آزمون یوس 2022

آزمون yos چیست؟ معرفی کامل آزمون yos ترکیه

یوس چیست ؟

یوس چیست ؟ آزمون YOS ترکیه جهت ورود متقاضیان بین‌‌المللی و غیربومی در دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود.

کلمه YOS مخفف عبارات Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı می‌باشد که به معنای آزمون دانشجویان اتباع خارجی است.
برای آشنایی با یوس و پاسخ به پرسش یوس چیست تا انتهای این مقاله همراه ما باشید

دسترسی سریع

 

آزمون یوس 2022

اکثرا دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ترکیه از طریق این آزمون اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی می‌کنند. چند دانشگاه هستند که فقط با آزمون SAT دانشجو می‌پذیرند. هر دانشگاه ترکیه به صورت اختصاصی این آزمون را برگزار می‌کند. در این آزمون هوش، ریاضی و منطق متقاضیان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. دانشگاه‌های ترکیه همه ساله برای پذیرش متقاضیان از طریق آزمون YOS ظرفیتی را برای پذیرش را در نظر می‌گیرند. دانشجویان باید در رشته موردنظر خود حدنصاب نمره قبولی را کسب نماید. دانشجویانی که در این آزمون نمره بالایی را کسب می‌کنند می‌توانند برای دریافت بورسیه اقدام به درخواست نمایند

پیش نیاز های یوس YOS

پیشنیاز های یوس چیست ؟

هنگامی که نام آزمون YOS را می‌شنوید شاید فکر کنید این آزمون سخت است اما بهتر است بگوییم که آزمون یوس بسیار آسان‌تر از کنکور می‌باشد. آزمون یوس فقط از 3 بخش هوش، هندسه و ریاضی تشکیل شده است. سوالات بخش هوش آزمون را دانشجویان ایرانی بین 90 و اکثراً 100 می‌زنند. سوالات هندسه با یک ماه وقت گذاشتن شما را برای پاسخگویی آماده خواهد کرد زیرا این سوالات موضوعات محدودی را شامل می‌شود. بخش ریاضی آزمون هم بسیار ساده‌تر از تست‌‌های کنکور ایران است و حتی برخی سوالات مربوط به دوران راهنمایی کتاب‌‌های ایران می‌باشند. بنابراین این آزمون فقط به کمی تمرین سوالات و شرکت در یک دوره آموزشی یوس (برای شرکت در دوره کلیک کنید) نیاز دارد که شما را در عرض 6 الی 9 ماه به صورت 100 درصد برای پاسخگویی آماده نماید.


دوره جامع آمادگی آزمون یوس YOS 2022

با یوس YOS تو چه رشته هایی میتونم تحصیل کنم؟

رشته های پرتقاضای یوس چیست ؟

حتماً این سوال برای بیشتر دانشجویان پیش آمده که آزمون yos برای چه رشته‌‌هایی است، با شرکت در آزمون یوس می‌توانید در تمامی رشته‌هایی که در دانشگاه‌های ترکیه تدریس می‌شوند. تحصیل نمایید(به جز رشته خلبانی). رشته‌های پرطرفدار دانشجویان ایرانی شامل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، مامایی، پرستاری و … می‌باشد. پس از کسب نمره قبولی در آزمون یوس هر دانشگاهی شما می‌توانید در همان دانشگاه و یا دانشگاه‌هایی که نمره آزمون yos ترکیه شما را می‌پذیرند انتخاب رشته نمایید.

یوس چیست؟

سوالات آزمون yos ترکیه

مباحث آزمون یوس چیست ؟

همانطور که اشاره کردیم آزمون یوس از 3 بخش ریاضی، هندسه و هوش تشکیل شده است. برخی از دانشگاه‌های ترکیه همچون دانشگاه اگه، سلیمان دمیرل، سلجوق، گیرسون و چند دانشگاه دیگر، از اطلاعات عمومی هم در سوالات آزمون YOS استفاده می‌کنند. تعداد سوالات و مدت زمان مشخصی برای آزمون یوس وجود ندارد چرا که این آزمون توسط دانشگاه‌‌ها و موسسات مختلف برگزار می‌گردد. اما در حال کلی تعداد سوالات این آزمون 80 تا 100 بوده و 100 تا 120 دقیقه زمان برای پاشخگویی وجود دارد. قابل ذکر است که سوالا آزمون یوس عمومآً به انتخاب داوطلب به غیر از ترکی استانبولی به زبان انگلیسی یا زبان‌های دیگر نیز طرح می‌شود.

• بخش ریاضی آزمون

سوالات بخش ریاضی آزمون یوس از شامل موارد مختلفی همچون اعداد (چهار عمل اصلی، مبناء، اعداد صحیح، اعداد اول، فاکتوریل، ب.م.م و ک.م.م)، اعداد گویا و اعشاری، توان و رادیکال، اتحاد و تجزیه عبارات، نسبت و تناسب، معادلات و نامعادلات درجه یک، قدر مطلق، منطق، مجموعه ها، رابطه، تابع، عملگرها و هم نهشتی اعداد، اصول شمارش، بسط دو جمله ای، احتمال، چند جمله ای ها، تابع درجه دو و سهمی، معادلات و نامعادلات درجه دو، مثلثات، اعداد مختلط، لگاریتم، سری و دنباله؛ سیگما و پای، توابع خاص (تابع جزء صحیح، تابع ساین و …)، حد و رفع ابهام، مشتق و کاربرد آن، انتگرال و کاربرد آن، ماتریس و دترمینان می‌باشد. تعداد سوالات ریاضی این بخش حدود ۳۰ الی ۴۰ تا می باشد.

• بخش هندسه آزمون

تعداد سوالات این بخش بسیار کم است، و در حدود 5 الی 10 سوال می‌باشد، اما دارای اهمیت بسیاری هستند. بیساری از شرکت‌گنندگان به دلیل کم بودن تعداد سوالات هندسه به آن توجه زیادی نمی‌کنند. در حالی که جواب دادن به این سوالات امتیاز خوبی در کسب موفقیت برای شما ایجاد می‌کند. مباحث هندسه آزمون شامل موارد زیر می‎باشند:

تعاریف اولیه، زاویه ها در خطوط موازی و مورب، زاویه ها در مثلث، ارتفاع، نیمساز و میانه، مثلث های خاص (مانند متساوی الاضلاع و …)، مساحت مثلث، تشابه مثلث ها، نامساوی های مثلث چند ضلعی ها و چهار ضلعی ها، متوازی الاضلاع و لوزی، مستطیل و مربع، ذوزنقه، دایره (زوایای داخلی و نسبت ها)، دایره (محیط و مساحت)، هندسه تحلیلی (فقط خط و دایره)، هندسه فضایی، بردارها.

• بخش هوش آزمون

می‌توان گفت حدود 50 درصد سوالات آزمون یوس متشکل از بخش سوالات هوش می‌باشد که حدود 40 الی 50 سوال است. سوالات هوش در آزمون سوی فصل‌بندی خاصی ندارد و هر دانشگاه از مدل‌های مختلفی برای طرح سوالات استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید که سوالات بخش هوش دارای سطح سختی نمی‌باشد و شما می‌توانید به راحتی با کمی تمرین به تمامی سوالات پاسخ دهید. برای پاسخوگی راحت‌تر  همه بخش‌های آزمون می‌توانید تست کتاب‌های پوزا و متروبل را بررسی کنید.

نمره قبولی آزمون YOS

با چه نمره ای قبول میشم؟

حداقل نمره قبولی در این آزمون 50 می‌باشد. متقاضیانی که این نمره را نتوانند کسب کنند قادر به انتخاب رشته نخواهند بود. توجه داشته باشید که حداقل نمره برای قبولی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی 90 می‌باشد. اما در حالت کلی کسب نمره قبولی بسیار به دانشگاه مقصد بستگی دارد. به عنوان مثال در دانشگاه‌هایی مانند استانبول، آنکارا، آک دنیز و برخی دانشگاه‌های دیگر تعداد افرادی که نمره ۱۰۰ را کسب می‌کنند زیاد هستند، همچنین دانشگاه نمره دبیرستان و مدارک دیگر را نیز برای پذیرش مد نظر قرار می‌دهد.

نمره قبولی و تحصیل در رشته پزشکی

همانطور که در بخش‌های قبل اشاره کردیم بسیاری از دانشجویان به دنبال قبولی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هستند. برای قبولی در این رشته‌ها باید به 100 درصد از مطالب تسلط کافی داشته باشند. با کسب نمره کمتر از 90 در این آزمون نمی‌توانید در رشته پزشکی تحصیل نمایید. قبول شدن در رشته پزشکی از طریق آزمون یوس نسبت به دیگر آزمون‌ها خیلی سخت‌تر است، به طوری که با از دست دادن یک تست، ممکن است نتوانید در این رشته قبول شوید. به همین دلیل باید تسلط کامل به تک تک موضوعات این آزمون داشته باشید.


دوره جامع آمادگی آزمون یوس YOS 2022

نحوه شرکت در آزمون yos

یوس چیست

برای شرکت در آزمون یوس توجه داشته باشید که به هیچ عنوان تقلب نکنید، کشور ترکیه به شدن روی تقلب حساس می‌باشد به طوری که با مشاهده هر گونه تقلب، علاوه بر حذف متقاضی از آزمون به موسسه YOK ترکیه معرفی می‌شوند، و در آینده نیز در هیچ یک از آزمون‌های بین‌المللی ترکیه نمی‌‌توانند شرکت کرده و یا تحصیل نمایند. به طور کلی شرکت در آزمون یوس شامل مواردی می‌شود که باید به آن توجه کامل نمود. این موارد به شرح زیر می‌باشند:

  • همراه داشتن ماژیک هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی و هر لوازم التحریر اضافی ممنوع می‌باشد.
  • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
  • همراه داشتن برگه ورود به جلسه الزامی است.
  • کپی پاسپورت پذیرفته نمی‌شود.
  • اگر دیر به جلسه برسید و درب‌ها بسته باشند نمی توانید وارد جلسه آزمون شوید و هزینه آزمون نیز عودت داده نخواهد شد.
  • به هیچ وجه حق صحبت با افرادی که در اطراف شما هستند را ندارید.
  • همراه داشتن خوراکی و سیگار اکیدا ممنوع است. حتی استفاده از ساعت مچی در سر جلسه نیز ممنوع می‌باشد.
  • آزمون یوس برای متقاضیان خارجی است، افرادی که تابعیت ترکیه را داشته باشند، مجاز به شرکت در آزمون yos ترکیه نیستند.
  • اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می توانید در آزمون YOS شرکت کنید.

نکته: به دلیل اینکه هر دانشگاه به صورت جداگانه آزمون یوس را برگزار می‌کنند. زمان ثبت‌نام هر دانشگاه نیز کاملاً متفاوت می‌باشد. همچنین هزینه ثبت‌نام آزمون یوس در اکثر دانشگاه‌ها حدود 300 تا 400 لیر ترکیه است. هزینه تبت‌‌نام آزمون یوس در دانشگاه‌های خصوصی نسبت به دانشگاه‌های دولتی کمتر می‌باشد.

منابع آزمون yos چیست ؟

این آزمون برخلاف آزمون‌های دیگر منابع آنلاین بسیار کمتری دارد و بیشتر روی نکات ارائه شده در کلاس‌ها و جزوات و کتاب متمرکز است، زیرا این آزمون فاقد بخش‌های 4 گانه آزمون‌های آیلتس و تافل می‌باشد. در این بخش به معرفی منابع آنلاین جهت کمک برای آماده شدن در این آزمون می‌پردازیم:

در مجموع کتاب­‌هایی که برای آزمون YOS مورد استفاده قرار می‌­گیرند شامل 3 دسته کلی هستند که به شرح زیر است:

موضوع کتاب محتوای کتاب
کتاب­‌هایی که در زمینه­ تست­ های هوش یا IQ هستند در گروه اول قرار می‌گیرند. در این کتاب­‌ها به شکل­‌های مختلف شما را با 45 تست بخش هوش آزمون YOS آشنا می­سازند.
کتاب­‌هایی که در زمینه ریاضیات هستند در گروه دوم قرار می­‌گیرند در این مجموعه کتاب­‌ها تمامی تست­‌های ریاضیات در مباحث مورد نظر طراحان آزمون قرار داده شده که به شما کمک می‌­کنند با این نوع سؤالات کاملا آشنا گردید
کتاب‌هایی که در زمینه­ سؤالات بخش دوم آزمون YOS فعالیت دارند تمامی نمونه سؤالات آزمون زبان ترکی را گردآوری نموده‌­اند

استفاده از نمونه سوالات آزمون‌های قبلی

برای آشنایی بیشتر با جو و فضای امتحانی آزمون YOS و همچنین جهت دریافت نتیجه بهتر، برای برخی از دواطلبان پیشنهاد می‌کنیم از نمونه سوالات آزمون‌های فبلی کمک بگیرند.

نمونه سوالات محتوای کتاب
مجموعه سؤالات کتاب «YOS Practice Exam» شامل 50 آزمون و نمونه سؤال آزمون YOS است
مجموعه سؤالات کتاب «YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams» دارای صدها نمونه سؤال هوش آزمون YOS است
کتاب «YOS Questions and Answers Between 1981 and 2018» تمامی نمونه سؤالات آزمون را در بازه­ زمانی مشخص‌شده گردآوری نموده است
نمونه سؤالات «YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions» منبع خوبی برای آزمون YOS است

مدارک موردنیاز آزمون یوس چیست ؟

ارائه پاسپورت و کارنامه‌های دبیرستان از اصلی‌ترین مدارک برای ثبت‌نام در اژمون یوس ترکیه هستند. پاسپورت را بدون استثنا برای ثبت‌نام در آزمون یوس تمامی دانشگاه‌ها نیاز خواهید داشت؛ اما برای ثبت نام برخی از دانشگاه‌ها معدل‌های دبیرستان نیاز نمی‌باشد. همچنین در هنگام ثبت نام اطلاعات عمومی مانند نام پدر، آدرس، شماره تماس و … نیز از شما درخواست خواهد شد.

به طور کلی برای ثبت نام آزمون yos ترکیه به جز پاسپورت به مدارک خاص دیگری نیاز ندارید و حتی شرایط سنی هم در ثبت‌نام لحاظ نشده است و در هر سنی که باشید می‌توانید در این آزمون شرکت‌ نمایید. البته باید به این نکته توجه کنید که در هنگام برگزاری آزمون به همراه داشتن پاسپورت و برگه ورود به جلسه (که ایمیل خواهد شد و باید کپی از آن را نزد خود داشته باشید)  الزامی خواهد بود.

پاسپورت ترکیه

دوره جامع آمادگی آزمون یوس YOS 2022

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند