چگونه می‌توان بورسیه تحصیلی رایگان گرفت؟

چگونه می‌توان بورسیه تحصیلی رایگان گرفت؟

یکی از عمده‌ترین سوالاتی که برای بسیاری از داوطلبان خارج از کشور پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان بورس تحصیلی رایگان گرفت؟ امروزه گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان با وجود رقابت بالا بین دانشجویان که تلاش می‌کنند تا واجد شرایط پذیرفته شدن در دانشگاه‌های برتر با بورس تحصیلی باشند، یسار سخت و گاهی حتی غیر ممکن است. اما همه شما می‌دانید که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، داشتن بورسیه تحصیلی کمک فراوانی جهت پیشبرد اهداف‌تان خواهد داشت. بنابراین نباید امید خود را از دست داد زیرا تحصیل در دانشگاه‌های سراسر جهان در پنج قاره هزینه‌های بسیار زیادی را جهت پذیرش می‌طلبد، در نتیجه دریافت بورسیه تحصیلی از این دانشگاه‌ها کمک شایانی خواهد کرد.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورس تحصیلی در واقع همان هزینه‌ای است که کشور مقصد برای شما در نظر می‌گیرد تا بدون تعهد خدمتی که به آن کشور دارید به تحصیل علم پرداخته و از خدمات دانشگاهی و مراکز علمی آن استفاده کنید. بورسیه تحصیلی یا همان کمک هزینه تحصیلی یا فاند، در اغلب موارد به دانشجویان تحصیلات تکمیلی تعلق پیدا می‌کند، که این کمک هزینه‌ها می‌تواند بنا به رشته‌های انتخابی و همینطور شرایط پذیرش هر دانشگاه متفاوت باشد. توجه داشته باشید که برخی از کشورها تحصیلات تکمیلی خود را کاملاً رایگان ارائه می‌دهند، اما برخی دیگر ار کشورها در کنار داشتن هزینه‌ها و شرایط تحصیلی مبلغی را هم برای دانشجویان با استعداد و واجد شرایط در نظر می‌گیرند تا از این طریق بتوانند فرصت ادامه تحصیل برای این افراد با استعداد را فراهم آورند.

انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی یا همان کمک هزینه تحصیلی انواع مختلفی دارند. برخی از این کمک هزینه‌ها در ازای انجام کاری که دانشجو برای دانشگاه انجام می‌دهد، پرداخت می‌شود. برخی دیگر نیز برای دانشجویانی که دارای استعدادهای خاص هستند در نظر گرفته می‌شوند. نوعی از بورس‌های تحصیلی هستند که بدون بازگشت می‌باشند اما برخی دیگر از این بورسیه‌ها باید دانشجو بعد از پیدا کردن شغل مناسب؛ آن را در یک بازه طولانی مدت به دانشگاه باز گرداند.

بسیاری از کشورهای اروپایی یا کشورهایی که دارای میزان درآمد بالایی هستند حهت بالا بردن شرایط فرهنگی کشورهای دیگر و یا با هدف بالا بردن سطع علمی دانشجویان و همچنین ایجاد رقابت میان دانشجویان اقدام به ارائه بورس می‌کنند. همچنین اغلب این بورسیه‌ها یا کمک هزینه‌های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا اختصاص می‌یابد.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رایگان

نقش مهارت‌های زبانی در اخذ بورسیه رایگان

داشتن استعداد زبان یا دانش زبان دوم یا حتی سوم از جمله موارد است که شما را در برخورداری ار یک بورسیه تحصیلی خوب کمک می‌کند.همچنین می‌توانید با داشتن آشنایی کافی از نوع  سبک زندگی مردم آن کشور از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین موارد آن‌ها در هنگام مصاحبه برای اخذ پذیرش دانشگاه موردنظر و دریافت بورس تحصیلی آن شانس دریافت خود را افزایش دهید.

برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان از هر دانشگاهی، باید دارای رزومه تحصیلی قوی از لحاظ علمی و فنی باشید، و تا احد امکان با زبان کشور مفصد آشنایی داشته و یا از دانش زبان انگلیسی مناسبی برخوردار باشید. به این ترتیب می‌توانید شرایط بهتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی آن کشور به خود اختصاص دهید.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی در کشورهای مختلف از طریق استاتید مربوط به آن دانشگاه به دانشجویان ارائه می‌شوند. البته به دلیل وجود حجم وسیعی از متقاضیان دریافت بورس‌های تحصیلی، بورسیه‌ای که توسط اساتید دانشگاه ارائه می‌شوند می‌تواند کمی محدود باشند. از این رو شما می‌توانید با بالا بردن سطح علمی زبان انگلیسی خود و همین طور افزایش میزان آشنایی با منابع اینترنتی و غیر اینترنتی خود، از شرایط دانشگاه‌های مختلف در سراسر جهان در زمینه ارائه بورسیه‌های تحصیلی اطلاعات خود را به روز کنید.

دریافت بورسیه رایگان با توجه به رشته تحصیلی

برای دریافت بورسیه تحصیلی اصلاً نیازی نیست چند دانشگاه را به طور همزمان مورد بررسی و مطالعه قرار دهید. می‌توانید بر اساس رشته، گرایش و همینطور علاقه‌مندی خود به ‌دنبال کشورهایی بروید که در رشته‌ی موردنظر شما دانشجو می‌پذیرند و امکان ارائه‌ بورسیه تحصیلی رایگان در آنها وجود دارد. اما برای اینکه بخواهیم یک پاسخ کامل در خصوص اخذ بورسیه تحصیلی رایگان به شما بدهیم باید چند نکته را در این بخش یاد آور بشویم:

 برای کسب اطلاع صحیح و به روز به سایت دانشگاه مراجعه کنید: یادتان باشد همیشه بهترین منبع برای دسترسی به انواع شرایط بورس کشورهای مختلف و دانشگاه‌ها، همان منابع یا سایت‌هایی هستند که در آن اطلاعات مربوط به کشورها و دانشگاه‌های مربوط به ‌آنها ارائه می‌شود. راحت‌ترین و مناسب‌ترین راه برای آگاهی از شرایط بورسیه تحصیلی هر کشور می‌تواند مراجعه به سایت‌های مربوط به ‌آن دانشگاه و آن کشور باشد.

 انتخاب یک استاد راهنما: راه مناسب برای دریافت بورسیه تحصیلی پیدا کردن یه کاستاد راهنمای مناسب می‌باشد. بهترین راه برای هموار کردن این موضوع، مکاتبه‌ی صحیح و در چهارچوب ادب و احترام اجتماعی و همینطور املای درست و انشای متناسب با یک نامه‌ی علمی برای استاد راهنما است.گاهی برخی از اساتید تا بخواهند به ‌نامه شما پاسخ دهند،ممکن است حدود 2 تا 3 ماه زمان لازم باشد.. از نکات مهم و اساسی که در این زمینه می‌تواند به‌ شما کمک بزرگی کند، این است که می‌توانید علاقه‌مندی و فیلد فعالیتی استاد راهنمای خود را پیدا کرده و اگر استعداد و علاقه‌مندی در جهت فعالیت در این رشته را دارید، از استاد راهنمای خود در این زمینه سوالات مختلفی بپرسید تا بتوانید اطلاعات کافی را به ‌دست بیاورید.

توجه داشته باشید که همیشه این دانشگاه‌ها و استید راهنما نیستند که بتوانند بورسیه‌های تحصیلی رایگان به شما ارائه کنند. امروزه کمپانی‌ها و شرکت‌های تجاری بزرگی در کشورهای مختلف هستند که حاضرند به‌ عنوان کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان با استعداد فرصت ادامه‌ تحصیل را هدیه دهند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که شما باید همواره و به ‌صورت متناوب دانشگاه موردنظرخود را مورد مطالعه قرار دهید و از تغییرات به ‌روز آن باخبر باشید. چرا که به علت تنگ بودن فضای رقابتی ممکن است حتی در کسری از ثانیه این شانس را از شما را بگیرد.

همچنین به یاد داشته باشید که شرایط شما برای پذیرش و اقامت تحصیلی و همینطور بهره‌مندی از بورسیه‌ تحصیلی رایگان می‌تواند مهم باشد. از جمله رشته‌ تحصیلی شما و سطح علمی تحصیلی شما که شامل کارشناسی ارشد، دکترا و به همین ترتیب پسادکترا در موفقیت شما جهت اخذ بورسیه نقش بسزایی دارند. شما باید سریعاً اقدام به آماده و فراهم کردن مدارک خود نماییدو رزومه کامل و مدارک تحصیلی‌تان را در اختیار آن‌ها قرار دهید. تا به این ترتیب مراقب باشید زمان را از دست ندهید. فراموش نکنید که در کنار همه این‌ها دانش زبان انگلیسی خود را بالا ببرید و درباره کشورهای موردنظر خود مطالعه کامل داشته باشید.

حتما با مطالعه توضیحات ذکر شده با شرایط دریافت بورسیه تحصیلی رایگان اطلاعات لازم را دریافت کردید. اما بهتر است بدانید که برای دریافت بورسیه تحصیلی هم باید مبالغی را هزینه نمایید. به عنوان مثال هزینه تبت‌نام، ترجمه مدارک تحصیلی و ارسال آن به دانشگاه مقصد و مواردی از این قبیل، را باد در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که تمام هزینه‌های ریز و درشتی که قبل از ورود به کشور مقصد و قبل از دریافت بورسیه‌ تحصیلی رایگان پرداخت می‌کنید، در مقابل آنچه که قرار است در آینده‌ خود و بعد از ادامه‌ تحصیل در این دانشگاه به دست آورید، تقریباً هیچ است، و در واقع می‌تواند با چندین برابر سود بیشتر، آینده بهتری را برای شما رقم بزند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند