معرفی دانشگاه آیدین استانبول ترکیه

معرفی دانشگاه آیدین استانبول ترکیه

دانشگاه آیدین استانبول از مشهورترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است که همه ساله میزبان هزاران دانشجوی بین‌المللی می‌باشد. بسیاری از متقاضیان ایرانی تحصیل در ترکیه، نام این دانشگاه را در اولویت‌های خود برای ادامه تحصیل قرار داده‌اند، همچنین دانشگاه آیدین استانبول اولویت دانشجویان ترکیه در آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی این کشور می‌باشد. چنانچه متقاضی ادامه تحصیل در این دانشگاه پرآوازه ترکیه هستید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

درباره دانشگاه آیدین

در سال 2003 کالج آنادولو بیل Anadolu Bil بنیان‌گذاری شد و با گسترش چشمگیر خود تنها پنج سال پس از تاسیس، در سال 2007 با عنوان دانشگاه آیدین استانبول (IAU) کار خود آغاز کرد. دانشگاه آیدین استانیول نام خود را از بنیان‌گذار و رئیس این دانشگاه دکتر مصطفی آیدین Dr. Mustafa Aydın برگرفته شده است. دانشگاه خصوصی آیدین استانبول با شعار «به‌سوی آینده‌ای روشن aydınlık bir geleceğe» با همراهی بنیاد آموزش و فرهنگ منطقه آناتولی در هجدهم می 2007 در مرکز شهر استانبول در فضای 175هزار مترمربعی تاسیس شد. پارک علم و فناوری در این مرکز آموزش عالی که تاکنون لقب بزرگ‌ترین پارک فناوری ترکیه را از آن خود کرده است، حدود ۳۰هزار مترمربع از مساحت دانشگاه را از آن خود کرده است.

آثار علمی و پژوهشی بی‌شمار و مقالات و کتاب‌های تخصصی خلق شده توسط این دانشگاه به دلیل فضای پویایی است که دانشگاه آیدین برای دانشجویان ایجاده کرده است. همچنین این دانشگاه به انتشار نشریات منحصر به‌فرد خود در قالب مجله، بولتن‌های الکترونیکی و گاهنامه‌های کاغذی یا الکترونیکی می‌پردازد و یافته‌های علمی متخصصان و دانشجویان را در دسترس علاقمندان سراسر جهان قرار می‌دهد. دانشگاه آیدین استانبول برای رفاه حال دانشجویان بخش‌های متفاوت تخصصی و تفریحی بسیاری در نظر می‌گیرد؛ از خدمات این دانشگه می‌توان به آزمایشگاه‌های متعدد، کتابخانه، رستوران، کلاس‌های ورزشی، هنری و زبان‌های خارجی، خوابگاه و …اشاره کرد.

جالب است بدانید حدود 3500 نفر از جمعیت دانشجویان ورودی این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. دانشگاه آیدین استانبول 450 شریک آموزشی از تمام نقاط جهان دارد و در برنامه‌های تبادل دانشجو با دانشگاه‌های اروپایی و امریکایی نیز شرکت می‌کند. بر اساس آمار منتشر شده حدود 83.6% از جمعیت فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، جذب مشاغل تخصصی می‌شوند.

پردیس یا کمپوس اصلی دانشگاه آیدین استانبول در فلوریا Florya واقع شده است و موقعیت آن در سطح شهر به‌ گونه‌ای طراحی شده تا دسترسی به دانشگاه از هرنقطه‌ای با استفاده از حمل و نقل عمومی راحت‌تر شود. این منطقه به برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در استانبول شهرت دارد و یکی از محله‌های نزدیک به فرودگاه بین المللی استانبول به شمار می‌آید. البته ناگفته نماند که دانشگاه آیدین استانبول در مرکز شهر پردیس‌های کوچکتری رانیز دایر کرده و به برگزاری دوره‌های زبان انگلیسی یا زبان ترکی استانبولی در آن فضاها می‌پردازد.

معرفی دانشگاه آیدین استانبول ترکیه

دانشکده‌های دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین دومین دانشگاه خصوصی ترکیه بوده و مورد تایید اتحادیه اروپا می‌باشد و امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. این دانشگاه 63 رشته در مقطع کارشناسی، 74 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 17 رشته تخصصی برای مقطع دکترا ارائه می‌دهد. همچنین دانشگاه آیدین استانبول 21 آزمایشگاه با تجهیزات کامل در اختیار دانشجویان و دانش‌پژوهان رشته‌های علوم پزشکی قرار می‌دهد.

از آنجا که دانشگاه خصوصی و غیرانتفاعی آیدین استانبول انتخاب اول شهروندان ترکیه است، در زیرمجموعه‌های کوچک‌تری به دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی خدمات‌رسانی می‌کند؛ آیدین استانبول دارای دانشکده‌های علوم انسانی، مهندسی و معماری، دانشکده اقتصاد و بازرگانی، دانشکده هنر، دانشکده علوم تربیتی، دانشکده حقوق، دانشکده دندانپزشکی و دپارتمان‌های دوره‌های کوتاه‌مدت زبان می‌‌باشد.

دریافت پذیرش از دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول در دو نوبت اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند. در ماه سپتامبر (ورودی پاییز) برای تمامی مقاطع تحصیلی می‌توان اقدام کرد اما ورودی بهار تنها مختص تحصیلات عالیه می‌باشد؛ به‌عبارت دیگر، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، علاوه ‌بر پاییز می‌توان برای ورودی بهار نیز اقدام نمود. از آنجا که زبان در دانشگاه آیدین استانبول، انگلیسی و ترکی استانبولی است؛ ارائه مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی مانند تافل با حداقل نمره 79 یا آیلتس با حداقل نمره 6.5 در هنگام درخواست پذیرش الزامی خواهد بود. البته در این دانشگاه کلاس‌های زبان انگلیسی و ترکی نیز برگزار می‌گردد و برای افرادی که در مدرک زبان موردنظر نمره مناسب نداشته باشند، شرکت در این دوره‌ها موردنیاز خواهد بود و بعد از آن نیز دوره تخصصی را می‌توانند آغاز کنند.

پس از ثبت‌نام در این دانشگاه، به تمامی شرکت‌کنندگان بیمه دانشجویی تعلق می‌گیرد، با دریافت این بیمه در صورت نیاز به خدمات پزشکی، دانشجو تنها 50 درصد هزینه درمان را پرداخت می‌کند. افزون‌بر این، استانبول کارت و موزه کارت نیز برای کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل و تفریح در سطح شهر به دانشجویان ارائه می‌شود. همچنین کلیه خدمات ریجستری تلفن همراه و دریافت سیم‌کارت معتبر این کشور در داخل دانشگاه انجام می‌پذیرد و مراجعه به دفترها و ادارات مربوطه دیگر نیاز نخواهد بود. ناگفته نماند که در کمپوس‌های دانشگاهی آیدین استانبول برای سهولت در روند آموزش زبان انگلیسی و ترکی، کلاس‌های زبان مخصوص دانشجویان نیز برگزار می‌شود. در کنار این کلاس‌ها، رشته‌های ورزشی و هنری نیز در این کمپوس‌ها پوشش داده می‌شود.

برای دریافت پذیرش از این دانشگاه در کنار این موارد، مدارکی که باید ارائه شود، کپی و یا فایل اسکن شده پاسپورت، عکس و فایل اسکن شده آن و کپی یا فایل اسکن آخرین مدرک تحصیلی است.

شرایط تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول

مقطع کارشناسی

همچون دیگر دانشگاه‌‌های ترکیه، تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه آیدین استانبول نیز 4 سال به طول می‌انجامد. این مقطع تحصیلی بیشتر از سایر مقاطع تحصیلی  مورد توجه دانشجویان بین‌المللی قرار گرفته است و در ماه سپتامبر (ورودی پاییز) جذب این دانشگاه می‌شوند. در این مقطع تحصیلی 55 رشته در 11 دانشکده برای دانشجویان ارائه می‌شود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه آیدین استانبول نسبت به رشته تحصیلی به طور میانگین سالانه از 2500 تا 4850 دلار آمریکا متفاوت می‌باشد.

مقطع کارشناسی‌ارشد

به طور معمول طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه نیز دو سال است و 56 رشته تخصصی مختلف در دانشگاه آیدین استانبول برای این مقطع ارائه می‌گردد. هزینه کل دوره کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که در رشته کارشناسی خود ادامه تحصیل می‎‌دهند 4200 دلار آمریکا اعلام شده است؛ در حالی‌که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویانی که رشته خود را تغییر داده‌اند، مبلغ 4450 دلار آمریکا در نظر گرفته شده است.

مقطع دکترا

شمار رشته‌های تخصصی ارائه شده برای مقطع دکترا در دانشگاه استانبول به 21 مورد می‌رسد. باید در نظر داشت که برای تحصیل در این مقطع رشته مورد انتخاب دانشجو نباید با رشته مدرک کارشناسی ارشد وی تفاوتی داشته باشد. هزینه تمام دوره دکترا در این دانشگاه 6700 دلار آمریکا می‌باشد که می‌تواند در 4 نوبت پرداخت گردد.

سیستم نمره‌دهی در دانشگاه آیدین استانبول به این شکل است که در ارزیابی نهایی تلاش دانشجو و ارائه تکالیف محوله اهمیت 40 درصدی دارد، به این صورت که نمره نیم‌ترم از 100 محاسبه می‌شود؛ 40 نمره برای فعالیت‌های کلاسی و 60 نمره برای امتحان کتبی در نظر گرفته می‌شود. برای قبولی از درس باید نمره پایان‌ترم دانشجو بالای 60 باشد.

شرایط تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول

مزایای تحصیل در دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول در سال 2018 موفق به کسب مقام بهترین دانشگاه سال از طرف مجله “اکوویترین ترکیه” شد و لیبل بین‌المللی Lable ECTS را از آن خود نمود، این لیبل به دانشگاه‌هایی اعطا می‌شود که مورد تایید نظام آموزشی اروپا و آمریکا باشند. همچنین در سال 2016 نیز نام این دانشگاه به عنوان برترین و بزرگترین دانشگاه وقفی ترکیه اعلام گردید.

جالب است بدانید که دانشگاه آیدین استانبول در یک نظرسنجی در سال 2019، با در نظر گرفتن نمره 1 تا 5 نمره 4/6 را برای کسب رضایت دانشجویان بین‌المللی دریافت کرد. با در نظر گرفتن امتیازات بالا به آسانی می‌توان به دلیل شهرت و محبوبیت این دانشگاه در ترکیه و خارج از مرزهای این کشور پی برد. اما مزایای تحصیل در این دانشگاه محدود به این موارد نیست. دانشجویان این دانشگاه در کنار ارتقای سطح دانش و تخصص خود، می‌‌‌توانند با عضویت در کلوب‌های هنری و ورزشی به پرورش دیگر استعدادهای خود نیز می‌پردازند.

از جمله فرصت‌هایی که آیدین استانبول در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد عبارتند از: کلوپ اندیشه آتاتورک، باشگاه کتابخوانی در کتابخانه دانشگاه، کلوپ لجستیک BILLOK، باشگاه جواهرات و هنرهای دستی، باشگاه عکاسی، کلوپ موتورسواران، کلوپ موسیقی، کلوپ رباتیک، باشگاه ترجمه، باشگاه هنر و ادبیات، کلوپ محیط زیست، باشگاه ضد سیگاری‌ها، باشگاه رقص محلی، باشگاه سینمایی‌ها، باشگاه تئاتر و هنرهای تجسمی و غیره.

بورس تحصیلی دانشگاه آیدین استانبول

برای بهره‌مندی از بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی از دانشگاه آیدین استانبول، متقاضی باید حداقل یک‌ترم در دانشگاه گذرانده باشد و معدل خوبی نیز کسب کرده باشد. علاوه بر موفقیت‌ها و سوابق آکادمیک متقاضی دریافت بورسیه، فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشجو نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. جهت شرکت در آزمون ارزیابی کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه آیدین استانبول باید در سایت این دانشگاه نام‌نویسی کرده و فرم تکمیل‌ شده پذیرش کمک‌هزینه تحصیلی را ارسال نمایید.

برنامه‌های بین‌المللی دانشگاه آیدین استانبول

برنامه‌های بین‌المللی در دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول در سه برنامه بین‌المللی نسبت به پذیرش و انتقال دانشجویان خارجی و داخلی اقدام می‌کند. دانشجویان ایرانی می‌توانند با شرکت در این برنامه‌ها، با گذراندن یک دوره مشخص به منظور ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی درخواست دهند. دانشگاه آیدین استانبول جهت تبادل دانشجو با 30 دانشگاه در آمریکای شمالی، ۱۵ دانشگاه در آمریکای جنوبی، ۳۱۷ مورد در اروپا، ۱۱ مورد در آفریقا و ۸۳ دانشگاه در آسیا همکاری دارد.

برای این که از این دانشگاه به کشورهای دیگر به عنوان دانشجوی تمام‌وقت انتقال یابید، باید در دانشگاه آیدین استانبول مشغول به تحصیل باشید؛ در این صورت گذراندن 60 واحد درسی در این دانشگاه موردنیاز است و حداقل نمره 2/5 برای معدل GPA را بدون رد شدن کسب نمایید. بعد از این مرحله جلب رضایت دانشگاه و کشور مقصد برای پذیرش نیز ضروری خواهد بود و بیشتر دانشجویان ورودی برای تحصیل در مقطع کارشناسی با برنامه‌هایی هم‌چون اراسموس وارد ترکیه می‌شوند و از این میان 77 درصد از دانشجویان ورودی در مقطع کارشناسی، 4 درصد در مطقع کارشناسی ارشد و 8 درصد در مقطع دکترا دانشگاه آیدین استانبول مشغول به تحصیل می‌شوند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند