کرونا و تأثیر آن بر مهاجرت

کرونا و تأثیر آن بر مهاجرت

این روزها به دلیل وجود یک ویروس ناشناخته به نام ویروس کرونا تعدادی از برنامه‌های کشورها به هم خورده است، از جمله برنامه‌های اقتصادی و مهاجرت به کشورهای خارجی با وجود این بیماری محدودیت‌هایی را وضع کرده اند. مشکلات عمده ایجاد شده برای سفرهای خارجی، بسته شدن مرزها، و به تعویق افتادن پروازها را در پی داشته است. بسیاری از کشورهای جهان با توجه به روند شیوع ویروس کرونا برای ورود ایرانیان کشور خود محدویت‌هایی را ایجاد کرده‌اند که از جمله این کشورها عبارتند از: ایتالیا، آمریکا، ترکیه، کانادا، فرانسه، استرالیا، روسیه، لبنان، هلند، امارات و چین و…

کرونا و مهاجرت
ویروس کرونا و برنامه سفارت ها

گرفتن ویزای هر کشور اولین قدم برای دریافت وقت سفارت کشور مورد نظر است. افرادی که قصد خارج شدن از کشور را داشتند، ازچند ماه قبل وقت سفارت خود را دریافت می کردند، ولی اکنون به علت وجود این بیماری، سفارت‌ها به صورت موقت مجبور به لغو وقت سفارت ویا موکول آن به تاریخ دیگر شده اند.

اخذ ویزای توریستی در زمان شیوع ویروس کرونا

با توجه به ممنوعیت‌های حاکم در برخی کشورها به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان اخذ ویزای توریستی به شدت کاهش یافته است. البته دولت کانادا برای در خواست ویزای توریستی ایرانیان، برنامه ای در نظر گرفته است که ایرانیان در صورت ضرورت دریافت این ویزا می‌توانند به صورت آنلاین پرونده خود را ارسال کنند.

اخذ ویزا در زمان کرونا
ویروس کرونا و وضعیت سفارتخانه ها در ایران

با توجه به وضعیت موجود در دنیا، کشور ایران نیز در امر مهاجرت و نقل و انتقال به کشورهای خارجی با مشکلاتی مواجه شده است، که از جمله آن می‌توان به مشکلات گرفتن ویزای شینگن به دلیل تعطیلی سفارت‌ها اشاره کرد. سفارتخانه‌های حاضر درایران آخرین وضعیت خود را به شرح زیر اعلام کرده‌اند:

سفارت ایتالیا  در حال حاضر به هر گونه مراجعه به سفارت این کشور درایران پاسخگو نمی‌باشد و حاضر به تشکیل پرونده جدید در حال حاضر نیست.

سفارت آلمان از تاریخ 11 اسفند 98 در ایران سفارت خور را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرده است.

سفارت اتریش از تاریخ 8 اسفند 98 ممنوعیت صدور ویزا از طریق سفارت را اعلام کرده است.

سفارت هلند از تاریخ 18 اسفند 98 کلیه خدمات خود را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آورده است.

سفارت لهستان هم اکنون کلیه خدمات خود را به تعلیق در آورده و فقط خدمات خود را به وقت هایی که قبلا گرفته شده معطوف کرده است.

سفارت دانمارک در حال حاضر، اماده ارائه خدمات نمی‌باشد.

سفارت فرانسه هم اکنون خدمات صدور ویزا را برای شهروندان ایرانی انجام داده است، ولی درحال حاضر به دلیل وضعیت موجود، امکان تعطیلی در روزهای آتی وجود دارد.

کشور کانادا در حال حاضر، کاگزاری برای صدور ویرا ندارد، به همین دلیل برای انگشت نگاری ویزای کانادا باید صبر کنید، که مهلت انجام این کار از 30 روز به 90 تمدید شده است.

کشورهایی که از ایران نیاز به ویزای ورود ندارند، ترکیه ، ارمنستان، قبرس، و ونزوئلا هستند و شما می‌توانید به محض باز شدن مرزها به این کشورها مهاجرت کرده و از آنجا نیز به کشورهای مورد نظرتان دسترسی داشته باشید.

تاثیر کروتا بر مهاجرت
کرونا و رفتار دولت ها با مهاجران

کانادا: برای ورود به کانادا از راه پناهندگی باید از کشوری مثل آلمان وارد شوید، و از ایران امکان پرواز مستقیم را ندارید. کشور آلمان به دلیل روند شیوع ویروس کرونا، محدودیت‌هایی را لحاظ کرده است، و ممکن است به شما اجازه ندهد وارد این کشور شوید، که در این صورت شما را یا به کشور خودتان باز می‌گرداند و یا مدتی در فرودگاه قرنطینه می‌کند. دولت کانادا تنها به دانشجویانی که علاوه بر پذیرش در دانشگاه، ویزایی را که تا ماه مارس آماده کرده بود را دست داشته باشند اجازه می‌دهد وارد کشور شوند. اما در هر صورت برای خروج از کشور به دلیل وضعیت حاضر با مشکلاتی مواجه خواهید شد. یه طور کلی دولت کانادا با مهاجران رفتار مناسبی داشته و مهاجران می‌توانند خود را بعد از مدتی شهروند این کشور بدانند. اگر برای پذیرش درمان کرونا می‌خواهید به کانادا بروید باید بدانید که  داشتن زبان قوی حتما الزامی است.

روسیه: کشور روسیه در ایام کرونا ، مهاجران و حتی ایرانیان مقیم خود را به مدت دو هفته در خوابگاه‌های مخصوص قرنطینه می‌کند. روسیه امکان تهیه مایحتاج روزانه و خارج شدن از خانه را نمی‌دهد وبرای این کار شخص دیگری را برای این کار در نظر می‌گیرد. مهاجران موظفند که خودشان نظم عمومی و قوانینی که دولیت روسیه در وضعیت کرونا وضع کرده را رعایت کنند و مراقب رفتار خود باشند.

ترکیه: اولین کشوری بود که با شیوع ویروس کرونا مرزهایش را به روی ایرانیان بست، ولی همچنان رابطه دوستانه با ایران دارد. ورود به کشور ترکیه بسیار آسان است و نیازی به دریافت ویزا ندارد. البته این امر یعنی مهاجرت توریستی بدون ویزای ایرانیان برای کشور ترکیه منفعت زیادی دارد. کشور ترکیه مهاجران زیادی را از سرتاسر دنیا تا به حال پذیرفته است. اما اکنون این حق را دارد که برای حفظ سلامت جامعه و بهداشت عمومی مرزهایش را به روی دیگر کشورها ببندد.

اسپانیا: اسپاینا از جمله کشورهایی است که مهاجرت‌های غیر قانونی و بدون مدارک شناسایی، بیشتر صورت می‌گیرد. و حتی مهاجران می‌توانند بدون ویزا وارد این کشور شوند. برخورد دولت اسپانیا به دلیل وجود بیماری کرونا در مقایسه با دیگر کشورها مناسب و منعطف تر بوده است. همچنین برخی از سازمان‌های این کشور در بیانیه ای از دولت مرکزی خواستار رسیدگی سریع و بدون شرط، کارگران مهاجر و افراد پناهجو بی خانمان که در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا می‌باشند شدند.

فنلاند: کشور فنلاند پذیرش و اجازه اقامت را یه دلیل شیوع ویروس کرونا محدود کرده است. وشما می‌توانید از طریق خدمات اینترنتی اجازه اقامت فنلاند را از اداره مهاجرت در خواست نمایید و هزینه بررسی را درابتدای همان خدمات پرداخت کنید. قبل از انجام این کار شما باید برای شناسایی به نمایندگی فنلاند مراجعه کنید.

رفتار دولت‌ها در زمان کرونا با مهاجران
نتیجه گیری

با توجه به شیوع ویروس کرونا ممکن است عده زیای از شما، از مهاجرت و خارج شدن از کشور ناامید شوید ولی راه درست این است که شما باید نیمه پر لیوان را ببینید و صیور باشید. در این صورت شما می‎‌توانید از این فرصت پیش آمده استفاده خوبی داشته باشید، شما می‌توانید در این ایام به صورت آنلاین با مشاورین مهاجرت، ارتباط داشته باشید و روند مهاجرتی خود را درصورت امکان انچام دهید. و هم می‌توانید درصورت وجود نقص مدارک، اقدام به کامل کردن شواهد و مدارک خود نمایید. همچنین می‌توانید مطالعه و آگاهی بیشتری از کشور مقصد در این دوره زمانی به دست آورید. در نظر داشته باشید که این شرایط موقت است و این مشکل حل خواهد شد، و وجود این محدودیت‌ها برای حفظ سلامت شما بسیار راه درست و ارزشمندی است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند