دانشگاه حاجت تپه ترکیه

معرفی کامل دانشگاه حاجت‌تپه ترکیه

در سالهای اخیر با افزایش نرخ ارز، متقاضیان ایرانی زیادی علاقمند به تحصیل در خارج از کشور از جمله کشورهای همسایه نظیر ترکیه شده‌اند. عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان، نزدیکی مسافت با ایران و هزینه‌های مقرون به صرفه ترکیه را به یک مقصد عالی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است.

معرفی دانشگاه حاجت‌تپه

دانشگاه حاجت‌تپه در شهر بزرگ آنکارا واقع شده و برترین دانشگاه ترکیه محسوب می‌شود. این دانشگاه از دو کمپ تشکیل شده است، یکی از این کمپ‌ها در منطقه قدیمی آنکارا قرار گرفته و کمپ دیگر یعنی بیتپه با مساحتی در حدود 1/483 هکتار در 13 کیلومتری مزکز شهر آنکارا واقع شده است. در این کمپ دانشگده‌های اقتصاد، علوم اجرایی، حقوق، مهندسی، هنر، ادبیات و دیگر علوم را در خود جای داده است. علاوه بر این دو کمپ اصلی دو دانشکده کار اجتماعی و هنرستان در سال 1982 به دانشگاه اضافه شده‌اند.

در این دانشگاه بیش از 150 رشته متنوع در دوره کارشناسی، 200 رشته در دوره کارشناسی ارشد و دکترا، تدریس می‌شوند و در حدود پنجاه هزار دانشجو برای رشته‌های کارشناسی ثبت نام کرده‌اند و در این دانشکاه بیش از 300 کارمند مشغول به فعالیت هستند.

دانشکده‌های این دانشکاه عبارتند از: دانشکده‌های پزشکی، علوم و کامپیوتر، علوم اجتماعی و اجرایی، ارتباطات، دندانپزشکی، اقتصاد و علوم اجرایی، علوم تربیتی، مهندسی، هنرهای زیبا، دانشکده علوم سلامت، دانشکده حقوق، دانشکده ادبیات، دانشکده پرستاری، دانشکده داروسازی، دانشکده فیزیوتراپی و بازپروری و دانشکده علوم ورزشی.

بهتر است بدانید که دانشکده پزشکی آن شهرت ویژه ای دارد و هر کدام از این دانشکده‌ها چندین زیر شاخه دارند. در حال حاضر دانشگاه حاجت تپه از 13 دانشکده، 8 دانشکده فنی حرفه‌ای و یک هنرستان، 13 موسسه و 41 مرکز پژوهشی تشکیل یافته است.

 دانشگاه حاجت تپه ترکیه

تاریخچه تاسیس دانشگاه حاجت‌تپه

تاریخچه این دانشگاه به تاسیس مرکز سلامت کودکان در پنجم جولای 1958 باز می‌گردد. داشکده‌های علوم سلامت، تکنولوژی پزشکی، بازپرورری و تغذیه در مرکز سلامت کودکان در سال 1961 میلادی بازگشایی شدند، و دانشکده‌ پزشکی و آموزش‌های بیمارستانی در سال 1963 میلادی به این مجموعه نیز اضافه شدند و سه ماه بعد از آن دانشکده دندانپزشکی نیز تاسیس گردید. دانشکده علوم پایه با دورس علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم انسانی نیز در تابستان سال 1964 میلادی تاسیس شد..

در آن زمان موسسات آموزشی حاجت‌تپه تحت نظارت دانشگاه آنکارا بودند و تحت عنوان “مرکز علوم حاجت تپه ” نامیده می‌‌شدند. به تدریج سایر دانشکده‌های این مرکز به آن اضافه شدند و در سال 1998 میلادی دانشگاه فنی حرفه‌ای و دانشکده Kaman  نیز تاسیس گردیدند.

کمپ اصلی دانشگاه حاجت‌تپه ( مرکز پزشکیMedical Center)

کمپ اصلی دانشگاه حاجت‌تپه در Sıhhiye در شهر آنکارا قرار گرفته است. دانشکده‌های این کمپ شامل: دانشکده دندانپزشکی، دانشکده پزشکی و داروسازی، علوم سلامت، علوم نورولوژی، آنکولوژی، سلامت عمومی و مطالعات جمعیت، دانشکده مدیریت سلامت، تکنولوژی سلامت، اقتصاد، پرستاری، بدن درمانی و بازپروری و خدمات سلامت، بیمارستان‌های آموزشی، کتابخانه بیومدیکال، دروس پژوهشی بیومدیکال، خوابگاه‌های دانشجویی و کلوپ‌ها می‌باشند.

کمپ بیتپه (Beytepe Campus)

این کمپ در بیتپه ترکیه قرار گرفته و شامل دانشکده‌های قتصاد و علوم مدیریت، آموزش، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم طبیعی، موسسات تاریخ مدرن ترکیه، علوم طبیعی، دانش‌های اتمی و علوم اجتماعی و دانشکده‌های زبان خارجه، دانشکده فنی حرفه‌ای تکنولوژی، دانشکده علوم ورزشی و تکنولوژی، اتاق‌های مدیریت، کتابخانه، خوابگاه‌های دانشجویی، مراکز تفریحی و ورزشی می‌باشد.

سایر کمپ‌های دانشگاه حاجت‌تپه عبارتند از: کمپ Beşevler _ کمپ Bala _ کمپ Polatlı

رنکینگ دانشگاه حاجت‌تپه

دانشگاه حاجت‌‌تپه در سال 2018 میلادی در رشته پزشکی بالینی رتبه اول ترکیه و 208 جهان را در رنکینگ یو. اس. گلوبال کسب کرده است و در سال 2010 میلادی نیز در رنکینگ URAP رتبه 399 جهان و رتبه برتر ترکیه را به‌دست آورد. برای ورود به دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه، حداقل نمره قبولی بسیار بالاست به طوری‌که در طول بیش از یک دهه این دانشکده را به برترین دانشکده پزشکی در سراسر دنیا تبدیل کرده است.

دانشگاه حاجت‌تپه ترکیه،  در سال 2019 میلادی، رتبه 531 جهان را در رتبه بندی یو. ای نیوز به خود اختصاص داده است. همچنین در همین سال توانست رتیه چهارم برترین دانشگاه ترکیه را نیز به‌دست آورد.

شایان ذکر است که دانشگاه حاجت‌تپه، در رتبه بندی QS، در سال اخیر در رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ جهان و رتبه نهم ترکیه قرار گرفته است.

شهریه دانشگاه حاجت‌‌تپه

جدول زیر نشان‌دهنده شهریه دانشگاه حاجت‌تپه برای دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مختلف و برای مدت دو ترم تحصیلی می‌باشد:

دانشکده شهریه سالیانه دانشجویان بین‌المللی
دانشکده پزشکی ۲۹۵۵ لیر
دانشکده دندان‌پزشکی
۲۴۷۰ لیر
دانشکده داروسازی
۲۴۷۰ لیر
دانشکده مهندسی ۱۹۳۵ لیر
دانشکده هنرهای زیبا ۱۵۸۰ لیر
دانشکده علوم
۱۴۲۰ لیر
دانشکده حقوق ۱۵۶۵ لیر
دانشکده اقتصاد و مدیریت ۱۵۶۵ لیر
دانشکده بهداشت
۱۴۲۰ لیر
دانشکده آموزش
۱۴۲۰ لیر
دانشکده ادبیات
۱۴۲۰ لیر
هنرستان دولتی آنکارا
۲۹۴۵ لیر
دانشکده علوم ورزشی
۹۵۰ لیر
مدارس فنی و حرفه‌ای
۹۵۰ لیر

مدارک موردنیاز جهت دریافت پذیرش از دانشگاه حاجت‌تپه

برای اخذ پذیرش از دانشگاه حاجت‌تپه ارائه مدارک زیر ضروری می‌باشد:

 ۱-کپی مدرک دیپلم یا  مدرک پیش دانشگاهی که نشان دهنده آمادگی ورود متقاضی به دانشگاه باشد و این مدارک باید به تایید مراجع ذیصلاح رسیده باشند. (مدارک تحصیلی بدون اخذ تاییدیه، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت)

۲- نمرات آزمون‌های SAT یا ACT که در سال اخیر دریافت شده باشند. متقاضیان باید پرینت آنلاین یا کپی نمرات خود را برای مراحل اپلیکیشن آماده نمایند.

۳- فرم اپلیکیشن که باید به صورت آنلاین پر شده باشد. (تمام مدارک لازم باید در این فرم ضمیمه شده باشند. این اپلیکیشن فرم در تاریخ ۷ مِی بر روی وب سایت دانشگاه گذاشته می‌شود)

۴-کپی صفحه‌ای از پاسپورت دارای عکس (دو قطعه عکس بیومتریک)

۵- متقاضیانی که دارای دو تابعیت می‌باشند در صورتی‌که یکی از آنها تابعیت کشور ترکیه است باید مدارک تولد خود را نیز الصاق کنند.

پذیرش دانشگاه حاجت تپه

ددلاین‌های دانشگاه حاجت‌تپه

جهت اپلای کردن در دانشگاه حاجت‌تپه می‌بایست اپلیکیشن خود را در تاریخ ششم ماه می تا پنجم جولای سال 2020 میلادی به صورت آنلاین پر نمایید. ددلاین ارسال مدارک نیز 12 جولای سال 2020 می‌باشد. کاندیدهای احتمالی این دانشگاه در تاریخ 24 جولای امسال از طریق اطلاعیه‌ای اعلام می‌گردد و زمان مصاحبه نیز از تاریخ 31 جولای شروع شده و در 7 آگوست سال 2020 پایان می‌یابد. اعلام نتایج نیز در تاریخ 16 آگوست سال جاری صورت می‌گیرد و در صورت پذیرفته شدن، متقاضی امکان ثبت‌نام در دانشگاه  از تاریخ 2 تا 4 را خواهد داشت.

 وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه حاجت‌تپه

برای هر دو کمپ این دانشگاه تسهیلات متعددی در نظر گرفته شده است، در کمپ بیتپه دو خوابگاه وجود دارد که پذیرای 3/472 دانشجو می‌باشد. هزینه این خوابگاه‌‌ها در کمپ بیتپه بین 205 تا 310 لیر ترکیه است. کمپ بیتپه نیز برای 1880 دانشجو ظرفیت داشته و دارای دو خوابگاه خصوصی با ظرفیت 56 تا 100 نفر می‌باشد.

دقت داشته باشید چنانچه بخواهید در فضای خارج از دانشگاه مکانی را اجاره کنید باید حدود 270 تا 350 لیر ترکیه را هزینه نمایید که این عدد اجاره ماهانه اتاق سه نفره در یک آپارتمان خوابگاه می‌باشد.

امکاناتی نظیر ارائه غذا، خشکشویی، سالن کامپیوتر، آزمایشگاه دندانپزشکی برای دانشجویان این رشته، اینترنت، آب گرم، سیستم امنیت الکترونیکی، امکان شست و شوی روزانه و تلویزیون به همراه سایر امکانات اولیه و مورد نیاز یک دانشجو در خوابگاه‌های این دانشگاه وجود دارد.

دانشجویان در کمپ بیتپه می‌توانند پیاده به مرکز خرید رفت و آمد کنند و از ۶ کافه در اطراف آن با گنجایش ۸۴۰۰ نفر بهره‌مند شوند، همچنین در هر دو کمپ هر سه وعده صبحانه، ناهار و شام سرو می‌شود.

یک دانشجو برای هزینه‌های اولیه زندگی‌ خود مانند اقامت، غذا، حمل و نقل و کتاب، ماهانه چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ دلار آمریکا نیاز دارد.

حمل ونقل عمومی دانشگاه

خط اتوبوس 230 بین دو کمپ سیهیه و بیتپه وجو داشته و دانشجویان امکان استفاده رایگان از این مسیر را دارند در کمپ سیهیه قطار و مترو هم وجو دارد.

کتابخانه اصلی کمپ‌های دانشگاه

هر کدام از کمپ‌ها دارای یک کتابخانه اصلی می‌باشند که در مجموع 360000 جلد کتاب با موضوعات مختلف  و بیش از 1000 مجله در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.  همچنین امکان کپی از مطالب این کتاب‌ها برای دانشجویان کارشناسی وجود دارد و در طول 24 ساعت کتابخانه باز است.

کتابخانه دانشکده پزشکی نیز مطالبی را به صورت الکترونیکی و پرینت شده  در دسترس دانشجویان قرار می‌هد. ناگفته نماند که در کتابخانه دانشکده حاجت‌تپه مجموعه بسیاری از موسیقی‌های کلاسیک و موسیقی‌های ترکی نیز وجود دارد.

خدمات کامپیوتری در دانشگاه حاجت‌تپه

در اکثر بخش‌های دانشگاه، سالن‌هایی وجو دارد که به صورت رایگان می‌شود از خدمات کامپیوتری آن استفاده کرد. در کمپ سیهیه 70 کامپیوتر در بخش مرکزی آن و 650 کامپیوتر در کمپ بیتپه وجود دارد. همچنین برای دانشجویان دانشکده ادبیات تعدای کامپیوتر براساس نیازهایشان ارائه شده است.

خدمات  حوزه درمانی و سلامت دانشگاه

خدمات درمانی در حوزه سلامت در هر سه کمپ Sıhhiye ، Beytepe و Beşevler وجود دارد که خدماتی نظیر؛ حضور پزشک، دندانپزشک، فیزیوتراپ، مشاوره روانشناسی، پرستار، متخصصان سرویس‌های اجتماعی، آزمایشگاه و تکنسین رادیولوژی برای مواقع اضطراری برای دانشجویان می‌باشند.  همچنین از سال 2012 میلادی ارائه خدمات مشاوره روانشناسی برای دانشجویان نیز آغاز شد.

خدمات ورزشی دانشگاه

در کمپ سیهیه یک سالن ورزشی با ظرفیت 500 تماشاگر برای والیبال و بسکتبال وجود دارد و سالن‌های کوچکی برای ایروبیک و تنیس هم نیز احداث شده است. در کمپ بیتپه نیز یک سال ورزشی برای والیبال، بسکتبال، هندبال و بدمینتون نیز اختصاص داده شده است، و زمین تنیس و استادیوم فوتبال نیز به همراه دیگر امکانات ورزشی نیز در آن وجو دارد.

همچنین دانشگاه حاجت‌تپه ورزش‌های اسکی در زمستان، در فاصله 30 دقیقه‌ای از شهر آنکارا برای علاقه‌مندان ارائه می‌دهد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند