راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه

راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه

آزمون SAT مخفف کلمه Scholastic Assessment Test می‌باشد که به عنوان آزمون پذیرش کالج در سطح جهانی محسوب می‌‌شود. هدف از برگزاری این آزمون توسط دانشگاه‌های ترکیه ارزیابی مهارت و توانایی‌ها شما می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت که آزمون SAT ترکیه برای تعیین سطح استعداد دانشجویان جهت ورود به مقطع کارشناسی استفاده می‌شود. در این امتحان مهارت شما در زمینه خواندن، نوشتن و ریاضیات سنجیده می‌شود.

چرا آزمون SAT

آژمون sat با توجه به تغییرات ساختاری اخیر، بیشتر روی مهارت و آموزش‌هایی که داشته‌اید متمرکز است. این موارد می‌تواند ‌شامل موضوعاتی که در دبیرستان آموخته‌اید و یا آنچه برای موفقیت در دانشگاه لازم است، باشد. شنیدن نام آزمون sat شاید باعث ایجاد دلهره در شما شود اما با برنامه‌ریزی درست و تلاش کافی می‌توانید موفقیت در آن را کسب نمایید. بهترین راهکار پیشنهادی ما در کسب موفقیت این آزمون عبارت است از:

 • دوره‌های چالش برانگیز را پشت سر بگذارید.
 • همواره در خانه داشته باشید.
 • سوال‌های زیادی طرح کرده و به آنها پاسخ دهید.

راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه

دلایل برگزاری آزمون sat در ترکیه

همانطور که ذکر شد، این آزمون برای تعیین سطح دانش دانشجویان مقطع کارشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین مهارت‌های پایه شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. از دیگر دلایل برگزاری و شرکت در این آزمون می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد؟

 • آزمون sat، اطلاعات پایه شما در دوره‌های تحصیلی را می‌سنجد.
 • به عنوان یک آزمون بین‌المللی شناخته شده است.
 • به شما کمک می کند مزایا، بورسیه‌های تحصیلی و موقعیت‌‌های مناسبی را کسب نمایید.
 • بهتر از همه، راهنمای جامع برای انتخاب دانشگاه مناسب می‌باشد.

جالب است بدانید آزمون sat توسط کمیته بین‌المللی دانشجو در دانشگاه AGU مورد استقبال واقع شده است. AGU مخفف کلمه (Abdullah Gul University) است که به عنوان یک دانشگاه ایالتی شناخته شده است. این دانشگاه دارای 5 دانشکده می‌باشد که 14 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. دقت داشته باشید که در در این دانشگاه، حداقل نمره مودنیاز sat  برای برنامه‌‌های دانشجویی کسب حداقل 1100 نمره عمومی از 1600(شامل ریاضی، خواندن و نوشتن) می‌باشد، همچنین باید در آژمون ریاضی حداقل 6600 امتیاز را از 800 به دست آورید.

شرایط شرکت در آزمون SAT ترکیه

شرکت در آزمون sat همانند دیگر آزمون‌های بین‌المللی نیازمند برگه پذیرش برای ثبت‌نام در آزمون و شناسه عکس خواهد بود. دقت داشته باشید که روی برگه پذیرش، نام شما، سایر اطلاعات شناسایی و عکس قرار دارد. برای اینکه مسئولین امتحان از صحت اطلاعات شما مطمئن شوند، آنرا با شناسه عکس شما مقایسه خواهند کرد. . در صورت به وجود آمدن شرایط زیر، شما مجاز به برگزاری آزمون نخواهید بود:

 • نام و نام خانوادگی یا هر اطلاعات دیگری در برگه پذیرش شما با اطلاعات موجود در شناسه عکس شما مطابقت نداشته باشد.
 • عکس شما شباهت کامل نداشته باشد.
 • شما تغییرات اطلاعات ثبت نام را پس از مهلت مقرر ارسال کرده باشید.
 • شما ثبت نام آزمون خود را قبل از روز برگزاری لغو کرده باشید.

قابل ذکر است که هزینه ثبت‌نام در آزمون sat ترکیه برای دانشجویان خارجی متفاوت می‌باشد. هزینه آزمون برای دانشجویان ایرانی حدود 47 دلار است.

راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه

نحوه ساختاری آزمون sat ترکیه

به طور کلی می‌توان گفت آزمون sat شامل سه بخش می‌باشد که شما باید آن‌‌ها را با موفقیت سپری کنید :

 • آزمون مهارت خواندن
 • آزمون نوشتاری و زبان
 • آزمون ریاضی

آزمون خواندن

این بخش دارای 52 سوال بوده که مدت پاسخگویی به سوالات 65 دقیقه می‌‌باشد. در بخش خواندن یا همان درک مطلب، تمامی سوالات به صورت چند گزینه‌ای طراحی شده است و باید به سوالات براساس متن پاسخ داده شود.

برخی از متون شامل نمایه‌های اطلاعاتی همچون جدول، نمودار و یا گراف هستند که البته پاسخگویی به آن‌ها مبتنی بر دانش ریاضی نخواهد بود. محتوای متون برگرفته از منابع متون ادبی کلاسیک یا معاصر آمریکا، متون مرتبط با اقتصاد، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی و فیزیک می‌باشد.

نکته‌ای که در این جا اهمیت دارد این است که خوشبختانه، برای پاسخ‌‌های نادرست نمره منفی لحاظ نمی‌شود. نمره این بخش با ترکیب بخش نگارش و آزمون زبانی اعلام می‌گردد، نمره قابل قبول در این بخش از 200 تا 800 می‌باشد.

آزمون نوشتاری و زبان 

در این بخش باید بتوانید متون را به خوبی متوجه شوید، و در صورت نیاز، آن‌ها را ویرایش نمایید. برخی عبارات در متون اشتباهی نوشته‌‌اند و شامل خطاهای عمدی هستند که شما باید آن‌‌ها را در متن تصحیح کنید. هنگام نوشتن و ویرایش این بخش باید مواردی همچون خواندن، پیدا کردن اشتباهات و نقاط ضعف متن و اصلاح کردن آن‌ها را در نظر داشته باشید.

نحوه سوالات مطرح شده در داخل آزمون به شکل زیر خواهد بود:

 • کلیه سوالات به صورت چند گزینه‌ای و بر اساس بخش‌ها طراحی شده‌اند.
 • برخی از بخش‌ها دارای گرافیک‌های اطلاعاتی مانند جداول و نمودارها هستند که مانند آزمون خواندن، شامل قواعد ریاضی نمی‌شود.
 • تخصص خاصی در سوالات ذکر نمی‌شود.

نوجه داشته باشید که برای پاسخ به سوالات، باید یک جمله را به دقت بررسی کنید چرا که ممکن است از شما خواسته شود تا کل بخش را تفسیر عمیق نمایید و یا کلمه‌ای انتخاب شود که از شما بخواهند آن را بهبود بخشید. بنابراین در بررسی متون دقت لازم به خرج دهید.

همچنین برخی از سوالات درباره سازمان طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، از شما سوال خواهد شد که کلمات یا تغییرات ساختاری تا چه اندازه باعث درک بهتر موضوع، جملات و پاراگراف‌ها می‌‌شود. ناگفته نماند که مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش 50 دقیقه خواهد بود و نمره  قبولی آن از 200 الی 800 می‌باشد.

آزمون ریاضی

در ابتدا بهتر است بدانید که بیشتر سوالات ریاضی به صورت چند گزینه‌ای طراحی شده است. اما برخی از آن‌ها به جای انتخاب پاسخ از چند گزینه، می‌خواهند بهنرین جواب را پیدا کنید. این آزمون شامل دو بخش آزمون ریاضی با ماشین حساب (تعداد سوالات این بخش 20 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 25 دقیقه است.) و آزمون ریاضی بدون ماشین حساب می‌باشد ( تعداد سوالات این بخش 38 سوال و مدت پاسخگویی به سوالات 55 دقیقه است.) دقت داشته باشید که برخی از قسمت‌های آزمون شامل چندین سوال در مورد یک سناریو خاص است.

به طور کلی می‌توان گفت آزمون ریاضی sat  ترکیه، طیف وسیعی از شیوه‌های ریاضی را با تاکید بر حل مسئله، الگوبرداری، استفاده از ابزارها به صورت استراتژیک و استفاده از ساختار جبر در بر می گیرد.

سوالات مربوط به آزمون ریاضی به گونه ای طراحی شده‌اند تا حل کردن آنها، شما را در مسیر درستی در زمینه هایی همچون دوره‌های ریاضی، علوم و علوم اجتماعی کالج، مشاغل مناسب موردنیاز و زندگی شخصی قرار می‌دهد.

توجه داشته باشید که آزمون ریاضی بیشتر روی سه حوزه ریاضی متمرکز می‌باشد که طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و مشاغل دانشگاهی را در بر می‌گیرد:

 • جبر، که بر تسلط معادلات و سیستم های خطی تمرکز دارد.
 • حل مسئله و تجزیه و تحلیل داده‌ها، که مربوط به منطق ریاضیات می‌باشد.
 • ریاضی پیشرفته، شامل سوالاتی است که نیاز به استفاده از معادلات پیچیده دارد.
 •  هندسه، که بیشتر مربوط به آمادگی دانشگاهی و شغلی است.

راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه

زمان برگزاری آزمون SAT

به دلیل شیوع ویروس کرونا، زمان‌های برگزاری آزمون SAT دچار اختلالاتی شده است و آزمون‌های اسفند ماه و اردیبهشت ماه به دلیل این ویروس لغو گردید. هم اکنون نزدیک‌ترین زمان برگزاری آزمون SAT در 8 شهریور ماه (29 آگوست) می‌باشد. موسسه کالج برد برای جبران آزمون‌های اسفند و اردیبهشت ماه قصد دارد آزمون هایی در مهر و آبان نیز برگزار کند (اما هنوز مشخص نیست این آزمون‌ها در کشور ترکیه نیز برگزار خواهد شد یا نه). توجه داشته باشید که آزمون 15 آذر در ترکیه به صورت حتمی برگزار خواهد شد.

ناگفته نماند که این آزمون به مدت 2 سال اعتبار دارد یعنی از تاریخ دریافت مدرک آزمون SAT شما، این آرمون دارای اعتبار خواهد بود. و پس از گذشت این زمان بایستی مجدداً در این آزمون شرکت نمایید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند