خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه طی سال‌های اخیر رونق بسیار خوبی داشته است، چرا که دولت کشور ترکیه تسهیلات و امکانات جدید و ویژه‌ای برای خرید ملک در این کشور در نظر گرفته است. خرید ملک در ترکیه نیز مقررات و قوانین خاص خودش را دارد که قبل از اقدام باید با این شرایط و ضوابط آگاهی داشته باشید. در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی شرایط و ضوابط مربوط به خرید ملک در کشور ترکیه را برای شما عزیزان بیان کنیم، در صورت وجود هر گونه سوال و تمایل به مشاوره و راهنمایی در این خصوص با مشاوران و وکلای با تجربه موسسه مهاجرتی سفیر اپلای تماس گرفته و اطلاعات خود را به روز نمایید.

ترکیه از جمله کشورهایی است که در خاورمیانه رشد اقتصادی چشمگیری داشته است و با وجود تاریخ و فرهنگ غنی و طبیعت بی‌نظیر، مقصد خیلی از سرمایه گذاران خارجی شده است. البته یکسری محدودیت‌ها برای اینکار وجود دارد، مثلاً اجازه خرید ملک در بافت‌‌های روستایی و اطراف مناطق روستایی داده نمی‌شود اما این مشکلی نیست که سرمایه گذاران را سر در گم کند چرا که اکثر این افراد در مناطقی که دارای آپارتمان‌های لوکس و ویلاهای مدرن است سرمایه گذاری می‌کنند، مهم‌ترین مزیتی که خرید ملک و یا اجاره ملک در ترکیه دارد این است که می‌توانید اقدام به اخذ اقامت ترکیه نمایید که البته قوانین این امر دستخوش تغییراتی بوده که در ادامه به برسی آن خواهیم پرداخت.

 اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

افراد با خرید خانه و یا مستغلات به ارزش مجموعاً 250 هزار دلار می‌توانند برای خود و خانواده‌شان اقامت ترکیه را بگیرند، به این صورت که شما با خرید ملک در ترکیه هم سرمایه گذاری سودآوری در بستری امن کرده‌اید و هم برای خانواده خود آینده جدیدی را فراهم نموده‌اید.

 همچنین شما می توانید با خرید ملک در ترکیه به ارزش ۶۵۰ هزار لیر و یا بیشتر سه سال اقامت ترکیه را برای خود و خانواده‌تان دریافت کنید که با تمدید پنج ساله این اقامت به راحتی می توانید تابعیت دائم ترکیه را دریافت نمایید، نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در این پنج سال فقط یک سال اجازه زندگی در خارج از ترکیه را دارید در غیر اینصورت این قانون شامل حال شما نخواهد شد.

بنابراین افراد خارجی که اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند، می توانند مجوز اقامت کشور ترکیه را دریافت کنند به شرط آن که در دوره‌های معینی تمدید شود ، آنها همچنین حق دریافت اجازه اقامت برای خانواده های خود را نیز خواهند داشت. با استفاده از مجوز اقامت، کودکان خارجی می‌توانند در ترکیه تحصیل کنند. پیدا کردن شغل برای اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت در ترکیه هستند به مراتب راحت‌تر می‌باشد، همچنین گرفتن مجوز کار از طریق شرکت‌های قانونی در ترکیه نیز برای این افراد آسان می‌باشد.

برای افرادی که اقدام به اجاره ملک در ترکیه می‌کنند، اقامت توریستی یک ساله اعطا می‌شود بدین معنا که با این نوع اقامت حق تحصیل و یا کار به آن‌ها داده نمی‌شود و برای این دو کار باید نوع اقامت خود را تغییر دهند. یادآوری این نکته ضروری است که در سال‌های گذشته شما می‌توانستید با تمدید سالانه اقامت توریستی خود به مدت پنج سال اقامت این کشور را دریافت کنید. اما با توجه به قوانین جدید خرید ملک در ترکیه در سال 2020 این امکان دیگر وجود ندارد و شما می‌‌توانید تنها یک سال اقامت توریستی ترکیه را دریافت کنید که قابل تمدید نیست مگر آنکه از آخرین روز اقامت توریستی شما یک سال گذشته باشد.

سابقه خرید ملک در ترکیه

سابقه خرید ملک در ترکیه

به دلیل اینکه سرمایه‌گذاری در ترکیه سودآور می‌‌باشد و همچنین دولت امتیازهای ویژه‌ای برای خریدان ملک در ترکیه در نظر گرفته است، مثل اعطای حق شهروندی ترکیه، باعث شده است که شهروندان کشور های مجاور علاقه دو چندانی به خرید ملک در ترکیه پیدا کنید. در بین این کشورها، کشورهای عراق، ایران و کویت در صدر لیست هستند، جالب است بدانید که در گذشته کشورهایی همچون روسیه، آلمان و لهستان بیشترین سرمایه گذاری را در کشور ترکیه انجام می‌دادند اما به علت افت قیمت واحد پولی کشورهای خاورمیانه از جمله ریال، کشورهای خاورمیانه توانستند رشد چشمگیری در خرید ملک در ترکیه داشته باشند.

اگر بخواهیم آمار جامعی در خصوص خرید خانه در ترکیه ارائه دهیم باید بگوییم که در طی سال‌های اخیر در سراسر ترکیه آمار خرید ملک به عدد 146 هزار و 536 واحد مسکونی رسیده است. البته آمار خرید و فروش ملک در ترکیه در برخی از شهرها به نسبت شهرهای دیگر بسیار بالاتر است. مثلاً بیشترین درصد خرید و فروش به ترتیب در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر، آنتالیا، بورسا و یالووا بوده است. در نظر داشته باشید که بیش از نصف خانه و املاکی که معامله می‌شوند، خانه‌های نوساز می‌‌باشند.

ناگفته نماند که کشور ترکیه برای تسهیل در راستای پذیرش سرمایه‌گذاران خارجی، اقدام به ایجاد آژانس پشتیبانی و ارتقا سرمایه گذاری ترکیه (Investment Support and Promotion Agency of Turkey (ISPAT) ) کرده است و با ایجاد یکسری از اصلاحات قانونی توانسته سرمایه گذاران خارجی را به سمت خود سوق دهد.

حداقل سرمایه موردنیاز برای خرید ملک در ترکیه

در نظر داشته باشید که هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری در ترکیه از نظر قانونی وجود نداردف ولی شما احتیاج دارید بدانید حداقل به چه میزان سرمایه برای خرید ملک در ترکیه نیاز است، قیمت یک خانه در ترکیه به عوامل گوناگونی بستگی دارد که می‌توان به متراژ، منطقه، پروژه و سن بنا اشاره کرد. حدوداً هر متر خانه در ترکیه بین 3 هزار لیر الی 5 هزار لیر می‌باشد و شما برای خرید یک خانه معمولی و کوچک (50 متر) به 150 هزار لیر به بالا احتیاج دارید.

همچنین باید در نظر داشت که قیمت ملک در ترکیه به پول ما، بستگی به ارزش تومان نسبت به لیر دارد اما اگر هر لیر را 2200 تا 2500 در نظر بگیریم، بنابراین برای خرید ملک در ترکیه که 150 هزار لیری باشد به 330 تا 375 میلیون تومان احتیاج خواهید داشت. نکته حائز اهمیت این است که شما برای خرید یک خانه بسیار معمولی و ساده در تهران حداقل به 750 میلیون تومان احتیاج دارید و در هیچ کجای تهران خانه‌ای مناسب کمتر از این مبلغ پیدا نخواهید کرد در حالی‌که با این میزان سرمایه می‌توانید اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایید و آینده ویژه‌ای را برای خود رقم بزنید.

حداقل سرمایه خرید ملک در ترکیه

قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه

بر اساس تبصره 35 قانون املاک و اراضی ترکیه به شماره تصویب 2644 در 18 می سال 2012 اتباع کشورهای خارجی (مگر کشورهایی که اتباع آن‌ها از خرید و فروش منع شده‌اند) می‌توانند با رعایت قوانین مربوطه نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام نمایند. در خصوص این که کدام کشورها در لیست ممنوعه قرار دارند می توانید به سایت سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که اتباع کشورهای خارجی می‌توانند با استعلام از مراجع مربوطه اعم از تجاری؛ اداری، اراضی، مسکونی و … با هر مبلغی اقدام به خرید انواع ملک نمایند که در این مورد هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. البته در نظر داشته باشید در صورتی که اتباع خارجی زمینی در ترکیه خریداری نمایند و خواستار ساخت و ساز در آن باشند می‌بایست طی دو سال اقدام به شروع ساخت پروژه نمایند.

البته لازم به ذکر است که در راستای خرید ملک در ترکیه محدودیت‌هایی نیز وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت از جمله این محدودیت‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • امکان خرید تنها تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه برای هریک از اتباع خارجی در ترکیه وجود دارد.
 • امکان خرید اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی در جمهوری ترکیه واقع شده است برای هیچ یک از اتباع خارجی در ترکیه وجود ندارد.
 • امکان خرید تا ۱۰٪ از ارضی و املاک هر ناحیه و یا شهر برای هر یک از اتباع خارجی در ترکیه وجود دارد.
 • اتباع خارجی می‌توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری از موسسات مالی و یا بانک‌ها را داشته باشند و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارند.

در برخی شرایط نیز خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه براساس موارد زیر ابطال می‌گردد:

 •  در صورتی که با خرید ملک موجب نقض قوانین جمهوری ترکیه شده باشید.
 •  در صورتی که ملک خریداری شده توسط مراجع و ارگان‌های مربوطه تایید نگردد.
 • در صورتی که اتمام پرژه مورد نظر و یا ساخت ملک را در زمان مشخص شده به وزارت خانه اعلام نکنید.
 •  در صورتی که نتوانید پایان کار را بر اساس برنامه‌های قبلی تایید شده به وزارت خانه اعلام نمایید.

هزینه‌‌های خرید ملک در ترکیه

توجه داشته باشید که شما به غیر از هزینه خرید ملک در ترکیه هزینه‌های دیگری هم باید پرداخت نمایید، این قبیل هزینه‌‌ها در کشور ایران هم وجود دارد و اجتناب ناپذیر است، این هزینه‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • محضری کردن کپی هر پاسپورت: 200 لیر
 • هزینه انتقال سند: 2 الی 3 درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • عوارض شهرداری: 2 الی 3 درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • کمیسیون بنگاه: 3 الی 5 درصد مبلغ کل ملک خریداری شده
 • پول خاک: 80 دلار + 89 لیر به ازاء هر نفر
 • هزینه بیمه: 300 الی 800 لیر به ازاء هر نفر (با توجه به سن)

هزینه موردنیاز خرید ملک در ترکیه

فرآیند خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه

فرآیند خرید ملک در ترکیه کار دشواری نیست و ظرف مدت کمی انجام می‌شود به شرطی که تمامی قوانین و مقررات مربوطه را انجام دهید. در این بخش به بررسی فرآیند خرید ملک در ترکیه می‌پردازیم:

 1. شما باید به ترکیه سفر کنید و با بازدید از املاک مختلف، ملک مدنظر خود را انتخاب کنید.
 2. کارشناس شهرداری (ekspertiz) ملک را قیمت گذاری می‌کند.
 3. بر خلاف ایران، در ترکیه قیمتی که کارشناس دولت برای ملک در نظر می‌گیرد، با قیمت واقعی ملک تفاوت چندانی ندارد و این اختلاف قیمت زیر ده درصد است؛ به همین دلیل، صاحبان املاک نمی‌توانند قیمت های غیرواقعی پیشنهاد دهند که این موضوع سبب اطمینان خاطر مشتری خواهد شد. اما در نهایت قیمت تعیین شده از سوی کارشناس در سند ثبت می‌شود.
 4. شما باید مبلغ پیش پرداخت را به حساب مالک واریز کنید.
 5. در روز انتقال سند (در یک روز)، واریز الباقی وجه به حساب مالک انجام می‌شود.
 6. کمتر از یک هفته بعد، سند ملک خریداری شده در ترکیه به شما تحویل داده می‌شود.
 7. سپس شما باید از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه کنید.
 8. در زمان تعیین شده (که معمولاً کمتر از یک ماه است) شما باید با در دست داشتن کلیه مدارک به اداره مهاجرت مراجعه کرده و به چند پرسش ساده پاسخ دهید.
 9. در نهایت کارت اقامت یک ساله ترکیه ( گاهاً دو ساله) به آدرس شما در ترکیه ارسال می‌گردد.
 10. باید بدانید که کارشناس سفیر اپلای در تمامی این مراحل همراه شما خواهد بود و شما می‌توانید مطمئن باشید که همه مراحل در کم‌‌ترین زمان و بهترین شرایط سپری خواهد شد.

مدارک موردنیاز برای خرید ملک در ترکیه

 •  گذرنامه
 • گرفتن کد مالیاتی محلی
 • افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه با توجه به کد مالیاتی
 • مدارک محل سکونت خود در کشور خودتان ( مثل قبض برق)
 •  دو قطعه عکس ۴*۳

خرید ملک در ترکیه

نکات مهم و مورد توجه در خصوص خرید ملک در ترکیه

هشدار: متاسفانه با افزایش خرید ملک در ترکیه و انباشت سرمایه زیاد در این بازار عده‌ای افراد سود جو از این فرصت استفاده می‌کنند و اقدام به کلاه برداری از سرمایه گذاران می‌کنند، بنابراین رعایت نکات زیر در این زمینه حائز اهمیت می‌باشد:

 • قبل از هرگونه انتقال وجه در خصوص خرید ملک در کشور ترکیه، به شما پیشنهاد می‌‌کنیم که نسبت به استعلام وضعیت ملک مورد نظر، بدهی بانکی، وام بانکی، محدودیت‌های قانونی و … در سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه اقدام نمایید.
 • قبل از خرید ملک در کشور ترکیه از سازندگان و مشاوران درخواست داشته باشید تا مجوزهای لازم را به شما نشان دهند و از صحت آنها اطمینان خاطر پیدا کنید.
 • خرید ملک اگر ارزشش کمتر از 25 هزار دلار باشد تضمینی برای قبول درخواست اقامت شما نمی‌باشد. در این صورت فقط شرایط بررسی آن را خواهید داشت، زیرا که وزارت کشور در خصوص اعطای اقامت می‌‌بایست تصمیم بگیرد. ( لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد این درخواست مورد پذیرش قرار می گیرد)
 • در صورت به وجود آمدن اختلاف بین خریدار و فروشنده، هر دو طرف می‌توانند به اقامه دعوی در دادگستری و مقامات قضایی اقدام نمایند.
 • امکان درخواست خرید خانه در ترکیه در تمام ادارات پستی برای شما وجود دارد.

در مجموع پیشنهاد ما این است که در این مسیر از یک وکیل با تجربه کمک بگیرید چرا که این مطمئن‌ترین کار ممکن می‌باشد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند