معرفی دانشگاه بیلکنت

معرفی کامل دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه در سال 1984 به عنوان اولین دانشگاه خصوصی این کشور و با هدف افزایش کیفیت آموزش عالی در آنکارا پایتخت کشور ترکیه تاسیس گردید. دانشگاه بیلکنت به دلیل حضور محققان و پژوهشگران ممتاز هیئت علمی این دانشگاه  و داشتن امکانات عالی در پردیس، آماده جذب دانشجویان مستعد و علاقه‌مند می‌باشد. این امر در کنار عوامل دیگر که شرح داده خواهد شد، دانشگاه بیلکنت را به یک مقصد جذاب برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی تبدیل کرده است. برای آشنایی کامل با دانشگاه بیلکنت و شرایط تحصیل در آن در ادامه با همراه باشید.

درباره دانشگاه بیلکنت

در حال حاضر در این دانشگاه در 29 رشته کارشناسی و 58 رشته تحصیلات تکمیلی، 13000 دانشجو در حال تحصیل هستند. از دیگر دلایل اصلی تحصیل در دانشگاه بیلکنت بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی دانشگاه است این دانشگاه از طریق آزمون SAT دانشجو می‌پذیرد و زبان تحصیل در آن انگلیسی می‌‌باشد، همین امر سبب جذب دانشجویان بین‌المللی زیاد از سراسر دنیا شده است. دانشگاه بیلکنت در مرکز و شرق پردیس دارای 26 خوابگاه دانشجویی با امکانات مختلف بوده و بیش از 40000 دانشجو با فرهنگ‌‌های مختلف را در خود جای داده است.

تحصیل در دانشگاه بیلکنت مهم‌ترین مزیتی که دارد این است که دانشگاه اقدام به جذب اساتید و هیئت علمی و دانشجویان مستعد بدون در نظر گرفتن دین، نژاد، ملیت، رنگ و … می‌کند. همچنین دانشگاه بیلکنت روابط بسیار خوبی با دانشگاه‌‌های برتر اروپا و آمریکا از طریق برگزاری سمینار، تبادل دانشجویان و اساتید، برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی و … دارد، از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به موسسه آموزشی جورجیا، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه میشیگان آمریکا و مک گیل کانادا اشاره کرد.

دانشگاه بیلکنت توانسته رتبه بهترین دانشگاه‌های جهان را به خود اختصاص دهد و همه ساله رتبه بهترین دانشگاه خاورمیانه را از آن خود کرده است. رتبه و رنکینگ دانشگاه بیلکنت در سال 2020 به شرح زیر می‌باشد:

 • رنکینگ دانشگاهی جهانی تایمز هایر: 501
 • رنکینگ دانشگاهی جهانی QS  :501
 • رنکینگ بست گلوبال یونیورسیتی: 571
 • رتبه بندی علمی دانشگاه های جهانی: 701

شرایط تحصیل در دانشگاه بیلکنت

شرایط پذیرش در دانشگاه بیلکنت

از آنجایی که زبان تدریس در دانشگاه بیلکنت انگلیسی است، دانشجویان باید شواهدی مبنی بر مهارت در زبان انگلیسی ارائه دهند. برای آن دسته از دانشجویانی که سطح زبان انگلیسی کافی برای شرکت در دوره‌ها را ندارند، ثبت‌نام در برنامه آمادگی زبان انگلیسی الزامی است.

در این بخش به شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی‌‌ارشد در دانشگاه بیلکنت ترکیه می‌‌پردازیم:

پذیرش در مقطع کارشناسی: برای تحصیل دوره کارشناسی در دانشگاه بیلکنت امتحانات و دیپلم‌های بین‌المللی و ملی برای ارزیابی متقاضیان استفاده می‌شود که از جمله این مدارک بین‌المللی عبارتند از: آزمون SAT، دیپلم بین المللی (IB)، المپیادهای بین المللی علوم

 •  آزمون SAT : کسب حداقل نمره 900 از 1600 در بخش ریاضی و مطالعه انتقادی و کسب حداقل نمره 500 از 800 در دو بخش مربوط به رشته موردنظر الزامی است.
 • دیپلم بین‌المللی (IB): کسب حداقل نمره دیپلم 28 از 45 موردنیاز است.
 • المپیادهای بین‌المللی علوم: دارندگان مدال طلا، نقره یا برنز در المپیادهای بین‌المللی علوم شناخته شده توسط TÜBİTAK (شورای تحقیقات علمی و فنی ترکیه) نیز می‌توانند جهت اخذ پذیرش از دانشگاه بیلکنت اقدام نمایند.

بنابراین دانشجویان با دریافت پذیرش از دانشگاه بیلکنت باید نسخه اصلی کلیه اسناد ارسالی را همراه با درخواست خود ارسال نمایند. توجه داشته باشید که زمان پذیرش‌های تحصیلی ترم پاییزی این دانشگاه از 3 فوریه تا 19 ژوئیه می‌‌باشد.

پذیرش در مقطع کارشناسی‌ارشد: برای ورود به دوره‌‌های کارشناسی‌ارشد در دانشگاه بیلکنت هر بخش از این دانشگاه معیارهای خاص خود را برای پذیرش دانشجویان تعیین می‌کنند. از جمله این شرایط به شرح زیر می‌باشند:

 • تمامی متقاضیان باید در آزمون ALES ( آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و کارشناسی) شرکت کرده و یا نمرات GRE را ارائه دهند. نمرات GMAT برای ورود به برنامه های کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی نیز موردنیاز است.
 • تسلط به نوشتار و گفتار در زبان انگلیسی برای پذبرش در این مقطع تحصیلی الزامی است.
 •  ارائه کپی برابر با اصل مدارک ضروری می‌باشد.
 • توصیه‌نامه از سوی مدرسان یا سایر افراد واجد شرایط برای ارزیابی توانایی دانشگاهی نیز از الزامات پذیرش در دانشگاه بیلکنت می‌باشد.

رشته‌های تحصیل در دانشگاه بیلکنت

رشته‌های تحصیلی دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت آنکارا دارای 7 دانشکده می‌باشد که هر کدام از این دانشکده‌ها رشته‌های مختلفی را ارائه می‌دهند. در این بخش به معرفی این رشته‌های تحصیلی خواهیم پرداخت:

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی بیلکنت ترکیه: این دانشکده شامل دو گروه فرهنگ و ادبیات آمریکایی و گروه باستان‌شناسی می‌شود که این رشته‌ها امکان تحصیل دانشجویان را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان‌پذیر می‌سازند.
 • دانشکده فنی و مهندسی بیلکنت ترکیه: این دانشکده نیز شامل گروه‌های مهندسی کامپیوتر، گروه برق و الکترونیک مهندسی، مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و گروه عمران است. در این دانشکده آزمایشگاه‌های مختلفی مانند آکوستیک، ارتعاشات و کنترل نویز، آزمایشگاه مکانیک چند محوری، آزمایشگاه سیستم‌های هوشمند مکاترونیک، آزمایشگاه سیستم فعال هستند.
 • دانشکده آموزش‌وپرورش بیلکنت ترکیه: در این دانشکده هم گروه‌های مختلفی مانند گروه کامپیوتر و فناوری، علوم آموزش‌ و پرورش معلم، مدرک کارشناسی ارشد در رشته آموزش زبان انگلیسی می‌باشند و دوره‌های خود را به متقاضیان ارائه می‌کنند.
 • دانشکده اقتصاد، اداری و علوم اجتماعی بیلکنت ترکیه: این دانشکده به ۵ گروه تقسیم می‌شود. این ۵ گروه به ترتیب گروه اقتصاد، تاریخ، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و اداره دولتی و واحد روانشناسی هستند. در این دانشکده مدارک کارشناسی تا دکترا به دانشجویان ارائه می‌شود.
 • دانشکده مدیریت امور اداری دانشگاه بیلکنت ترکیه: این دانشکده شامل گروه آموزشی مدیریت امور اقتصادی می‌شود. برنامه این گروه‌ها در مقاطع مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی طراحی‌شده و این دانشگاه ارائه مدارک ms,bs,mba,phd ارائه می‌دهد.
 • دانشکده هنر، طراحی و معماری بیلکنت ترکیه: این دانشکده به ۵ گروه آموزشی تقسیم می‌شود که شامل: گروه ارتباطات و طراحی COMD، گروه هنرهای زیبا، گروه طراحی گرافیک، گروه معماری داخلی و طراحی محیطی، گروه طراحی شهری و معماری می‌باشد و دانشجویان می‌توانند در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل بپردازند.

شرایط بورسیه دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان ابتدا شرایط را مورد بررسی قرار می‌دهد این شرایط شامل بررسی معدل دیپلم متقاضی، معدل آزمون ورودی دانشگاه و معدل امتحان بین‌المللی می‌باشد. همچنین میزان موفقیت در تحصیلات آکادمی را هم مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از این مرحله دانشگاه یک قرار حضوری با متقاضی ترتیب می‌دهد. در حال حاضر ۸۰ درصد دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی بیلکنت بورسیه هستند. بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت به دو نوع تقسیم می‌شود:

 1. معافیت کامل از پرداخت شهریه
 2. کمک هزینه‌های تحصیلی به صورت ماهانه

همچنین دانشگاه بیلکنت کمک‌هزینه‌هایی را برای بهبود وضعیت دانشجویان ارائه می‌دهد. بورسیه تحصیلی در این دانشگاه تنها براساس سطح علمی و پژوهشی دانشجو بوده و مسائلی همچون سن، ملیت، رنگ، نژاد و معلولیت در اعطای این بورسیه تأثیری ندارند. در حالی‌که میزان درصد استفاده از این بورسیه به سابقه تحصیلی و آکادمیک و نمرات دوره دبیرستان امتحانات ملی و یا بین‌المللی دانشجو بستگی دارد. بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بیلکنت در پنج سطح مختلف ارائه می‌شود. (بورسیه در سطوح ۱۰۰ درصد، ۸۰ درصد، ۶۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد).

دانشگاه بیلکنت امکان دیگری که فراهم کرده است این است که دانشجویان می‌توانند به مدت ۲ سال از بورسیه تحصیلی خود در این دانشگاه برای گذراندن دوره مقدماتی زبان انگلیسی و به مدت ۵ سال برای گذراندن دوره کارشناسی استفاده نمایند. در سال 2020 شرایط سنی بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت ترکیه به قرار زیر تعیین شده است:

 • برای سطح کارشناسی متولدین 1376/10/11 به بعد
 • برای سطح کارشناسی ارشد متولدین 1367/10/11
 • برای سطح دکترا متولدین 1362/10/11

شرایط معدل برای بهره‌‌مندی از بورسیه تحصیلی دانشگاه بیلکنت ترکیه نیز به شرح زیر می‌باشد:

 •  حداقل معدل 14 برای سطح کارشناسی
 •  حداقل معدل 15 برای سطح کارشناسی ارشد و دکترا
 • حداقل معدل 18 برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت

هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت

هزینه تحصیل دانشجویان بین‌المللی به طور سالانه در دانشگاه بیلکنت ترکیه در آغاز سال تحصیلی یعنی سپتامبر به مبلغ 13،950 دلار همراه با 85 دلار مالیات می‌باشد. این شهریه در ترم‌های پاییز و بهار در دو قسط اخذ می‌گردد. دقت داشته باشید که شهریه دانشگاه فقط به دلار از دانشجویان دریافت می‌شود.

همچنین دانشگاه بیلکنت خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان با امکانات عالی ارائه می‌دهد. دانشجویان این خوابگاه‌ها می توانند از اتاق‌های یک، دو و یا سه نفره و یا حتی سوئیت برای اقامت خود بهره‌‌مند شوند. هزینه این خوابگاه‌ها براساس نوع اتاق سالانه از 3000 تا 32000 لیر متغیر است.

دانشگاه بیلکنت برای دانشجویانی که یک دوره کوتاه‌مدت تابستان را به دانشگاه می‌آیند، نیز خوابگاه‌هایی را فراهم کرده است که هزینه این خوابگاه‌ها به ازای هر روز 11 تا 75 لیر می‌باشد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند