یافتن محل اقامت برای دانشجویان در کانادا

یافتن محل اقامت برای دانشجویان در کانادا

تعیین محل اقامت و خوابگاه در کشور کانادا مهم‌ترین مسئله برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در این کشور می‌باشد. بنابر قوانین دولت کانادا، بودجه‌ای در اختیار کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا و دانشگاه‌های برتر این کشور تخصیص می‌یابد تا بتوانند محل اقامت و خوابگاه دانشجویی را در اختیار متقاضیان تحصیل در این کشور قرار دهند. چنانچه قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید با ما همراه باشید.

خوابگاه‌ها و خانه‌های شهری

به طور معمول دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، خدمات اقامتی دانشجویی داخل دانشگاه (on-campus) و همچنین نزدیک به دانشگاه را ارائه می‌‌دهند. خوابگاه‌ها (Dormitories) معموملا ساختمان‌ها بزرگی بوده که دانشجویان زیادی در آن‌جا می‌توانند سکونت داشته باشند. خانه‌های شهری فضاهای مساق و جدا از خوابگاه‌های دانشجویی می‌باشند که بین 3 تا 6 دانشجو را در خود جای می‌دهند. درخوابگاه‌های دانشجویی کشور کانادا فضاها و امکانات متداولی را ارائه می‌دهند که می‌‌توان به بخش سرگرمی، پخت و پز، ورزش و امکانات بهداشتی اشاره کرد. در این نوع خوابگاه‌ها در هر یک از اتاق‌ها برای 1 تا 2 نفر امکانات استراحتی وجود دارد. این گونه خوابگاه‌ها توسط دانشگاه و یا موسسه آموزشی مربوطه در کانادا اداره می‌شوند.

در معرفی خانه‌های شهری (Townhouses) بهتر است بگوییم این نوع خانه‌‌ها و اقامتگاه‌ها معمولا توسط دانشجویان سال دوم و یا دانشجویان ترم‌های آخر دانشگاه‌های کانادا رزرو می‌شوند. خانه‌های شهری معمولاً دارای 3 تا 6 اتاق خواب تک نفره، سالن، آشپزخانه و امکانات رفاهی و بهداشتی می‌باشند. به طور کلی در هر دو حالت خوابگاه‌های مذکور، برای دانشجویان امکانات دیگری نظیر غذاخوری و اینترنت در داخل و یا در نزدیکی محل دانشگاه موردنظر وجود دارد که در صورت تمایل می‌توانند از آن استفاده نمایند.

همچنین بودجه موردنیاز برای استفاده از اقامتگاه‌های دانشجویی دانشجویان خارجی در کانادا که براساس نوع دانشگاه و خدمات ارائه شده تعیین می‌شود هر ساله بین 3000 تا 7500 دلار متغییر می‌باشد. هزینه‌های متداول استفاده از خوابگاه‌‌‌ها و اقامتگاه‌های داخل دانشگاه در کانادا به شرح زیر می‌باشد:

  • هزینه اتاق‌های تک‌نفره و مشترک به همراه وعده‌های غذایی در توتم‌پارک Totem Park دانشگاه بریتیش‌کلمبیا، ماهانه بین ۵۲۷ تا ۷۲۵ دلار کانادا می‌باشد.
  • هزینه استفاده از خدمات یک اتاق یک‌خوابه در داگلاس هال Douglas Hall دانشگاه مک‌گیل ماهانه ۱٫۲۷۵ دلار کانادا می‌باشد.
  • هزینه سالانه یک اتاق‌خواب به همراه خدمات شستشو مجزا و وعده غذای مختصر در مرکز بین‌المللی زندگی و آموزش دانشگاه رایرسون کانادا معادل ۱۱٫۰۳۱ دلار کانادا است و همچنین هزینه سالانه اتاق‌خواب با وعده غذایی در اقامتگاه چست‌نات Chestnut دانشگاه تورنتو بین ۱۴٫۰۰۰ تا ۱۸٫۰۰۰ دلار می‌باشد.

خوابگاه و محل اقامت در کانادا

آپارتمان‌های اشتراکی خارج از دانشگاه

آپارتمان‌های اشتراکی (Condominium) دارای یک اتاق خواب مجزا و تجهیزات زندگی در کنار یک یا چند هم‌خانه می‌باشد. آپارتمان‌های اشتراکی شبیه خانه‌های شهری (townhomes) بوده که دارای اتاق خواب‌های یک نفره و مجزا است و دانشجویان از آشپزخانه، حمام، حال و سالن غذاخوری مشترک برخوردار هستند. توجه داشته باشید که تمامی کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا در مقوله پیدا کردن اقامتگاه خارج از محیط دانشگاه نمی‌توانند به شما کمک کنند.

بنایراین در این زمینه ممکن است موسسه آموزشی مربوطه برای شما یک آژانس ملکی معتبر معرفی کند تا جستجوی اقامتگاه را به طور کامل به شما محول کند. بهتر است بدانید که اجاره‌بهای خانه‌ها و اقامتگاه‌‌های خارج از دانشگاه بسته به انتخاب شهر متغییذ بوده و در شهرهای بزرگی نظیر ونکورر، تورنتو و مونترال هزینه‌ها بالا خواهد بود. عمدتاً برای استفاده ماهانه از خدمات آپارتمان‌های خارج از دانشگاه حداقل به مبلغی بین 250 ت 700 دلار کانادا نیاز خواهید داشت.

بنابراین هزینه زندگی در آپارتمان‌های اشتراکی سه‌خوابه در شهرهای بزرگ به طور تقریبی در ماه به شرح زیر خواهد بود:

  • تورنتو : ماهانه ۱۹۰۰ دلار کانادا
  • ونکوور: ماهانه ۱۹۵۰ دلار کانادا
  • اتاوا: ماهانه ۱۳۰۰ دلار کانادا
  • مونترال: ماهانه ۱٫۰۵۰ دلار کانادا
  • ادمونتون: ماهانه ۱۵۰۰ دلار کانادا
  • کلگری: ماهانه ۱۶۰۰ دلار کانادا

اقامت در خانه در کنار یک خانواده واقعی

برای اینکه حس امنیت و زندگی در وطن را حین تحصیل در کانادا را تجربه کنید زندگی در کنار یک خانواده به host family شناخته می‌شود، بهترین گزینه خواهد بود. در این نوع اقامت معمولاً یک اتاق خواب مجزا، 1 تا 3 وعده غذایی و دسترسی به اینترنت برای شما ارائه می‌شود. همچنین در این نوع اقامت خانواده میزبان پذیرای شما به عنوان یک دانشجو می‌توانند شما را با آداب و رسوم کشور کانادا آشنا کنند.

البته در برخی موارد چنانچه دانشجو دنبال گزینه‌‌های کم‌هزینه‌ باشد می‌تواند از اقامتگاه اشتراکی و یا جای خواب بدون وعده‌‌های غذایی نیز استفاده نماید. در صورت استفاده از این گزینه برای ادامه تحصیل در کانادا باید مسافت 30 تا 50 دقیقه‌ای را با اتوبوس و یا مترو برای رسیدن به دانشگاه یا کالج طی کنید.

اجاره‌بهای آپارتمان‌های مبله و غیرمبله

برای دانشجویان بین‌المللی پیشنهاد می‌کنیم قبل از رفتن به کشور کانادا از طریق وب‌سایت‌‌های معروفی همچونAirbnb، Craigslist  HouseTrip و Wimdu برای اجاره یک آپارتمان مناسب، مجهز و مبله اقدام نمایند. خواندن نظرات سایر مشتریان اقامتگاه‌های موردنظر در وب سایت و مطمئن شدن از امنیت و کیفیت خدمات اقامتگاه کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

هزینه محل اقامت در کانادا

نکات مهم اقامت در کانادا

برای اینکه در کشور کانادا اقامت راحت و آسوده‌ای داشته باشید بهتر است چندین نکات را مورد توجه قرار دهید:

اقدام سریع برای رزرو اقامتگاه دانشجویی: مقایسه و تحقیق در مورد خدمات، امکانات و هزینه اقامتگاه‌های داخل و خارج دانشگاه پیش از مراحل پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا از مهم‌ترین اقدام محسوب می‌شود. معمولاً اقامت در خانه و آپارتمان‌های اشتراکی بین 4 تا 8 هفته قبل از مهاجرت شما به کانادا و همچنین در ماه‌های آگوست و سپتامبر توسط دانشجویان رزرو شده و تعداد گزینه‌های امکاناتی با کیفیت کاهش می‌یابد.

طرح‌های غذایی: اقامتگاه‌های دانشجویی کانادا دارای طرح‌های متنوع غذایی هستند و شما می‌توانید با پرداخت هزینه اضافه از منوهای غذایی کارآمد در طول سال تحصیلی برخوردارشوید.

امکانات و تجهیزات رفاهی: پیش از اینکه بخواهید خوابگاه و یا اقامتگاه خود را در کانادا انتخاب کنید بهتر است از وجود تخفیف امکانات رفاهی نظیر برق، اینترنت، وسایل شست و شو، حمام و آب داغ مطمئن شوید.

امضای قرارداد و یا اجاره‌نامه: معمولاً برای اجاره خوابگاه و یا آپارتمان شرایطی برای دانشجویان ارائه می‌شود که بهتر است قبل از امضا قرارداد آن را با دقت مطاله کنید. برای اجاره خوابگاه و یا آپارتمان اشتراکی خارج از دانشگاه در کانادا باید قرارداد و یا اجاره‌نامه‌ای با مدت اعبتار شش ماه تا یکسال را امضا نمایید.

سپرده یا پیش‌خانه: در کشور کانادا در قبال ارائه امکانات نظیر برف، آب، اینترنت و خدمات تلویزیون کابلی در کنار هزینه اجاره یکماهه مبلغی تحن عنوان پیش از شما دریافت خواهد شد.

امکانات ویژه افراد معلول: دانشجویان دارای معلولیت باید فبل از سفر به کانادا و شروع سال تحصیلی، با دانشگاه و آزانس مربوطه برای رزرو اقامتگاه ویژه معلولین هماهنگ کنند. پیشنهاد میکنیم نه خیلی زودتر از موعد و نه خیلی دیر برای زمان عزیمت خود به کانادا برنامه‌ریزی کنید، چرا که ممکن است امکانات و تجهیزات خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی تا هفته اول ماه سپتامبر تعطیل بوده و یا در دسترس نباشد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند