ویزای تحصیلی چین

ویزای تحصیلی چین

دریافت ویزای تحصیلی چین از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این کشور می‌باشد. اخذ ویزای تحصیلی چین طبق رعایت قوانینی برای دانشجویان بین‌المللی امکانپذیر است. عملکرد چشمگیر اقتصادی در سالهای اخیر، مدارس و دانشگاه‌های سطح بالا، ارائه بهترین برنامه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی در کشور چین و مواردی از این قبیل باعث شده همه ساله دانشجویانی زیادی از سراسر دنیا به این کشور پیشرفته سفر کنند. درخواست ویزای تحصیلی چین ممکن است در ابتدا کمی دلهره‌آور به نظر برسد، در حالی‌که با مراجعه به کارشناسان و مشاوران با تجربه تیم مهاجرتی سفیر اپلای روند اخذ این ویزا ساده‌‌تر خواهد بود و در هر مرحله شما را راهنمایی خواهند کرد. در نظر داشته باشید که دو نوع ویزای تحصیلی متفاوت بسته به دوره‌ای که در چین تحصیل می‌کنید وجود دارد که در ادامه به شرح کامل آن‌‌ها خواهیم پرداخت.

کشور چین به عنوان یک رهبر از نظر رشد اقتصادی به مکانی جذاب برای دریافت مدرک تحصیلی در خارج از کشور برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. دانشجویان با تحصیل در چین یک آموزش سختگیرانه اما جامع را تجربه خواهند کرد که در نتیجه آن‌ها برای بهبود چشم‌انداز شغلی تضمین می‌شوند. در کنار تدریس عالی، دانشجویان می‌توانند با فرهنگ چینی نیز آشنا شوند که مطمئناً سطح فکری آنها را عمیق‌تر می‌کند.

انواع ویزای تحصیلی کشور چین

تمامی دانشجویان خارجی که قصد دارند فقط برای اهداف آموزشی وارد کشور چین شوند باید ویزای دانشجویی یا ویزای X  را دریافت نمایند. دو نوع ویزای X وجود دارد که می‌توانید با توجه به مدت زمان تحصیل خود در این کشور درخواست دهید. با اخذ ویزای تحصیلی چین می‌توانید کمتر از 6 ماه و یا بیشتر از 6 ماه در این کشور به تحصیل بپردازید. شرایط دریافت هر یک از ویزاهای تحصیلی چین متفاوت است و دریافت این ویزاها براساس نیازها و دوره آموزشی دانشجویان انجام می‌‌شود. در این بخش به معرفی انواع ویزا برای دانشجویان بین‌المللی که به کشور چین مهاجرت می‌کنند می‌پردازیم:

ویزای تحصیلی X1 چین

ویزای X1 ، ویزای تحصیلی طولانی مدت برای دانشجویان خارجی می‌باشد که برنامه تحصیل آن‌ها بیش از 6 ماه ادامه دارد. این ویزا در شرایطی ارائه می‌شود که شما قصد ادامه تحصیل در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و یا دکترا در دانشگاه‌های چین را داشته باشید که برنامه‌های تحصیلی شما معمولاً سالها طول خواهد کشید. مدت اعتبار ویزای X1 پنج سال می‌باشد، از این رو این ویزا به عنوان ویزای ورود چندگانه به دارنده آن این امکان را می‌دهد که به هر نقطه از چین دسترسی داشته باشد.

چنانچه با داشتن ویزای X1  وارد خاک چین شوید، در ابتدا باید در یک دفتر محلی ورود و خروج و مدیریت ثبت‌نام کنید تا به اجازه اقامت موقت در چین درخواست دهید. این مرحله باید ظرف مدت 30 روز از ورود به کشور چین انجام شود. به طور کلی تحصیل و اعزام دانشجو به چین به صورت بلندمدت با دریافت ویرای تحصیلی X1 امکانپذیر خواهد بود.

ویزای تحصیلی X2 چین

ویزای X2، ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت برای دانشجویان بین‌المللی می‌باشد که برنامه‌های تحصیلی آ‌ن‌ها تا 6 ماه و یا کمتر به طول می‌انجامد. این ویزا برای شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌‌‌‌مدت مناسب می‌باشد. ویزای X2 برخلاف ویزای X1 که ویزای ورود چندگانه است، تنها به عنوان ویزای تک ورودی عمل می‌کند. بنابراین در صورت تقاضا، متقاضیان می‌توانند ویزای X2 خود را تمدید کنند. در این صورت دارنده ویزا باید یک ماه قبل اتمام تاریخ اعتبار ویزای خود نسبت به تمدید آن اقدام نماید.

انواع ویزای تحصیلی چین

شرایط درخواست ویزای تحصیلی چین

دانشجویان بعد از در نظر گرفتن شرایط خود می‌‌توانند ویزای تحصیلی موردنظر را برای ادامه تحصیل در کشور چین انتخاب کنند. توجه داشته باشید که باید بتوانید نیازهای موردنیاز برای درخواست ویزا را تامین کنید. در این بخش به الزامات و مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای تحصیلی چین اشاره خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی چین عبارتند از:

 • گذرنامه معتبر به همراه یک نسخه کپی
 • عکس پرسنلی با فرمت گذرنامه
 • تکمیل فرم درخواست با تمام جزئیات
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه معتبر چینی
 • تکمیل فرم JW202 یا JW201 بدون اشتباه یا خطا
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • بلیط سفر و یا ارائه مدارکی برای اثبات داشتن محل اقامت مناسب
 • گواهی پزشکی برای اثبات سلامت جسمی متقاضی

بررسی مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی چین

فرم JW201 یا JW202 به عنوان فرم درخواست ویزا دانشجویی بین‌المللی شناخته می شود که توسط وزارت آموزش دولتی چین صادر می‌گردد. دانشگاه مقصد ممکن است نسخه‌‌ای از این فرم‌ها را در اختیار دانشجویان قرار دهد. فرم JW201 برای آن دسته از دانشجویانی است که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی توسط دولت چین شده‌اند. در حالی‌‌که فرم JW202 برای دانشجویانی است که به طور مستقل بودجه تحصیل خود را در چین تأمین می‌توانند می کنند.

همچنین دانشجویان باید بلیط سفر معتبر داشته باشند، چرا که پس از اتمام برنامه مطالعه خود، باید کشور را ترک کنند. علاوه بر این، دانشجویان خارجی که حداقل 19 سال سن دارند، باید تحت معاینه جسمی قرار گرفته و نتایج را به سفارت ارائه دهند. دقت داشته باشید که برای اخذ پذیرش ارائه مدرک زبان معتبر الزامی خواهد بود، مدرکی که بتواند توانایی زبان شما را اثبات کند. بسته به زبان برنامه‌های تحصیلی در چین، مدرک زبان دانشجویان می‌تواند به زبان انگلیسی و یا زبان ماندارین باشد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از طی مراحل ورود به سیستم و درخواست ویزا، مدرک زبان معتبر داشته باشید.

شرایط درخواست ویزای تحصیلی چین

مراحل درخواست ویزای تحصیلی چین

به طور کلی، مهاجرت به چین و اخذ ویزای تحصیلی این کشور با انجام مراحل زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

 • یافتن دانشگاه معتبر در چین و بررسی شرایط و قوانین کسب پذیرش
 • اخذ نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 • جمع آوری مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کشور چین
 • درخواست ویزا با ارائه مدارک موردنیاز و نامه پذیرش تحصیلی
 • انتظار برای بررسی درخواست (به طور معمول پردازش ویزا فقط یک هفته طول می کشد. با این حال، بهتر است حداقل 3 ماه قبل از قصد سفر به چین، درخواست خود را ارسال کنید).
 • درخواست مجوز اقامت به محض ورود به چین از یک دفتر محلی امنیت عمومی (حداکثر تا 30 روز پس از ورود)

هزینه اخذ ویزای تحصیلی چین

هزینه اخذ ویزای چین با توجه به ملیت شما، تعداد ورودی‌های موردنیاز، کشور و محل اقامت متقاضی درخواست ویزا و خواستار ویزای تحصیلی با سرویس اکسپرس بودن، بسیار متفاوت و متغیر خواهد بود. اما به طور کلی این هزینه برای یک شهروند آمریکایی 140 دلار و برای شهروندان دیگر کشورها از 30 دلار تا 90 دلار می‌رسد. در برخی از موارد این هزینه‌ها به هنگام دریافت ویزای دانشجویی پرداخت می‌شوند اما در بعضی از نقاط این هزینه زمان درخواست ویزا باید پرداخت شود. در بیشتر کشورها، سفارت و کنسولگری هزینه‌های مربوط به ویزا بنا بر تعداد ورودی‌های ویزای صادر شده باید پرداخت شوند. به طور معمول هرچه تعداد ورودهای شما به کشور چین بیشتر باشد، ویزای شما گران‌تر خواهد بود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند