تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

تحصیل کارشناسی‌ارشد در کانادا

یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به کانادا تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد می‌باشد زیرا دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات خود از دانشگاههای کانادا می‌توانند مجوز کار این کشور را برای مدت زمان طولانی داشته باشند. کشور کانادا موسسات آموزشی عالی مخنلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، همچنین کانادا دارای بالاترین سطوح زندگی در جهان بوده و به طور مداوم در فهرست 10 کشور برترتوسعه سازمان ملل قرار دارد. در این مقاله برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند به طور کلی شرایط تحصیل در آن را شرح خواهیم داد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

مدت زمان دوره کارشناسی ارشد در کانادا به طور کلی 2 تا 3 سال می‌باشد. دانشجویان خارجی می‌توانند در رشته‌های مرتبط با مدرک کارشناسی خود و یا در رشته‌های مرتبط با سوابق شغلی خود در دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل باشند. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا سفارت این کشور سخت‌گیری‌هایی را اعمال می‌کند به این صورت که محدودیت سنی برای دانشجویان در نظر می‌گیرند.

برای دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا امکان کار و اقامت بپس ار تحصیل وجود دارد به همین دلیل متقاضیان زیادی هر ساله به کانادا با روش‌های مختلف مهاجرت می‌کنند. همچنین تنوع رشته در دانشگاه‌های کانادا باعث علاقه بیش از پیش دانشجویان بین‌المللی به این کشور شده است. در برخی از دانشگاه‌های کانادا امکان پذیرش بدون مدرک زبان نیز وجود دارد و دانشجویان می‌توانند در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه موردنظر شرکت نمایند.

برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در کانادا از متقاضیان انتظار می‌رود تا مدرک کارشناسی با حداقل معدل تحصیلی 3.0 / 4.0 یا (معادل بین المللی آن از جمله لیسانس درجه دوم بریتانیا) را داشته باشند. اگر زبان انگلیسی زبان اول متقاضیان نباشد آن‌ها باید از طریق تست زبان انگلیسی مانند تافل و یا آیلتس شواهدی از مهارت خود ارائه دهند، همچنین دانشجویان باید دارای مدرک زبان معتبر فرانسوی برای شرکت در برنامه‌های تحصیلی به زبان فرانسوی نیز باشند.

چنانچه دانشجویان تحصیلات خود را پس از دوره متوسطه در خارج از کانادا گذرانده باشند ممکن است مجبور شوند مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی نمایند. دانشجویان می‌توانند بعد از قبولی و پذیرش از دانشگاه و یا کالج موردنظر اقدام به دریافت ویزای تحصیلی نمایند.

از پرطرفدارترین سوالات دانشجویان بین‌المللی در مورد بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد و چگونگی اخذ آن می‌باشد، با وجود اینکه اغلب فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی  رزومه علمی و پژوهشی و یا مقالات بین‌المللی ندارند اما برخی مراکز خصوصی و دانشگاه‌های کانادایی برای دانشجویان مستعدی که دارای کارنامه درخشانی هستند و از رزومه علمی خوبی برخوردار می‌باشند، کمک هزینه تحصیلی و بورسیه‌های تحصیلی ارائه می‌دهند.

شرایط تحصیل کارشناسی‌ارشد در کانادا
ارائه مدارک زیر برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا ضروری می‌باشد:
  • فرم درخواست تکمیل شده
  • ارائه مدارک تحصیلی
  • تاریخچه مختصری از زندگی
  • مدرک زبان معتبر
  • انگیزه نامه ها و توصیه نامه ها
  • بیانیه شخصی
  • مدارک پزشکی و بیمه

دانشگاه‌‌های برتر کارشناسی‌ارشد در کانادا

شناخت و انتخاب دانشگاه برتر کانادا برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل کارشناسی‌ارشد را دارند از اهمیت بسیاری برخوردار است. طی سال‌های اخیر 29 دانشگاه کانادا در رتبه‌بندی QS قرار گرفتند که از این تعداد 3 دانشگاه در لیست 50 دانشگاه برتر جای دارند. دانشگاه‌های برتر کانادا و رتبه آن‌ها در این کشور و سطح جهاتی به قرار زیر می‌باشد:

نام دانشگاه رتبه دانشگاه در کانادا رنکینگ جهانی
دانشگاه تورنتو 1 19
دانشگاه بریتیش کلمبیا 2 21
دانشگاه مک گیل 3 57
دانشگاه آلبرتا 4 65
دانشگاه واترلو 5 84
دانشگاه کلگری 6 99
دانشگاه Simon fraser 7 135
دانشگاه مک مستر 8 141
دانشگاه مونترال 9 162
دانشگاه وسترن انتاریو 10 169

هزینه‌های زندگی تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

برای تحصیل کارشناسی‌ارشد در کانادا یاید هزیته‌های زندگی در این کشور را مورد بررسی قرار داد. البته هزینه زندگی در کانادا نسبته به شهر و ایالتی که در آن سکونت دارید متفاوت خواهد بود. اما متوسط هزینه‌های سالانه یک دانشجو  1500 تا 2500 دلار کانادا می‌باشد. هزینه زندگی در شهرهای بزرگی همچون تورنتو و ونکوور عمدتاً گران‌تر از شهرهای کوچک‌تر خواهد بود. حدول زیر جزئیات هزینه‌های زندگی در کانادا را نمایش می‌دهد:

یک بطری آب 1.83 دلار کانادا
یک بطری پپسی 2.23 دلار کانادا
یک وعده غذا در رستوران 17 دلار کانادا
یک بطری شیر(یک لیتر) 2.51 دلار کانادا
یک کیلوگرم برنج 3.52 دلار کانادا
12 عدد تخم مرغ 3.43 دلار کانادا
یک کیلوگرم پنیر 12.71 دلار کانادا
500 گرم نان 2.90 دلار کانادا
یک کیلوگرم فیله مرغ 25.13 دلار کانادا
یک کیلوگرم گوشت گاو 15.05 دلار کانادا
یک کیلوگرم سیب 4.14 دلار کانادا
یک کیلوگرم گوجه فرنگی 4.16 دلار کانادا
بلیط یک طرفه 3.25 دلار کانادا
تعرفه تاکسی 4 دلار کانادا
هزینه ماهیانه انرژی برای یک آپارتمان 85 متری 158.70 دلار کانادا
اشتراک ماهیانه اینترنت 60 مگابیت بر ثانیه 76.52 دلار کانادا
عضویت ماهیانه باشگاه تناسب اندام 50.19 دلار کانادا
بلیط سینما 14 دلار کانادا
اجاره ماهانه آپارتمان در مرکز شهر 1.340.68 دلار کانادا
اجاره ماهانه آپارتمان خارج از شهر 1.101.27 دلار کانادا

کار دانشجویی ضمن تحصیل کارشناسی‌‌ارشد در کانادا

برای دانشجویان خارجی در کانادا این امکان وجود دارد که ضمن تحصیل کارشناسی ارشد حدود 20 ساعت در هفته مشغول به کار باشند. کشور کانادا به دلیل داشتن شرایط بازار کار مطلوب در برخی مشاغل، تحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در کانادا، ارشد حسابداری در کانادا، ارشد مکانیک در کانادا و ارشد روانشناسی در کانادا با تقاضای بیشتری همراه می‌باشد.

همچنین دانشجویان می‌توانند در مشاغل غیرتخصصی و بدون نیاز به مدرک آموزشی مشغول فعالیت باشند، و شانس بیشتری برای داشتن شغل نیمه‌وقت به خصوص در دانشگاه و خارج از دانشگاه خواهند داشت. دانشجویانی که دارای شغل نیمه‌وقت در کانادا هستند درآمدی حدود 10 تا 12 دلار در هرساعت، 200 تا 300 دلار در هفته و 800 تا 900 دلار در ماه را دارند.

اگرچه حقوق ماهانه دریافتی دانشجویان از راه کار دانشجویی، هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی را به طور کامل پوشش نمی‌دهد اما می‌تواند در تامین برخی هزینه‌ها همچون اجاره ماهیانه موثر واقع شود. داشتن تجربه کاری برای دانشجویان نیز در استخدام تاثیر فراوانی خواهد داشت.

کار دانشجویی تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

کار پس ار تحصیل کارشناسی‌ارشد در کانادا

دانشجویان بین‌‌‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا می‌توانند با گذشت حداقل 8 ما از تحصیل خود مجوز اقامت دریافت کنند. مدت اقامت پش از تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا تا 3 سال خواهد بود. به عنوان مثال اگر دوره تحصیلی شما یکساله باشد می‌توانید یکسال پس از اتمام تحصیل مجوز اقامت خود را تمدید نمایید. بنابراین اگر دوره تحصیلی2 یا 3 ساله را پشت سر بگذارید 2 تا 3 سال اقامت شما قابل تمدید خواهد بود.

بهترین راه اخذ اقامت و تابعیت کانادا مجوز کار پس از تحصیل می‌باشد. دانشجویان در این دوره 1 تا 3 ساله پس از تحصیل می‌توانند سوابق کاری خود را برای شرکت در برنامه‌های اقامتی کانادا نظیر برنامه express entry ارائه دهند. توجه داشته باشید که حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از اتمام تحصیل می‌توانید برای درخواست مجوز کار پس از تحصیل اقدام نمایید.

اقامت پس از تحصیل کارشناسی‌ارشد در کانادا

برای اینکه بتوانید در برنامه اقامتی Canadian Experience Class 30 امتیاز کسب کرده و از این طریق برای اقامت دائم اقدام کنید بایستی تجربه کار یکساله در کانادا را داشه باشید و حداقل دوره 2 ساله کارشناسی ارشد را در موسسات آموزشی کانادایی را پشت سر بگذارید. بنابراین می‌توان گفت که دانشجویان تحصیل کارشناسی ارشد می‌توانند پس از گذشت یکسال پس از اتمام تحصیلات خود برای اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

همچنین دانشجویان می‌توانند پس از اتمام تحصیل از طریق برنامه‌های Federal Skilled Worker Program و  Provincial Nominee Program برای درخواست اقامت دائم کانادا نیز اقدام کنند. داشنجویان در صورت اخذ اقامت دائم کانادا ظرف 3 سال می‌توانند برای پاسپورت کانادایی اقدام کنند. از این رو پشنهاد می‌کنیم چنانچه قصد دریافت اقامت دائم کانادا را داشته باشید مهاجرت تجصیلی بهترین و پرطرفدارترین روش مهاجرت به این کشور پیشرفته می‌باشد.

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند