نحوه عملکرد دعوتنامه ITA

چطور می‌توان ویزای دانشجویی کانادا را به اقامت دائم تبدیل کرد؟

 

کشور کانادا دومین کشور پهناور دنیا بوده و 38 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است، بنابراین ارائه اقامت دائم به دانشجویان بین‌المللی از سوی این کشور مهاجرت پذیر زیاد می‌باشد. اگر شما به عنوان دانشجوی بین‌المللی در کانادا باشید حتما توانایی صحبت کردن به زبان انگلیسی و یا فرانسه را دارید و به راحتی می‌توانید خود را با شرایط زندگی کردن در این کشور وفق دهید. اگر قصد اقامت دائم این کشور را دارید و می‌خواهید با تبدیل کردن ویزای دانشجویی خود به اقامت دائم کانادا دست یابید با ما همراه باشید.

با سیستم اکسپرس اینتری ویزای دانشجویی را به اقامت دائم در کانادا تبدیل کنید

سیستم اکسپرس اینتری از سال 2015 به عنوان سیستم اصلی مهاجرت اقتصادی کانادا شناخته شده است.این سیستم مزایایی زیادی در اختیار دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند دارد. برای اینکه بخواهید به عنوان یک دانشجو اقامت دائم کانادا را دریافت کنید باید شرایط لازم برای شرکت در یکی از سه طرح فدرال اقتصادی مهاجرت و ورود به pool اکسپرس اینتری را داشته باشید، تا توسط سیستم CRS به شما امتیاز داده شود.

دولت کانادا معمولا هر چند هفته یکبار قرعه‌کشی‌هایی را انجام می‌دهد و از نامزدهای برتر pool اکسپرس اینتری می‌خواهد تا درخواست خود را ارسال نمایند. سپس کاندیدای موردنظر 60 روز فرصت دارند تا درخواست تکمیل شده خود را ارسال کنند، پروسه زمانی تکمیل این برنامه برای دولت کانادا حداقل 6 ماه می‌باشد.

طبق اولویت‌بندی برنامه اکسپرس اینتری، فرصت ویژه برای اخذ اقامت دائم در کانادا برای دانشجویان جوان و با تجربه تحصیل و کار در کانادا و دارای توانایی زبان، تعلق می‌گیرد.

شایان ذکر است، برنامه‌های دیگری هم وجود دارند که تحت سیستم اکسپرس اینتری مدیریت و اداره می‌شوند که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

ویزای کاری کانادا

کلاس تجربه کانادایی Canadian experience Class

کلاس تجربه کانادایی یا همان CEC یک برنامه مهاجرتی بوده و برای افرادی که حداقل یکسال در کانادا به صورت قانونی مشغوب به کار بوده‌اند اجازه دریافت اقامت دائم این کشور را می‌دهد. دقت داشته باشید که این برنامه یک مسیر استاندارد برای دریافت اقامت دائم کانادا برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دارای ویزای دانشجویی هستند، می‌باشد.

بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا و دریافت مجوز کار پس از تحصیل، با سعی و تلاش به مدت یکسال کامل در کانادا یک کار حرفه‌ای انجام دهید، و استعدادها و مهارت‌های زبانی خود را از طریق یک آزمون معتبر زبان اتبات کنید و به این ترتیب وارد pool اکسپرس اینتری شوید.

اسکیل ورکر فدرال

طرح اسکیل ورکر فدرال یک روش دیگر برای ورود به pool اکسپرس اینتری می‌باشد. چنانچه تجربه حداقل یکسال کار در کانادا را ندارید ولی تجربه کار در خارج از کشور را دارید، این برنامه این امکان را به شما می‌دهد تا اقامت دائم کانادا را بتوانید دریافت کنید. برای اینکه بتوانید در این طرح شرکت کنید، باید از میان معیارهای ارزیابی سن متقاضی، مهارت زبان، داشتن تجربه کاری، داتشن جاب آفر از کانادا و داشتن سابقه تحصیلی، موفق به کسب حداقل 67 امتیاز باشید. البته ناگفته نماند که برنامه اکسپرس اینتری دیگری به نام کلاس تجار ماهر فدرال FSTC نیز برای تاجران و افراد دارای کسب و کار حرفه‌ای قرار داده شده است.

اقامت دائم کانادا برای دانشجویان بین‌المللی ؛ برنامه استانی PNP

استان‌های کانادا همانند دولت فدرال تمایل به ماندن دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی می‌باشند. در این صورت اگر به سیستم اکسپرس اینتری دسترسی ندارید و یا شرایط شرکت در قرعه‌کشی با حدنصاب امتیاز CRS cut_off را ندارید، می‌توانید ار برنامه نامزدی استانی PNP استفاده کنید، که در ادامه به شرح این برنامه‌ها خواهیم پرداخت.

برای دریافت اقامت دائم کانادا و تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت دائم این کشور از طریق برنامه‌های استانی، نه تنها استانی که ازآن فارغ‌التحصیل شده‌اید، بلکه استانی را که قصد دارید به کار و زندگی بپردازید را در نظر بگیرید.

بسیاری از استان‌های کانادا به شما این امکان را فراهم می‌آورند تا حتی اگر از استان‌ دیگری در کانادا فارغ‌التحصیل شده باشید، برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید. در حالی که برخی استان‌ها تنها اجازه درخواست به متقاضیان فارغ‌اتحصیل از همان استان را می‌دهند.

برنامه استانی کانادا

استان انتاریو

طرح‌های برنامه نامزدی استانی انتاریو که به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی دارای جاب آفر، فرصت اقامت، زندگی و کار دائم در انتاریوی کانادا را می‌دهد عبارتند از:

  • طرح دانشجویان بین‌المللی
  • طرح دانشجویان بین‌المللی کارشناسی ارشد
  • طرح دانشجویان بین‌المللی دکترا

استان آلبرتا

برنامه‌ نامزدی استانی آلبرتا امکان درخواست اقامت دائم کانادا را برای دانشجویان بین‌المللی که از موسسه آموزشی و دانشگاه مورد تایید در آلبرتا فارغ‌التحصیل شده‌اند فراهم می‌کند که بتوانند از طریق مجوز pqwp  در این استان مشغول به کار باشند. همچنین متقاضیان نیازمند اثبات حداقل 6 ماه تجربه کاری در آلبرتا در حرفه مرتبط با تحصیلات خود و داشتن حداقل مهارت زبان و درآمد خود هستند. چنانچه دانشجویان بین‌المللی تحصیلات خود را در استان دیگری در کانادا گذرانده باشند، می‌توانند با داشتن نوع دیگری از مجوز کار در این برنامه شرکت کنند.

استان بریتیش کلمبیا

طرح‌های برنامه‌ استانی بریتیش کلمبیا با سیستم اکسپرس اینتری هماهنگی زیادی دارد به همین دلیل این برنامه استانی از محبوبیت ویژه‌ای نزد فارغ‌التحصیلان بین‌المللی برخوردار می‌باشد. این برنامه استانی تا زمانی که متقاضی دارای جاب آفر در این استان باشد از درخواست‌های فارغ‌التحصیلان کالج و سایر دانشگاه‌های کانادا استفبال می‌کند، این برنامه شامل طرح‌های زیر می‌باشد:

  • طرح اکسپرس اینتری بریتیش کلمبیا؛ برای فارغ‎‌التحصیلان بین‌المللی
  • طرح مهاجرت مهارت و تخصص بریتیش کلمبیا؛ برای فارغ‎‌التحصیلان بین‌المللی

همچنین این امکان برای شما وجود دارد که بدون داشتن پیشنهاد شغلی از طریق برنامه استانی مقطع تحصیلات تکمیلی PNP در این استان بتوانید اقامت داشته باشید. این برنامه به فارغ‌التحصیلان مقاطع ارشد و دکترا در رشته ‌های تحصیلی طبیعت، علوم کاربردی و پزشکی در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی معتبر این استان در 3 سال گذشته امکان اقامت دائم را فراهم می‌کند.

یکی از دو برنامه تحت طرح استانی BC با سیستم اکسپرس اینتری هماهنگی دارد:

  • اکسپرس اینتری BC؛ برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مقاطع تکمیلی
  • مهاجرت مهارتی BC؛ برای فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مقاطع تکمیلی

استان منیتوبا

براساس برنامه نامزدی استانی منیتوبا که مزیت‌های گسترده‌ای برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی فراهم کرده است، دانشجویان رشته‌های علوم فناوری، مهندسی و ریاضیات به ارائه جاب آفر از سوی کارفرما در منیتوبا ندارند، در حالی که سایر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در این استان باید یک پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما داشته باشند.

استان ساسکاچوان

برنامه نامزدی استانی ساسکاچوان به گونه‌ای است که برای تمامی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان سراسر کانادا، امکان تبدیل ویزای خود به اقامت دائم کانادا را فراهم می‌کند.

استان نوا اسکوشیا

برنامه مهاجرتی این استان اغلب متمرکز بر حفظ و نگه داری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی می باشد. دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی موسسات آموزشی نوااسکوشیا درباره وضعیت اقامت دائم کانادا هیچگاه دسترسی نداشته‌اند‌. هم اکنون برنامه نامزدی استانی نوا اسکوشیا NSNP برنامه مهاجرتی مختلفی را به همراه مزایا برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ارائه می‌دهد که در زیر به این مزایا اشاره شده است.

اگر در استان نوا اسکوشیا از قبل مشغول به تحصیل بوده‌اید ۵ امتیاز در سیستم تقاضای اکسپرس اینتری تعلق می گیرد و ۵ امتیاز دیگر برای همسر متقاضی که تجربه تحصیل در این استان را داشته باشد ارائه می‌شود.

کاندیداهای تجربه اکسپرس اینتری می‌بایست قبل از ارائه درخواست خود به مدت حداقل ۱۲ ماه از کار خود در این استان در سه سال گذشته برخوردار باشند که این امر فرصت ویژه ای برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی که در کانادا مشغول به کار می‌باشند محسوب می‌شود.

ارائه طرح کارآفرینی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی برای آن دسته از دانشجویانی تعلق می‌گیرد که بعد از اتمام تحصیل خود از قبل دارای کسب و کار در این استان بوده و یا خریداری کرده باشند.

استان نیوبرانزویک

برنامه نامزدی استانی نیوبرانزویک برای پذیرش در بازار کار اکسپرس اینتری، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی از این استان را در اولویت قرار می‌دهند.

استان پرینسس ادوارد

برای اینکه بتوانید در طرح نامزدی استانی. پرینس ادوارد واجد شرایط بوده و امکان درخواست داشته باشید باید در یکی از موسسات آموزش عالی این استان فارغ‌التحصیل شوید و در حال حاضر در این استان مشغول به کار باشید.

استان نیوفاندلند

برنامه نامزدی استانی نیوفاندلند و لابرادور برای آن دسته از دانشجویانی تعلق می‌گیرد که به تازگی فارغ‌التحصیل شده باشند و دارای مجوز کاری. شغل و جاب آفر از سوی یک کارفرما در این استان باشند. البته فارغ‌التحصیلان کالج و دانشگاه‌های خارج از این استان نیز ممکن است برای شرکت در این برنامه شرایط لازم را داشته باشند. دقت داشته باشید که برنامه اسکیل ورکر اکسپرس اینتری، امتیازاتی را برای سوابق تحصیلی در این استان اختصاص داده است.

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا برای دانشجویان بین المللی؛ مهاجرت به کبک

استان کبک دارای سیستم مهاجرتی اقتصادی مختص به خود می باشد که از برنامه فدرالی و نامزدی استانی PNP مجزا استفاده می کنند. برای شرکت در برنامه مهاجرتی تجربه کبک فارغ‌التحصیلان کالج‌ها و دانشگاه‌های کبک باید توانایی‌های خود در مهارت زبان فرانسوی و سابقه کاری خود را اثبات کنند. شایان ذکر است که اخیرا برنامه اسکیل ورکر کبک به سیستم EOL منتقل شده و امتیازاتی برای متقاضیان دارای تجربه تحصیل و کار در این استان اختصاص داده است.

اقامت دائم کانادا برای دانشجویان بین‌المللی؛ کلاس خانواده

برای استفاده از کلاس مهاجرتی کانادا نیازی به گذراندن مراحل اکسپرس اینتری و یا برنامه استانی نیست. و این گزینه از مهاجرت کانادا برای افرادی تعلق می‌گیرد که تصمیم به تشکیل خانواده با یک کانادایی را دارند.

طی فرآیند درخواست اقامت دائم کانادا ضمن اینکه در کانادا سکونت دارید اجازه کار کردن در این کشور را خواهید داشت.

در صورت تشکیل خانواده همسر کانادایی شما باید از شرایط زیر برخوردار باشد.

  • شهروند کانادا و یا دارای اقامت دائم این کشور باشد.
  • حداقل 18 سال سن داشته باشد.
  • در حال زندگی کردن در کانادا باشد. (شهروند کانادایی که در خارج از کانادا به سر می‌برد امکان اسپانسر شدن همسر خود را نخواهد داشت مگر اینکه متقاضی به محض صدور اقامت دائم قصد زندگی کردن در کانادا را به صورت زوج داشته باشد.)

 

 

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند