انتخاب کالج یا دانشگاه (مزایای تحصیل در کالج و دانشگاه)

انتخاب کالج یا دانشگاه (مزایای تحصیل در کالج و دانشگاه)

برای همه متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. جسنجوی دانشگاه و کالج‌های سراسر دنیا و تشخیص اینکه تحصیل در کدام بهتر خواهد بود، یک امر مهم تلقی می‌شود. شرایط تحصیل در هریک از آن‌ها متفاوت است، هر دو مرکز آموزشی دروس متفاوتی را ارائه می‌دهند. اما موضوعی که ممکن است ذهن شما را بیشتر درگیر کند این است که با وجود همه این موارد انتخاب کدام بهتر است؛ دانشگاه یا کالج. برای حل این مسئله مطالعه مقاله زیر کمک بزرگی خواهد کرد، در این جا ما شرایط تحصیل در کالج و دانشگاه و مزایای تحصیل در هر کدام را ارائه کرده‌ایم.

تعریف دقیق کالج

در واقع کالج یک موسسه کوچکتر از دانشگاه می‌باشد که معمولاً مدرک دانشگاهی کاردانی و کارشناسی ارائه می‌دهد. برخی کالج‌ها ممکن است فقط مدرک کاردانی را ارائه داده و برخی نیز مدرک کارشناسی و برخی کالج‌ها هر دو مدرک کاردانی و کارشناسی را ارائه می‌دهند. در کالج‌ها تعداد رشته‌ها محدودتر از دانشگاه‌ها می‌باشد و کالج‌ها عمدتاً مدارک تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) ارائه نمی‌‌دهند. در کالج‌ها آموزش بیشتر میتنی بر کار عملی می‌باشد، همجنین هزینه تحصیل در کالج‌ها به دلیل تعداد کمتر دانشجویان، بیشتر از داشگاه است.

تعریف دقیق دانشگاه

دانشگاه موسسه‌ای است که متشکل از دپارتمان‌ها و دانشکده‌‌های مختلف می‌باشد، و مدارک دانشگاهی هر سه مقطع (کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا) را ارائه می‌دهد. همچنین دانشگاه‌ها ممکن است برای دانشجویانی که مایل به کذراندن دوره‌های حرفه‌ای و مستقیم هستند، یک دانشکده پزشکی داشته باشند. به طور کلی دانشگاه‌ها برنامه‌ها و رشته‌های متنوعی را نسیب به کالج‌ها دارند. مثلاً در دانشگاه‌ها، دانشکده‌های مهندسی و هنر و … نیز دیده می‌شوند. تعداد واحدهای درسی در دانشگاه‌ها بیشتر بوده و آموزش در آن‌ها غالباً مبتنی بر تئوری می‌باشد.

تفاوت‌های کالج و دانشگاه

در بسیاری موارد، خط تفاوت بین دانشگاه و کالج می‌تواند کمی مبهم به نظر برسد. مثلاً کالج ویلیام و مری در ویرجینیا آمریکا کالج نامیده می‌شود، اما مدارک تحصیلی در زمینه‌های تجارت، حقوق، علوم دریایی را ارائه می‌‌دهندو همچنین کالج سنت‌جوزف در نیویورک آمریکا نیز مدارک تکمیلی در آموزش، تجارت و نوشتن خلاق را ارائه می‌دهد. به طور کلی می‌‌توان گفت دلیل اینکه بسیاری ار موسساتی که مدارک تحصیلاتی تکمیلی ارائه می‌دهند و نام کالج را دارند ریشه در سنت آن موسسه دارد. به عنوان مثال اگر یک موسسه آموزش عالی قدیمی که نام کالج را با خود دارد به دلیل شهرت و قدمت، نام کالج را گرفته و نام خود را به دانشگاه تغییر نمی‌دهد. بنابراین نمی‌‌توان گفت همه کالج‌ها موسساتی برای ارائه تحصیلات کارشناسی و کاردانی می‌باشند.

انتخاب کالج یا دانشگاه (مزایای تحصیل در کالج و دانشگاه)

شباهت‌های کالج و دانشگاه

با اینکه بسیاری از عوامل بر کیفیت یک موسسه تاثیر گذار هستند، می‌توان گفت  کالج‌ها و دانشگاه‌ها نیز در رابطه با مدرک تفاوتی ندارند. بلکه تنها تفاوت اصلی در نوع کیفیت آن‌ها است. به عنوان مثال دریافت مدرک کارشناسی از یک کالج در همان رنکینگ دانشگاه، تفاوتی ندارد. دیگر شباهت بین کالج و دانشگاه، در مورد الزامات پذیرش می‌باشد. به این صورت که کالج‌ها و دانشگاه‌هایی که از نظر کیفیت مشابه هستند، شرایط پذیرش یکسانی برای دانشجویان در نطر می‌گیرند. شباهت بعدی مربوط به عمومی و یا خصوصی بودن این دو موسسه می‌‌باشد. امکان اداراه به صورت خصوصی و یا عمومی هم در کالج‌ها و هم دانشگاه‌ها وجود دارد. از موارد مشابه دیگر نیز عبارت “رفتن به دانشگاه” یعنی حضور در هر دانشگاه یا کالج در هر جای دنیا می‌باشد.

مزایای انتخاب کالج

در کالج‌ها به دلیل داشتن فضای کوچک، دانشجویان می‌توانند در هر مکانی با اساتید خود در زمینه تحقیق و پروژه‌های ویژه به صورت یکجا کار کنند. اساتید در کالج‌ها بیشتر در دسترس دانشجویان می‌باشند. از سوی دیگر کلاس‌‌های کم‌جمعیت کالج باعث شناخت دانشجویان و اساتید با یکدیگر شده و فرصت تعامل و یادگیری از این طریق بیشتر خواهد شد. در فضای کوچک کالج، وضعیت هر دانشجو با دقت بیشتری توسط اساتید رصد می‌شود. همچنین در کالج‌ها دانشجویان می‌توانند مطمئن باشند که پژوهش‌ها و نوشته‌هایشان مورد تایید اساتید هستند یا خیر. وجود جمعیت کم در کالج‌ها سبب صرفه‌جویی در وقت برای حل سوالات ساده و کارهای ادارای می‌باشد.

مزایای انتخاب دانشگاه

دانشگاه‌ها به دلیل بزرگتر و شناخته‌تر شدن در یک کشور به طور طبیعی منابع و فرصت‌های شبکه‌ای فراوانی خواهد داشت. در دانشگاه برای هر دانشجو فرصت‌های زیادی همچون بورس تحصیلی، تدریس، گزینه‎های تبادل در خارج از کشور و … وجود دارد. از دیگر مزیت دانشگاه می‌‌توان به آموزش قوی و عمیق آن اشاره کرد زیرا برنامه‌های دانشگاه توسعه‌یافته‌تر و برنامه‌های درسی در آن به صورت رقابتی است. همچنین در یک دانشگاه همه در حال مسابقه در یک مسیر صعودی هستند؛ این فضای رقابتی سبب کمک به یکدیگر و گسترش شبکه خود شده و تجریه بشیتری در آن می‌توان کسب کرد.

انتخاب کالج یا دانشگاه (مزایای تحصیل در کالج و دانشگاه)

کالج یا دانشگاه؟

با توجه به تعاریف اساسی ذکر شده درباره دانشگاه و کالج، می‌توان گفت انتخاب میان این دو، کاملاً به تصمیم افراد برای آینده‌شان بستگی دارد. به طوری که بسیاری از افراد فکر می‌کنند دانشگاه از کالج بهتر است و پس از اتمام تحصیل از دانشگاه، شغل بهتری می‌توانند کسب نمایند. اما بهتر است بدانید این تصور همیشه درست نیست. در حقیقت بسیاری از مشاغل از رویکرد عملی فارغ‌التحصیلان کالج بیشتر حمایت می‌کنند. در حالی‌که برخی از مشاغل نیز رویکرد مبتنی بر تئوری را که در دانشگاه‌ها اتفاق می‌افتد را ترجیح می‌دهند. در نتیجه انتخاب میان کالج و دانشگاه تنها به تصمیم دانشجو بستگی دارد، یعنی بعد از فارغ‌التحصیلی در زمینه شغلی قصد دارد فعالیت کند. پس توصیه می‌شود که تمرکز دانشجویان بیشتر بر روی توسعه نقاط قوت و استعدادشان باشد، زیرا از این طریق می‌توانند انتخاب بهتری داشته باشند.

بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها در دنیا

کالج‌ها

  1. کالج سلطنتی لندن (Imperial College London): این کالج همواره در لیست بهترین دانشگاه‌های دنیا، در میان ده دانشگاه برتر قرار دارد.
  2. کالج ویلیامز (Williams College): این کالج رتبه 1 را در میان کالج‌های هنرهای آزاد دارد و شهریه آن سالیانه 57280 دلار است.
  3. کالج دانشگاهی لندن (University College London): این کالج در 1826 میلادی تاسیس شده و در رتبه 10 بهترین دانشگاه‌‌های بریتانیا قرار دارد.
  4. کالج دارتموث (Dartmouth College): این کالج یک کالج خصوصی می‌باشد و در رتبه 207 در میان بهترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد.

دانشگاه‌ها

  1. دانشگاه هاروارد (Harvard University): این دانشگاه دارای رتبه 1 جهان است و فارغ التحصیلان مشهور این دانشگاه عبارتند از؛ مارک زاکربرگ، جان اف کندی و غیره.
  2. دانشگاه ام آی تی (Massachusetts Institute of Technology): در سال 2013 این دانشگاه به عنوان رتبه یک بهترین دانشگاه‌های جهان در لیست رتبه بندی QS قرار گرفت.
  3. دانشگاه آکسفورد (Oxford University): این دانشگاه در بریتانیا قرار داشته و از فارغ التحصیلان مشهور آن می توان به مارگریت تاچر، بیل کلینتون، استفن هاوکینگ و… اشاره کرد.
  4. دانشگاه کمبریج (Cambridge University): این دانشگاه 90 نفر برنده نوبل دارد و فارغ التحصیلان آن همواره جزو مشهورترین و درخشان‌ترین افراد در زمینه‌های مختلف بوده‌اند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند