جزئیات بیشتر جاب آفر داروسازان

جاب آفر
ویژه داروسازان در ترکیه


تماس با ما

09128930420

09120586049


اقامت کاری داروسازان در ترکیه

کشور ترکیه در سال های اخیر رشد اقتصادی قابل توجهی داشته و زیرساخت های بخش درمان و سلامت خود را بشدت توسعه داده است، مهمترین منبع درآمد کشور ترکیه صنعت توریسم می باشد که چیزی حدود ۳۰ میلیون دلار درآمد صنعت توریسم این کشور بعد کرونا بود، این رقم را با میزان درآمد نفتی ایران قبل از تحریم ها مقایسه کنید که چیزی حدود 20 میلیون دلار بود. یکی از مهمترین شاخه های صنعت توریسم، توریسم سلامت می باشد که کشور ترکیه در این زمینه بسیار قوی عمل کرده و در حال حاضر در کنار تایلند و هند جز سه مقصد مهم توریسم سلامت در جهان محسوب می شود. با توجه به این شرایط نیاز به نیروی کار متخصص بین الملی برای پاسخگویی به نیاز بیماران داخلی و خارجی در ترکیه بسیار بالاست. جهت فعالیت پزشکان در ترکیه، مانند تمامی مشاغل، دریافت مجوز کار پزشک خارجی (Çalışma izni) از وزارت کار و تامین اجتماعی کشور ترکیه الزامی است. بدلیل حساسیت کار رشته های پزشکی و مسئولیت مستقیمی که در قبال جان انسان ها دارند قبل از دریافت مجوز کار از وزارت کار و تامین اجتماعی  مانند همه کشورهای دنیا پزشکان باید اول توسط وزارت بهداشت تایید صلاحیت گردند و کد نظام پزشکی را دریافت نمایند، اگرچه در گذشته پزشکی از جمله مشاغلی بود که محدود به اتباع ترک می شد و فعالیت اتباع خارجی در این حوزه ممنوع بود، اما با اصلاح قوانین، در حال حاضر پزشکان خارجی می توانند با اخذ مجوز کار، در ترکیه مشغول به کار شوند.

مراحل دریافت اقامت کاری داروسازان در ترکیه

  • معادلسازی مدارک تحصیلی
  • کسب امتیاز حداقلB2 در آزمون زبان ترکی استانبولی (TÖMER)
  • تایید اولیه مدارک توسط وزارت بهداشت ترکیه
  • دریافت مجوز کار از وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه (ÇALIŞMA İZNİ)

معادلسازی مدارک تحصیلی (Denklik)

فرآیند معادلسازی مدارک در ترکیه بسیار پیچیده است، طی این پروسه در ابتدا متقاضی در وب سایت شورای آموزش عالی ترکیه (YÖK) ثبت نام کرده و مدارک تحصیلی مورد نیاز را در سایت بارگذاری می کند؛ و اصل مدارک با ترجمه ترکی تایید نوتر(دفترخانه اسناد رسمی) را به صورت حضوری به این شورا تحویل می دهد. سپس بعد از بررسی نهایتا چندماهه مدارک متقاضی، نتیجه اعلام می شود که آیا متقاضی برای معادل سازی مدرک خود نیاز به شرکت در آزمون و یا گذراندن دوره دارد یا خیر.

در مقاطع ارشد و دکترا به جز رشته های بهداشت و سلامت، فرآیند دنکلیک مدارک نیاز نیست.

داروسازانی که قصد انجام دنکلیک مدرکشان را دارند، هنگام مراجعه به سازمان YOK باید مدرکی دال بر گذراندن دوره یک ماهه Staj در یک داروخانه عضو اتاق داروسازان را نیز ارائه دهند.

در صورت نقص در مدارک ارسالی فرصت سی روزه جهت تکمیل مدارک در اختیار مراجعه کننده قرار می گیرد که در صورت عدم تکمیل مدارک در این بازه، فرآیند دنکلیک برای فرد انجام نخواهد شد.


آزمون STS ترکیه چیست؟

آزمون STS ترکیه، آزمونی برای معادل‌سازی مدارک پزشکی و دندانپزشکی عمومی و تعیین سطح آن‌ها برای ادامه تحصیل یا کار در ترکیه است. این آزمون برای معادل‌سازی رشته‌های دیگری از جمله داروسازی، دبیری و… نیز کاربرد دارد. این آزمون که مخفف عبارت Seviye Tespit Sinavi است، برای داروسازان یک بار در سال و معمولا مهر ماه،  از طرف موسسه آموزش عالی ترکیه YÖK(Yüksek Öğretim Kurulu) برنامه ریزی می‌شود و اجرای آزمون توسط سازمان سنجش ترکیه (ÖSYM)انجام می‌گیرد. تاریخ‌های برگزاری این آزمون در سایت رسمی موسسه ÖSYM اطلاع‌رسانی می‌شود.

آزمون STS ترکیه، در شهر آنکارا برگزار می‌ گردد. حوزه های برگزاری آزمون هرساله متفاوت بوده و با مراجعه به سایت رسمی موسسه ÖSYM امکان اطلاع از حوزه های برگزاری آزمون برای متقاضیان فراهم می باشد.

آزمون STS  به زبان ترکی برگزار می گردد، بنابراین ضروری است متقاضیان شرکت در این آزمون نسبت به یادگیری زبان ترکی و اصطلاحات پزشکی به زبان ترکی اقدام نمایند، جهت کار طبابت در ترکیه پزشکان نیاز به مدرک زبان ترکی استانبولی TÖMER دارند که در صورت تسلط به زبان ترکی و قبولی در آزمون STS تا یک سال زمان دارند تا مدرک زبان خود را ارائه دهند، پزشکان حداقل نیاز به سطح B2  در آزمون زبان تومر دارند.

ثبت نام در آزمون معمولا 40 روز قبل از برگزاری آزمون آغاز می گردد و متقاضی بازه زمانی 7 روزه برای ثبت نام نهایی فرصت دارد و در صورتی که در این بازه زمانی ثبت نام ننماید، در روز ثبت نام دیر هنگام تعیین شده از طرف سازمان سنجش، با جریمه 50 درصدی می تواند ثبت نام نماید.

خدمات ما

مسیر کاریابی پرستاران باسفیر

متن خدمات

دریافت مشاوره تلفنی رایگان

نام و نام خانوادگی(Required)
* همراهان عزیز مقیم خارج از کشور جهت بهره مندی از خدمات مشاوره رایگان سفیر لطفا شماره واتس اپ (Whatsapp) خود را در فرم وارد نمایند تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما از طریق واتس اپ (Whatsapp) در ارتباط باشند.


درخواست مشاوره رایگان!


مشاوره رایگان از طریق واتس اپ