معرفی دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا واقع در شهر ادمونتون یکی از دانشگاه‌های برتر در زمینه آموزش و تحقیقات در کانادا است و دارای شهرت بین‌المللی در زمینه علوم انسانی، علوم طبیعی، هنرهای خلاق، مهندسی و علوم پزشکی و سلامت می‌باشد. دانشگاه آلبرتا در یکی از شمالی‌ترین شهرهای بزرگ جهان واقع شده است، شهر ادمونتون یکی از قطب‌های اقتصادی محلی کانادا محسوب می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به اعتبار بین‌المللی در سطح جهان، سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر دنیا شده است. دانشگاه آلبرتا نیز از جمله دانشگاه‌هایی است که رقابت شدیدی میان دانشجویان برای پذیرش وجود دارد. در این مقاله شرایط تحصیل و نحوه پذیرش در دانشگاه آلبرتا کانادا به تحریر در آمده است، با ما همراه باشید.

درباره دانشگاه

دانشگاه آلبرتا University of Alberta یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا می‌باشد که طبق رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان QS رتبه 81 در جهان را دارد. این رتبه کفیت بالای این دانشگاه را نشان می‌‌دهد. این دانشگاه همواره به عنوان یکی از 5 دانشگاه برتر کانادا محسوب می‌شود. در دانشگاه آلبرتا بالغ بر 40 هزار دانشجو از کانادا و دیگر کشورهای دنیا در بیش از 400 رشته در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند.

در دانشگاه آلبرتا 18 دانشکده در پنج پردیس وجود دارد، چهار پردیس در ادمونتون و یک پردیس در کامروز واقع شده است. پردیس شمالی دانشگاه دارای 150 ساختمان است. پردیس سنت‌ژان یک دانشگاه فرانسوی زبان بوده و پردیس آکوستانا یک دانشگاه تاریخی در جامعه روستایی است که دارای یک محیط یادگیری صمیمی است.ا

همچنین پردیس جنوبی این دانشگاه زمین گسترده‌ای برای تحقیقات کشاورزی و چندین مرکز تحقیقاتی دارد. پردیس اینترپرایز اسکور دانشگاهی در مرکز شهر ادمونتون قرار گرفته است که خدمات آموزشی بسیاری برای دانشجویان فراهم کرده و زمینه ‌پیشرفت را برای کارآفرینان و ایجاد کسب و کار هموار کرده است.

شرایط تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه آلبرتا

 برای پذیرش در مقطع کارشناسی از دانشگاه آلبرتا ابتدا باید رشته موردنظر خود را در وب‌سایت رسمی دانشگاه جستجو کرده و مدارک موردنیاز مشخص شده توسط دانشگاه را آماده نمایید. براساس رشته تحصیلی در هر مقطع تحصیلی شرایط تعیین شده ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد.

اما به طور کلی برای ورود به رشته‌های مقطع کارشناسی در دانشگاه آلبرتا باید حداقل معدل 15 را داشته باشید. تسلط کافی به زبان انگلیسی و کسب حداقل نمره 86 تافل برای پذیرش در این مقطع تجصیلی موردنیاز می‌باشد. همچنین آن دسته از دانشجویانی که در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند حداقل نمره 6.5 را باید کسب نمایند.

مهلت ثبت‌نام در دانشگاه آلبرتا از اول اکتبر هر سال تا اوایل ماه می می‌باشد و ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه انگلیسی آن‌‌ها از الزامات پذیرش در این دانشگاه معتبر می‌باشد. چنانچه به زبان انگلیسی تسلط ندارید، می‌توانید پیش از شروع دوره‌های تحصیلی در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنید و پس از اتمام دوره‌های زبان به راحتی در رشته مورنظر خود ثبت‌‌نام نمایید.

همچنین جهت اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی‌ارشد در دانشگاه آلبرتا باید مدرک کارشناسی را کسب کرده باشید و برای شرکت در دوره‌های دکترا داشتن مدرک کارشناسی‌ارشد الزامی است. برای ورود به مقاطع ارشد و دکترا در این دانشگاه حداقل معدل 15 در نظر گرفته شده است. البته برخی از دانشکده‌های دانشگاه آلبرتا معدل بالاتری را جهت تحصیل در بعضی رشته‌ها در نظر می‌گیرند.

کسب حداقل نمره 88 تافل و حداقل 6.5 آیلتس برای ورود به مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا دانشگاه آلبرتا ضروری می‌باشد. توجه داتشه باشید که برای تحصیل در برخی رشته‌ها ممکن است دانشکده از شما مدرک GRE یا GMAT را درخواست نمایند.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا

شهریه تحصیلی در مقطع کارشناسی در دانشگاه آلبرتا با توجه به رشته انتخابی دانشجو متغیر است اما به طور متوسط مبلغی بین 10،000 تا 18،000 دلار کانادا در سال برای تحصیل در این مقطع موردنیاز می‌باشد. اما هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا برای یک سال بین 10،500 تا 21،500 دلار خواهد بود. در حالی‌که برای دانشجویان غیرخارجی شهریه و هزینه‌های تحصیل برای دوره‌های پاییز و زمستان کمتر از 5،000 دلار خواهد بود. توجه داشته باشید که هزینه درخواست پذیرش از دانشگاه آلبرتا در مقطع کارشناسی 125 دلار می‌‌باشد که این مبلغ حتی در صورت رد خواست شما ار طرف دانشگاه قابل عودت نخواهد بود.

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آلبرتا فنلاند

رشته‌های تحصیلی در دانشگاه آلبرتا

در دانشگاه آلبرتا موضوعات و رشته‌های مختلفی تدریس و ارائه می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

 • علوم کلینیکی، پاراکلینیکی و بهداشت شامل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و فیزیوتراپی.
 • هنر و علوم انسانی شامل رشته‌های باستان‌شناسی، هنر، هنرهای تجسمی و طراحی، تاریخ، فلسفه و نظریه‌شناسی، زبان و ادبیات خارجی و زبان‌شناسی.
 • علوم فیزیکی شامل شیمی، فیزیک و نجوم، ریاضیات و آمار، زمین‌شناسی، محیط زیست و علوم دریایی و خشکی.
 • حقوق
 • علوم کامپیوتر
 • اقتصاد و کسب و کار شامل اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و کسب و کار، حسابداری و مالی.
 • روانشناسی
 •  علوم تکنولوژی و مهندسی شامل مهندسی عمومی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک.
 • علوم اجتماعی شامل جغرافی، مطالعات رسانه و ارتباطات، جامعه‌شناسی، مطالعات بین‌المللی و سیاست.
 • علوم زیستی شامل کشاورزی و جنگل‌داری، علوم بیولوژیکی و علوم ورزشی.
 • آموزش

بورسیه تحصیلی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا بورسیه و کمک‌هزینه‌های متفاوتی را به دانشجویان خود اعطا می‌کند. شرایط و میزان این بورسیه‌ها با یکدیگر تفاوت دارد، به طور کلی مواردی همچون شرایط تحصیلی و نمرات دانشجو، مدرک زبان و میزان تسلط وی بر زبان انگلیسی و نوع رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و مقطع تحصیلی تاثیر مستقیم بر روی کمک هزینه و بورسیه خواهد داشت.

مبلغ بورسیه تحصیلی و کمک‌هزینه تحصیلی این دانشگاه می‌تواند در سال از 13،000 دلار به بالا باشد. برای درخواست وام باید به اداره امور دانشجویان بین‌المللی دانشگاه مراجعه و یا مکاتبه نمایید. زمان درخواست و مدارک موردنیاز از طریق امور بورسیه دانشجویان بین‌‌المللی اطلاع‌رسانی می‌شود. البته باید این نکته را در نظر بگیرید که دانشجویان در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا می‌توانند از انواع بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های دانشگاه استفاده کنند درحالی‌‌که امکان بهره‌‌مندی از این مزایا برای دانشجویان دوره‌های کارشناسی وجود ندارد.

یه طور معمول مقدار بورسیه و کمک‌هزینه‌های  اعطایی به دانشجویان بیش از شهریه تحصیلی آن‌ها بوده و هزینه‌هایی مانند پوشاک، خوراک، رفت و آمد، بیمه و خوابگاه را نیز پوشش می‌دهد. البته مقدار بورسیه و مدت زمان آن تاثیر زیادی بر این موضوع دارد ولیکن اغلب آنها بسیاری از هزینه‌های زندگی و تحصیل در دانشگاه آلبرتا را کفایت می‌کنند.

خوابگاه های دانشگاه آلبرتا

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا دارای خوابگاه‌هایی با امکانات کاملی همچون اینترنت پرسرعت، رستوران، سرویس بهداشتی و حمام، میز و صندلی مطالعه، تخت خواب، تلویزیون و تهویه مطبوع بوده و در تمام خوابگاه‌ها سالن مطالعه و اتاق ورزش وجود دارد. سکونت در اتاق‌های تک‌نفره و خصوصی خوابگاه‌های آلبرتا برای دانشجویان امکانپذیر می‌باشد. همجنین دانشجویان می‌توانند در اتاق‌‌های دو نفره و سه نفره نیز اقامت داشته باشند.

دانشجویان می‌توانند در شهر ادمونتون اتاق و یا آپارتمان نیز اجاره کنند که در این صورت دانشجویان باید برای سکونت خود هزینه‌های بیشتری در نظر بگیرند. خوابگاه‌های دانشجویی اغلب در نزدیکی دانشکده‌های دانشگاه آلبرتا قرار گرفته‌اند که این امر موجب تردد آسان میان خوابگاه و دانشکده  می‌شود. امکان استفاده از امکانات تفریحی و ورزشی خوابگاه‌ها را بطور رایگان نیز برای دانشجویان وجود دارد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند