همه چیز در مورد آزمون ACT

همه چیز در مورد آزمون ACT

آزمون ACT که به وسیله شرکت ACT طراحی شده است یک آزمون ورودی برای پذیرش دانشجویان است که به وسیله بیشتر دانشگاه‌ها و دانشکده ها به کار گرفته می‌شود. آزمون ACT یکی از آزمون‌هایی است که متقاضیان دانشگاه‌های آمریکا برای اپلای در این کشور به آن احتیاج دارند. دانشجویانی که قصد اپلای برای دانشگاه‌های خارج از کشور به خصوص آمریکا را دارند، به طور معمول باید قبل از اپلای مدارک موردنیاز برای آن دانشگاه را بررسی کرده و تمامی مدارک مورد نیاز دانشگاه را آماده نمایند. نمره آزمون ACT یکی از مهم‌ترین مدارکی است که دانشگاه‌های آمریکا برای پذیرش دانشجویان خارجی به خصوص در مقطع لیسانس از متقاضیان می‌خواهند. برای آشنایی بیشتر با آزمون ACT شما را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت می‌کنیم.

آزمون ACT چیست ؟

آزمون ACT که یکی از معتبرترین و معروف‌ترین آزمون‌های آمریکا می‌باشد که 7 بار در هر سال برگزار می‌گردد. این آزمون توسط موسسه غیرانتفاعی به نام American College Testing برگزار می‌‌شود که نام این آزمون نیز مخفف شده اسم همین موسسه است. هدف از برگزاری آزمون ACT سنجش توانایی و دانش علمی متقاضیانی است که از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده و قصد ثبت‌نام در دانشگاه را دارند. ظرفیت شرکت در این آزمون به طور میانگین هر ساله برای ۲ میلیون داوطلب می‌باشد که این داوطلبان اکثراً بومی آمریکا هستند.

البته در نظر داشته باشید که این آزمون از دانش آموزان بین‌المللی که بعد از دبیرستان قصد ورود به دانشگاه‌های آمریکا را دارند نیز گرفته می‌‌شود. نکته مهمی که همواره باید در اپلای به آن توجه داشته باشید این است که علاوه بر نمره آزمون‌های خواسته شده ارائه سایر مدارک همچون ریز نمرات دبیرستان و برای مقاطع بالاتر ریز نمرات دوره لیسانس، توصیه نامه و … نیز تاثیر بسزایی در پذیرش شما خواهد داشت.

همه چیز در مورد آزمون ACT

مزایای آزمون ACT

از مهم‌‌ترین مزیت‌های این آزمون این است که آن دسته از دانشجویانی که نمرات خوبی در دوران دبیرستان خود نتوانستند کسب کنند با شرکت در این آزمون و کسب نمره قابل قبول میتوانند این کمبود را جبران کنند. همچنین برای افرادی که ریزنمرات دبیرستان بالایی دارند نیز یک نوع امتیاز محسوب می‌شود، به این صورت که دانشگاه‌های آمریکا برای دانشجویانی که نمره دبیرستان بالایی دارند، بورسیه‌های تحصیلی اعطا می‌کنند. اگر این افراد در آزمون ACT نیز نمره بالایی کسب کنند، شانس آن‌ها در دریافت این بورسیه و یا کسب بورسیه با مبلغ بالاتر بالا می‌‌‌رود.
یکی دیگر از مزیت‌های آزمون ACT برای آن متقاضیانی است که بخواهند در همان دوران دانشجویی در شرکت‌ها و یا موسسات مشغول به کار شوند. زیرا تعدادی از شرکت‌ها هستند که از افراد جوان به عنوان نیروی کار استفاده می‌کنند و از آن‌ها نمره آزمون ACT را می‌‌‌خواهند. همچنین نمره بالای این آزمون عمده مزیتی که دارد به شما در آماده‌سازی رزومه‌ای قوی کمک شایانی می‌کند.

بخش‌های آزمون ACT

به طور کلی این آزمون از 4 بخش اجباری و یک بخش اختیاری تشکیل شده است. بخش اجباری این آزمون را سوالات مربوط به انگلیسی، ریاضیات، خواندن، علوم پایه تشکیل می‌دهد و بخش اختیاری آن نیز مربوط به نوشتن می‌باشد. در اصل آزمون ACT برای سنجش میزان درک شما به زبان انگلیسی در فهمیدن مطالب درسی و حل مسائل طراحی شده است و زبان این آزمون انگلیسی می‌باشد. محدوده نمره آزمون ACT از 1 تا 36 است که داوطلبان این آزمون به طور میانگین موفق به کسب نمره 21 می‌شوند. توجه داشته باشید که برای ورود به دانشگاه‌های برتر آمریکا کسب نمره 31 در این آزمون می‌‌تواند به شما کمک بزرگی نماید.

بخش اجباری آزمون

●    بخش انگلیسی این آزمون دارای 75 سوال می‌باشد و مدت زمانی که برای پاسخگویی به  این بخش در نظر گرفته شده است، 45 دقیقه می‌‌باشد.
●     بخش ریاضی دارای 60 سوال و 60 دقیقه وقت است.
●    بخش خواندن 40 سوال دارد و زمان پایان پاسخگویی به این بخش 35 دقیقه می‌باشد.
●    در  آخرین بخش اجباری سوالات مربوط به علوم پایه ارائه شده است که دارای ۴۰ سوال می‌باشد و زمان پاسخگویی به آن‌ها ۳۵ دقیقه است.

بخش اختیاری آزمون

اگر شما این آزمون را با بخش اختیاری نوشتن انتخاب کنید، 1 سوال به شما برای این بخش داده می‌ شود که برای نوشتن متن آن 40 دقیقه زمان خواهید داشت. در کل آزمون ACT بدون بخش مقاله 2 ساعت و 55 دقیقه به طول می‌انجامد و با بخش اختیاری مقاله 3 ساعت و 35 دقیقه طول خواهد کشید.
از آنجایی که این آزمون دارای دو بخش اختیاری و اجباری می‌باشد، زمان اعلام نتیجه آن‌ها نیز متفاوت است. دقت داشته باشید که زمان اعلام نتیجه این آزمون برای بخش‌های اجباری بین 2 تا 8 هفته متغیر است و برای بخش اختیاری نیز 4 هفته بعد از روز آزمون می‌باشد. مدرک ACT بعد از اعلام نتایج تا ۵ سال دارای اعتبار خواهد بود. البته بعد از ۵ سال نیز شما می‌توانید از آن در رزومه خود استفاده کنید اما برای بسیاری از دانشگاه‌ها و موسسات ارزشی نخواهد داشت.

همه چیز در مورد آزمون ACT

قوانین آزمون ACT

از مهم‌ترین اهداف این آزمون این آزمون یکسان‌سازی شرایط امتحانی برای همه افرادی است که در این آزمون شرکت می‌‌کنند. به همین دلیل در حین آزمون همه مراکز آن سختگیری‌های خاص خود را اعمال می‌کنند؛ در صورت رعایت نکردن این قوانین، ممکن است مراقب امتحانی شما را از امتحان بیرون کند و یا نمره‌دهی شما را کنسل کند.

 رعایت نکات زیر حین شرکت در این آزمون الزامی است پس حتماً به آن‌ها دقت نمایید:

● حضور به موقع برای شرکت درآزمون یکی از مواردی است که حتما باید آن را در نظر داشته باشید.
● در صورت تمام نشدن زمان پاسخگویی به سوالات یک بخش، حق رفتن به بخش های دیگر را ندارید و یا حق برگشتن به بخش‌های قبلی که پاسخ داده‌اید. همه این موارد تقلب محسوب می‌شود و موجب اخراج شما از آزمون خواهد شد. پس بهتر است سوالات هر بخش را در زمان مخصوص خودش پاسخ دهید.
● در بین بخش‌های آزمون زمانی را برای استراحت شما در نظر می‌گیرند. از وقت خود برای استراحت، خوردن خوراکی و یا آشامیدن آب استفاده کنید. هرگونه تبادل نظر با سایر داوطلبان تقلب محسوب خواهد شد.
● تلفن همراه خود را حتماً قبل از ورود به آزمون خاموش کنید. در صورتی که در حین آزمون برای دیدن ساعت به گوشی خود نگاه کنید و یا هرگونه صدایی از آن خارج شود، برگه شما گرفته می‌‌شود و نمره صفر برایتان رد خواهد شد.
● در هنگام شرکت در آزمون پاسپورت و کارت شناسایی معتبر همراه خود داشته باشید. حواستان باشد که پاسپورت‌تان دارای اعتبار باشد. همچنین عکس واضح و جدید نیز باید با خود به همراه داشته باشید.
● برای پاسخ دادن به سوال مداد و پاک کن به همراه داشته باشید.
● در روز آزمون به همراه داشتن ماشین حساب مجاز است، اما حواستان باشد که ماشین حساب باید بی صدا باشد. همچنین امکان استفاده موبایل به عنوان ماشین حساب وجود ندارد.
● داشتن برگه چرک نویس، برگه یادداشت، دیکشنری و… غیر مجاز می‌باشد.

همه چیز در مورد آزمون ACT

هزینه‌های آزمون ACT

در نظر داشته باشید که هزینه آزمون ACT به عوامل گوناگونی بستگی دارد، هزینه این آزمون برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است. همچنین هزینه آزمون بسته به اینکه شما می‌‌خواهید فقط در بخش اجباری آزمون شرکت کنید و یا مایل به شرکت در بخش اختیاری هستید نیز متفاوت می‌باشد. در ضمن چنانچه موفق به ثبت نام در زمان مشخص شده برای آزمون نباشید، جریمه دیرکرد باید پرداخت نمایید.
هزینه آزمون ACT برای داوطلبان بومی آمریکایی بدون بخش Writing یا نوشتن ۵۰.۵۰ دلار و برای داوطلبان بین‌المللی 150 دلار می‌باشد. همچنین هزینه این آزمون با بخش نوشتن برای داوطلبان بومی 67 دلار و برای داوطلبان بین‌المللی مبلغ 166.50 دلار خواهد بود. همچنین 30 دلار برای جریمه دیرکرد در ثبت نام در نظر گرفته شده است که در صورت ثبت نام در بازه 14 روز پس از پایان رسیدن مهلت ثبت نام باید پرداخت شود.

مراکز آزمون ACT

همانطور که ذکر شد این آزمون در 7 بازه زمانی در هزاران مرکز آزمون ACT در ایالات متحده و همچنین در مراکز بین‌المللی برگزار می‌‌گردد. متاسفانه به علت تحریم ایران این آزمون در کشور خودمان برگزار نمی‌‌شود. اما شما می‌ توانید با مراجعه به سایت ACT نزدیک‌ترین کشور و مرکز را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که آزمون ACT در تاریخ‌‌های مشخص شده در مراکز بین المللی برگزار می‌شود، بنابراین حتماً از قبل تاریخ‌ها و مکان دقیق را انتخاب کنید تا بتوانید برای آمادگی در این امتحان برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. همچنین با مراجعه به سایت این آزمون می‌توانید به راحتی در آزمون ACT ثبت‌نام کرده و از الزامات آن باخبر شوید.

تاریخ برگزاری آزمون ACT

 آزمون ACT هر ساله در تاریخ‌های متفاوت برگزار می‌شود، اما به طور طبیعی 7 بار در سال و در ماه های فوریه، آوریل، ژوئن، ژوئیه، سپتامبر، اکتبر و دسامبر برگزار می‌گردد. معمولاً این آزمون در تاریخ‌های فوریه و جولای در نیویورک و یا مراکز بین‌المللی برگزار نمی‌شود. اما برای اطلاع از تاریخ دقیق آزمون ACT بهتر است به سایت رسمی ACT مراجعه نمایید.

همه چیز در مورد آزمون ACT

منابع آزمون ACT

در این بخش می‌خواهیم به معرفی تعدادی از منابع آنلاین آزمون ACT بپردازیم تا زمینه مطالعه برای این آزمون به راحتی برای شما فراهم گردد و نیازی به خرید کتاب نباشد؛
۱) سایت رسمی ACT
در این وب‌سایت شما می‌توانید آزمون‌های سال قبل را دریافت کرده و به عنوان منبعی ارزشمند از آن استفاده نمایید. زیرا این موسسه هر سال آزمون‌های سال‌های قبل را بر روی سایت خود منتشر می‌کند.
۲) موسسه Magoosh
این موسسه‌ بسیار معتبر که برای افراد داوطلب شرکت در آزمون ACT بسیار مناسب است. این موسسه علاوه بر برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آمادگی آزمون ای سی تی برنامه‌های درسی، کتاب، نمونه سوال و آزمون‌های جامع را به صورت رایگان برای داوطلبان بر روی سایت قرار می‌دهد.
۳) موسسه PrepFactory
این موسسه تنها سوالات و پاسخ‌ های آزمون‌ها را در اختیار شما نمی‌گذارد، بلکه سعی می‌کند تا نکات کلیدی و کاربردی را به جدیدترین روش‌ها برای شما آماده کند. با کمک این موسسه شما می‌توانید با استفاده از بهترین روش‌ها به سوالات آزمون پاسخ دهید.
۴) Khan Academy
این موسسه همانطور که یکی از موسسات عالی برای آزمون SAT محسوب می‌‌شود، برای آزمون ACT نیز بسیار مفید است. این سایت ویدئوهای آموزشی، نمونه سوالات و سایر مطالبی که برای شرکت در این آزمون نیاز باشد را برای شما فراهم کرده است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند