دانشگاه سنت‌پترزبورگ روسیه

معرفی کامل دانشگاه سنت‌پترزبورگ روسیه

دانشگاه ایالتی سنت‌پترزبورگ یکی از بزرگترین و قدیمی‌‌ترین دانشگاه‌های روسیه می‌باشد که در سال 1724 به دستور پیتر بزرگ تاسیس گردید. این دانشگاه با داشتن دانشکده‌ها، موسسات تحقیقاتی و تخصصی، کالج‌های مختلف در بخش‌های علمی و مدارس توانسته طیف گسترده‌ای از رشته‌‌های تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار دهد. براساس رتبه‌بندی موسسه QS در سال 2020 دانشگاه سنت‌پترزبورگ رتبه 234 در جهان و رتبه 100 را در کل اروپا کسب کرده است.

در حال حاضر 32 هزار دانشجو در 323 رشته تخصصی و در 24 دانشکده این دانشگاه در حال تحصیل هستند. همچنین این دانشگاه دو دانشگاه اصلی دارد که یکی در جزیره واسیلیفسکی و دیگری در پیترهوف واقع شده است. دانشگاه سنت‌پترزبورک به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا در رابطه با اشتغال فازغ‌التحصیلان می‌باشد. به طوری که این دانشگاه در رابطه با شکل‌گیری ارتباط بین دانشجو و کارفرمایان جزء بهترین دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

دروه‌‌های آموزشی دانشگاه سنت‌پترزبورگ

دانشگاه سنت‌‌پترزبورگ روسیه برای نمامی دانشجویان و علاقه‌مندان به تحصیل در روسیه دوره‌ها و برنامه‌های مختلفی ارائه می‌دهد که شامل 41 رشته در مقطع کارشناسی و 71 رشته در مقطع کارشناسی‌‌ارشد می‌باشد. همجنین دوره‌های مختلفی نیز به صورت تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی‌ارشد و دکترا تدریس می‌شود. در این دانشگاه تمامی دوره‌‌ها به سه صورت مختلف تمام وقت، نیمه وقت و خارج از دانشگاه برای دانشجویان وجود دارد.

مدت زمان تحصیل در دوره‌های آموزشی دانشگاه سنت‌پترزبورگ که با سیستم بولونیا سازگار است به صورت زیر می‌باشد:

دوره‌های کارشناسی و دوره‌های تحصصی آموزشی: 4 و 5 ساله
دوره‌های کارشناسی ارشد: 2 سال
دوره‌های دکترا : 3 سال

محبوب‌ترین رشته‌ها برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی، حقوق، روزنامه‌نگاری، روابط بین‌‌الملل، جامعه‌‌شناسی، اقتصاد، مدیریت، زبان‌شناسی ، هنر و علوم انسانی، ادبیات، طراحی و رشته‌های مرتبط با علوم مانند ریاضیات کاربردی و انفورماتیک و ریاضیات کاربردی و فیزیک می‌باشد.

دقت داشته باشید که هزینه شهریه دانشگاه سن‌پترزبورگ بسته به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی و تخصص متفاوت است اما به طور میانگین حدود 2500 تا 4000 دلار آمریکا در سال موررنیاز است.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه سنت‌پترزبورگ

زبان تحصیل در دانشگاه سنت‌پترزبورگ

جهت درخواست مستقیم برای تحصیل در دانشگاه سنت‌پترزبورگ روسیه، کلیه دانشجویان غیر بومی برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد باید مدرک زبان روسی بین‌المللی سطح B1 را ارائه دهند، و برای دوره‌های کارشناسی‌‌ارشد ارائه مدرک زبان روسی بین‌المللی سطح B2 موردنیاز می‌باشد. برای دوره‌های دکترا نیز بسته به رشته تحصیلی باید مدرک زبان سطح B2/B3 را ارائه دهند.

علاوه بر این دوره‌‌هایی که در دانشگاه سنت‌پترزبورگ به ربان روسی تدریس می‌شوند، برخی از دوره‌های کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و ایتالیایی نیز تدریس می‌شوند. دقت داشته باشید که فقط تحصیل به زبان روسی این دانشگاه، مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران می‌باشد.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه سنت‌پترزبورگ

چنانچه متقاضی تحصیل در دانشگاه سنت‌پترزبورگ روسیه هستید در ابتدا باید در وب‌سایت دانشگاه ثبت‌‌نام کنید، سپس دوره موردنظر را انتخاب کرده و مدارک مورنیاز را در اکانت شخصی خود بارگذاری نمایید و در امتحانات ورودی دانشگاه شرکت کنید. می‌توانید به صورت آنلاین، از طریق پست و یا مستقیم برای پذیرش مدارک خود را ارسال نمایید. آن دسته از دانشجویان خارجی که به زبان روسی تسلط ندارند می‌‌توانند یرای دوره‌های پادفک در این دانشگاه ثبت‌نام کنند.

برای پذیرش در یک برنامه آموزشی در فدراسیون روسیه، باید مدارک تحصیلی شناخته شده بین‌المللی را ارائه دهید. ارائه مدارک زیر جهت درخواست تحصیل در دانشگاه سنت‌پترزبورگ روسیه الزامی می‌باشد:

 • کپی از مدارک دیپلم و ریز نمرات
 • کپی از سند هویت یا گذرنامه دارای اعتبار
 • گواهی شناخت یا گواهی معادل صلاحیت (برخی از مدارک تحصیلی نیاز دارند تا توسط فدراسیون روسیه به رسمیت شناخته شوند)
 • گواهی عدم وجود هرگونه منع پزشکی
 • عکس 4*3 مربوط به زمان حال
 • انگیزه‌‌نامه (اگر متقاضی دوره تحصیلی به زبان انگلیسی هستید، نامه انگیزشی باید به زبان انگلیسی نوشته شود)

توجه داشته باشید که کلیه اسناد صادر شده باید به زبان روسی ترجمه شده باشند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه سنت‌‌‌پترزبورگ

بورسیه تحصیلی دانشگاه سنت‌پترزبورگ

 روسیه از جمله کشورهای معدود جهان است که هنوز بورسیه‌های تحصیلی کاملی را در دانشگاه‌‌های دولتی خود ارائه می‌دهد. دانشگاه ایالتی سنت‌پترزبورگ نیز به عنوان معتبرترین موسسه این کشور برای دانشجویان بین‌المللی بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌‌کند. برای دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه می‌توانید از طریق برنامه RBTH اقدام کنید.

قایل ذکر است که دانشجویان خارجی می‌توانند یه صورت رایگان (دولت روسیه و SPbU برنامه را تأمین می کنند) یا بنا به صلاحدید دانشگاه با مبلغ بسیار کمی مشغول تحصیل باشند.

برای دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه باید مراحل زیر را طی کنید:

 • ثبت‌نام در وب‌سایت رسمی دانشگاه
 • پر کردن برنامه پذیرش و پرسشنامه
 • ارائه انگیز‌ه‌نامه و یا مقاله (مباحث مقاله در وب سایت رسمی ارسال می شود)
 • بارگذاری برنامه و مدارک موردنیاز در اکانت شخصی خود
 • شرکت در امتحان ورودی رقابتی
 • عقد قرارداد (در صورت انتخاب شما برای بورسیه تحصیلی)

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه سنت‌پترزبورگ

فارغ‌التحصیلان پزشکی با توجه به رشته تخصص خود می‌توانن در کلینیک‌های پزشکی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، مؤسسات تحقیقاتی و مؤسسات پزشکی خصوصی طبابت خود را آغاز نمایند. همچنین می‌توانند به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی نیز مشغول باشند. فارغ التحصیلان دندانپزشکی نیز می‌توانند تحصیلات خود را در مورد رشته تخصصی دندانپزشکی به عنوان دندان‍‌پزشک بالینی یا دانشجویان دوره آسپیرانتورا ادامه دهند. دوره‌های آموزشی برای آنها جهت کار در کلینیک های دندانپزشکی عمومی و خصوصی نیز ارائه می‌شود.

سطح تحصیلات پزشکی و دندانپزشکی : دوره تخصصی
نوع آموزش: تمام وقت
مدت زمان: پزشکی 6 سال و دندانپزشکی 5 سال
زبان آموزش پزشکی و دندانپزشکی: انگلیسی، روسی

 توجه داشته باشید که هزینه تحصیل پزشکی به زبان روسی بین 5000 تا 5200 دلار آمریکا می‌باشد. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان روسی نیز بین 5000 تا 5200 دلار آمریکا است.

دوره پادفک دانشگاه سنت‌پترزبورگ

پادفک دانشگاه سنت‌پترزبورگ

همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم در اکثر دانشگاههای روسیه تدریس به زبان روسی می‌باشد به همین دلیل دوره‌های آمادگی   تحت عنوان  دوره پادفک برای ورود دانشجویان در نظر گرفته شده است که در آن زبان روسی را فرا می‌گیرند. در دانشگاه سنت‌پترزبورگ نیز دوره‌های پادفک زبان روسی در رشته‌های زیر ارائه می‌شود:

 • علوم طبیعی (ریاضیات، فیزیک، شیمی)
 • علوم مهندسی / فناوری (ریاضیات، فیزیک و انفورماتیک)
 • علوم انسانی (علوم اجتماعی، تاریخ و ادبیات)
 • اقتصاد (علوم اجتماعی، تاریخ و ریاضیات)
 • پزشکی و زیست‌شناسی (شیمی، زیست‌شناسی و فیزیک)

هزینه دوره پادفک دانشگاه سنت‌پترزبورگ سالانه حدود 2500 دلار آمریکا می‌باشد.

خوابگاه‌های دانشگاه سنت‌پترزبورگ

دانشگاه سنت‌پترزبورگ دارای 21 خوابگاه دانشجویی است که 12‌تای ان در منطقه پتروودورتسوی سن پترزبورگ ، 8 خوابگاه‌ در منطقه واسییلوستروسکی سن پترزبورگ و یک خوابگاه در منطقه نوسکی سنت‌پترزبورگ قرار گرفته است. در حال حاضر این دانشگاه حدود 12800 فضا را در خوابگاه‌های خود برای دانشجویان فراهم کرده است.

کلیه خوابگاه‌های دانشگاه برای زندگی و تحصیل مبله شده است. این خوابگاه‌ها دارای رخت‌شویی، کافی‌نت، غذاخوری، فروشگاه، سالن‌های بدنسازی و دستگاه‌های خودپرداز هستند. همچنین همه اتاق‌ها قابلیت دسترسی به اینترنت را دارند. همچنین دانشجویان خارجی که در دوره یکساله آموزشی دانشگاه شرکت می‌کنند، می‌توانند در خوابگاه‌ها و مکان‌هایی که به آن‌ها اختصاص داده می‌شوند، اقامت گزینند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند