس از فارغ‌التحصیلی اشاره کرد.

شرایط تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

همانطور که اشاره شد چین برترین مقصد تحصیلی برای تحصیل کارشناسی‌ارشد در برنامه‌‌های علوم پایه و فناوری‌های نوین و یا رشته‌های علوم انسانی است. دلیل این همه آوازه چین بیشتر به خاطر اقتصاد قدرتمند و توسعه کیفی و کمی سیستم آموزش عالی در چند دهه اخیر در این کشور می‌باشد. در چین حدود 1200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی وجود داردکه قدیمی‌ترین آن‌ها دانشگاه پکینگ می‌باشد. دانشگاه‌های چین سالانه از بین متقاضیان واجد شرایط برای تحصیل در هر 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا (PhD)  دانشجو می پذیرند. دوره کارشناسی‌ارشد در چین در یک دوره 2 تا 3 ساله با میانگین شهریه 29 هزار تا 95 هزار یوان چین انجام می‌پذیرد. شروه سال تحصیلی در این مقطع از مارس تا ژانویه می‌باشد.

شرط اصلی برای مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد داشتن مدرک کارشناسی معتبر بین‌المللی می‌باشد. جهت تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین به زبان انگلیسی، دانشجویان باید مدرک زبان انگلیسی تافل با حداقل نمره 550 بالاتر و یا آیلتس با حداقل نمره 5 یا بالاتر را داشته باشند تا به این طریق بتوانند در برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی در چین حضور یابند.

دوره‌های تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

تحصیل کارشناسی‌ارشد در رشته‌های علوم و فناوری در دانشگاه‌های چین بسیار معروف است. در کشور چین بر روی رشته‌های هنری و علوم انسانی تاکید کمتری می‌شود. در این کشور کارشناسی‌ارشد در دو دسته تحقیقی و تدریسی برای طیفی ار مدارک تحصیلی شامل MA, MSc, MRes و MBA در دسترس متقاضیان قرار دارد. همچنین دولت در این خصوص و برای افزایش اعتبار مدارک دانشگاهی با بسیاری از دولت خارجی شامل ژاپن، آمریکا، انگلستان، فرانسه و بیش از 50 کشور دیگر قرارداد اعتبار مدارک دو جانبه امضاء کرده است.

همه رشته‌های کارشناسی‌ارشد در چین به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اما این دوره‌ها اساساً رشته‌های پزشکی، بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات (IT) را در بر می‌گیرد. بنابراین آن دسته از دانشجویان خارجی که زبان بومی آن‌ها انگلیسی نیست باید برای اتبات مهارت زبان انگلیسی خود، مدارک زبان به دانشگاه یا کالج موردنظر ارائه دهند.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در چین

نحوه پذیرش کارشناسی‌ارشد در چین

فرآیند دریافت پذیرش از دانشگاه‌های چینی به طور معمول به صورت آنلاین و از طریق درخواست مستقیم از خود دانشگاه و یا درخواست پورتال رسمی بین‌المللی دانشگاه‌های چین صورت می‌گیرد. سیستم آموزشی در اکثر دانشگاه‌های چین دو ترمی هستند و دانشجویان کارشناسی‌‌ارشد در چین می‌توانند درخواست خود را برای ترم پاییزی (سپتامبر یا اکتبر) ارائه دهند و یا درخواست خود را به ترم بهاری (اواخر فوریه یا اوایل مارس) موکول نمایند.

شرایط و مدارک موردنیاز جهت تحصیل کارشناسی ارشد در کشور چین عبارتند از:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • داشتن مدرک کارشناسی معتبر یا معادل آن
 • 2 توصیه نامه از دانشگاه محل تحصیل کارشناسی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • قبولی در آزمون پزشکی (ویژه دانشجویان پزشکی)
 • ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی یا ماندارین چینی

معرفی دانشگاه‌ها جهت تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

همانطور که ذکر شد چین دارای 1200 دانشگاه خصوصی و دولتی می‌باشد که تفاوت اصلی آن‌ها در حمایت دولت چین در قالب بورسیه‌های متنوع است که فقط در اختیار دانشجویان دانشگاه‌های دولتی قرار دارد. کشور چین از سیستم رنکینگ داخلی استاندارد تبعیت نمی‌کند اما در مقابل برای دست‌یابی به وضعیت برتر جهانی دارای برنامه‎های ممتاز دانشگاهی می‌باشد.

برترین دانشگاه‌های چین در دو شهر بزرگ بیجینگ و شانگهای قرار دارند. در سال‌های اخیر بسیاری از دانشگاه‌های چینی در رنکینگ دانشگاهیی جهانی مانند آموزش عالی تایمز(THE)، رنکینگ دانشگاهی جهان (QS) و نیز رنکینگ آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU) قرار گرفته‌‌اند. جدول زیر مقایسه‌ای از این رنکینگ‌ها برای 5 دانشگاه برتر چیتی در سال 2019- 2020 را نشان می‌دهد:

دانشگاه رنکینگ THE 2020 رنکینگ QS 2020 رنکینگ ARWU 2019
دانشگاه تسینگوآ 23 16 43
دانشگاه پکینگ 24 22 53
دانشگاه علم و فناوری چین 80 89 101- 150
دانشگاه ژجیانگ 107 54 70
دانشگاه فودان 109 40 101- 150
دانشگاه نانجینگ 144 120 151- 200
دانشگاه شانگهای جیائو تونگ 157 60 82
دانشگاه سان یات سن 251- 300 287 101- 150
دانشگاه بجینگ نورمال 301- 350 277 201- 300
دانشگاه علم و صنعت هوژونگ 301- 350 400 101- 150

کار پس از تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

چین دارای یک اقتصاد برتر جهانی با بازار کاری مملو از فرصت‌های پکر و تازه است. بسیاری از شرکت‌های چند میلتیی همانندHSBC, Microsoft, IBM و Airbus در چین شعب مرکزی دارند و فعالانه به دنبال جذب کارمندانی با پس زمینه بین‌المللی می‌باشند. در بازار کار متنوع چینی مشاغلی همچون تولید محصول، مخابرات، منسوجات، معدن کاری، داروسازی و ترابری موردنیاز هستند.

دانشجویان تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین باید توجه داشته باشند که کاز ضمن تحصیل در چین امکان‌پذیر نیست اما با اتمام تحصیلات کارشناسی‌ارشد، فارغ‌التحصیلان می‌توانند با اخذ

 در این کشور مشغول کار شوند. مهم‌ترین شرط برای درخواست ویزای کار چین داشتن پیشنهاد کار و حداقل 2 سال سابقه کاری می‌‌‌باشد. برای دریافت ویزای کار چین ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 6 ماه و حداقل یک صفحه خالی
 • کپی مدارک شناسایی معتبر
 • فرم درخواست ویزای کار چین (Form V.2013)
 • اصل و کپی قرارداد کاری یا مجوز اقامتی
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • مجوز کار صادره از ادارات منابع انسانی و تامین اجتماعی چین
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • گواهی اثبات تمکن مالی کافی
 • گواهی پرداخت 30 (دلار) هزینه درخواست ویزای چین

 

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در چین

هزینه تحصیل کارشناسی‌ارشد در چین

به طور معمول شهریه‌های تحصیلی برای دوره‌های کارشناسی‌ارشد بین 20 هزار تا 60 هزار یوان (۳.۱۵۰ تا ۹.۴۵۰ دلار) می‌باشد. همچنین تحصیل MBA در چین و دیگر رشته‌‌‌‌‌های تخصصی در رده‌های بالای این میزان قرار دارند. علاوه بر شهریه، هزینه‌های جانبی دیگری هم حین تحصیل در چین وجود دارند باید آن‌ها را در نظر بگیریم. این هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هزینۀ پذیرش: دانشجویان می‌توانند به‌صورت رایگان از CUCAS (خدمات رسمی ‌‌‌‌‌بین‌المللی برای دانشگاه‌‌‌‌‌های چین) استفاده کنند، اما باید مبلغی نزدیک به 90 تا 150 دلار به خود دانشگاه پرداخت کنند.
 • هزینۀ ویزا: این هزینه برای هر کشور متفاوت است، اما برای هر سال تحصیلی، در هر منطقه حدود 140 دلار هزینه می‌باشد.
 • هزینۀ معاینه‌های پزشکی: هزینه‌ها بسته به مکان انجام معاینه‌ متفاوت اما معمولاً حدود 100 دلار است.
 • بیمۀ سلامت: هزینه سالانه حدود 130 دلار است که براساس نیاز‌‌‌‌ها و خدمات ارائه شده متغیر می‌باشد.

ناگفته نماند که دانشگاه‌های مدرن و بزرگ چین خوابگاه‌هایی را به دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. همچنین اقامتگاه‌های خصوصی هم برای اجاره در این کشور در دسترس هستند. هزینه این اقامتگاه‌ها براساس منطقه و نوع آن متفاوت می‌باشد. اما به طور کلی دانشجویان باید ماهانه حدود 2،480 تا 3،100 یوان (۳۹۰ تا ۴۹۰ دلار) برای اجاره در نظر بگیرند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند