تحصیل دوره دکترا در چین

تحصیل دوره دکترا در چین

طی چند سال اخیر کشور چین توانسته با سیستم آموزشی عالی دانشجویان بین‌المللی زیادی را به سمت خود جذب کند. این امر به نوبه خود به طور مستقیم در بالا بردن سطح استانداردهای چین موثر واقع شده است. همانطور که می‌دانید چین دارای اقتصاد بسیار قدرتمند در سطح جهان را دارد. سیستم آموزشی چین هماهنگ با استانداردهای علمی دیگر نهادهای پیشرو در جهان می‌باشد. علاوه بر تحصیل در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی‌ارشد این روزها تحصیل در مقطع دکترا نیز با متقاضیانی زیادی رو به رو شده است. این کشور با تعهد حاکم در صنعت و داشتن تفکر پیشگام برای انتقال دانش و مهارت به یک مقصد محبوب جهت تحصیل دکترا تبدیل شده است. در حال حاضر در کشور چین طیف وسیعی از فرصت‌های شغلی در تمام بخش‌های صنعت برای فارغ‌التحصیلان وجود دارد. برای آشنایی با شرایط تحصیل در مقطع دکترا در کشور چین مطالعه این مقاله کمک و راهنمای بسیار خوبی برای متقاضیان و علاقه‌مندان خواهد بود.

شرایط تحصیل دکترا در چین

برای تحصیل در مقطع در چین دانشجویان باید مدرک کارشناسی‌ارشد در رشته مربوطه را داشته باشند. برنامه درسی در این دوره بسته به برنامه و دانشگاه متفاوت است. اما به طور کلی در برنامه دکترا انتظار می‌رود در امتحانات، ترم، سمینارها، پژوهش و پایان‌نامه یا رساله شرکت کنند. در این برنامه حداقل 3 سال برای دریافت مدرک دکترا، فرد باید به گذراندن واحدهای درسی مشغول باشد. سپس دانشجوی واجد شرایط سخنرانی‌های درسی مرتبط، گذراندن امتحانات، ارائه یک مفاله برای فارغ‌التحصیلی دکترا و پایان‌نامه تحت نظارت یک استاد راهنما شرکت انجام دهد. با طی این فرآیند دانشجو می‌تواند مدرک دکترای خود را اخذ نماید. در کشور چین حداقل طول تکمیل یک برنامه دکترا 3 سال و حد یالای آن 5 سال است، بنابراین ممکن است برای اکثر دانشجویان یک موقعیت خوب برای تبدیل شدن به دکترای متخصص در بازار کار باشد.

دانشجوی دکترا در چین باید یک پایان‌نامه جهت اخذ مدرک دکترا با حدود 120 هزار لغت در طول دوره تحصیلی خود آماده کند. پنل نظارت بر پایان‌‌نامه در دانشگاه‌های چین متشکل از 3 عضو هیئت علمی دانشکده حقوق بین‌الملل CUPL می‌باشد. همچنن ممکن است یک عضو خارج از دانشگاه برای پیوستن به پنل نظارت از طرف رئیس دانشگاه انتخاب شود. توجه داشته باشید که یک دانشجو برای اتمام تحصیل دکترای خود باید 11 واحد درسی را با موفقیت سپری نماید.

ناگفته نماند که سال تحصیلی تمام‌وقت دوره دکترا در چین به دو ترم بهار (مارس تا اواسط جولای) و پاییز (اواسط سپتامبر تا ژانویه) تقسیم می‌شود. برخی موسسه‌های آموزشی در چین به دانشجویان این فرصت را می‌دهند که زمان خود را مطابق با تاریخ شروع تحصیلی انگلستان، تا اواخر سپتامبر به تعویق بیندازند. برخی از رشته‌های محبوب برای تحصیل دکترا در چین عبارتند از: تجارت بین‌المللی، اقتصاد بین‌الملل، روانشناسی، فیزیک، امور مالی شرکت، علم مدیریت، و جامعه شناسی.

شرایط تحصیل دکترا در چین

مزایای تحصیل دکترا در چین

نظام آموزش عالی چین به طور مداوم در حال پیشرفت است . کشور چین تا سال 2020 میزبان 500 هزار دانشجوی بین‌المللی بوده است. این کشور در صدد است تا رتبه دوم کشور قدرتمند در زمیینه تحصیل را کسب کند. از این رو دولت چین با توجه به طرح‌های مهم از جمله پروژه_958 و طرح دانشگاه‌های تراز اول دوگانه در چین، بودجه بیشتری در دانشگاه‌های کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. هدف از این اقدامات، تولید دانشگاه‌های جهانی بیشتر و جذب دانشجویان ممتاز مقطع دکترا، بخش مهمی از این اهداف می‌باشد.

از دلایل تحصیل در چین در مقطع دکترا می‌توان به بالاترین رتبه دانشگاه‌های چین بین کشورهای BRICS اشاره کرد. براساس رتبه‌بندی سیستم QS، هفت دانشگاه چیم در میان ده دانشگاه برتر قرار دارند. همچنین نظام آموزش عالی چین مبتنی بر سیستم جهانی رو به توسعه می‌باشد که از سوی دولت نیز حمایت مالی می‌شود.

هزینه نسبتاً پایین تحصیل دکترا و زندگی در چین از دیگر دلایل تحصیل در این کشور می‌باشد. تحصیل دکترا به زبان انگلیسی در چین از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور نیز می‌باشد؛ دانشجویان در اکثر دانشگاه‌های می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند و حتی بدون آنکه مدرک زبان ارائه دهند، که در این صورت باید در حد آیلتس 5.5 آکادمیک به زبان انگلیسی مسلط باشند.

دانشگاه‌های برتر دکترا در چین

10 دانشگاه برتر چین در سال 2021 به نقاز موسسه QS به شرح جدول زیر می‌باشد:

ردیف نام دانشگاه رتبه
1 دانشگاه چینهوا (Tsinghua) 15
2 دانشگاه پکینگ ( Peking University) 23
3 دانشگاه فودان ( Fudan University ) 34
4 دانشگاه جیائو تونگ شانگهای (Shanghai Jiao Tong University) 47
5 دانشگاه ژجیانگ (Zhejiang University) 53
6 دانشگاه علم و فناوری چین (University of Science and Technology in China) 93
7 دانشگاه نانجینگ (Nanjing) 124
8 دانشگاه ووهان (Wuhan University) 246
9 دانشگاه تونگجی (Tongji University) 256
10 موسسه تکنولوژی هاربین ( Harbin Institute of Technology) 260

خوابگاه و امکانات دانشجویی در چین

برای دانشجویان دکترا در چین، خوابگاه‌های جدید و متفاوتی ارائه می‌شود. در این خوابگاه‌ها اتاق معمولاً بین دو نفر اشتراکی است و در هر اتاق حمام وجود دارد. در این کشور نرخ هزینه خوابگاه 900 یوان در هرسال و 450 یوان در هر ترم می‌باشد. همچنین دانشگاه به دانشجویان دکترا در خصوص یافتن خوابگاه یا مسکن کمک می‌کنند.

در محوطه دانشگاه نیز برای دانشجویان دکترا اتصال به اینترنت نامحدود و دسترسی به پایگاه داده‌های الکترونیکی از جمله LEXISNEXIS، Westlaw و Isinolaw (پایگاه داده به زبان انگلیسی) مقدور می‌باشد. همچنین کتابخانه مجهز به کتب و نشریات به زبان انگلیسی برای دانشجویان دکترا در این کشور دسترس است.

مزایای تحصیل دکترا در چین

شهریه دوره‌ دکترا در چین

شهریه برای یک برنامه دکترا با توجه به تخصص و دانشگاه انتخابی در چین می‌تواند بین 17،000 یوان و 27،000 یوان متفاوت باشد. این هزینه یه صورت سالانه دریافت می‌‌‌گردد. در حالی‌که این مقدار هزینه برای سایر رشته‌‌ها (علوم، تکنولوژی، کشاورزی، پزشکی، ورزش) از 18،500 یوان تا 54،000 یوان در سال می‌تواند متغیر باشد. البته هزینه برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین با این مقادیر کمی متفاوت می‌باشد.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای دوره دکترا در چین

توجه داشته باشید که در چین دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد، ویزای X2 برای دانشجویانی که کمتر از 6 ماه در چین اقامت دارند صادر میشود. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا دارند، باید ویزای X1 تهیه کنند. هزینۀ دریافت این ویزا 649 یوان (103 دلار) است.

دارندگان ویزای X1 در این 5 سال می‌توانند چندین بار حق ورود و خروج داشته باشند و پس از ورود به چین، باید ظرف مدت 30 روز در اداره امنیت دولتی ثبت‌نام و مجوز اقامت خود را دریافت اخذ نمایند.

ارائۀ اصل مدارک زیر و کپی آن‌ها در هنگام درخواست ویزای X الزامی است: (متقاضی باید قبل از ورود به کشور چین، ویزای X را از سفارت یا کنسولگری کشور چین در کشور خود دریافت نماید.)

  • نامۀ پذیرش دانشگاه چین
  • برگه آزمایش HIV
  • فرم درخواست ویزای X1
  • فرم معاینه‌های فیزیکی اتباع خارجی
  • گذرنامۀ اصلی و معتبر به همراه حداقل دو صفحه خالی
  • فتوکپی از صفحه اول و عکس جدید گذرنامه

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند