تحصیل دکترا در ترکیه

تحصیل مقطع دکترا در ترکیه

کشور ترکیه با توجه به کیفیت سیستم آموزشی و هزینه‌های تحصیل و زندگی مناسب در ترکیه گزینه خوبی برای تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. این کشور همواره پل ارتباطی بین کشورهای اروپایی و آسیایی است. بیشتر استانداردهای آموزشی در این کشور مطابق با استانداردهای آموزشی در کشورهای اروپایی می‌باشد. اعطای بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا در کشور ترکیه و ندریس در دانشگاه‌های این کشور به چند زبان، دانشجویان خارجی زیادی را به سمت این کشور سوق می‌دهد.

شرایط تحصیل دکترا در ترکیه

در حال حاضر دانشجویان خارجی زیادی در دانشگاه‌های این کشور مشغول به تحصیل می‌باشند. کشور ترکیه زمینه را برای استخدام نیروهای خارجی با ایجاد نهادهای آموزشی فراهم می‌کند. همچنین مراکز آموزش عالی در ترکیه تحت نظارت آموزش و پرورش عالی فعالیت می‌کنند، تمامی این مراکز طبق سیاست‌های دولت ترکیه عمل کرده و سبب ایجاد روشی مدرن و بین‌المللی برای آموزش شده‌اند.

از مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش دکترا در ترکیه می‌توان به فارغ‌‌التحصیلی از دانشگاه معتبر، مرتبط بودن رشته کارشناسی و یا کارشناسی‌ارشد، ارائه مقاله بین‌المللی، مدرک زبان قوی، داشتن معدل بالا و داشتن استاد راهنما و … اشاره کرد. مدت زمان تحصیل دکترا در ترکیه به طور معمول بین 3 تا 5 می‌باشد.

شروع سال تحصیلی در این دوره از ماه‌های اکتبر، فوریه و ژوئیه می‌باشد. همانطور که ذکر شد برنامه‌ها و ساختار دوره دکترا در این کشور مطابق با محتوای برنامه‌های دکترا در کشورهای اروپایی است. بیشترین تمرکز در مقطع دکترا در ترکیه بر روی تحقیق و پایان‌نامه می‌‌باشد، که در صورت تایید پایان‌نامه توسط اساتید به دانشجویان مدرک دکترا تعلق خواهد گرفت.

قابل ذکر است که روش‌های تدریس در مقطع دکترا در میان دانشگاه‌های مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت است. به طوری که در برخی از دانشگاه‌ها با شروع سال تحصیلی به ارزیابی توانایی‌های مطالعاتی دانشجویان پرداخته می‌شود. در مقابل برخی از دانشگاه‌ها ممکن است دوره‌های کارآموزی اجباری را برای دانشجوبان در برنامه‌های آموزش خود داشته باشند. هدف این دانشگاه‌ها از برگزاری دوره‌های کارآموزی اجباری، ارزیابی و سنجش دانش عمومی دانشجویان می‌باشد.

شرایط تحصیل دکترا در ترکیه

مزایای تحصیل دکترا در ترکیه

کشور ترکیه با در دست داشتن دومین نرخ رشد اقتصادی در جهان، بازارهای در حال توسعه و نفوذ سیاسی، بهترین مکان برای ادامه می‌باشد. چرا که دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود به آینده شغلی خود امیدوار خواهند بود. همچنین دلیل استقبال دانشجویان از این کشور جهت تحصیل دکترا هزینه‌‌های پایین زندگی و شهریه دانشگاه‌ها است.

از دیگر مزایای مهم تحصیل دکترا در ترکیه می‌توان به سیستم آموزشی مدرن طبق استانداردهای سیستم آموزشی آمیکا، اخذ بورسیه تحصیلی، امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکان تحصیلات تکمیلی با روش‌های تحقیقاتی مدرن و آرشیو تحقیقاتی تاریخی اشاره کرد.

کشور ترکیه دارای آموزش با کیفیت، اساتید موفق و با تجربه و سیستم آموزشی یکپارچه جهانی می‌باشد. همچنین کشور ترکیه، کشور فرهنگ‌ها و هنر است که همه این عوامل یاد شده اصلی‌ترین دلیل برای تحصیل دکترا در این کشور پرجاذبه می‌باشد.

آزمون‌های ورودی دوره دکترا در ترکیه

جهت تحصیل در مقطع دکترا، برای اثبات تجربه و بار علمی خود باید در آزمون‌های ورودی شرکت نمایید. اکثر این آزمون‌ها در ترکیه تحت عنوان امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی (ALES) برگزار می‌شود. حدنصاب نمره این آزمون برای هر متغیر می‌باشد. اما عمدتاً حداقل نمره لازم برای هر فرد بین 50 تا 70 است.

این آزمون همه ساله در زمان معین برگزار می‌شود. برای کسب اطلاع از تاریخ برگزاری آزمون و اطلاعات بیشتر در مورد ALES به مرکز گزینش و جابجایی دانشجویی ترکیه مراجعه کنید (ÖSYM). همچنین دانشجویان می‌توانند با آزمون‌های بین‌المللی دیگر با کسب حداقل نمره مجاز همچون GMAT (حداقل نمره مجاز 500) و GRE (حداقل نمره مجاز 685) اقدام به اخذ پذیرش دوره دکترا نمایند.

برترین دانشگاه‌های دکترا در ترکیه

دانشجویان برای پذیرش دکترا در دانشگاه‌های ترکیه باید مدرک کارشناسی‌ارشد خود را مورد تایید دانشگاه‌های ایین کشور می‌باشد را ارائه دهند، اما آن دسته از دانشجویانی که تحصیلات کارشناسی‌ارشد خود را در دانشگاه‌های اروپایی به پایان رسانده‌اند به تایید مدارک خود نیازی ندارد. پیش از ورود به این دوره تحصیلی ابتدا باید از دانشگاه‌های معتبر و برتر این کشور شناخت داشته باشید، همانطور که می‌دانید اکثر دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید کشورهای دیگر دنیا می‌باشد اما در این بخش به معرفی بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده دوره دکترا با رتبه‌بندی Qs می‌پردازیم:

ردیف

نام دانشگاه رتبه

1

دانشگاه کوچ (Koç University)

465

2

دانشگاه سابانجی (Sabanci University)

521-530

3

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

551-560

4

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

601-650
5

دانشگاه بغازیچی( Boğaziçi University)

651-700

6

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)

751-800

7

دانشگاه آنکارا (Ankara University )

801-1000

8

دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)

801-1000

9

دانشگاه استانبول (Istanbul University)

801-1000

هزینه تحصیل دکترا در ترکیه

 شهریه دکترا در دانشگاه‌های دولتی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند بسیار پایین است و معوملاً حدود 500 تا 800 یورو در سال برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد. این مبلغ برای شهروندان ترکیه و یا دوره‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شوند نیز کمتر می‌باشد. البته ناگفته نماند که این میزان شهریه بسته به دانشگاه و دوره دکترا متغیر است. در مقابل شهریه دانشگاه‌های خصوصی در این کشور به طور چشمگیری بیشتر می‌باشد، با توجه به اینکه امکانات مالی در این موسسات بیشتر است. هزینه این دانشگاه‌ها سالانه حدود 5،250 تا 17،500 یورو می‌باشد.

علاوه بر شهریه و هزینه‌های پایین زندگی در کشور ترکیه، تحصیل مقطع دکترا از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می‌باشد. دانشجویان برای صرف هزینه‌های زندگی همچون سکونت، غذا، برنامه‌های تفریحی، سفر و … معمولاً در ماه بین 350 تا 425 یورو نیاز دارند.

هزینه تحصیل دکترا در ترکیه

شرایط کار برای دانشجویان دکترا در ترکیه

امکان پیدا کردن کار برای دانشجویان مقطع دکترا نسبت به دانشجویان دیگر مقاطع تحصیلی بیشتر است زیرا دانشجویان این دوره با کسب دستاوردهای قابل ملاحظه و ارزیابی سطح علمی آن‌ها در اولویت جهت یافتن شغل در ترکیه قرار دارند. اما به طور کلی یافتن شغل مناسب برای دانشجویان خارجی در ترکیه کمی دشوار است، البته دانشجویان می‌توانند در کارهای غیر مرتبط با رشته تحصیلی خود در این کشور مشفول فعالیت باشند به عنوان نمونه مشاغل دانشجویی بیرون از دانشگاه ترکیه شامل مشاغل پستی و دفتری، صندوقداری رستوران، امور فری لنسر بودن، کار دلیوری و … می‌باشد.

در هر شرایط دانشجویان برای داشتن شغل در ترکیه باید مجوز کار این کشور را دریافت نمایند. از مهم‌ترین فرصت‌های شغلی برای دانشجویان مقطع دکترا در محیط‌های دانشگاهی می‌توان به دستیار و یا تکنسین های پژوهشی در دانشگاه اشاره کرد.

مدارک موردنیاز برای پذیرش تحصیل دکترا در ترکیه

دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل دکترا در دانشگاه‌های ترکیه جهت اخذ پذیرش باید مدارک زیر را ارائه نمایند:

  • ارائه مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد به همراه سایر ریز نمرات آن‌ها
  • تکمیل فرم درخواست که باید بصورت آنلاین ارسال شود.
  • ارائه رزومه تحصیلی دانشجو
  • ارائه یک نسخه کپی از پاسپورت معتبر دانشجو
  • ارائه انگیزه‌نامه دانشجو مبنی بر دلیل ادامه تحصیل در ترکیه
  • ارائه توصیه‌نامه  از اساتید دوره­ کارشناسی ارشد
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل
  • ارائه نمرات زبان ترکی برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان ترکی را دارند.
  • ارائه مدارک آزمون‌های GRE یا GMAT
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند