هزینه تحصیل در دانشگاه اکسفورد

نکات مهمی که قبل از مهاجرت تحصیلی باید بدانید!

در سراسر دنیا افراد زیادی هستند که تصمیم می‌گیرند که برای تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت کنند، ایران هم جز آن دسته از کشورها محسوب می‌شود که همه ساله دانشجویان زیادی به قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی کشور خود را ترک می‌کنند. اما در خصوص مهاجرت همواره سوالات فراوانی ذهن دانشجویان را مشغول می‌کند. بنابراین بهتر است قبل از مهاجرت خود هدف خود را مشخص کرده و شرایط و نکاتی که لازمه کسب اطلاعات بیشتر است را بدانند. در این مقاله سعی کرده‌ایم تا هر آنچه که قبل از مهاجرت تحصیلی باید انجام دهید را شرح دهیم.

 تعیین هدف مهاجرت

بهتر است در ابتدای راه اول هدف خود را از مهاجرت تحصیلی مشخص کنید. سوالاتی زیادی درباره هدف شما از ادامه تحصیل در خارج کشور به ذهنتان خواهد رسید اما این سوالات بسیار مهم هستند و باید پاسخ درستی به آن‌ها داده شود. به طور مثال اگر شما فقط قصد گرفتن ویزای شینگن را داشته باشید، می‌توانید به جای اقدام کردن برای پذیرش تحصیلی در بهترین کشورهای اروپایی، کشورهایی همچون مجارستان، لهستان و یا حتی بلاروس را برای تحصیل انتخاب کنید. اما اگر هدف شما از پذیرش تحصیلی مهاجرت است هر کشوری قوانین خاص خودش را دارد.

بنابراین حتماً باید به طور مکتوب هر آنچه که برای مهاجرت در نظر دارید را بر روی کاغذ بنویسید و برنامه خودتان را حداقل برای ۵ سال آینده مشخص نمایید، توجه داشته باشید اگر دو یا سه سال هم برای پذیرش رشته و کشور مورد نظرخود صبر کرده‌اید، ارزشش را دارد به این که بخواهید در کشوری که دوست ندارید مهاجرت کرده و ادامه تحصیل بدهید.

اولویت رشته تحصیلی موردنظر در کشور مقصد

برای بسیاری از افراد رفتن به کشوری که از لحاظ کیفیت زندگی در سطح بالایی قرار دارد از اولویت بالاتری برخوردار است اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که هدف شما در واقع برای مهاجرت ادامه تحصیل می‌باشد، بنابراین باید اولویت خود را در پیدا کشور و اینکه در چه رشته‌ای  می‌خواهید تحصیل کنید قرار دهید. به طور مثال کشورهایی مثل آمریکا، فرانسه و نروژ و حتی قطر برای رشته هایی نظیر مدیریت بسیار گزینه های بسیار خوبی هستند. زمانی که بین کشور و رشته تحصیلی، اولویت خود را مشخص کنید، کار برای شما خیلی راحت تر می‌شود.

نکات مهمی که قبل از مهاجرت تحصیلی باید بدانید!

رشته تحصیلی یا دانشگاه محل تحصیل

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که باید بین رشته تحصیلی و کشور مورد نظرتان امتیازبندی داشته باشید. مشخص کنید که تحصیل در بهترین دانشگاه با رشته‌های مختلف یا تحصیل در دانشگاهی خاص در هر رشته ‌ای برایتان اهمیت دارد. این مساله بسیار مهمی است که دانشجویان باید به آن توجه کنند و تکلیف خود را در این خصوص مشخص نمایند.

یافتن شغل مناسب و اقامت در کشور مقصد

 اگر هدف شما از مهاجرت تحصیلی بدست آوردن شغل مناسب و اقامت در آن کشور است، ابتدا باید قبل از رفتن اطلاع داشته باشید که آیا آن کشور مهاجرپذیر است یا اینکه شرایط کار و اقتصاد در آن چکونه است؟! آیا به غیر از افراد بومی به افراد خارجی نیازی دارند یا نه. به عنوان مثال کشورهایی مثل مجارستان، فنلاند، ژاپن و آفریقای جنوبی مهارپذیر نیستند و می ‌بایست برای اقامت، 5 سال در هر یک از این کشورها کار کرده و مالیات پرداخت کنید، اما یک کشور مثل  نیوزلند، کاملا مهاجرپذیر می‌باشد

یادگیری زبانی غیر از انگلیسی

یکی از مواردی که قبل از مهاجرت خود باید به آن توجه کنید یادگیری زبان موردنیاز کشور مقصد می‌باشد. باید بدانید که  آیا لازم است شما زبانی غیر از انگلیسی را بلد باشید یا خیر. به طور مثال از اگر شما کشور فنلاند و اسپانیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده باشید باید پرتغالی،  فنلاندی  و اسپانیولی را یاد بگیرید. پس حتما توجه داشته باشید که  کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید زبان مورد نیاز آن کشور را حتما یاد بگیرید.

آشنایی با دانشگاه‌های رایگان دنیا

دقت داشته باشید که تحصیل در کشورهایی همچون فنلاند و نروژ صد در صد رایگان می‌باشد و در کشورهایی نظیر آلمان، اتریش و سوئیس نیز تا ۹۹ درصد رشته ها کاملاً رایگان ارائه می‌شوند و تنها یک هزینه ترمیک که چند صد یورویی است از دانشجو اخذ می‌شود که نمی‌توان اسم آنرا شهریه نامید. همچنین دانشجویان مقاطع دکترا در کشورهایی نظیر آمریکا  عموماً  معاف از پرداخت شهریه بوده و بورس تحصیلی دریافت می‌کنند. در نظر داشته باشید که در دانشگاه های آسیایی به طور معمول از دانشجویان شهریه می‌گیرند اما به میزان بسیار کم؛ مثلاً در اوکراین هزینه تحصیل پزشکی در هر ترم 3 هزار دلار است در حالی‌که همین مقدار هزینه در رشته پزشکی در آمریکا و اروپا ممکن است تا 5 برابر افزایش یابد.

 بورسیه تحصیلی

می‌توان گفت برای تمامی دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند این سوال پیش می‌آید که کدام کشورها بورس تحصیلی می‌دهند و اینکه که کدام رشته‌های تحصیلی شامل بورسیه هستند. برخی از دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه‌های آمریکا، برای دانشجویان دکترا بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند. بنابراین قبل از مهاجرت خود جهت تحصیل در خارج از کشور توصیه می‌کنیم با کشورهایی که برای دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی و یا کمک‌هزینه‌های تحصیلی اعطا می‌کنند، آشنا شوید.

نکات مهمی که قبل از مهاجرت تحصیلی باید بدانید!

مدارک تحصیلی موردنیاز

با توجه به این که هدف شما برای مهاجرت ادامه تحصیل باشد، لازم است تا مدارک تحصیلی موردنیاز را حتما برای دانشگاه مربوطه ارسال نماید. به طور مثال دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا، معمولا علاوه بر رزومه (CV) و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی خود، باید یک انگیزش‌نامه و حتی پروپوزال تحقیقاتی نیز درکنار فرم درخواست خود ارائه دهند تا دانشگاه مقصد، درک بهتری نسبت به ارجاع مدارک تحصیلی آن‌ ها به دپارتمان مورد‌نظر داشته باشد.

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها نیز به تناسب رشته و کشور از دانشجو گواهی ارزی، مدارک تخصصی زبان مانند GRE/GMAT/ TOEFL را درخواست می‌کنند. البته لازم به ذکر است که بگوییم همه دانشگاه‌ ها بدون تردید، توصیه نامه از 2 یا 3  استاد نیز درخواست می ‌کنند که باید ضمیمه مدارک شود.

فو‌ق‌لیسانس یا دکترا

بسیاری از دانشجویان فکر می‌کنند که تحصیل در مقاطع بالاتر همواره بهتر است اما باید بگوییم که این موضوع همیشه صادق نیست و ممکن است که قصد تحصیل در مقطع دکترا را داشته باشید اما دانشگاهی که شما را پذیرش کرده از شما بخواهد که در دوره‌های پایین‌تر ادامه تحصیل دهید. در برخی از موارد دیگر هم عدم تناسب لیسانس و فوق لیسانس متقاضی سبب می شود تا در مقطع دکترا پذیرفته نشوند و اگر همان رشته را میخواهند در مقطع دکترا ادامه همراه دهند باید از مقاطع پایین‌تر (ارشد) شروع کنند.

با توجه به موارد ذکر شده به طور کلی می‌توان گفت قبل از هر کاری برای اقدام به مهاجرت تحصیلی باید اهدف و خواسته‌های خود را از این سفر تعیین کنید و با آگاهی کامل به کشور مقصد مهاجرت کنید تا بعد از اقدام به پذیرش با شکست مواجه نشوید. آگاهی از نکات ضروری برای پذیرش تحصیلی، محل اقامت، ویزای تحصیلی و مواردی از این قبیل در کنار موارد ذکر شده در بالا، مهاجرت به کشور مقصد را برای شما آسان‌تر کرده و سبب آسودگی خاطر شما خواهد بود. از این رو کارشناسان مجرب تیم مهاجرتی سفیراپلای آماده ارائه هر گونه خدمات در این راستا خواهند بود. پس با ما تماس بگیرید و اطلاعات خود را در خصوص انواع مهاجرت تحصیلی، کاری و … به روز نمایید.

02188652152-02188882420

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند