آیا امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی وجود دارد؟

آیا امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی وجود دارد؟

یکی از روش‌های حفظ ارزش پول در شرایط اقتصادی فعلی، سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر می‌باشد. ترکیه به دلیل همسایگی و نزدیکی مسافت به ایران، طی سال‌های اخیر به مقصدی امن برای سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها تبدل شده و شهروندان ایرانی در ترکیه غالباً در بخش املاک و مستغلات این کشور سرمایه‌‌گذاری می‌کنند. از مهم‌ترین دلایلی که باعث تمایل به خرید ملک در ترکیه توسط ایرانیان شده، اخذ اقامت و شهروندی این کشور می‌‌باشد. همچنین امکان خرید اقساطی ملک در ترکیه از دیگر مواردی است که شهرندان سایر کشورها را به سرمایه‌گذاری در ترکیه ترغیب نموده است. در ادامه به بررسی شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه و اخذ اقامت این کشور از این طریق خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

طی یک دهه اخیر شهروندان کشورهای مختلف خرید ملک در ترکیه را نسبت به سایر کشورها ترجیح می‌دهند اما در چند سال اخیر حجم خرید ملک در ترکیه افزایش پیدا کرده است. افراد خارجی با اهداف مختلفی اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند از جمله زندگی در ترکیه، گذراندن تعطیلات در ملک شخصی و سرمایه‌گذاری از مهم‌ترین این اهداف می‌باشند. خرید ملک در ترکیه مزایای مختلفی را در پی دارد که در این بخش به برخی از آن‌ها می‌‌پردازیم:

 • تنوع املاک: گزینه‌های مختلفی برای خرید ملک در ترکیه در دسترس می‌باشد که با هر سلیقه و سبکی تناسب دارد. در این کشور می‌توان انواع املاک از آپارتمان یک خوابه گرفته تا ویلاهای بزرگ را خریداری کرد. تنوع در قیمت املاک ترکیه باعث شده است با بودجه‌های مختلف نسبت به خرید ملک در این کشور اقدام کنید.
 • گرفتن اقامت و شهروندی ترکیه: بدون شک مهم‌ترین مزیت خرید ملک در ترکیه، امکان اخذ اقامت و شهروندی این کشور می‌باشد. دولت ترکیه برای شهروندان سایر کشورها این امکان را فراهم ساخته تا با خرید ملک در ترکیه نسبت به اخذ اقامت و شهروندی این کشور اقدام نمایند. البته اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک دارای شرایطی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.
 • خرید اقساطی ملک در ترکیه: یکی دیگر از مزایای خرید ملک در ترکیه مربوط به خرید اقساطی ملک می‌شود. چنانچه برای خرید ملک مورد نظر خود بودجه کافی ندارید یا نمی‌خواهید تمام سرمایه خود را صرف خرید ملک کنید می‌توانید از گزینه خرید اقساطی ملک در ترکیه بهره‌مند شوید.

علاوه بر این موارد می‌توان به دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه از جمله هزینه‌های مناسب زندگی در ترکیه، آب‌وهوای مطلوب این کشور، امکان مالکیت کامل و معافیت‌های مالیاتی نیز اشاره کرد.

آیا امکان خرید ملک در ترکیه به صورت اقساطی وجود دارد؟

شرایط خرید اقساطی ملک در ترکیه

همانطور که اشاره کردیم ممکن است بسیاری ار افراد سرمایه‌گذار و علاقه‌مند به خرید ملک در ترکیه، سرمایه کافی برای انجام این کار را نداشته باشند. در این صورت خرید اقساطی ملک در ترکیه بهترین راهکاری است که در دسترس چنین افرادی قرار داده شده است. خرید اقساطی ملک در ترکیه این امکان را به افرادی با سطح درآمد متوسط نیز داده تا بتوانند با سرمایه نه چندان زیاد صاحب ملک در این کشور شوند.

شهر استانبول از جمله شهرهایی است که پروژه‌های مسکونی متنوعی در آن وجود دارد، البته شهرهای مختلفی در ترکیه هستند که می‌توانید یکی از آن‌ها را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. همچنین برای خرید اقساطی ملک در ترکیه می‌توانید به شرکت‌های مختلفی که در حوزه املاک و ساختمان کشور ترکیه فعالیت دارند مراجعه نمایید. افراد و شرکت‌هایی که در بخش املاک ترکیه فعالیت دارند با فروش اقساطی املاک خود انگیزه بیشتری را در سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند.

در فرآیند خرید اقساطی ملک در ترکیه در ابتدا باید بخشی از مبلغ ملک را به صورت نقدی پرداخت نمایید که این مبلغ بسته به نوع پروژه مسکونی و شرکت فروشنده ملک متفاوت خواهد بود. بعد از پرداخت مبلغ اولیه، مانده قیمت ملک برای خریدار قسط‌بندی خواهد شد که این مورد نیز بسته به شرایط متفاوت خواهد بود. مدت زمان پرداخت اقساط ملک در ترکیه نیز بین ۲ الی ۱۰ سال متغیر می‌باشد. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به خرید ملک در رابطه با کلیه این موارد با فروشنده به توافق برسید.

نکته مهمی که در خرید اقساطی ملک در ترکیه باید بدان توجه کنید نرخ بهره‌ای است که به آن تعلق می‌گیرد. این نرخ بهره معمولاً از نرخ بهره وام در ترکیه کمتر بوده و در قرارداد فی‌‎مابین نیز ذکر می‌شود. مزیت بزرگ خرید اقساطی ملک در ترکیه این است که هیچ نوع ضمانت اضافی یا اثبات درآمد برای آن لازم نمی‌باشد. چنانچه پرداخت اقساط ملک در مدت زمان یک سال یا کمتر انجام شود به طور معمول شامل بهره نخواهد شد. اگرچه خرید قسطی خانه در ترکیه مزایای زیادی دارد اما باعث می‌شود که از تخفیف 10 الی 20 درصدی خرید نقدی ملک در این کشور محروم شوید.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک

با دریافت حق شهروندی ترکیه می‌توانید به صورت آزادانه در این کشور به کار، زندگی و تحصیل بپردازید. همچنین با گرفتن پاسپورت این کشور امکان سفر به نقاط مختلف جهان را خواهید داشت، زیرا ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه بالاتر از ارزش پاسپورت کشورمان است. ضمن این که امکان پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در آینده‌ای نزدیک وجود دارد که در آن صورت، حق شهروندی و پاسپورت این کشور ارزشی دو چندان پیدا خواهد کرد.

برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک، باید ملک مورد نظر شما حداقل 250 هزار دلار ارزش داشته باشد. قبل از تصویب قانون جدید توسط رئیس جمهور ترکیه حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در بخش املاک ترکیه یک میلیون دلار بود که رقم بالایی محسوب می‌شد اما از سال 2018 این مبلغ به 250 هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرد. بنابراین در حال حاضر امکان به دست آوردن حق شهروندی و پاسپورت ترکیه فقط با خرید یک ملک در ترکیه به مبلغ 250 هزار دلار آمریکا برای شما وجود دارد. البته می‌توانید به جای خرید فقط یک ملک به ارزش 250 هزار دلار، چندین ملک مختلف با مجموع ارزش 250 هزار دلار نیز خریداری نمایید.

اخذ اقامت ترکیه با خرید اقساطی ملک

بسیاری از افراد تصور می‌کنند تنها با خرید نقدی ملک امکان اخذ اقامت ترکیه را دارند در صورتی که این امتیاز به افرادی که به صورت قسطی اقدام به خرید ملک می‌کنند نیز تعلق می‌گیرد. با خرید اقساطی ملک در ترکیه به صورت قانونی نیز می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. در صورتی که مبلغ ملک خریداری شما در این کشور کمتر از 250 هزار دلار باشد تنها امکان اخذ اقامت ترکیه را داشته و بعد از چند سال زندگی در این کشور می‌توانید برای گرفتن حق شهروندی درخواست دهید.

اما در صورتی که مبلغ ملک موردنظر شما 250 هزار دلار یا بیشتر باشد امکان اخذ شهروندی ترکیه نیز برای شما فراهم خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که مدت زمان موردنیاز برای اخذ شهروندی ترکیه به مدت زمان پرداخت اقساط ملک خریداری‌شده بستگی دارد.

محدودیت‌های خرید اقساطی ملک در ترکیه

محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

نکته مهمی که باید بدان توجه کرد محدودیت‌های اعمال شده از سوی دولت ترکیه در خصوص خرید ملک در این کشور برای اتباع خارجی است، این محدودیت‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • یک شهروند خارجی در مجموع می‌تواند حداکثر 30 هکتار ملک را در کشور ترکیه خریداری نماید.
 • یک شهروند خارجی نمی‌تواند در مناطق ممنوعه نظامی و امنیتی ترکیه ملک بخرد. اجاره کردن ملک در این مناطق تنها با مجوز ویژه امکان‌پذیر است.
 • برای اشخاص حقیقی خارجی تنها امکان خرید تا حداکثر 10 درصد از کل منطقه‌ای که املاک خصوصی در آن واقع شده، وجود دارد.
 • توسط مراجع قانونی و وزارت شهرسازی و محیط زیست ترکیه نیز محدودیت‌هایی ابلاغ شده است.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

اولین قدم برای خرید ملک در ترکیه ارائه درخواست به اداره ثبت املاک ترکیه و استعلام گرفتن در مورد وضعیت ملک است. تاریخ انجام نقل‌ و انتقال ملک بین خریدار و فروشنده بعد از انجام این کار مشخص خواهد شد. در زمان انجام معامله همراه داشتن موارد زیر ضروری می‌باشد:

 • سند قانونی ملک
 • پاسپورت و کپی پاسپورت شخص خریدار ملک در ترکیه
 • اخذ اسناد مربوط به ارزش ملک از شهرداری مربوطه
 • عکس خریدار و فروشنده
 • در صورتی که خریدار قادر به صحبت به زبان ترکی نباشد وجود مترجم ضروری است

البته شما می‌توانید به یک نماینده قانونی جهت پیگیری امور نیز وکالت دهید که در این صورت باید مدارک قانونی مربوط به وکالت را ارائه نمایید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند