آیا می‌توان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا را دریافت کرد؟

آیا می‌توان بدون جاب آفر ویزای کاری کانادا را دریافت کرد؟

مهاجران کانادایی که برای دستیابی به کار مناسب به این کشور مهاجرت کرده‌اند با توجه به شرایط مهاجرت و پیشنهاد کار ازسوی کارفرمایان کانادایی می‌توانند ویزای کاری و مجوز دریافت کنند اما در برخی موارد این امکان وجود دارد که بدون پیشنهاد کار از طرف کارفرما نیز بتوانند مجوز کاری داشته باشند، در ادامه به بیان واضح تر این موضوع می‌پردازیم.

درخواست ویزای کاری کانادا و ایالات متحده آمریکا

برای درخواست ویزای کاری کانادا و آمریکا در ابتدا شما نیاز به یک جاب ‌آفر دارید. در مرحله اول شما به یک شرکتی نیاز دارید که به شما تعهد اسپانسرشیپ و پیشنهاد کاری را ارائه دهد. در مرحله بعدی اگر با شرکت موردنظر به توافق رسیدید، فرم‌ها و مدارک موردنیاز را تکمیل کرده و برای دریافت مجوز کار برای دولت کانادا ارسال کنید.

به طور کلی در این فرآیند دو مرحله ای، شرکت موردنظر ابتدا با ارائه جاب آفر به شهروند کانادایی موافقت نموده و بعد متقاضی برای ویزای کاری کانادا درخواست دهد.

بدون جاب‌ آفر چگونه ویزای کاری کانادا را دریافت کنید

براساس قرارداد NAFTA این موضوع استثنایی را می‌توانید بدون گذراندن دو مرحله نام برده در بالا، در بخش‌های مرزی و ورودی کانادا در خواست دهید. برای اینکه امکان دریافت ویزای کاری کانادا را بدون داشتن جاب آفر از شرکتی داشته باشید، می‌توانید به سرمایه‌گذاری و شروع یک تجارت جدید برای ایجاد کسب و کار شخصی بپردازید.

به عنوان مثال یک تاجر را در نظر بگیرید که قصد شروع یک کسب و کار شخصی را دارد، در این صورت امکان دریافت ویزای کاری کانادا را بدون جاب آفر خواهد داشت. این نوع ویزا در آمریکا تحت عنوان E_2 و در کانادا به چندین نوع مختلف صادر می‌گردد.

 

جاب آفر کانادا

مجوز کار آزاد

اگر به عنوان همسر شخص دارنده مجوزکاری کانادا هستید این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید درخواست مجوز کار آزاد در کانادا را داشته باشید، بنابراین شما برای دریافت این مجوز به پیشنهاد شغلی یک شرکت نیاز ندارید.

به این ترتیب از اینکه همسرتان داری مجوز کاری کانادا است شما به راحتی می‌توانید مجور کار آزاد داشته باشید. ناگفته نماند که این موضوع در حال حاضر در مورد آمریکا صدق نمی‌کند.

توسعه کسب و کار و تجارت

انتقال بین شرکت یا inter-company transfer فرآیندی است که در آن شما چنانچه قصد توسعه کسب و کار از کشور مبدا به کانادا و یا آمریکا را داشته باشید، می‌گویند. در این صورت شما نیاز به جاب آفر رسمی از سوی شرکت کانادایی و یا آمریکایی نخواهید داشت اما امکان درخواست ویزا برای توسعه تجارت و کسب و کار خود می‌توانید داشته باشید. به بیان واضح‌تر می‌توان گفت برای دریافت مجوز کاری شرایطی وجود دارد که نیازی به جاب آفر نمی‌باشد.

اما این موضوع به دلیل اینکه با یکدیگر تفاوت دارند، نیازمند تحقیق و مشاوره تخصصی با موسسات مهاجرتی معتبر می‌باشد.

پروسه مجوز کار موقت کانادا

نیروی کار خارجی در کانادا برای داشتن کار موقت در این کشور، نیازمند دریافت مجوز کار می‌باشد، از آنجا که دریافت این مجوز به چندین هفته و ماه نیاز دارد، روش‌های مختلفی برای تهیه  مجوز کار کانادا وجود دارد که براساس ملیت، عنوان شغلی احتمال دریافت سریع این مجوز برای متقاضیان وجود دارد.

برای اینکه مجوز کار موقت یا همان ویزای کاری کانادا را داشته باشید، کارفرمایان کانادایی به ارائه تائیدیه اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا ESDC و یا ارائه شماره اشتغالی نیاز دارند که توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی صادر می‌گردد.

بنابراین متقاضیان برای دریافت ویزای کاری کانادا نیازمند ویزای اقامت موقت TRVبرای سفر به کانادا خواهند بود که در ادامه به روند این موضوع می‌پردازیم.

مرحله اول: درخواست کارفرما در صورت نیاز برای ارزیابی تاثیر بازار کار LMIA

برای اینکه کارفرمایان کانادایی بخواهند نیروی کار خارجی را استخدام نمایند باید از سازمان ESDC ; یک گواهی خنثی و یا مثبت LMIA  دریافت کنند. این گواهی توسط ESDC ، درصورتی که هیچ شهروند کانادایی و یا فرد  دارای اقامت کانادا برای این عنوان شغلی در دسترس نباشد صادر می‌گردد.

به عنوان مثال چنانچه کارفرمای کانادایی بخواهد نیروی کاری را در استان کبک استخدام کند، فرد استخدام شونده باید گواهی CAQ برای کار موقت در کبک را دریافت کند. درخواست این گواهی باید همزمان با ارسال LMIA به سازمان ESDC، به سازمان مهاجرتی کبک ارسال شود.

سازمان‌های ESDC و MIFI  در زمینه بازار کار برای کارفرمایان این امکان را فراهم کرده‌اند تا بتوانند بدون تلاش برای استخدام نیرو، نیروی کار واجد شرایط را با عنوان‌های شغلی در کبک را تطبیق دهند.

در برخی موارد متقاضیان کار خارجی می‌توانند بدون داشتن گواهی LMIA مجوز کاری کانادا را دریافت نمایند، به این نوع از مجوزهای کار کانادا معاف از work permit نیز گفته می‌شود که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • وجود قراردادهای بین‌المللی نظیر توافق تجارت آژاد آمریکای شمالی، توافقنامه جامع اقتصادی و تجاریو توافقنامه جامع برای مشارکت بین اقیانوس آرام
 • در صورت فواید اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای کانادایی‌ها
 • درصورت داشتن توافق بین کانادا و استان‌ها و مناطق این کشور با دیگر کشورها
 • دادن اجازه به دانشجویان بین‌المللی در حال تحصیل در این کشور به منظور تحقق بخشیدن به برنامه‌های دانشگاهی
 • دادن اجازه کاز به همسر فرد دارنده مجوز کار و یا تحصیل در کانادا
 • دادن اجازه برای انجام امور خیریه
 • حمایت متقاضی از خودش در طرح دعوی پناهندگی
 • برخی از مهاجران مقیم دائم کانادا
 • برخی از افراد و نیروی کار مهاجر وابسته به آن‌ها در کشور کانادا که دارای مجوزهای کاری خاصی از طرف کارفرمای خود هستند ممکن است در معرض سوءاستفاده قرار بگیرند.

مرحله دوم: پیشنهاد کار موقت از سوی کارفرما تمدید می‌شود

کارفرمای کانادایی بعد از صدور یک گواهی LMIA مثبت یا خنثی، می‌بایست یک کپی ار نامه تائید LMIA را ضمیمه، نامه جاب آفر کرده و به نیروی کار خارجی ارسال کند تا از این راه متقاضی بتواند برای مجوز کاری کانادا در خواست بدهد.

مرحله سوم: درخواست نیروی کار خارجی برای مجوز کار

شما زمانی می‌توانید به عنوان نیروی کار خارجی درخواست مجوز کاری موقت را به سازمان IRCC ارسال نمایید که نامه تائیدیه LMIA و نامه جاب آفر (و گواهی CAQ در صورت وجود) را داشته باشید. لازم به ذکر است؛ در برخی موارد ممکن است  دریافت ویزای کاری کانادا برای سفر به این کشور الزامی باشد که در این صورت فرد متقاضی نیاز به ارسال درخواست مجوز موقت کار به دفتر ویزای کانادا را خواهد داشت.

مرحله چهارم: صدور مجوز کار کانادا

آژانس خدمات مرزی کانادا مسئول صدور مجوز کار موقت در این کشور را بر عهده دارد و در حین ورود نیروی کار خارجی به کشور کانادا به وی ارائه می‌شود. اعتبار این مجوز ممکن است براساس تشخیص افسر مهاجرت از چند روز تا چند سال متغییر باشد. مجوزهای کاری کانادا مختص کارفرماها هستند که اگر اینگونه نباشد به آن‌ها مجوز کار بسته نیز گفته می‌شود که برای مشاغل خاصی تعلق می‌گیرند، بر این اساس یک نیروی کار خارجی با داشتن مجوز کار خود تنها می‌تواند برای یک کارفرمای مشخصی کار کند.

چنانچه متقاضی کار در کانادا شغل متفاوتی را پیدا کند و در صورت نداشتن اقامت دائم این کشور، باید قبل از تغییر دادن شغل و کارفرمای خود برای یک مجوز کار جدید درخواست نماید. در نظر داشته باشید که آن دسته از متقاضیان خارجی که قصد دارند برای مدت محدودی در کانادا کار پیدا کنند، مجوز موقت کاری برای آن‌ها تعلق می‌گیرد ولی اگر بخواهند برای کار و زندگی به طور دائم در کانادا اقامت داشته باشند باید یه طور کامل مراحل دریافت اقامت دائم کانادا را طی کنند.

مجوز موقت کار در کانادا مهم‌ترین قدم برای دریافت دائم این کشور به شمار می‌رود، هنگامی‌که متقاضی با استفاده از ویزای کاری و مجوز موقت کار در کانادا ساکن است، ممکن است براساس برنامه‌های کلاس تجربه کانادایی CEC، از طریق طرح اسکیل ورکر و یا برنامه نامزد استانی برای دریافت اقامت دائم کانادا واجد شرایط محسوب شود.

اخذ جاب آفر کانادا

حقایقی که باید در مورد پایه کار در کانادا بدانید:

 • در اغلب موارد مسئولان مهاجرت زمانی با مجوز کاری متقاضی موافقت می‌کنند که یک نامه LMIA صادر شده از طرف سازمان ESDC  مورد حمایت قرار گیرد.تا از این طریق ثابت شود که شغل موردنظر فرد تاثیر زیان باری بر نیروی کار کانادایی نمی‌گذارد.
 •  شغل داده شده به نیروی کار خارجی باید یک نوع رقابت با شهروندان کانادایی به عنوان فعالیت یا دستمزد و یا کمیسیون و… در بازار کار کانادا محسوب شود.
 • در برخی موارد یک جاب ‌آفر کارفرمای کانادایی به مجوز و ویزای کاری در کانادا نیاز دارد.
 • مجوز کار عموما به صورت موقت صادر می‌شود اما امکان تمدید آن از داخل کشور کانادا برای متقاضیان وجود دارد.
 • قوانین مهاجرت اجازه صدور مجوز کار آزاد را تنها در موقعیت‌های محدود که مختص یک کارفرما نیست را صادر می‌کند.

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند