شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

کشور ترکیه به دلیل روابط دیپلماتیک مناسب با دیگر کشورهای اروپایی در حال تبدیل شدن به یک اقتصاد پیشرفته و روبه رشد می‌باشد. رونق اقتصادی و رشد مناسبات اقتصادی این کشور اروپایی آسیایی چنان در حال پیشرفت است که پس از کشور چین در رده دوم رشد اقتصادی قرار گرفته است. در حال حاضر دولت ترکیه به منظور ثبات اقتصادی و سیاسی این کشور، برای جذب مهاجران شغلی و حرفه‌ای سرمایه گذاری کلانی انجام می‌دهد.

از این رو کشور ترکیه به دلیل وجود فرصت‌های شغلی فراوان و نیاز به کارگران ماهر و متخصص حرفه‌ای به عنوان یک گزینه مناسب برای متقاضیان ایرانی به شمار می‌آید. پایین بودن هزینه‌های زندگی و پایین بودن هزینه محل اقامت و همچنین نزدیکی به ایران باعث شده است تا هر ساله متقاضیان متخصص و حرفه‌ای برای اشتغال و کار به این کشور سفر کنند. عدم نیاز به اخذ ویزا برای متقاضیان ایرانی از مهم ترین دلایل متقاضیان ایرانی برای کار و اشتغال در این کشور محسوب می‌شود.

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ ویزای کاری ترکیه

چنانچه متقاضی کار در ترکیه هستید در ابتدا باید مجوز کار این کشور را دریافت کنید. برای اخذ مجوز کار باید مدارک خود را به سفارت ترکیه در کشور خود ارائه دهید. برای استخدام متقاضی کارفرمای ترکیه‌ای باید مدارک وی را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارائه دهد. در صورت تایید مدارک متقاضی توسط وزارت خانه و کارفرما، متقاضی باید در ترکیه حضور داشته باشد و ویزای کاری و مجوز دریافت پاسپورت خود را تائید نماید. در مدت زمانی که متقاضی در این کشور حضور دارد، می‌بایست در مدت یک ماه پس از ورود خود به ترکیه درخواست اخذ ویزای کاری ترکیه را ارائه دهد. بدین ترتیب درخواست متقاضی برای کارفرما ارسال می‌شود و متقاضی در صورتی می تواند کار خود را در ترکیه شروع کند که دارای ویزای کار ترکیه و مجوز اقامت ترکیه باشد. ناگفته نماند که از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای کار ترکیه آشنایی با زبان ترکی می‌باشد.

مراحل اخذ ویزای کاری ترکیه

بنابر قانون 4817 ترکیه، متقاضی جهت دریافت ویزای کاری ترکیه، باید مدارک موردنیاز را به وزارت کار و امور اجتماعی این کشور ارسال نماید. در نظر داشته باشید که برای انجام مراحل دریافت ویزای کاری ترکیه به سه ماه زمان نیاز خواهد بود.

 • ارسال مدارک لازم به صورت آنلاین برای وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال گردد.
 • ارسال درخواست اخذ ویزای کار ترکیه برای وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال گردد.
 •  نتیجه درخواست به صورت آنلاین از طرف وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه به متقاضی اعلام می‌گردد.
 •  مهلت ۳۰ روزه برای ارائه درخواست مجوز اقامت ترکیه برای متقاضی در نظر گرفته می‌شود.

مزایای اخذ ویزای کاری ترکیه

دریافت ویزای کار ترکیه برای متقاضی مزیت‌های فراوانی را در پی دارد، در این بخش به شرح چند مورد از مزایای اخذ اقامت ترکیه می‌پردازیم:

 • دریافت مجوز اقامت دائم برای زندگی و کار در ترکیه
 • برخورداری از بیمه درمانی ترکیه
 • عدم نیاز به پرداخت هزینه‌های درمانی و پزشکی در ترکیه
 • امکان بهره‌مندی از حق و حقوق شهروندی پس از 4 سال اقامت و کار و زندگی در ترکیه
 • امکان برخورداری از سوابق کاری حرفه‌ای بین‌المللی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

شرایط اخذ مجوز کار ترکیه

پس از دریافت ویزای کاری ترکیه، متقاضی می‌تواند جهت اخذ مجوز کار این کشور نیز درخواست دهد. در ابتدا برای متقاضی مجوز کار یک ساله صادر خواهد شد. چنانچه متقاضی قصد تمدید امجوز کار خود را داشته باشد، می تواند آن را برای 2 سال دیگر تمدید کرده و پس از 2 سال کار و اشتغال در ترکیه در صورتی که واجد شرایط باشد، می‌تواند این مجوز کار را برای 3 سال دیگر نیز تمدید کند. بدین ترتیب اگر متقاضی به مدت 8 سال در این کشور به کار و اشتغال مشغول باشد و در طی این مدت در این کشور ترکیه اقامت و زندگی کرده باشد، می‌تواند برای اخذ مجوز دائم کار ترکیه اقدام نماید. بدین منظور متقاضی باید تمامی مدارک موردنیاز را به دفتر وزارت کار و امور اجتماعی ارائه دهد. نکته مهمی که در تمدید ویزای کاری ترکیه باید به آن توجه کرد این است که متقاضی باید 45 روز قبل از پایان مهلت اعتبار ویزای کاری خود، درخواست تمدید این ویزا را برای وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال نماید.

افرادی می‌‌توانند نسبت به دریافت مجوز کار ترکیه اقدام نمایند که از یک شرکت در ترکیه دعوت نامه و یا پیشنهاد کاری داشته باشند. همچنین متقاضیانی که دارای کارت اقامت معتبر می‌باشند، مانند متقاضیانی که مجوز اقامت توریستی ترکیه را دارند و یا برای شرکت در مسابقه‌های ورزشی و یا رویدادهای هنری وارد ترکیه می‌شوند، نیز می‌توانند مجوز کار ترکیه را دریافت نمایند. البته متقاضی صرفاً با اخذ ویزای توریستی نمی‌تواند در ترکیه مشغول به کار شود و حتماً باید مجوز کار این کشور را دریافت کند.

مدارک موردنیاز برای اخذ مجوز کار ترکیه

برای اخذ مجوز کار ترکیه متقاضی باید تمامی مدارک موردنیاز را به دفتر کار و امور اجتماعی کشور ترکیه ارائه دهد. این مدارک شامل موارد زیر می‌باشند:

 • فرم تکمیل شده درخواست کار
 • ارائه دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای ترکیه ای
 • ارائه مجوز اقامت در ترکیه
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تائید مدارک متقاضی از طرف شرکت ترکیه‌ای
 • ارائه دفترچه اقامت در ترکیه
 • ارائه کد ملی ترکیه مخصوص اتباع خارجی
 • مدرک تحصیلی متقاضی
 • ایمیل و کد رمز دولتی کارفرمای ترکیه ای
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ترکیه

همچنین متقاضی به منظور اخذ ویزای کاری ترکیه باید مدارک موردنیاز زیر را به سفارت ترکیه در کشور محل زندگی خود تحویل دهد:

 • ارائه اصل پاسپورت
 • ارائه اصل مجوز صادر شده توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه
 • ارائه رسید پرداخت هزینه‌های صدور ویزای کاری ترکیه
 • ارائه 4 قطعه عکس
 • ارائه کپی صفحات پاسپورت

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

انواع ویزاهای کاری ترکیه

ویزای کاری ترکیه در چند نوع می‌باشد که متقاضی برای اخذ مجوز کاری این کشور به آن نیاز دارد. از مهم‌ترین ویزاهای کاری ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویزای کار دائم ترکیه

آن دسته از متقاضیانی که دارای مجوز اقامت دائم ترکیه می‌باشند و در حدود 8 سال در این کشور کار و زندگی و اقامت داشته‌اند، می‌توانند با اخذ این ویزا در این کشور به کار و اشتغال بپردازند.

ویزای کار موقت یک ساله ترکیه

با انعقاد قرارداد بین متقاضی و کارفرمای ترکیه‌ای، امکان اخذ ویزای کار موقت یک ساله برای متقاضی وجود خواهد داشت.

ویزای کاری موقت ویژه ترکیه

هنرمندان و ورزشکاران و افرادی که به دلایل انجام کار هنری و یا شرکت در مسابقه های ورزشی نیاز به حضور در کشور ترکیه دارند، می‌توانند با اخذ این ویزا وارد کشور ترکیه شوند.

ویزای کاری کارت فیروزه‌ای ترکیه

این نوع ویزا برای متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دکترا و فوق لیسانس و سوابق کاری حرفه ای درخشان می باشند، صادر می‌گردد. آن‌ها می‌توانند با اخذ این ویزا مجوز اقامت 3 ساله ترکیه را دریافت نمایند. چنانچه کار و اشتغال متقاضی سبب رونق و پویایی اقتصاد ترکیه شود و اثرات مثبتی برای اقتصاد این کشور به همراه داشته باشد، متقاضی می‌تواند مجوز اقامت 3 ساله خود را به مجوز اقامت دائم ترکیه تبدیل نماید.

ویزای کاری ویژه ترکیه

این نوع ویزا برای متقاضیانی که دارای تحصیلات در سطح عالی هستند و یا متقاضیانی که در صنایع و حوزه‌های علم و فناوری ترکیه سرمایه گذاری کرده‌اند صادر می‌‌گردد. همچنین متقاضیانی که دارای نسل و اجداد ترک هستند و متقاضیانی که دارای تابعیت و شهروندی اتحادیه اروپا می‌باشند و یا پناهندگانی که کارت اقامت اولیه ترکیه را دریافت کرده‌اند و یا افرادی که با شهروند و تبعه ترکیه ازدواج کرده‌اند، می‌توانند این نوع از ویزای کاری را دریافت نمایند.

ویزای کاری مستقل ترکیه

اخذ این نوع ویزا برای متقاضیانی که در حدود 5 سال در کشور ترکیه اقامت دارند و می‌خواهند کسب و کار جدیدی در این کشور شروع نمایند، امکانپذیر می‌باشد. با اخذ این ویزا می‌توانند کار و اشتغال جدیدی را در این کشور آغاز نمایند.

ویزای کاری پیشنهاد کارJob Offer

در صورتی که متقاضی قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق کار را دارد باید دارای پیشنهاد کاری Job Offer از طرف کارفرمای ترکیه‌ای باشد. کارفرما در صورت موافقت با استخدام متقاضی با وی قرارداد منعقد می‌کند، در این صورت متقاضی باید با مراجعه به اداره کار این کشور مجوز کار در ترکیه را دریافت نماید.

ویزای کاری نامحدود ترکیه

 با روش‌های تمدید ویزاهای کاری متقاضی می‌تواند تا چندین سال در این کشور مشغول کار و اشتغال باشد. در صورتی که متقاضی با تمدید چندین باره ویزای کاری خود در حدود 8 سال در کشور ترکیه زندگی و کار و اقامت کرده باشد و به زبان ترکی تسلط خوبی داشته باشد، می تواند نسبت به اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نماید. همچنین متقاضی با دریافت مجوز اقامت دائم می‌تواند ویزای کار نامحدود ترکیه را دریافت کند. بنابراین متقاضی با اخذ این نوع ویزا نیاز به تمدید آن نخواهد داشت و به طور نامحدود می‌تواند کشور ترکیه را ترک و یا به آن برگردد.

شرایط اخذ ویزای کار ترکیه

هزینه اخذ ویزاهای کاری ترکیه

جهت اخذ ویزاهای کاری ترکیه متقاضی باید هزینه صدور این ویزاها را پرداخت نماید. در نظر داشته باشید که برای صدور کارت اقامت ویزاهای مختلف در حدود 72 لیر ترکیه نیاز خواهد بود. هزینه درخواست ویزاهای کاری ترکیه به شرح یز می‌باشد:

 • ویزای کاری دائم ترکیه: ۶۱۵.۷۰ لیر ترکیه
 • ویزای کاری موقت یک ساله ترکیه: ۶۱۵.۲۰ لیر ترکیه
 • ویزای کاری مستقل ترکیه: ۶۱۵۲.۷۰ لیر ترکیه

حقوق دریافتی با اخذ ویزای کار در ترکیه

میزان حقوق و دستمزد پرداختی به متقاضیانی که با اخذ ویزای کاری در کشور ترکیه مشغول کار و فعالیت هستند، براساس مدرک تحصیلی و سوابق کاری و نوع کار متفاوت خواهد بود. متوسط حقوق دریافتی متقاضیان از 15.000 دلار تا 100.000 دلار در کشور ترکیه متغیر می‌باشد؛

 •  حقوق دریافتی یک حسابدار در ترکیه که مشغول کار می‌باشد، در حدود 75.000 دلار است.
 • حقوق و دستمزد یک مدیر اجرایی در این کشور در حدود 100.000 دلار است.

بر اساس آمارهای موجود، بالاترین حقوق دریافتی متعلق به قشر پزشک در ترکیه می‌باشد؛ به عنوان مثال یک جراح مغز و اعصاب در این کشور ماهانه در حدود 77.7000 لیر ترکیه درآمد دارد. پس از پزشکان، مدیران اجرایی و مدیران مالی بالاترین حقوق را دریافت می‌کنند.

مشاغل موردنیاز ترکیه

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم کشور ترکیه با داشتن بازار فعال و پویا برای متقاضیان کار و اشتغال در این کشور و قرار گرفتن در میان دو قاره مهم آسیا و اروپا به یک بازار کسب و کار و سرمایه گذاری رو به رشد تبدیل شده است. از این رو کمبود نیروی متخصص و ماهر حرفه‌ای در ترکیه سبب جذب نیروی کار جوان خارجی برای کار و اشتغال به این کشور شده است. فرصت‌های شغلی زیر از جمله مشاغل مورد نیاز کشور ترکیه محسوب می‌شوند:

فناوری اطلاعات، صنایع خودروسازی، محیط زیست، صنایع مواد شیمیایی، شرکت های پتروشیمی، نساجی، ساخت و ساز و ساختمان، خدمات مشاوره مالی، شرکت خدمات نظافتی، شرکت تعمیرات وسایل، مسئول رزرواسیون هتل و آپارتمان ها، شرکت های خدماتی تهیه غذای صنایع حمل و نقل هوایی و کشاورزی، مدیریت زنجیره فروش، راهنمای تور جهانگردی، گارسون و مهماندار، نقاش و کاشی کار ساختمان، بیمه، آرایشگری، جوشکاری و نجار.

کاریابی در ترکیه

شرایط کاریابی در ترکیه

متقاضیان کار در ترکیه به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ متقاضیان ماهر و حرفه‌‌ای و متقاضیان ساده و بدون مهارت. متقاضیان حرفه‌ای که از تحصیلات دانشگاهی و سوابق کاری درخشان برخوردار می باشند، به منظور یافتن کار در ترکیه می‌توانند از طریق سایت و موسسات کاریابی در ترکیه اقدام نمایند. متقاضیان بدون مهارت و مدرک تحصیلی و سوابق کاری نیز می‌‌توانند به کارگری در رستوران‌ها و تولیدی‌ها و کارواش های ترکیه مشغول شوند.

اما برای هر دو نوع این کارها متقاضیان باید با زبان ترکی آشنایی داشته باشند، چرا که مردم کشور ترکیه تسلط چندانی به زبان انگلیسی ندارند و قاعدتاً متقاضیان برای کار و ایجاد ارتباط با مردم این کشور باید به زبان ترکی مسلط باشند. آن دسته از متقاضیانی که تحصیلات و سوابق کاری مطلوبی دارند و می‌خواهند کار مناسب و مرتبط با مهارت و حوزه کاری و تحصیلات خود را داشته باشند، می‌توانند از طریق سایت‌ها و موسسات کاریابی ترکیه کار موردنظر خود را پیدا نمایند. از معتبرترین و شناخته شده‌ترین موسسات کاریابی ترکیه می‌‌توان به  موسسه‌های زیر اشاره کرد:

 • موسسه کاریابی Kariyer
 • موسسه کاریابیEleman
 • موسسه کاریابی Elemanonline
 • موسسه کاریابی Xing
 • موسسه کاریابی Secretcv
 • موسسه کاریابی Iskur
 • موسسه کاریابی Yenibiris
برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند