شرایط اخذ شهروندی ترکیه

شرایط اخذ شهروندی ترکیه

طی چند سال اخیر اخذ شهروندی ترکیه برای ایرانی‌ها با استقبال فراوانی روبرو بوده است، زیرا دریافت شهروندی ترکیه این امکان را برای شما فراهم می‌‌کند تا به صورت قانونی به زندگی، تحصیل و کار در این کشور بپردازید و از امکانات و خدمات مختلف از جمله آموزش رایگان بهره‌مند شوید. همچنین با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید بدون نیاز به ویزا به 72 کشور مختلف دنیا سفر کنید، ضمن اینکه سفر به کشورهای عضو شینگن برای شما راحت‌تر خواهد بود. در ادامه به بررسی روش‌های اخذ شهروندی ترکیه خواهیم پرداخت.

روش‌های اخذ شهروندی ترکیه

برای دریافت شهروندی ترکیه، روش‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایط خودتان می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید. در این بخش مهم‌ترین روش‌های گرفتن شهروندی ترکیه را شرح خواهیم داد:

1. خرید ملک در ترکیه

اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک یکی از جذاب‌ترین روش‌های دریافت تابعیت و پاسپورت ترکیه به شمار می‌آید. نگاه به آمار خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها طی 3 سال اخیر، نشان‌دهنده صحت این موضوع است. خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها در سال 2020 میلادی نسبت به سال 2017، تقریباً 8 برابر افزایش داشته است به این صورت که طی 9 ماه اول سال 2020، حدود 6500 واحد مسکونی در ترکیه توسط شهروندان ایرانی خریداری شده است. در حالی‌که این آمار در سال 2017 میلادی حدود 800 واحد مسکونی بوده است. خرید ملک در ترکیه مزایای زیادی در پی دارد که در زیر به چند مورد از آن‎‌ها خواهیم پرداخت:
•    گرفتن حق شهروندی ترکیه
•    دریافت پاسپورت ترکیه
•    سرمایه گذاری کم ریسک
•    امکان اجاره دادن ملک و ایجاد منبع درآمد دائمی
•    قیمت مناسب مسکن نسبت به بازار مسکن ایران
•    دریافت حق شهروندی برای کلیه اعضای خانواده

همانطور که ذکر شد برای گرفتن شهروندی ترکیه با خرید ملک می‌بایست روال قانونی و اداری آن را طی کنید که در ادامه به صورت مرحله به مرحله به آن می‌‌پردازیم:

  1.  در ابتدا باید ملک مورد نظر خود را انتخاب کنید. این ملک باید حداقل 250هزار دلار ارزش داشته باشد.
  2.  بعد از انتخاب ملک باید برای عقد قرار داد راهی کشور ترکیه شوید یا اینکه وکیل خود را برای انجام امور قراردادی به ترکیه بفرستید.
  3.  بعد از عقد قرار داد باید به اداره ثبت زمین و املاک ترکیه مراجعه کنید و برای شهروندی ترکیه درخواست دهید. بعد از ارائه مدارک و فرم درخواست، اسناد و مدارک شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در صورتی که همه امور به صورت قانونی انجام شده باشد، اداره ثبت املاک بین 3 تا 7 روز کاری نامه تاییدیه حق شهروندی را به شما خواهد داد.
  4.  در این مرحله باید نامه تاییدیه را به دفتر مهاجرت ترکیه برده و برای مجوز اقامت ترکیه درخواست نمایید.
  5. با گرفتن مجوز اقامت ترکیه می‌‌توانید به اداره کل جمعیت و شهروندی ترکیه مراجعه کرده و درخواست خود را نهایی کنید. در مراجعه به این سازمان باید نامه تاییدیه حق شهروندی و مجوز اقامت ترکیه را همراه خود داشته باشید. فرآیند بررسی درخواست و صدور حق شهروندی ترکیه معمولاً طی 30 روز کاری انجام می‌شود و بعد از گذشت این مدت، شما به طور رسمی شهروند کشور ترکیه محسوب خواهید شد.

در نظر داشته باشید که در صورت تمایل می‌توانید به جای خرید یک ملک به ارزش 250 هزار دلار، چندین ملک مختلف را خریداری کنید که مجموع ارزش آنها همین مبلغ باشد. ضمن اینکه در رابطه با خرید ملک در نقاط مختلف کشور ترکیه هیچ‌گونه محدودیتی نخواهید داشت.

خرید ملک در ترکیه

2. ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه نیز یکی از روش‌های پرطرفدار گرفتن شهروندی ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری می‌باشد. با ایجاد یک کسب و کار در ترکیه می‌توانید پس از 5 سال شهروندی این کشور را اخذ نمایید، ضمن اینکه روش ثبت شرکت در ابتدا هزینه کمتری خواهد داشت اما به مرور هزینه‌های جاری مربوط به اداره شرکت بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر روال قانونی و حقوقی ثبت شرکت هم دردسرهای خاص خود را دارد که در صورت عدم آگاهی از آنها ممکن است دچار مشکلات زیادی شوید.

اما در کل می‌توان گفت ثبت شرکت در ترکیه، کار وقت‌گیری نیست، به شرطی که بدانید برای این کار چه مدارکی موردنیاز است و به کدام اداره باید مهاجرت کنید، به همین دلیل به یک وکیل و یا مشاور با تجربه نیاز خواهید داشت تا از اتلاف وقت و هزینه‌های زیاد جلوگیری نماید. مراحل این کار بستگی به نوع آن و تصویب وزارت صنعت و تجارت ترکیه دارد، این زمان ممکن است از 5 روز تا 2 ماه طول بکشد. همچنین می‌توانید در هنگام انجام مراحل ثبت، مراحل اداری اخذ اقامت برای خود، همسر و فرزندان زیر 18 سال را به صورت همزمان انجام دهید.

ثبت شرکت در ترکیه

3. ازدواج با یک شهروند ترکیه

در صورت ازدواج با یک شهروند کشور ترکیه، با گذشت سه سال از زمان ازدواج قادر خواهید بود که برای گرفتن شهروندی این کشور اقدام نمایید. البته دقت داشته باشید که ازدواج شما باید واقعی باشد و در صورتی که مشخص شود ازدواج شما صوری بوده، حتی ممکن است کارتان به دادگاه و زندان نیز بکشد. همچنین شهروندی که قصد ازدواج با او را دارید نباید دارای سوءپیشینه در این کشور باشد. مسئول بررسی درخواست شهروندی ترکیه از طریق ازدواج بر عهده اداره جمعیت و شهروندی این کشور می‌باشد.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج

4. سپرده بانکی

سپرده بانکی یکی از روش‌های اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری است. حداقل سپرده‌ای که باید در بانک‌های کشور ترکیه سرمایه‌گذاری کنید 500هزار دلار می‌باشد، البته این مبلغ را می‌توانید در بیش از یک حساب سپرده گذاری نمایید. در ضمن به این نکته هم توجه داشته باشید که اجازه برداشت این مبلغ را تا مدت 3 سال نخواهید داشت و در صورت برداشت وجه، شهروندی شما لغو خواهد شد. متقاضی این روش باید حداقل 18 سال سن داشته و به طور قانونی وارد ترکیه شده باشد. ضمن اینکه دارای سوابق کیفری نباشد.

برای گرفتن شهروندی ترکیه از طریق سپرده بانکی باید مراحل زیر را طی نمایید:

  1. ابتدا به وزارت اقتصاد ترکیه مراجعه کنید، پس از تایید درخواست توسط این نهاد، می‌توانید اقدام به سرمایه گذاری نمایید.
  2. باید برای ثبت کد مالیاتی در ترکیه اقدام کنید، سپس به یکی از بانک‌های این کشور مراجعه و اقدام به افتتاح حساب نمایید. برای افتتاح حساب هم به مدارکی مانند سند اقامت در ترکیه (مانند قبض آب و برق) و کد مالیاتی نیاز خواهید داشت.
  3. بعد از افتتاح حساب باید تاییدیه سپرده گذاری را دریافت و درخواست اقامت کوتاه مدت کنید، زیرا طبق قانون ترکیه تا قبل از گرفتن اقامت این کشور نمی‌توانید برای شهروندی اقدام کنید.
  4. بعد از گرفتن مجوز اقامت ترکیه مدارک خود را به دفتر جمعیت و شهروندی استان مربوطه برده و درخواست تابعیت ترکیه را ثبت نمایید.

5. کار در ترکیه

با کار کردن به مدت 5 سال در کشور ترکیه، می‌توانید برای گرفتن حق شهروندی این کشور اقدام نمایید. البته توجه داشته باشید که برای انجام این کار پرداخت حق بیمه و مالیات طی این 5 سال ضروری خواهد بود. برای شروع به کار در ترکیه باید مجوز کار این کشور را دریافت کنید که این موضوع هم در صورت پیدا کردن یک کارفرما در این کشور امکانپذیر خواهد بود. البته با ثبت شرکت و رد کردن بیمه و پرداخت مالیات، خودتان هم می‌توانید تابعیت بگیرید.

همانطور که مشاهده کردید، برای دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه روش‌های متعددی وجود دارد. اینکه کدام روش را انتخاب کنید تا حدود زیادی به شرایط و موقعیت خودتان بستگی دارد. اما توصیه ما سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه می‌‌باشد، چرا که با خرید ملک در ترکیه از طرفی یک سرمایه گذاری بین‌المللی انجام می‌دهید و از طرف دیگر به یک فرد دو تابعیتی تبدیل خواهید شد. اما باز هم یادآور می‌شویم که خرید ملک در یک کشور خارجی، ظرافت‌های قانونی خاص خود را دارد و بهتر است انجام این کار را از طریق یک وکیل قانونی یا موسسه معتبر انجام دهید. کارشناسان و وکلای با تجربه سفیر اپلای از صفر تا صد فرآیند اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک، همراه شما خواهند بود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند