همه چیز درباره اخد دعوتنامه تحصیلی

همه‌چیز درباره اخذ دعوتنامه تحصیلی

امروزه مهاجرت به کشورهای خارجی جهت ادامه تحصیل با تقاضای بسیار زیاد دانشجویان همراه می‌باشد. برای ورود به کشور موردنظر جهت تحصیل باید ویزای تحصیلی دریافت کنید. دعوتنامه تحصیلی مدرکی است که دانشگاه برای ادامه تحصیل از دانشجو دعوت می‌کند. به طور کلی دعوتنامه‌های تحصیلی باعث بالا رفتن احتمال موافقت با ویزای تحصیلی خواهد شد.

تحصیل در کشورهای خارجی

امروزه افراد بسیار زیادی علاقه‌ دارند تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر ادامه دهند و علاوه بر تحصیلات سطح بالا از مزایای تحصیل رایگان نیز بهره‌مند شوند. البته می‌توان گفت تحصیل در دانشگاه‌های خارجی صرفاً به دلیل رایگان بودن آن نیست و ممکن است افراد دلایل متفاوتی برای تحصیل خود داشته باشند. برای تحصیل در کشور خارجی لازم است تا از سفارتخانه آن کشور ویزای تحصیلی دریافت کنید. در صورتی که شما از دانشگاه مقصد دعوتنامه دانشجویی داشته باشید بدون شک تاثیر فراوانی در پذیرش ویزای دانشجویی شما خواهد داشت.

مهم‌ترین امتیاز برای دانشجویان ایرانی، نزدیک‌تر بودن کشور ایران به کشورهای اروپایی است. البته ممکن است افراد کشورهای آسیایی را برای تحصیل انتخاب نمایند. بنابراین برای اینکه دعوتنامه تحصیلی به شما ارسال شود به کشور انتخابی شما بستگی دارد. مناسب‌ترین و بهترین کشورهایی که دانشجویان علاقه‌مند دریافت دعوتنامه تحصیلی از آن را دارند می‌توان به آلمان، فرانسه، کشور های اسکاندیناوی، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، یونان، ایتالیا، اسپانیا، آرژانتین، هند، تایوان، لهستان، مالزی، نروژ، مکزیک و فنلاند اشاره کرد.

دعوتنامه چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد دعوتنامه مدرکی است که در آن از یک فرد خاص و یا تعدادی از افراد برای انجام دادن کار و یا ملاقات دعوت می‌شود. برای دریافت ویزا یا رویداد برای اکثر کشورهای خارجی داشتن دعوتنامه الزامی است، گاهی نیز برای دریافت ویزای یک کشور خاص دعوتنامه نیاز نیست. اما داشتن آن فرآیند دریافت ویزا را آسان‌تر کرده و احتمال موافقت با ویزا را بالا می‌برد.

عدوتنامه‌ها براساس نوع ویزای شما در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از: دعوتنامه تحصیلی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه دیدار از خویشاوندان، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوتنامه کاری، دعوتنامه توریستی. توجه داشته باشید که دعوتنامه‌ها معمولاً به صورت یک فایل پی دی اف از طرف اداره پست بین‌الملل ارسال می‌شود.

دعوتنامه تحصیلی چیست؟

دعوتنامه تحصیلی

مهم‌ترین دعوتنامه‌‌ها در اخذ ویزای هر کشور، دعوتنامه تحصیلی می‌باشد. این نوع دعوتنامه با هدف تحصیل در خارج کشور خارجی برای متقاضیان صادر می‌گردد. برای تحصیل در یک کشور خارجی به اقامن طولانی‌مدت نیاز دارید. بنابراین شرایط دریافت ویزایی تحصیلی با دیگر ویزاها متفاوت بوده و از حساسیت بالتری برخوردار است. داشتن یک دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه معتبر خارجی، مسیر خروج از کشور را برای شما راحت‌تر می‌کند.

برای تحویل دعوتنامه تحصیلی و یا سایر دعوتنامه‌ها به سفارت موردنظر باید یکسری اطلاعات مهم روی آن درج شده باشد. از جمله این اطلات می‌توان به مشخصات و نام فرد دعوت کننده به همراه تاریخ تولد وی و … اشاره کرد.

در صورتی‌که دعوتنامه تحصیلی باشد باید مشخصات دانشگاه دعوت‌کننده ذکر شود، و مشخصاتی همچون آدرس دقبق و شماره تماس باید در برگه دعوتنامه نوشته شده باشند. اما چنانچه دعوتنامه از طرف یک شخص باشد می‌بایست شغل فرد موردنظر در آن درج شده باشد، همچنین باید بیان شود که آیا فرد تابعیت آن کشور را دارد و یا مقیم آنجا است.

دقت داشته باشید که اطلاعات دقیق اعضای خانواده، همچون تعداد و مشخصات هر کدام از اعضا در دعوتنامه قید شود. پس از نگارش مشخصات دعوت‌کننده لازم است تا در دعوتنامه تحصیلی و یا دیگر دعوتنامه‌ها همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس، شماره تلفن، نسبت و یا ارتباط فرد دعوت‌شونده با دعوت‌کننده و هدف سفر به صورت کامل، دقیق و صادقانه نوشته شوند. انواع دعوتنامه‌ها دارای شرایط و مشخصات خاصی نیز هستند که باید به طور دقیق بیان شوند.

از دیگر شرایطی که دعوتنامه باید داشته باشد این است که باید دارای مهر رسمی باشد و توسط شخص دعوت‌کننده امضا شود. همچنین باید تاریخ در آن قید شود و تنها در مدت مشخصی قابل استفاده باشد. البته برخی از سفارت‌ها قوانین خاص دیگری نیز دارند که با توجه به آن‌ها باید اقدام نمایید.

مشخصات دعوت‌نامه تحصیلی

امروزه دعوتنامه تحصیلی برای افراد بالای 18 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. افراد با داشتن وضعیت مالی خوب چنانچه بتوانند هزینه تحصیل خود را در خارج از کشور پرداخت کنند می‌توانند کاندیدای دریافت دعوتنامه تحصیلی باشند. دانشجویانی که از طریق دعوتنامه تحصیلی به دانشگاه‌ها دعوت می‌شوند، می‌توانند در دوره‌های کارآموزی شرکت کنند تا به این طریق سطح تحصیلات دانشگاهی و مهارت‌های شغلی خود را ارتقا دهند. بهتر است بدانید که اگر فردی در کشور خود دارای شغل دولتی باشد و بخواهد در خارج از کشور تحصیل کند، در این صورت باید اجازه خروج وی از سوی کارفرما تایید و صادر شود.

مشخصات دعوتنامه تحصیلی

تاثیر دعوتنامه تحصیلی در اخذ ویزا

همانطور که می‌دانید برای سفر به اکثر کشورها باید نسبت به دریافت ویزای آن کشور از کنسولگری و یا سفارت اقدام کنید. ویزای تحصیلی برای آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای خارجیی را دارند صادر می‌گردد. ویزای تحصیلی ارزان‌ترین، بهترین و آسان‌ترین راه مهاجرت به کشورهای خارجی است. به همین دلیل افراد زیادی علاقه دارند تا با دریافت دعوتنامه تحصیلی سفر خود را تضمین نمایند.

اولین مدرک موردنیاز برای اخذ ویزایی تحصیلی، دعوتنامه تحصیلی می‌باشد. همچنین شرط اول اخذ ویزای تحصیلی، پذیرش در یک دانشگاه خارجی است. باید دقت داشته باشید که داشتن دعوتنامه تحصیلی به تنهایی لازمه اخذ ویزای نیست؛ دانش زبانی در صدور ویزا نقش اساسی دارد. بنابراین هر چه دانش زبانی‌تان بیشتر باشد به نفع خودتان خواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت دعوتنامه تحصیلی یک امتیاز مثبت برای مصاحبه در سفارت محسوب می‌شود، و نقش بسزایی در متقاعد کردن افسر پرونده مهاجرت تحصیلی شما خواهد داشت.

مدارک موردنیاز برای اخذ دعوتنامه تحصیلی

پس از اینکه شما از یک دانشگاه خارجی نسبت به دریافت دعوتنامه تحصیلی موفق شدید باید مدارک مورنیاز را آماده کرده و جهت تحویل به سفارت کشور مورنظر اقدام نمایید. مدارک مربوط برای اخذ دعوتنامه تحصیلی به قرار زیر خواهد بود:

  • فرم‌های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی
  • مدرک تحصیلی دیپلم
  • گذرنامه با اعتبار حداقل 1 سال
  • مدارک تحصیلی کارشناسی برای ورود به مقاطع کارشناسی‌ارشد
  • مدارک تحصیلی کارشناسی‌ارشد برای ورود به مقطع دکترا
  • مدرک زبان موردنیاز
  • توصیه‌نامه اساتید
  • گواهی لازم برای اثبات توانایی مالی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت پزشکی
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند