دانشکده‌های دانشگاه معمار سینان ترکیه

دانشکده‌های دانشگاه معمار سینان ترکیه

همانطور که در مقالات پیشین در معرفی کامل دانشگاه معمار سینان اشاره کردیم، در سال تحصیلی 1982-1983، دانشگاه هنرهای زیبا Mimar Sinan، هنرستان دولتی MSGSU، گروه موسیقی، گروه هنرهای نمایشی و گروه موسیقی شناسی فعالیت خود را آغاز نمود و آموزش در مقاطع متوسطه، دبیرستان و کارشناسی را ارائه داد. پس از اتمام برنامه کارشناسی، برای دانشجویانی که می‌خواهند در زمینه‌های انفرادی و دانشگاهی پیشرفت کنند، موسسه علوم اجتماعی MSGSU و برنامه‌های کارشناسی ارشد هنر در این دانشگاه نیز در دسترس می‌باشند. دانشگاه معمار سینان ترکیه در شهر بزرگ استانبول قرار گرفته و دارای سه دانشکده هنرهای زیبا، معماری، هنر و علوم می‌باشد. در این اینجا می‌خواهیم به معرفی هر کدام از این دانشکده‌ها بپردازیم چنانچه متقاضی تحصیل در دانشگاه معتبر معمار سینان هستید تا پایان ما را همراهی نمایید.

دانشکده هنرهای زیبا

آموزش در بخش‌های مختلف دانشکده هنرهای زیبا با هدف؛ آموزش هنرمندان و طراحان خلاق، اصیل، شایسته و موفق در مشارکت رساندن هنر در ابعاد جهانی، ایجاد کارمندان سطح بالا از بخش‌‌های صنعتی در زمینه‌های هنری و طراحی صورت می‌گیرد. در راستای آموزشی این دانشکده مسیری دنبال می‌شود که قدرت خلاقیت دانشجویان، مهارت‌های توسعه و تفکر در مورد تحقیق، کاربرد، آزمایش، نظارت و نتیجه‌گیری و روش‌های علمی مرتبط نشان داده می‌شود. در برنامه‌های آموزشی دانشکده هنرهای زیبا رویکردهای فعلی فن آوری و هنری اتخاذ شده است. در این دانشکده 11 بخش وجود دارد و هر بخش دانشجویانی را مورد پذیرش قرار می‌دهد که در امتحانات استعداد یابی خاص در رشته خود پذیرفته می شوند. دانشکده هنرهای زیبا با در نظر گرفتن شرایط تغییر و تحولات، رویکرد آموزشی خود را شکل می‌دهد تا فارغ‌التحصیلان قادر به استفاده از دیدگاه‌های خلاقانه باشند. از جمله ارزش‌های اساسی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه معمار سینان شامل آزادی علمی، همکاری در محیط مشارکتی، نوآوری و خلاقیت در زمینه آموزش و پژوهش، و مسئولیت اجتماعی می‌باشد.

گروه‌های دانشکده هنرهای زیبا شامل موارد زیر می‌باشد :

گروه عکاسی

بخش عکاسی دانشکده در سال 1978 به عنوان موسسه عکاسی در آکادمی هنرهای زیبای استانبول تأسیس و در سال 1994 به گروه عکاسی تبدیل شد، که شامل بخش عکاسی، عکاسی هنری، عکاسی تبلیغاتی و هنر عکاسی مستند می‌باشد. برنامه آموزشی دپارتمان عکاسی بر پایه دانش، خلاقیت، فرآیندهای فنی و تکنولوژیکی بنا شده است. دانشجویان گروه عکاسی در برنامه کارشناسی ارشد با دروس نظری آشنا می‌شوند که کاربرد و ارائه عکاسی در هنر معاصر را بررسی می کند، و پنج دوره کارگاهی مختلف برگزار می‌شود که دانشجویان را به سمت تولید هنری سوق می‌دهد.

گروه طراحی گرافیک

برنامه آموزشی دپارتمان طراحی گرافیک شامل هویت سازمانی، کتاب، مجله، کاتالوگ، اطلاعیه های مطبوعاتی، طراحی بسته بندی، بروشور، پوستر، گزارش سالانه و غیره در حوزه تولید طراحی گرافیک گنجانده شده است. در حوزه گرافیک این دانشکده با محصولات به عنوان عناصر یک پروژه واحد، متشکل از عناصری که در کنار هم قرار گرفته‌اند، برخورد می‌شود. برنامه آموزش کارشناسی در این دپارتمان مبتنی بر یک برنامه چهار ساله است که به منظور ارائه تخصص در رسانه‌‌‌های چاپی و بهبود کیفیت‌های خلاقانه دانشجویان برنامه ریزی شده است. دروس انتخابی از ترم پنجم شروع می‌شوند و تا پایان ترم هفتم ادامه می‌یابند. دانشجویان با گذراندن تمام دروس ترم هشتم، دوره “طراحی گرافیک 6 ” را می‌گذرانند و در صورت موفقیت، به آن‌ها مدرک داده می‌شود. همچنین دپارتمان طراحی گرافیک میزبان سمینارها و کارگاه‌های مختلف با سازمان‌های بین‌المللی می‌باشد که از سال 1996 و با حضور طراحان گرافیک و دانشجویان خارجی سازماندهی شده است. گروه طراحی گرافیک، علاوه بر آموزش کارشناسی، به ارائه برنامه های کارشناسی ارشد نیز می‌پردازد.

گروه مجسمه سازی

گروه مجسمه سازی، از اولین بخش‌های دانشگاه معمار سینان به شمار می‌آید که آموزش های خود را در سال 1883 شروع کرد. یروانت اسکان که اولین استاد گروه مجسمه سازی است که به عنوان یک هنرمند یکی از مهم‌ترین نام‌های تاریخ مجسمه‌سازی شناخته می‌شود و 32 سال است این وظیفه را ادامه داده و اولین نسل مجسمه ساز کشور را پرورش داده است. مهم‌ترین هدف آموزش گروه مجسمه سازی، ارائه یک فضای آموزشی چند گزینه‌ای است که در آن هر دانشجو می تواند آزادانه فضای هنری خاص خود را ایجاد نماید.

گروه طراحی صحنه و لباس

گروه طراحی صحنه و لباس می‌‌توانند شرایط امروز تئاتر، باله اپرا، سینما، تلویزیون، تبلیغات، نمایش، مراسم، کارناوال، جشنواره و غیره را برآورده کنند. آن دسته از دانشجویانی که از برنامه‌های مشترک آموزشی چهار ساله دانشکده فارغ‌التحصیل شده‌اند، می توانند با توجه به شرایط امروز، نیازهای تئاترهای دولتی، اپرای دولتی و باله، دکور صحنه و لباس را در شهرداری برآورده نمایند.

دانشکده‌های دانشگاه معمار سینان ترکیه

دانشکده معماری

تاریخچه دانشکده معماری به شاخه معماری در دانشکده صنایع صنعتی که در سال 1882 تأسیس شده است برمی‌گردد. در سال‌هایی که دانشگاه معمار سینان تحت عنوان آکادمی هنرهای زیبا (1928) و آکادمی هنرهای زیبای استانبول (1964) فعالیت می‌کرد، دانشکده معماری آموزش‌های خود را به عنوان گروه معماری ادامه داد. امروزه دانشکده معماری را چهار بخش تشکیل می دهد؛ این بخش‌ها شامل گروه معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه‌‌ای، طراحی محصولات صنعتی و معماری داخلی می‌باشد. در بین این بخش‌ها گروه معماری، برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای، تولید محصولات صنعتی و گروه‌های معماری داخلی دانشجویان را به سوی یک سیستم مرکزی سوق می‌دهند. در دانشکده معماری 20 استاد، 26 استادیار، 70 دکتر و در کل 168 عضو هیئت علمی می‌باشند. همچنین این دانشکده دارای 1615 دانشجو است.

گروه معماری

گروه معماری دانشگده معماری دانشگاه معمار سینان در آخرین دوره امپراتوری عثمانی در قرن 19 تاسیس گردید تا معماری و آموزش هنری را به روش‌های غربی و معاصر ارائه دهد. قابل ذکر است که دپارتمان معماری متناسب با تحصیلات خود، آموزش الکساندر ولاوری را شکل داده است و الکساندر ولاوری، گویلیو مونگری، کمالتتین بیگ، ودات بیگ از اولین اساتید این بخش هستند. بیش از 120 سال است که گروه معماری آموزش خود را در دانشگاه معمار سینان ارائه می دهد، و همچنان یکی از گروه‌های پیشرو در آموزش معماری به شمار می‌آید.

گروه برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای

گروه برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای دانشگاه معمار سینان، در سال 1882 تأسیس شد. می‌توان گفت برنامه ریز شهری؛ فردی حرفه‌ای است که پتانسیل‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نهادهای انسانی را در اندازه‌های مختلف و محیط های زیست محیطی منحصر به فرد رصد و ارزیابی می‌کند و در هدایت روندهای توسعه در چارچوب یک برنامه نقش موثری دارد. دپارتمان برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای با پروتکل‌هایی که ایجاد می‌کند، برنامه‌های تبادل دانشجویی را تحقق می‌‌بخشد و در نتیجه به دانشجویان این فرصت داده می شود که برای پایان نامه‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری خود تحقیق نمایند، این دپارتمان ظرفیت‌های پژوهشی پیشرفته را فراهم می‌‌آورد. فارغ‌التحصیلان گروه برنامه ریزی شهری و منطقه‌ای به عنوان افرادی که در همه نهادها و پروژه‌ها دارای موفقیت‌های برتر هستند، سهم به سزایی در توسعه اجتماعی دارند.

گروه معماری داخلی

آموزش معماری داخلی در دانشگاه معمار سینان از سال 1925 شروع شد. امروزه، این گروه از جمله بخش‌هایی است که آموزش و پرورش در دانشکده معماری را ارائه می‌دهد. در نظر داشته باشید که مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته معماری داخلی چهار سال می‌باشد، این مدت در دوره کارشناسی ارشد دو ساله است. آموزش در گروه معماری داخلی شامل سخنرانی‌ها، کارگاه‌های آموزشی، طراحی، سمینارها و تورهای مطالعاتی است. در این راستا معمار داخلی برای ارائه راه‌حل‌های جدید و اقتصادی آموزش می‌بیند و به عنوان یک فرد حرفه‌‌ای، مشکلات فضای تجهیزات انسانی را فراتر از شکل و ابعاد معمول بررسی می‌کند. کشور ترکیه نیز همانند همه کشورهای توسعه یافته به آموزش تخصصی معماری داخلی نیاز دارد.

تحصیل در دانشگاه معمار سینان ترکیه

دانشکده هنر و علوم

دانشکده هنر و علوم در سال 1982 تأسیس شده است. گروه باستان شناسی و تاریخ هنر در سال 1983، ریاضیات، جامعه شناسی، گروه زبان و ادبیات ترکی در سال 1984، گروه تاریخ در 1989، گروه باستان شناسی در سال 1999، گروه فلسفه در سال 2009 و گروه فیزیک در سال 2016 شروع به ثبت نام دانشجویان کردند. در نظر داشته باشید که در دانشکده هنر و علوم دوازده بخش وجود دارد که شامل باستان شناسی، زبان و ادبیات غربی، زبان و ادبیات چینی، علوم تربیتی، فلسفه، فیزیک، آمار، ریاضیات، تاریخ هنر، جامعه شناسی، تاریخ و زبان و ادبیات ترکی می‌باشد. هدف اصلی دانشکده هنر و علوم ارائه آموزش خوب در زمینه‌های علوم و علوم اجتماعی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوازده بخش می‌باشد. همچنین دانشکده هنر و علوم در تلاش است که دانشجویان خود را به عنوان افراد خلاق و مبتکر تربیت نماید.

گروه زبان و ادبیات غرب

دپارتمان زبان و ادبیات انگلیسی تصمیم دارد یک سری دوره‌های آموزشی را جهت توسعه مهارت‌های اساسی دانشجویان مانند نوشتن، تجزیه و تحلیل و تفکر انتقادی ایجاد کند. بنابراین، این گروه در درجه اول بر روی ادبیات انگلیسی متمرکز می‌باشد و یک رویکرد تطبیقی اتخاذ می‌‌‌کند. محتوای ساختاری دوره‌ها شامل خواندن دقیق متون و بحث مفصل است. در این روش کنجکاوی فکری دانشجویان، پرس و جو تحلیلی و مهارت‌های تفکر خلاق ایجاد می‌شود. همه این مهارت‌‌ها برای دانشجویان مفید خواهد بود؛ چه در حرفه‌های زبان محور مانند روزنامه نگاری، آموزش و ترجمه و چه در مشاغلی مانند هنر، تبلیغات و مدیریت فرهنگی باشد.

گروه جامعه شناسی

گروه جامعه شناسی دانشکده هنر و علوم دانشگاه معمار سینان در سال 1983 تأسیس گردید. گروه جامعه شناسی تحصیلات چهار ساله در مقطع کارشناسی را ارائه می‌دهد. گروه جامعه شناسی بر اساس تنوع سوابق تحصیلی و علایق دانشگاهی اساتید به سیاست، تاریخ، اقتصاد، حقوق، هنر و غیره می‌پردازد تا آموزش جامعه شناسی بین رشته‌ای را در زمینه‌ها ارائه دهد. همچنین گروه جامعه شناسی قصد دارد که اصول مطالعه علمی و تحقیق انتقادی را به دانشجویان خود آموزش دهد.

دانشکده‌های دانشگاه معمار سینان ترکیه

گروه تاریخ

گروه تاریخ که به طور رسمی در 7 سپتامبر 1987 تأسیس شد و از سال 1989 به تدریج پذیرش دانشجویان برای برنامه‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را آغاز کرد. این گروه اولین فارغ التحصیلان خود را در سال 1993 تحویل داد و شامل پنج بخش تاریخ باستان، تاریخ قرون وسطی، تاریخ مدرن، تاریخ مدرن و تاریخ جمهوری ترکیه می‌باشد. دوره‌های گروه تاریخ در این دانشکده به شکلی تدریس می‌شود که تاریخ ترکیه و جهان را در بر می‌گیرد. همچنین دانشجویان مجاز به گذراندن دوره‌های انتخابی از رشته‌های مختلف می‌باشند. به دانشجویان این امکان داده می‌شود که دوره‌ها را به زبان لاتین، عربی، فارسی، روسی، چینی و ژاپنی بگذارنند.

گروه زبان و ادبیات ترکی

گروه زبان و ادبیات ترکی از سال 1984 تدریس را آغاز نمود، این گروه از چهار بخش تشکیل شده است: ادبیات ترکی جدید، ادبیات ترکی قدیمی، زبان ترکی جدید، زبان ترکی قدیمی. هدف از این برنامه‌ها درک تاریخی ادبیات ترکی، دوره‌ها و متون خاص می‌باشد. همچنین گروه زبان و ادبیات ترکی از سال 1994 برنامه های کارشناسی ارشد و دکترای خود را تحت عنوان موسسه علوم اجتماعی افتتاح نمود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند