تحصیل مقطع دکترا در فنلاند

تحصیل مقطع دکترا در فنلاند

کشور فنلاند برای آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می‌تواند گزینه مناسبی باشد. فنلاند یکی از کشورهای اروپایی است که تمامی مقاطع تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. در فنلاند امکان تحصیل رایگان در مقاطع دکترا با دریافت بورسیه وجود دارد. دانشجویان به منظور اخذ پذیرش و تحصیل دکترا در فنلاند باید دارای روزمه قوی باشند. به این منظور در این مقاله سعی کرده‌ایم شرایط و نحوه اخذ پذیرش در مقطع دکترا در فنلاند و عواملی که در تحصیل دکترا در فنلاند نقش دارند را به تحریر در آوریم. چنانچه قصد ادامه تحصیل دکترا در فنلاند را دارید در ادامه با ما همرا باشید.

شرایط تحصیل دکترا در فنلاند

کشور فنلاند دارای 8 دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر دنیا بوده و 37 دانشگاه دولتی دارد. در این میان حدود 17 دانشگاه در فنلاند برنامه‌های دکترا بر مبنای پژوهش مستقل همه ساله ارائه می‌دهند. همچنیین 23 دانشگاه دیگر به عنوان دانشگاه علمی کاربردی جهت آموزش در مشاغل حرفه‌ای در این کور فعالیت می‌‌کنند.

کشور فنلاند از سال 2005 به فرآیند بولونیا پیوسته و برنامه دکترا در دو نوع دکترای عمومی و دکترای تحقیقاتی ارائه می‌دهد. در برنامه دکترای عمومی در هر رشته پک برنامه دکترا وجود داشته که تامین مالی می‌شوند. دانشجویان می‌توانند با انتخاب موضوع پژوهشی مناسب برای دکترای تحقیقاتی درخواست نمایند. همچنین در این نوع برنامه شما مستقل کار می‌کنید و هیچ گونه حمایت مالی از سوی دانشگاه نمی‌شوید.

تحصیل دکترا در فنلاند برای  دانشجویان بین‌المللی شرایط متفاوتی ارائه می‌دهتد به این صورت که برای تحصیل در این مقطع باید رزومه بسیار قوی برای خود فراهم سازند. دانشجویان می‌توانند پس از جمع‌آوری مدارک و با داشتن شرایط مناسب به دنبال استاد راهنما (سوپروایزر) برای پذیرش باشند. موضوعی که مقطع دکترا را با دیگر مقاطع تحصیلی متمایز می‌کند این است که دانشجو بابد به جای دانشگاه مستقیم با استاد راهنما در ارتباط باشند.

نکته بسیار مهمی که در فرآیند پذیرش در مقطع دکترا در این کشور وجود دارد امکان دریافت بورسیه تحصیلی می‌باشد. البته برای اخذ بورسیه تحصیل در این دوره ارائه رزومه قوی بسیار بالا و مقالات علمی و پزوهشی که مورد تایید استاد راهنما باشد نیاز خواهد بود. همچنین ارائه مدرک زبان با نمره 7 و داشتن معدل بالا در روند پذیرش بسیار تاثیر گذار می‌باشد. دانشجویان به مدت 4 تا 6 سال بسته به رشته انتخابی خود می‌توانند این دوره را سپری کنند. همچنین امکان امکان کار کردن به مدت 30 ساعت یا تمام برای دانشجویان دکترا در فنلاند وجود دارد. چرا که برخی از دوره‌ها بسته به تایید استاد راهنما یک موقعیت تحقیقاتی و یا یک شغل محسوب می‌شود.

با ارائه مدارک زیر می‌توانید نسبت به تحصیل دکترا در فنلاند اقدام نمایید:

روند تحصیل دکترا در فنلاند

بیشتر دانشجویان تمایل دارند به صورت مستقل فعالیت کنند و تمرکز آن‌ها اغلب بر روی پروژه تحقیقاتی است که از سال اول شروع می‌‌شود، به این منظور ممکن است لازم باشد شما در دوره‌ها، سمینارها و کنفرانس‌ها شرکت کنید. همچنین در طول تحقیق خود یک پایان‌نامه تهیه کنید که این جزء مواردی است که ارزیابی دکترای نهایی شما خواهد بود. در این خصوص یک سرپرست که متخصص در رشته تحصیلی شما باشد، معرفی می‌گردد.

علاوه بر این برنامه‌های دکترا در فنلاند بیشتر روی موضوعات مرتبط با صنعت می‌‌باشد. در طول تحصیل دکترا ممکن است توسط استاد راهنما در خارج از دانشگاه با تجره مربوط به حرفه‌ای خاص مشغول کار شوید. در سایر برنامه‌های خاص دکترا ممکن است در بخشی از برنامه‌های مشترک دکترا نیز شرکت نمایید. در این برنامه‌ها شما تحت نظارت یک دانشگاه در یک موسسه تقیقاتی به عنوان پژوهشگر فعالیت خواهید کرد.

روند تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند

بورسیه تحصیلی دکترا در فنلاند

مرسوم‌ترین بورسیه در فنلاند از سوی نهاد ملی آموزش و پرورش این کشور به تمامی دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌گردد. کمک هزینه‌ها می‌توانند در تامین بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجو موثر واقع شوند. معمولاً این بورسیه به مدت 3 تا 12 ماه و مبلغ ماهانه 1500 یورو به دانشجویان ارائه می‌شود. همچنین برای دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل دکترا و کار تحقیقاتی از سوی مراکز دولتی نیز بورسیه‌هایی اعطا می‌شود. به طور معمول این نوع بورس‌ها به دانشجویان برخی کشورهای خاص جهت کار در موسسات تحقیقاتی ارائه می‌شود. به همین دلیل دکترا در اروپا یه شغل به شمار می‌رود. بیشتر دانشگاه‌های اروپا دارای بورسیه تحصیلی بوده و حقوق مشخصی به دانشجو پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل دکترا در فنلاند

مهم‌ترین مزیتی که تحصیل دکترا در فنلاند دارد رایگان بودن آن است. در حالی‌که تحصیل دانشجویان بین‌المللی در مقاطع کارشناسی و ارشد در این کشور شامل پرداخت شهریه می‌باشد. علی‌رغم تحصیل رایگان در دوره دکترا در این کشور برای دانشجویان خارجی، هزینه‌های زندگی در فنلاند پایین نخواهد بود. به طوری‌که هزینه زندگی یک دانشجو ماهانه حدود 800 تا 1000 یورو خواهد بود. البته توجه داشته باشید که زندگی در شهرهای بزرگ بسیار بالا میباشد. همچنین علاوه بر هزینه‌های زندگی، دانشجو باید سالانه مبلغی حدود 100 یورو باییت ثبت‌‌‌نام دانشگاه پرداخت کند. به طور متوسط هزینه‌های زندگی در فنلاند در ماه حدود 750 تا 950 یورو برآورد شده است.

برترین دانشگاه‌های دکترا در فنلاند

برای دانشجویانی که رزومه تحصیلی قوی دارند و از دسته دانشجویان ممتاز به شمار می‌روند، تحصیل در دانشگاه‌های معتبر موضوع بسیار مهمی تلقی می‌شود. زیرا تحصیل در دانشگاه‌های برتر برای دانشجویان نه تنها فرصت شغلی مناسب پس از اتمام تحصیل ایجاد می‌کند بلکه می‌توانند در طول تحصیل خود بورسیه‌های خوبی را کسب کنند. در این بخش به معرفی 10 دانشگاه برتر فنلاند در مقطع دکترا می‌پردازیم:

نام دانشگاه رتبه داخلی رتبه جهانی
دانشگاه هلسینکی 1 67
دانشگاه آلتو 2 187
دانشگاه تورکو 3 208
آکادمی اولو 4 259
دانشگاه ایسترن فنلاند 5 267
دانشگاه صنعتی تامپر 6 519
دانشگاه فنلاند شرقی 7 590
دانشگاه اقتصاد هانکن 8 2041
دانشگاه صنعتی لاپلند 9 2382
دانشگاه واسا 10 2545

شرایط کار در کشور فنلاند

 در کشور فنلاند ممکن است شما به عنوان یک دانشجوی دکترا با دانشگاه خود تحت قرارداد کاری مشارکت داشته باشید. این قرار دادها اغلب برای دانشجویانی که در برنامه‌های دکترای ملی خود حضور دارند قابل اجرا می‌باشد. در این کشور شما هم به عنوان یک دانشجوی دکترا همانند سایر اعضای هیئت، حقوق و مزایای اجتماعی دریافت خواهید کرد. در این صورت شما باید مالیات بر درآمد را پرداخت نمایید در غیر اینصورت در اقامت شما به هر طریقی تاثیر منفی در پی خواهد داشت. همجنین قراردادهای کاری همه ساله از سوی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی به دانشجویان برجسته ارائه می‌شود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند